Autor Wątek: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam  (Przeczytany 44624 razy)

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Listopad 2016, 23:26:26 »
Czego uczepiliście się kolegi. Sam posiadam ekspres Jura. Do kolby trzeba dojrzeć. Większość i tak zatrzyma się na automacie.  Jeśli będzie sypał dobrą, świeżą kawę to będzie dobrze. Będzie pił kawę lepszą niż w wielu pseudokawiarniach gdzie na ekspresach za kilkadziesiąt tysięcy robią espresso w kilka sekund z kawy niewiadomego pochodzenia.  Kolbą nie zrobisz kawy jednym przyciskiem. Utrzymanie porządku wokół ekspresu jest również łatwiejsze. Przygotowanie kaw mlecznych również wygodniejsze. U mnie w domu stoi automat, sam piję  sporadycznie.  Raczej kolby w domu nie będzie.

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #16 dnia: 02 Listopad 2016, 07:10:33 »
gromog dzięki za zrozumienie, donkiszot dzięki za polecenie kawiarni chętnie sprawdzę.

siewcu musisz jeszcze uwzględnić, ze nie jest to tylko moj i dla mnie ekspres, ale przede wszystkim dla mojej Żony. A co do dalszych wywodów to cóż miałem wybrac jak nie Jurę skoro chciałem najlepszy automat heh.
Cieszę sie, ze sie na siebie nie pogniewalismy  [emoji106] Nadal nie chciałbym kolby a druga połowa zdecydowanie nie. Jako facet na pewno chętnie widziałbyś w swoim garażu Mustanga z silnikiem 5,2 - szczególnie ze obecnie dostępny rownież w Polsce i to w całkiem rozsądnych pieniądzach, a mimi wszystko jesli posiadasz rodzine i dzieci pójdziesz do salonu po kombi i to wcale nie z silnikiem 5 litrów heh  :taktak:

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #17 dnia: 02 Listopad 2016, 08:18:10 »
Ja Twoje podejście rozumiem :) dlatego też napisałem, że to inna liga... No ale jeśli chodzi o espresso to jednak właśnie kolba jest wzorcem, także chcąc nie chcąc, do niej trzeba się odnieść... A mustanga w garażu bym nie chciał, na pewno nie tego nowego ;) wolałbym rs6, rodzinne kombi z zapasem mocy - bo dlaczego nie. I w tej kategorii cenowej właśnie z 5cio litrowym silnikiem ;) choć mi do rodziny i dzieci jeszcze dużo brakuje...

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #18 dnia: 02 Listopad 2016, 09:54:40 »
Podaje dane zaparzania espresso:
- ilość 35 ml
- czas parzenia pierwsza próba 18,5 sekundy, druga próba przy drobniejszym mieleniu 21 sekund
- temperatura po zaparzeniu miedzy 68 - 72 stopnie (tu mogę jeszcze regulować)

Jak to wypada ? Smak w porównaniu do 4 letniego Delonghi jakiś podstawowy model (tu czas zaparzania około 8-9 sekund) niebo a ziemia. Kolby brak do porównania :)

P.S. siewcu jak będziesz miał możliwość przejedź się tym nowym Mustangiem i posłuchaj jego silnika - możliwe, że zmienisz zdanie. Może nie jest to klimat tak surowy jak w starych pierwszych Mustangach, ale wolałbym zdecydowanie tego nowego do codziennego jeżdżenia. Mustang był ogromnym zaskoczeniem na plus, z kolei Lexus IS całkowitym rozczarowaniem mimo, że na prospektach lexus mnie zachwycał (gdzie ta legendarna jakość w Lexusach bo jej nie widziałem ?).

Odnośnie kawy ja spróbuje z dobrej kolby, a Ty spróbuj z Jury z systemem PEP - tak aby każdy miał wyrobione własne zdanie na swojej skórze, a nie domysły forumowe [emoji106]
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2016, 10:15:11 wysłana przez micmus »

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1045
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Listopad 2016, 10:12:48 »
Z kolbą nie porównuj, bo nie ma sensu. Tu liczy się wygoda. Wstajesz rano zaspany chwilę rozgrzewasz ekspres i po paru minutach masz cappuccino zrobione.
Mnie w tych ekspresach drażnią te filtry za 55zł  podczas gdy brita 15zł. Ponad 600zł rocznie wydawać na filtry to jest chore. Mam już go 4 lata i wydałbym 2400zł na filtry, czyli połowę wartości ekspresu.
Używam dzbanku brita, ale ekspres cały czas woła o odkamieniaie i nie można programu czyszczącego odpalić zanim nie odkamieni  się ekspresu.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2016, 10:24:20 wysłana przez gromog »

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Listopad 2016, 10:17:54 »
Tu liczy się wygoda. Wstajesz rano zaspany chwilę rozgrzewasz ekspres i po paru minutach masz cappuccino zrobione.

Dokładnie o to chodziło i mam ekspres dopasowany do potrzeb moich i mojej rodziny! Powiem więcej nawet nie będę musiał wstawać z łózka, a mała czarna będzie już czekała. Zrobie to na leżąco z komórki :)

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Listopad 2016, 10:51:12 »
A jak wypada z zaparzeniem espresso według tego co zmierzyłem ? Tak z czystej ciekawości.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Listopad 2016, 11:10:44 »
temperaturę najlepiej mierzyć bezpośrednio w wylocie wody powinno być 88-90, czas 18-20 sek/35 ml to trochę za szybko, espresso robi się wolniej (25ml/25 sek.). W ekspresach automatycznych nie ma możliwości silnego ubicia miału kawowego, więc ciśnienie jest tam małe (po to właśnie wymyślili PEP żeby jakoś przedłużyć ekstrakcję bez ciśnienia, polega to po prostu na polewaniu kawy małymi porcjami wody w odstępach czasowych). W tańszych automatach parzenie potrafi trwać nawet 5 sekund, więc kawa bywa dramatycznie niedoparzona.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Listopad 2016, 11:42:00 »
A jak wypada z zaparzeniem espresso według tego co zmierzyłem ? Tak z czystej ciekawości.
Powiedz jeszcze kiedy rozpocząłeś liczenie, bo nie wiem czy to czas od przycisku, z mieleniem i w ogóle, czy od pierwszego kontaktu kawy z wodą, pracy pompy?

temperaturę najlepiej mierzyć bezpośrednio w wylocie wody
Najlepiej to na ciastku kawowym, ale ciężko to robić, dlatego poprosiłem o to co w filiżance.

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #24 dnia: 02 Listopad 2016, 11:50:43 »
Czas mierzony od momentu pierwszych kropli wylatujących z dysz.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Listopad 2016, 11:56:59 »
To 21s brzmi przyzwoicie.

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Listopad 2016, 13:36:15 »
przykładowy filmik: espresso na Jura e6 z systemem PEP (bliźniak e60): https://youtu.be/yXXwxyb95NU?t=7m23s Czas parzenia wyszedł 9 sekund.

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Listopad 2016, 14:45:23 »
Ale tu przecież jest ustawione na 15 ml (także chyba nie espresso), a ja robiłem pomiar na 35 ml.
« Ostatnia zmiana: 02 Listopad 2016, 15:14:01 wysłana przez micmus »

Offline Wicher Mężczyzna

  • Wiadomości: 24
  • Ekspres: JURA E60, Saeco XSMALL
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #28 dnia: 11 Listopad 2016, 21:15:44 »
Cytat: micmus

..., ja zapłaciłem duzo poniżej 3000 zł za nowy także był to dla mnie ekpres bez konkurencji. Gdybym nie miał tak dobrej ceny wybrałbym Saeco Liryka OTC.

zdradzisz tajemnicę skąd cena poniżej 3000 zł za E60?

Pzdr
Wicher
pzdr
Wicher

Offline cecyllie Kobieta

  • Wiadomości: 9
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #29 dnia: 12 Listopad 2016, 03:18:45 »
Rownież z wielką chęcią chciałabym dowiedzieć się - gdzie taką cenę można uzyskać! :)
Będę wdzięczna za informację! :)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi