Autor Wątek: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam  (Przeczytany 44621 razy)

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Witam wszystkich

Po długim wałkowania forum w końcu podjąłem decyzje i od tygodnia użytkuje wspomniany Jura E60. Jako, ze jest ten ekspres czesto rozważany i sam bym chętnie przed zakupem przeczytał o nim opinie poniżej od myślników zalety i wady oraz czy jestem zadowolony:

Zalety:
- smak kawy, jak na automat naprawdę rewelacja, galeriowe kawiarnie czesto mogą sie schować,, porównywałem przed zakupem smak kawy z innych ekspresów  i Jurę, systemem PEP naprawdę działa
- wygląd na plus, sprawia wrażenie profesjonalnego (jak na urządzenie domowe) i taki jest
- wyświetlacz co przekłada sie na bardzo wygodna obsługę, nie jest dotykowy i według mnie rownież jest to zaleta mając na uwadze pare zwłaszcza przy robieniu kaw mlecznych
- bardzo mądre i przemyślane urządzenie, nic w nim nie irytuje, menu super przemyślane, instrukcja niepotrzebna wszystko podpowie co robić
- pierwszy start to jak prowadzenie dziecka za rączkę
- najcichszy z automatów z jakim miałem do czynienia (wzgledem Delongi, Saeco, Krups itp)
- bardzo szybkie mielenie kawy
- duży pojemnik na wodę - dla mnie ogromne udogodnienie
- wbudowany filtr wody (to jednak juz raczej standard w każdym innym ekspresie)
- pojemnik na wodę z przodu (nie wyobrażam sobie użytkować ekspresu z pojemnikiem z tylu gdy stoi na blacie kuchennym pod górnymi szafkami)
- bardzo wygodny system do kaw mlecznych z wężykiem i super wygodne w czyszczeniu, posiada 2 programy czyszczące automatycznie (krótkie płukanie i dokładne mycie - naprawdę działa)
- ekspres budzi zaufanie, ze za 5-7 lat nadal bedzie działać, a w razie czego bedzie go mozna łatwo i opłacalne naprawić czego nie mozna powiedzieć o całej konkurencji gdzie bałbym sie dnia zakończenia 2 letniej gwarancji ! Nie bałbym sie kupic tego ekspresu w okazyjnej cenie bez gwarancji
- każda zmiana mocy naparu, grubości mielenia daje realnie odmienny smak kawy
- duza ilość regulacji mocy kawy (8 stopni), unkonkurencji czesto 3 stopnie jak dla mnie byłoby to zdecydowanie za mało
- bardzo wygodne dokładne programowanie kaw (ilość wody co 5 ml, mozna idealnie wyregulować do posiadanych szklanek/ filiżanek)
- wszelkie komunikaty o braku wody, pełnej tacy ociekowej odpowiednio wcześniej. Nie wiem jak z kawa bo w młynku sie jeszcze nie skończyła. Bardzo mądrze wszystko przemyślane ekspres nie zacznie robić bez sensu kawy jak ma za mało wody, nie wyczyści dysz jak taca ociekowa jest pełna itp.
- zawsze sam automatycznie przeczyści dysze, nie trzeba o niczym pamiętać, ogólnie oprogramowanie przypomina mi podejście Apple - ma działać, ma byc proste nawet dla staruszki nieobeznanej z nowa technologia i takie  jest

Wady:
- nie wejdą wysokie szklanki jesli ktos chce pic duze latte, jedyna prawdziwa wada
- materiały na panelu przednim wygladaja dość tandetnie (taki efekciarski marketowi błyszczący plastik) jak na tak firmowy ekspres. Tandetne nie sa,  ale tak wygladaja. Delonghi czy Saeco wypada lepiej. Jest jednak wersja E6 z lakierowanymi srebrnymi wstawkami - prezentuje sie to wówczas korzystniej
- przydałoby sie w menu wiecej rodzajów kaw w tym możliwość zaprogramowania nazwy i parametrów swojej. Oprogramowanie na pewno dałoby radę, ale musieli zostawić pole do popisu dla wyższych modeli.
- innych musiałbym szukać na sile

Czy kupiłbym drugi raz ten sam model - zdecydowanie tak :-) bardziej mi przypasował niz model ENA Micro 90 mimo ze tam wchodzą wyższe szklanki.

Gdyby ktos miał jakiekolwiek praktyczne pytania to śmiało.

Pozdrawiam
Michał

P.S. Przy wolnym czasie bede post edytował i rozszerzał opis oraz spostrzeżenia użytkowe.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2016, 16:03:22 wysłana przez micmus »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #1 dnia: 01 Listopad 2016, 16:12:27 »
jak na automat
A obiektywnie? bez przymykania oka?

Ile sekund parzy się espresso?
Jaka jest temperatura espresso bezpośrednio po zaparzeniu do wygrzanej filiżanki?


Przy wolnym czasie bede post edytował
Nie będziesz :diabelek: czas na edycje minie :jezyk:

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #2 dnia: 01 Listopad 2016, 16:55:38 »
Zobaczymy jak pójdzie z ta edycja - póki co edytowałem z 20 razy i sporo tekstu doszło  [emoji106]

donkiszot nigdy osobiście nie bawiłem sie młynkiem i kolba ręczna także przykro mi za słaby ze mnie zawodnik w tym temacie - nie potrafię odpowiedzieć. Duza czesc forum  to koneserzy i pasjonaci - ja ,,zwykły" śmiertelnik w kawowych kwestiach aczkowiek bardzo wymagający od życia i otaczających go rzeczy, urządzeń. Jesli ktos nie miał nigdy odczynienia z kolba na 100% ze smaku kawy bedzie zadowolony. ja osobiście czułem wyraźnie różnice w smaku esspreso Jury z PEP wzgledem innych automatycznych systemów zaparzania. Nazwałbym to wiecej smaku kawy w kawie heh. Wyraźnie głębszy smak, aromat, ładniejsza crema - kawa ta sama w każdym.

Cena ponad 4000 zł adekwatna do jakosci, ja zapłaciłem duzo poniżej 3000 zł za nowy także był to dla mnie ekpres bez konkurencji. Gdybym nie miał tak dobrej ceny wybrałbym Saeco Liryka OTC.

Czas parzenie esspreso i temperaturę moge jutro bez problemu zmierzyć i dam znać.
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2016, 17:04:38 wysłana przez micmus »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopad 2016, 18:53:27 »
Kawa jest dla zwykłych ludzi, nie trzeba być zawodnikiem ekstraklasy, koneserem czy bawić się kolbą aby pójść do dobrej kawiarni, jednej, drugiej, trzeciej, i porównać smak na swoich kowalskich kubkach smakowych, a tak, to mistrzowsko brniesz w marketing szeptany: filips, dyskredytowanie fanatyków i takie tam. Eh :sciana:

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopad 2016, 20:17:27 »
Kawa jest dla zwykłych ludzi, nie trzeba być zawodnikiem ekstraklasy, koneserem czy bawić się kolbą aby pójść do dobrej kawiarni, jednej, drugiej, trzeciej, i porównać smak na swoich kowalskich kubkach smakowych, a tak, to mistrzowsko brniesz w marketing szeptany: filips, dyskredytowanie fanatyków i takie tam. Eh :sciana:

Całkowicie nietrafiona uwaga.

W pierwszej zalecie ekspresu napisałem, ze smak rewelacja, a większość kawiarni w galeriach handlowych moze sie schować ze smakiem kawy. Duze znaczenie ma tu jednak sam gatunek kawy. Nie mniej w 70% kawiarni w jakich uczeszczam od czasu do czasu jest gorsza kawa niz mam teraz w domu i o to mi chodziło :-)

Nie potrafię tylko odpowiedzieć jak sie to ma do domowych fanatyków idealnego esspreso z kolby gdyz nigdy takiej kawy nie piłem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopad 2016, 20:25:33 »
to od innej strony - ile automatów testowałeś używając tej samej kawy, żeby mieć punkt odniesienia w stwierdzeniu "jak na automat rewelacja"?

a jak się to ma do dobrego espresso to nie jest problem się dowiedzieć, donkiszot już napisał - idziesz do DOBREJ kawiarni, pijesz kawę, idziesz do kolejnej DOBREJ kawiarni i wyrabiasz sobie definicję DOBREGO espresso. a potem porównujesz do tego co wylatuje z Twojego "super" automatu - i tu moje przypuszczenie - zmienisz zdanie co do jakości kawy z niego wypływającej.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #6 dnia: 01 Listopad 2016, 20:51:25 »
Nie mniej w 70% kawiarni w jakich uczeszczam od czasu do czasu jest gorsza kawa niz mam teraz w domu i o to mi chodziło
I to jest smutna prawda rynku, ale dlatego właśnie pytałem o odniesienie do tych nawet nie 30 (jak optymistycznie założyłeś) procent. Napisz w jakim mieście bywasz na kawie to podpowiem gdzie warto się przejść.

Daj znać jak wyjdą pomiary czasu i temperatury.


Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #7 dnia: 01 Listopad 2016, 21:09:54 »
idziesz do DOBREJ kawiarni, pijesz kawę, idziesz do kolejnej DOBREJ kawiarni i wyrabiasz sobie definicję DOBREGO espresso
Z tym bywa problem, u mnie na przykład może nie DOBRE ale na pewno dobre espresso można było dostać w jednej kawiarni. Tak, na całe Kielce jedna dobra kawiarnia, dwie-trzy kolejne niezłe z wyższymi ambicjami (ale tylko ambicjami) mocno zależne od zmiany za barem. Ta dobra od roku nieczynna (padła). Paradoksalnie najlepszą kawę mogę dostać w sieciówkach po galeriach, gdybym z tego pułapu zaczynał szukanie własnego wyboru pewnie doznałbym orgazmu przy ekspresie z Lidla.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #8 dnia: 01 Listopad 2016, 21:13:49 »
Ale my mówimy o obiektywnie dobrej i powtarzalnej kawiarni, w dodatku nie jednej, bo na podstawie jednego shota ciężko sobie zdanie wyrobić, a nie o najlepszej dostępnej w danej miejscowości.

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #9 dnia: 01 Listopad 2016, 21:18:16 »
siewcu porównanie bezpośrednie miałem takie jakie mało kto moze mieć przy wyborze automatu:
- Nivona 7
- delonghi ecam
- siemens
- saeco incanto 8917
- Jura z systemem PEP micro ENA 90

W każdym to same ziarno w jednym czasie. Jura znacznie lepsza kawa od reszty, reszta porównywalna. Nivona i Siemens bardzo podobny smak.

Twoje wpisy siewcu mało wnoszą bo:
- mój wątek tyczy sie tylko automatów i mało takie pisanie pomoże komukolwiek co chce automat
- zdaje sobie sprawę, ze kolba robi lepsza kawę ale co z tego jak ktoś szuka automatu - porównujmy automaty
- zeby takie wpisy cos wnosiły napisz lepiej, który w zbliżonej cenie wybrać ekspres i dlaczego to pomożesz innym

Jak Ty oceniasz smak kawy z systemu PEP Jury względem innych rozwiązań w automatach bo rozumiem ze porównywales ?

Temat nie automatów odłóżmy na bok bo ten temat ma byc o automatach i w takim wlasnie jest dziale :-)
Tylko bez obrazy  ::)
« Ostatnia zmiana: 01 Listopad 2016, 21:21:19 wysłana przez micmus »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Listopad 2016, 21:23:28 »
mówimy o obiektywnie dobrej i powtarzalnej kawiarni (...) a nie o najlepszej dostępnej w danej miejscowości
Wiem o czym mówicie. To fajnie wygląda z perspektywy mieszkańca jednej czy drugiej stolycy gdzie masz wybór. W normalnym świecie zwykłych ludzi to tak nie działa bo nikt nie będzie specjalnie jechał 150km żeby kawy spróbować.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #11 dnia: 01 Listopad 2016, 21:32:40 »
Gdybym chciał wydać ponad 4kPLN to bym się chyba jednak przejechał ;)

Offline micmus

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Jura E60, Philips Senseo
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #12 dnia: 01 Listopad 2016, 21:33:36 »
Nie mniej w 70% kawiarni w jakich uczeszczam od czasu do czasu jest gorsza kawa niz mam teraz w domu i o to mi chodziło
I to jest smutna prawda rynku, ale dlatego właśnie pytałem o odniesienie do tych nawet nie 30 (jak optymistycznie założyłeś) procent. Napisz w jakim mieście bywasz na kawie to podpowiem gdzie warto się przejść.

Daj znać jak wyjdą pomiary czasu i temperatury.



Jestem z Poznania także chętnie przejdę sie do polecanej kawiarni. Najczęściej pijam w galeriach handlowych typu Malta i jest słabo :-( Najlepsza kawę jesli chodzi o Poznan piłem w kawiarni na starym rynku, ale niestety nie pamietam nazwy.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #13 dnia: 01 Listopad 2016, 21:42:03 »
W Poznaniu całkiem niezły trip kawowy można zaliczyć. :taktak: :szampan:

Przede wszystkim i obowiązkowo (ale z dystansem, bo klimat specyficzny) do Brismanów (tam możesz się też na warsztaty umówić), potem Uno Espresso, a dalej: Minister Cafe, Piece of cake, Cafe La Ruina, Stragan Kawiarnia. Pewnie jeszcze kilka by się znalazło.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Jura E60 - TEST, opinia użytkownika, macie pytania to zapraszam
« Odpowiedź #14 dnia: 01 Listopad 2016, 22:05:39 »
siewcu porównanie bezpośrednie miałem takie jakie mało kto moze mieć przy wyborze automatu:
- Nivona 7
- delonghi ecam
- siemens
- saeco incanto 8917
- Jura z systemem PEP micro ENA 90

W każdym to same ziarno w jednym czasie. Jura znacznie lepsza kawa od reszty, reszta porównywalna. Nivona i Siemens bardzo podobny smak.

Twoje wpisy siewcu mało wnoszą bo:
- mój wątek tyczy sie tylko automatów i mało takie pisanie pomoże komukolwiek co chce automat
- zdaje sobie sprawę, ze kolba robi lepsza kawę ale co z tego jak ktoś szuka automatu - porównujmy automaty
- zeby takie wpisy cos wnosiły napisz lepiej, który w zbliżonej cenie wybrać ekspres i dlaczego to pomożesz innym

Jak Ty oceniasz smak kawy z systemu PEP Jury względem innych rozwiązań w automatach bo rozumiem ze porównywales ?

Temat nie automatów odłóżmy na bok bo ten temat ma byc o automatach i w takim wlasnie jest dziale :-)
Tylko bez obrazy  ::)

ja się nie obrażę, ale od kiedy spróbowałem kawy z kolby to przestałem zwracać uwagę na automaty. podczas marcowego spotkania piłem espresso z rzekomo bardzo dobrej maszyny WMF, było słabo i tyle mogę powiedzieć. znajomi drogich ekspresów nie kupują, więc z PEP też się nie spotkam prawdopodobnie, ale z tego co pisałeś razi mnie jedno w oczy. napisałeś, że jesteś bardzo wymagający w stosunku do życia i sprzętów, które masz - co sugeruje, że w stosunku do kawy będzie tak samo. a jednak kupiłeś automat... padło też pytanie o porównanie espresso z Twojej jury do prawdziwego espresso, i o to mi chodziło. a że miałeś porównanie do wielu innych automatów - to rzadko spotykana możliwość, bo uzbieranie tylu sprzętów i bezpośrednie ich porównanie to fajna okazja na bezpośrednie porównanie i można z tego jakieś wnioski wyciągnąć. automatu do kolby nie mam też zamiaru porównywać, bo to nie ta liga i nie ta kawa, kolba to możliwości automatu(poza automatycznym spienianiem) plus ogrom innych ALE mimo wszystko skoro twierdzisz, że jest to przyzwoite espresso, to fajnie by było, gdybyś miał jednak porównanie do kolby, bo jednak ona jest wzorcem dla tego napoju.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi