Autor Wątek: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu  (Przeczytany 52479 razy)

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Styczeń 2017, 17:15:52 »
@Jeżyk czy jak masz filtr podłączony i wyłączony ekspres to po przekreceniu pokrętła od boilera serwisowego leci woda?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Styczeń 2017, 21:32:32 »
    Potrzebuję osmozy do zastosowania niedomowienia. W sklepach, niestety, kompletnie się na tym nie znają. Zatem (pytam o osmozę akwarystyczną):
    • Jaką masz wydajność l/h?

    75GPD, u mnie w praktyce jest to około 1l na 7 minut,
    Cytuj (zaznaczone)
    • Jaka jest trwałość elementów

    Osmoza ma już 4 lata, leci piąty i po membranie nadal mam 10 ppm na TDS przepływowym. Woda w kranie około 300 na TDS, więc jest b. dobrze. Producenci określają membranę jako sprawną kiedy ma wydajność minimum 90%, czyli w moim przypadku do 30 ppm. Po żywicy demineralizującej osiągam wynik na /tds 0ppm, ale żywicę muszę wymienić co około 3 miesiące jak wynik na TDS skoczy do 3ppm, czyli z podmianek wody jakieś 360l + uzupełnienie odparowanej wody, myślę, że ze 2l dziennie, czyli 180l to razem około 540l. Nie wiem, czy potrzebne Ci jest czyścić wodę do zera, ale w razie czego używam żywicy o oznaczeniu MB 20 lub wymiennie MB400 w dwóch filtrach 10 cali. Jeśli chodzi o prefiltry 5 mi, blok węglowy i 1 mi1, to wymieniam co pół roku, z czego za pierwszym razem chodziło to dwa lata, ale zaczęły mi wyskakiwać cyjanobakterie w akwarium i mimo zerowego TDSu nie mogłem sobie poradzić z badziewiem, dla tego ruszyłem prefiltry. Okazało się, że jest na nich kupę szlamu. Po wymianie cyjanobakteria zniknęła (ale robiłem jeszcze kilka innych rzeczy, żeby zwalczyć, więc nie musi mieć związku). Jeśli wierzyć TDS'owi to dwuletnie prefiltry nie zmieniły wyniku po membranie.
    Cytuj (zaznaczone)
    • Ile kosztuje użytkowanie miesięcznie / rocznie?
    Kiedyś to liczyłem i przy membranie 75 GPD dedykowany jest ogranicznik przepływu ścieku 420l/h, a to oznacza, że do uzyskania 1l wody osmotycznej pozbywamy się 2,4l wody do ścieku. Koszt prefiltrów to jakieś śmieszne pieniądze około 10 zł za komplet, jeśli są to wkłady do obudowy 10 cali. Żywica to koszt około 50-60 zł za litr o ile dobrze pamiętam i starcza to mniej więcej na podwujną wymianę w dwóch filtrach 10 cali.
    Cytuj (zaznaczone)
    • Jaką masz przewodność wody na wejściu i na wyjściu?
    Jak pisałem wcześniej, nie wiem jaką przewodność, bo mój miernik TDS ma jakiś algorytm, który przelicza to sobie na części na milion, ale w wodociągu jest około 300 ppm, po membranie 10, po żywicy 0, po wkładzie mineralizującym jeszcze nie mierzyłem, bo niedawno założyłem (jak podłączyłem ekspres), ale wypadałoby chyba zmierzyć, żeby kontrolować zużycie.

    [/list]
    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #17 dnia: 13 Styczeń 2017, 21:36:04 »
    Czy takie coś tylko i wyłącznie do kranu w kuchni się nada? Oczywiście że się na da tylko czy wart coś ten system w stosunku do ceny.
    Cytuj (zaznaczone)
    http://www.prostozkranu.pl/filtry-do-kuchni-odwrocona-osmoza-dwm-morion-ekskluzywny-supernowoczesny-system-odwroconej-osmozy-morion-aquaphor-dostawa-gratis-.html
    Moim zdaniem to jakiś kosmos. Znajdę Ci komplet za połowę tej ceny, a teściowi zakładałem taki za 300 zł z mineralizatorem, ale bez żadnych jonizatorów i innego voodoo
    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline manfred Mężczyzna

    • Wiadomości: 4424
      • Po drugiej stronie szkła...
    • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
    • Młynek: ręczny żarnowy
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #18 dnia: 14 Styczeń 2017, 07:45:35 »
    W jaki sposób to podłączyć? Póki co mam już plastiki wprowadzone ze ścian.

    Isiek

    • Gość
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #19 dnia: 14 Styczeń 2017, 09:31:10 »
    Hej, @flexooo, proponuję, żebyś podłączył jednak redukcję przed filtrem, ustawioną na 2,5- 3 bar. Stałe ciśnienie umożliwi Ci precyzyjną regulację ciśnienia ekstrakcji- bo to przy stałym przyłączu trzeba przestawić. Pompa będzie chodzić ociupinę ciszej i łagodniej wejdzie na ciśnienie ekstrakcji, poza tym nic się nie zmienia, w stosunku do korzystania z wbudowanego zbiornika. Podłączenie mojej rakiety robiłem 2-3 miesiące temu, jest ok. A zmiękczacz do wody to mam w piwnicy na cały dom.
    Pozdrawiam

    Offline Krakus Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3166
    • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
    • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #20 dnia: 14 Styczeń 2017, 10:06:43 »
    @Miklas - dziękuję.

    Osmoza ma już 4 lata, leci piąty i po membranie nadal mam 10 ppm na TDS przepływowym.
    A ile miała oryginalnie, jak była nowa?

    Jak pisałem wcześniej, nie wiem jaką przewodność, bo mój miernik TDS ma jakiś algorytm, który przelicza to sobie na części na milion
    Zgodnie z tym artykułem, 1 ppm to 2 uS/cm.

    Woda w kranie około 300 na TDS
    To by się zgadzało - 300ppm = 600uS, a tabelka z miejskich wodociągów w Radomiu podaje podobne wartości.

    Po żywicy demineralizującej osiągam wynik na /tds 0ppm, ale żywicę muszę wymienić co około 3 miesiące jak wynik na TDS skoczy do 3ppm, czyli z podmianek wody jakieś 360l + uzupełnienie odparowanej wody, myślę, że ze 2l dziennie, czyli 180l to razem około 540l. Nie wiem, czy potrzebne Ci jest czyścić wodę do zera, ale w razie czego używam żywicy o oznaczeniu MB 20 lub wymiennie MB400 w dwóch filtrach 10 cali.
    Jak dobrze rozumiem, masz filtr pięcioelementowy:
    • Prefiltr 5um
    • Prefiltr 1um
    • Blok węglowy
    • Membrana 75
    • Demineralizator

    Pozycje 1 - 3 i 5 wymieniasz co 500l wody, główny koszt to żywica - ok. 40 zł /1000l wody.

    Możesz podrzucić adres, gdzie to kupujesz? W sieci kilka znalazłem, ale ceny prefiltrów są znacznie wyższe.

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #21 dnia: 14 Styczeń 2017, 11:21:01 »
    U mnie to jest jakoś tak:
    Prefiltr 5um(żeby nie zapchać węgla)-> blok węglowy-> Prefiltr 1 um(żeby drobiny z bloku węglowego nie leciały na membranę)->membrana-> trójnik
    Za trójnikiem:
    Ujęcie 1: żywica -> woda do akwarium
    Ujęcie 2: zawór przeciwzwrotny->zbiornik ciśnieniowy na trójniku-> trójnik na wylewkę do zlewu -> mineralizator chyba dolomitowy-> trójnik na wylewkę do zlewu i do ekspresu.

    Ponadto zawór czterodrogowy wpięty za membraną na wodzie czystej i za membraną na ścieku. Wiem, że popularniejsza jest opcja za membraną na wodzie czystej i przed membraną za prefiltrami, ale ja mam tak i z membraną nic się nie dzieje przez cztery lata.

    Woda po membranie od początku użytkowania filtra pokazuje wartość oscylującą w okolicy 10ppm na TDS.

    Jeśli chodzi o mineralizator, to założyłem niedawno, bo dotychczas używałem wody w kuchni tylko po membranie. Są różne teorie o szkodliwości takiej wody i ja wyznaję taką, że robiąc z niej napar z herbaty czy kawy nasyca się do tego stopnia, że z organizmu nic nie wypłukuje, a źródłem minerałów w organizmie jest głównie pokarm stały. Nie mniej przekonany wypowiedziami na forum postanowiłem spróbować mineralizatora ze względu na smak kawy.

    Jeśli chodzi o ofertę, pierwsze z brzegu na allegro

    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6352169864

    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5631962000

    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6613356778

    O, żywica nawet tańsza niż pamiętałem
    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6525306805

    Marek.
    « Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2017, 11:41:54 wysłana przez Miklas »
    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #22 dnia: 14 Styczeń 2017, 11:58:42 »
    W jaki sposób to podłączyć? Póki co mam już plastiki wprowadzone ze ścian.
    Nie trzeba osobnego przyłącza, ale jeśli masz, to ok. Możesz przyłączyć takim zaworem
    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5629097992
    Jeśli chodzi o ściek, to zazwyczaj taką obejmą
    http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=5074308004
    Ale jak masz wyciągniętą kanalizację specjalnie pod to, to pewnie wystarczy nawiercić otwór fi 6mm w dekielku.

    Generalnie wszystko łączy się wężykami PCV 1/4 cala. Są do tego szybkozłącza, nic nie trzeba kleić. Jedynie przyłącze wody należałoby wkręcić na pakuły.

    Marek.

    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline dopeman

    • Wiadomości: 1044
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #23 dnia: 14 Styczeń 2017, 15:18:21 »
    Ze swojej strony polecam filtr kolumnowy BWT z magnezem. Super podobija aromat i smak.

    http://www.coffeedesk.pl/product/2992/Wklad-Filtrujacy-Bwt-Bestmax-Premium-S

    A jak ktoś chce osmozę, to polecam system Akvo.
    A jak taki filtr się montuje, pod zlew i dodatkowy kran? Dla mnie to wszystko brzmi na bardzo skomplikowane. Też bym wolał bez dzbanka,  oglądałem nawet takie filtry brita pod zlew. Ale może brita to nie wszystko i są lepsze rozwiązania.

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #24 dnia: 14 Styczeń 2017, 15:43:18 »
    A jak taki filtr się montuje, pod zlew i dodatkowy kran? Dla mnie to wszystko brzmi na bardzo skomplikowane. Też bym wolał bez dzbanka,  oglądałem nawet takie filtry brita pod zlew. Ale może brita to nie wszystko i są lepsze rozwiązania.

    Nie jest to skomplikowane. "Najtrudniejszym" do wykonania jest wkręcić przyłącze wody, np przy przyłączu zimnej wody w kuchni przed wężykiem na pakuły. Jeśli ktoś już kiedyś bawił się w hydraulikę to nie jest jakiś duży problem. Druga sprawa wymagająca minimum zdolności manualnych to nawiercenie otworu fi 6 w rurze odpływowej fi 50 i założenie obejmy do podłączenia ścieku, kolejna to nawiercenie otworów pod wylewkę w blacie bądź zlewie. Poza tym wszystko łączy się na szybkozłącza. Schematy są w Internecie i jak wspomniałem mogę coś podpowiedzieć przy montażu.

    Marek.
    « Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2017, 15:52:56 wysłana przez Miklas »
    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline Jeżyk

    • Wiadomości: 1831
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #25 dnia: 14 Styczeń 2017, 18:27:37 »
    Pytam raczej o koszta materiałowe - na jak długo starcza który element i ile kosztuje
    Musisz dowiadywać się już przy konkretnym modelu. Systemy mają różną wydajność. Pamiętaj też, że ceny tego samego systemu mogą się różnić bardzo znacznie. Warto poszukać w kilku miejscach, do tego wkłady mogą być w bardzo różnej cenie.


    ...czy jak masz filtr podłączony i wyłączony ekspres...
    Ja w ogóle mam ekspres ze zbiornikiem na wodę i bez możliwości podłączenia wody na stałe. Opisałem niesłychanie mętnie jak napełniam ten zbiornik w ekspresie wodą. Napiszę zatem tak: Do ekspresu mam włożoną rurę z nierdzewki odpowiednio wyprofilowaną a do niej mam podłączoną długą rurkę silikonową. Koniec tej rurki zakładam na wylot baterii i napełniam zbiornik wodą. Dlaczego tak? Ano dlatego, że mam mało miejsca nad ekspresem i nie zmieści się tam żaden dzbanek, żeby wlać wodę do ekspresu. Przesuwanie tego bydlaka też nie wchodzi w grę, bo waży ponad 25kg. Natomiast córka ma R58 i podłączenie stałe odpływu ścieków i zasilanie w wodę z filtra Brita PURITY C 150. Z tego filtra woda jest cały czas podawana na wężyk zasilający ekspres.

    nawiercenie otworów pod wylewkę w blacie

    Ja zdecydowanie polecam do filtrów czy to przepływowych czy RO dokupić specjalną baterię z trzema lub więcej wejściami. Mamy wtedy możliwość poboru wody z kilku miejsc w filtrach (np w RO przed mineralizatorem i po a także niefiltrowanej i ciepłej) Spotkałem się z bateriami pobierającymi wodę nawet z 5 miejsc. Ja, ponieważ nie mam RO tylko filtr przepływowy, mam baterię z 3 wejściami. Pobieram wodę filtrowaną zimną, niefiltrowaną ciepłą lub niefiltrowaną zimną. Można też pobierać wszystkie na raz tylko po co. Taka bateria ma jedną podstawową zaletę. Jest jedna i nie trzeba dodatkowych baterii montować. Swobodnie mieści się w standardowym otworze na zwykłą baterię.  Natomiast jej podstawową wadą jest cena. Moja kosztowała 3 lata temu ponad 500zł Dzisiaj widziałem jej cenę 880zł i się zmarszczyłem.  Ale skoro ktoś zdecyduje się na RO to koszty eksploatacji są i tak rocznie wyższe. Mój filtr czy filtr który ma córka kosztuje paręset zł i podobny jest koszt roczny. Nie jestem aż tak wytrawnym smakoszem, żeby zakładać RO ale jak ktoś woli to nie ma problemu. Trzeba się jednak liczyć z tym, że RO poza kosztami zakupu i eksploatacji zajmuje sporo miejsca. W zależności od modelu może to zająć nawet całą przestrzeń pod zlewozmywakiem.


    Ja tam ekspertem nie jestem od RO, ale wiem jedno. Jeśli chcecie się bawić w odwróconą osmozę, najpierw trochę o tym poczytajcie. Dużo opisów jest na forach akwarystycznych. Tam też znajdziecie porady jaki filtr do waszych zastosowań będzie najlepszy. Jaką powinniście mieć wydajność i na jakie koszty się godzicie. Najtańsze filtry RO można kupić już za parę stówek, ale czy warto?
    « Ostatnia zmiana: 14 Styczeń 2017, 18:56:21 wysłana przez Jeżyk »
    Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #26 dnia: 14 Styczeń 2017, 19:21:28 »
    Moim zdaniem warto. Uważam, że woda utracona w ścieku to żaden koszt pod kątem ekonomicznym gdy jeden m3 kosztuje 10 zł. Poza tym to koszt 20 zł na prefiltry rocznie i nie wiem jeszcze jak często wymienić wkład mineralizujący, ale to koszt 10 zł. To wszystko z zestawem za 300 zł.

    Marek.

    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline Jeżyk

    • Wiadomości: 1831
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #27 dnia: 14 Styczeń 2017, 21:07:09 »
    Zadałem pytanie czy warto w sensie osmozy jako takiej.  Ja osobiście nie mam potrzeby montażu takiego filtra i tak jak mówiłem wcześniej, nie jestem w tym specjalistą.  Potrzebuję wodę filtrowaną do przyrządzenia kawy, herbaty, ugotowania obiadu, podlewania kwiatów itp. Nie neguję potrzeby posiadania przez kogoś RO, dla mnie osobiście marnowanie kilku litrów wody dla uzyskania 1 litra mija się z celem. Nie chodzi mi tu o kwestię finansową ale mam taki dziwny nawyk nie marnowania ani wody ani jedzenia. Dla mnie, powtarzam, DLA MNIE RO wydaje się zbędna. 
    Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

    Offline Miklas Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3244
      • Instagram
    • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
    • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #28 dnia: 14 Styczeń 2017, 22:37:50 »
    Ja i tak miałem, musiałem zainstalować na potrzeby akwarium morskiego. Teraz znając tę wygodę używania nie zamieniłbym w kuchni na nic innego.

    Marek.

    https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

    Offline Krakus Mężczyzna

    • Ojciec Chrzestny
    • Wiadomości: 3166
    • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
    • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
    Odp: Prosty filtr do wody i podłączenie bezpośrednie ekspresu
    « Odpowiedź #29 dnia: 14 Styczeń 2017, 23:32:07 »
    Musisz dowiadywać się już przy konkretnym modelu. Systemy mają różną wydajność.
    Ból polega na tym, że to forum, to pierwsze miejsce w sieci, gdzie dostałem sensowną odpowiedź. Pisałem chyba do czterech różnych sklepów internetowych z takimi pytaniami i albo nie odpowiedzieli, albo z odpowiedzi wynikało, że odpowiadający / odpowiadająca tydzień wcześniej sprzedawał / a jarzyny i na temacie się kompletnie nie zna, a nawet nie do końca wie, o co ja się pytam.

     


    Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi