Autor Wątek: O kinematografii i uprzedzeniach  (Przeczytany 4946 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
O kinematografii i uprzedzeniach
« dnia: 24 Listopad 2020, 16:33:43 »
Film o warszawskiej palarnii Java Coffee

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopad 2020, 16:55:53 »
Niesamowicie ciekawy wywiad z biochemiczką, która zajmuje się kawą i pomaga na farmach. Opowiada głównie o tym jak anaerobic czy yeast proces różni się od naturala.
I jak się okazuje natural z biologicznego czy chemicznego punktu widzenia... nie ma jakosci, jako, ze proces zachodzi niezależnie od farmera. Tym bardziej uczy mnie to doceniać dobre wypały kawy naturalnej ;)
https://open.spotify.com/episode/2wqBjRjyheVd5hdf7ioYoU?si=XdQfbhPbTuKwiWqOnd6rJw
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopad 2020, 21:29:21 »
Film o warszawskiej palarnii Java Coffee
Wiem, że to może być pogląd kontrowersyjny, ale dzięki temu filmikowi nie będę kupował w Java. Zwłaszcza w tych czasach chcę wybierać firmy, które zostawią cały obrót w Polsce - w przypadku Javy współwłaściciel Amerykanin sprawia, że wolę wybrać palarnię, w której zarówno pracownicy jak i właściciele wydadzą cały zarobek u nas.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Listopad 2020, 10:23:55 »
w przypadku Javy współwłaściciel Amerykanin
Pytanie - a jesteś pewny, że nie mieszka w Polsce i nie wydaje pieniędzy w Polsce? Ja nie wiem, ale rozumiem, że Ty to wiesz?
pracownicy jak i właściciele wydadzą cały zarobek u nas.
Rozumiem, że na aliexpress nic nie zamawiasz, a na wakacje jeździsz tylko w obrębie naszego kraju?

Nie chcę być krytyczny, po prostu pytam.
Audun nie jest polakiem, ale mieszka w Bydgoszczy i tu wypala.
Ja sam zamówiłem dwie rzeczy w życiu z aliexpress po czym stwierdziłem, że to jednak jest złe z mojej perspektywy.
Jednak zakupy robię w Lidlu i w Biedronce, mimo, że spółki zagraniczne.
Na wakacje jak jeździłem to do innych krajów i tam zostawiałem pieniądze, bo chcę trochę świata zobaczyć
Dla mnie Java wypala świetne kawy, zatrudnia Polaków, płaci im godziwe pieniądze i to jest dla mnie bardzo ważne.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Listopad 2020, 11:26:03 »
@pmichal - chwila - chyba mogę mieć takie zdanie?

Z filmu jasno wynika, że współwłaściciel nie mieszka w Polsce - stąd to wiem.

Aliexpres - zdarzyło się parę razy - gdyby był Polski producent rzeczy które zamówiłem to wybrałbym go.

Akurat tak się składa, że mieszkam w Bydgoszczy, więc o Audunie coś wiem.

Porównywanie do Lidla i Biedronki - gdyby były polskie sieci handlowe o podobnej ilości lokalizacji to na pewno bym tam kupował. W w/w sklepach staram się wybierać produkty pochodzące z PL, a jest ich na szczęście dużo.

Wyjazdy za granicę - nie w tym rzecz, więc bez komentarza, ale jeśli jesteś tam ciekaw to Polskę mam zjechaną wzdłuż i wszerz.

Zapytaj mnie jeszcze czy mój samochód to Maluch i czy rolę ekspresu do kawy pełni szklanka wyprodukowana w Polsce. Niestety najpierw wojna i komuna zniszczyła kraj, potem odwieczna pazerność rządzących w czasie przemian dobiła polski biznes wpuszczając otwartymi drzwiami kapitał zagraniczny, któremu dziwnym trafem opłacało się tam, gdzie nam się nie opłacało.

Mając tak duży wybór świetnych palarni w Polsce mam prawo nie wybrać Jawy, z której kupony odcina gość za oceanem. Będę twardo obstawał przy swoim zdaniu, że zwłaszcza w czasach kryzysu, trzeba wspierać rodzimy biznes.


Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopad 2020, 11:42:53 »
Chyba się nie zrozumieliśmy - ja w żadnym miejscu nie powiedziałem, że nie możesz mieć swojego zdania.
Zadałem pytania, żeby to zdanie poznać oraz sam wyraziłem swoje zdanie.

Lidl czy biedronka - wybierasz produkowane rzeczy w Polsce, ale kupony odcina ktoś za granicą.
Java też produkuje (wypala) swoje kawy w Polsce.

Nie zgadzam się z Twoim zdaniem, ale w żadnym przypadku nie napisałem, że nie możesz go mieć czy, że jest złe, zadałem tylko pytania.

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Listopad 2020, 11:53:24 »
Porównywanie do Lidla i Biedronki - gdyby były polskie sieci handlowe o podobnej ilości lokalizacji to na pewno bym tam kupował.
Jest taka. Dino Polska i ma więcej sklepów od Lidla, Biedronki to chyba długo nikt nie dogoni.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Listopad 2020, 11:59:01 »
Dobrze, rozumem.

Z tym, że np ser kupiony w Lidlu zasila jeszcze konto polskiego rolnika - producenta mleka i polskiego przetwórcy, więc de facto więcej z lidlowego sera zostaje w Polsce.

Wiadomo, że palarnia XYZ kawę musi kupić tam gdzie Java, a reszta z niej zostaje u nas.

Dino Polska
W mojej okolicy akurat ich nie ma.

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1492
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopad 2020, 12:00:14 »
Może nie zrozumiałem za wiele po angielsku, ale z którego momentu wynika, że właściciel-Amerykanin mieszka za oceanem i tam odcina kupony, a nie w PL?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Listopad 2020, 13:39:26 »
@Kasper Różni są ludzie, są tacy którzy będą grabić i zarabiać na ludzkiej biedzie oraz inni, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem i/lub uczciwie pracować. Myślę, że w tym przypadku mamy do czynienia z tym drugim. Jestem przeciwny wszelkim dyskryminacjom ze względu na rasę, płeć czy narodowość. Tym bardziej w stosunku do prywatnych osób, które chcą coś fajnego zrobić w tym kraju.

Jeśli myślisz, że wielkie koncerny prowadzące dyskonty, wspierają Polskę i nas obywateli, bardziej niż małe prywatne firmy, to obawiam się, że jesteś w błędzie. Sprawdź najpierw jakie warunki dają te koncerny dostawcom i producentom.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2020, 13:58:35 wysłana przez krystians »

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Listopad 2020, 14:55:41 »
W mojej okolicy akurat ich nie ma.
Jest ich mniej niż Biedronek ale w Bydgoszczy są na pewno.
https://grupadino.pl/wp-content/uploads/2020/02/mapa2019-new_ml.png

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Listopad 2020, 19:42:45 »
Jeśli myślisz, że wielkie koncerny prowadzące dyskonty, wspierają Polskę i nas obywateli, bardziej niż małe prywatne firmy, to obawiam się, że jesteś w błędzie.
Na szczęście tak nie myślę i nie wiem skąd pomysł że mógłbym. Pisałem tylko o tym kto zarabia.

Nie wiem też gdzie tu dyskryminacja kogokolwiek. Zwłaszcza, że mój "pomysł" nie jest niczym nowym. Choćby akcja na kawowym podwórku - piję lokalnie. Czy to dyskryminacja? Nie mówiąc już o ogólnopolskich akcji typu Kupuj polskie; Dobre, bo Polskie; Teraz Polska; Kupuj Świadomie; Jem bo polskie itp. Jest tego cała masa.

Jest ich mniej niż Biedronek ale w Bydgoszczy są na pewno.
Sprawdziłem i jest parę, ale na zupełnych obrzeżach. Kojarzę je przy drogach, w małych miejscowościach - to jest chyba na razie ich target.

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Listopad 2020, 00:24:46 »
Zwłaszcza w tych czasach chcę wybierać firmy, które zostawią cały obrót w Polsce - w przypadku Javy współwłaściciel Amerykanin sprawia, że wolę wybrać palarnię, w której zarówno pracownicy jak i właściciele wydadzą cały zarobek u nas.
Skąd wiesz gdzie kto wydaje pieniądze i czy akurat ten Amerykanin nie zostawia ich więcej niż inny właściciel konkurencyjnej, polskiej firmy. Skoro nie znasz człowieka to na jakiej podstawie go osądzasz? Tylko po jego narodowości? No to chyba jednak coś tu jest nie tak, przynajmniej dla mnie. Czemu w ogóle chcesz zaglądać prywatnej osobie do portfela, to też jest dla mnie niezrozumiałe.

Masz też jakąś hierarchię bardziej i mniej polskich Polaków ?

« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 00:27:39 wysłana przez krystians »

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Listopad 2020, 00:45:36 »
Ten zarzut jeśli firma nie jest "holdingiem" jest trochę abstrakcyjny, bo facet nawet jakby miał firmę zarejestrowaną w USA, a prowadził ją w Polsce to i tutaj by musiał zarejestrować osobną działalność na potrzeby PKD, KRS itd, więc nawet gdyby to była filia. To podatki zostają w naszym kraju, każdy pracownik zatrudniony w/w firmie również płaci tutaj podatek CIT, PIT, składkę zdrowotną, każdy zakup nawet opakowania do kawy jest pokryty VAT itd. Musiałby kombinować jak Zięba ze swoimi dochodami, niby spółka Polska, ale wyprowadza kapitał do UK na spółkę LTD. Co i tak jest coraz bardziej ukracane i nie już takie łatwe i nie wiem czy możliwe po brexicie. Zresztą jest to proste do prześledzenia i sprawdzenia patrząc na nasz KRS oraz odpowiednik Amerykański, to nie są jakieś poufne dane. I tak uważam, że już za mocno to rozłożyłem na części pierwsze bo patrząc w ten sposób, to nie powinno się nic kupować. Ziarna nim dotrą do nas nawet te zielone, trafiają na cło, marżę pośrednika, potem marżę dystrybutora etc. Mimo wszystko mało kto kupuje bezpośrednio od rolnika znając się z nim na ty. Tak w zasadzie to jest jakieś absurdalne spojrzenie na sprawę, bo mnie się wydaję, że był Polak, miał pomysł, potrzebował kapitału, znalazł inwestora i jest Polska firma w Polsce i to uamerykańskie dolary zostały wpompowane w nasz "raj" podatkowy... Ech, po co ja w ogóle tracę czas na analizę czegoś co mnie w sumie nie interesuje, zamiast się cieszyć, że ktoś miał pomysł i mu wypalił bo już kilka lat są na rynku do tego mają dobrą dystrybucję swojego produktu, to na siłę szukać jakiś rasistowskich zagrywek?! Z opowieści znajomych rolników, to chłopie nie kupuj w żadnym markecie, IKEA to w ogóle odpada, co z tego, że produkowane w Polsce, ale na jakich drakońskich umowach. Rozumiem, że nigdy nie piłeś Coca-Coli i jej w ogóle nie spożywasz? Nigdy nie kupiłeś Aspiriny? Ba a piwo Lech, czy Tyskie nie jest przez Ciebie tykane(bo te marki są w większych holdingach, o zgrozo amerykańskich)... A samochodu oprócz poloneza czy malucha i kilku tam to żadnego innego nie możesz mieć...


edit: zresztą nawet nie wiesz jak dużo domów w Chorwacji jest w rękach Polaków, podobnie Hiszpanii, często właśnie nie z powodu chęci wynoszenia kapitału, ale prostszej rzeczy tej chciwej głupkowatej mentalności zaglądania w kółko komuś do kieszeni, bo ten kradnie, bo ten to i tamto. A tam mają spokój i nikt ich nie ocenia, że złodzieje. chmmm
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 00:51:31 wysłana przez dziewiecset »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5313
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: O kinematografii i uprzedzeniach
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Listopad 2020, 08:05:08 »
"Dwa miliony emigrantów wnoszą do krajowej kasy 1,7% PKB. Dwa miliony to ponad 5% całej populacji, czyli wnoszą proporcjonalnie na glowę jednę trzecią tego, co pozostali w kraju. Pozostale pieniądze inwestują w siebie, całkiem słusznie, za granicą." Cytat, może już nieaktualny.


Idąc takim tokiem rozumowania, nie powinni w ogóle wydawać zarobionych (często przy ciężkiej pracy fizycznej)  pieniędzy w Polsce, tylko w kraju, gdzie pracują.

Pracujący obcokrajowcy: u nas, czy w innym kraju są wolnymi ludźmi i mają prawo wydać uczciwie zarobioną kasę, gdzie im się podoba.

Edit:
A co do dyskontów, podejrzewam, że ceny w sklepach byłyby wyższe, gdyby ich nie było (kupują taniej od producentów i wyciskając z nich, ile się da), więc renciści i emeryci z tą najniższą wypłatą nie mieliby lekko, szczególnie teraz przy galopującej inflacji.

@dziewiecset :
"edit: zresztą nawet nie wiesz jak dużo domów w Chorwacji jest w rękach Polaków, podobnie Hiszpanii, często właśnie nie z powodu chęci wynoszenia kapitału, ale prostszej rzeczy tej chciwej głupkowatej mentalności zaglądania w kółko komuś do kieszeni, bo ten kradnie, bo ten to i tamto. A tam mają spokój i nikt ich nie ocenia, że złodzieje. chmmm"
 👍
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2020, 08:44:19 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi