Autor Wątek: Pomoc w wyborze młynka  (Przeczytany 2691 razy)

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Pomoc w wyborze młynka
« dnia: 16 Sierpień 2019, 13:12:05 »
Cześć wszystkim,

Od kilku tygodni planuję zakup ekspresu kolbowego plus młynka. Jeżeli chodzi o ekspres to mam już praktycznie wybrany (ASCASO Dream PID -  tutaj moja żona chce zęby ekspres był ładny :)).  Co do samego młynka to im dalej w las tym więcej pytań. Szukam młynka do max 3tys przy czym nie chce aby młynek był bardzo duży. Zależy mi na tym aby w miarę się prezentował w kuchni, oprócz tego wszystkie młynki bardziej "przemysłowe" mają wysokość powyżej 50cm to odpada bo nie zmieszczą mi sie w kuchni. Głownie będę robił espresso oraz dla żony late.

Przed podaniem mojej listy młynków nad którymi się zastanawiam mam cztery pytania:
- Czy waga w młynku to przydatna rzecz czy dodatek, który jest zbędny?
- Czy to prawda ze im większe żarna tym lepsze. Dodatkowo jeżeli bede robił max 2-3 kawy dzienne czy wielkość żaren to czynnik, który powinien mnie interesować?
- Czy z zasady młynek profesjonalny na który wydam 2 tys będzie młynkiem dobrym? Czy jest ryzyko ze kupie drogi młynek, który będzie się nadawał do niczego?
- Regulacja stopnia zmielenia - czy im dokładniejsza to lepsza? Czy w rzeczywistości i tak używa sie maksymalnie kilku stopni i tyle?

Moja lista młynków nad którymi się zastanawiam:
- MACAP M42D BIAŁY
- BARATZA SETTE 270WI - ten ma wage :)
- EUREKA ATOM 60E BIAŁY

Jest jeszcze zestaw z wbudowanym młynkiem SAGE SES875CRN. Czy ktoś z niego kiedyś korzystał?

Jeżeli macie coś innego do zaproponowania to bardzo proszę o pomoc :) Jeżeli macie inne propozycje co kupić w tej cenie bądź niższej (ekspres + młynek) proszę napiszcie.



Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Sierpień 2019, 13:17:38 »
Ceado E6P ;) - młynek.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Sierpień 2019, 13:31:07 »
Na pewno finansowo najlepiej Ci będzie kupić młynek w komplecie z ekspresem, bo wtedy możesz liczyć na dodatkowy rabat.
Zakładając, że kupujesz u Janusza,  to zwróć uwagę na CEADO E6P (tu chyba dobre ceny ma też Antonio), F64 EVO, Sette 270 lub Eureka Mignon Specialita.
Kolejność nieprzypadkowa ;)

Jeżeli szukasz poza zestawem, to na pewno wart rozważenia jest Niche Zero, albo bardzo dobry młynek ręczny Pharos 2.0. Oba pozwalają na pojedyncze dozowanie co ma swoje plusy (wsypujesz tyle kawy ile chcesz zmienić, zmielona kawa nie zalega w młynku) i minusy - dłuższy czas przygotowanie niż z młynkiem on-demand, dodatkowe kroki wymagane przy dystrybucji kawy w sitku.

- Waga jest konieczna, ale czy w młynku? Mi w Forte, bardzo ułatwia życie, ale dobry młynek z timerem lub single dosing wystarczy. Ja bym chyba nie dopłacał do wersji W, jeżeli zdecydujesz się na Sette 270, brałbym podstawową wersję i oddzielną wagę.

- Na pewno wpływa na szybkość przemiału, zazwyczaj większe żarna mocowane są w droższych, lepiej wykonanych młynkach. Etc. Nie jest to prosta zasada, że skoro młynek A ma średnicę żarna większą o 3 mm to jest automatycznie lepszy.

- Tak, z zasady będzie to dobry młynek. Ryzyko wpadki - znikome.
- Im dokładniejsza tym lepsza. Używa się dość wąskiego zakresu, ale w ramach tego zakresu warto móc się precyzyjnie poruszać.

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Sierpień 2019, 14:28:11 »
Dziękuje za szybką odpowiedź. Chyba będę celował w Ceado E6P, choć trochę przekracza mój budżet.

Jeszcze zastanawiam sie czy jest sens wydawania 3tys na młynek elektryczny, który oczywiście jest wygodny ale i zajmuje miejsce i jest większy. Czy może lepiej pójść w młynek ręczny - na 2 kawy dziennie to chyba nie będzie bardzo męczące przemielić kawe? myślałem o:
- COMANDANTE C40 MK3 NITRO BLADE BLACK
- Pharos 2.0 tak jak poleca pj.w

Czy te młynki ręczne, oprócz tego ze są ręczne różnią sie czymś od elektrycznych? Czy jakość mielenia jest porównywana/lepsza/gorsza?

Jeszcze mam pytanie odnośnie samego ekspresu. Czy ASCASO Dream PID to dobry wybór? Macie jakieś ładne alternatywy? Może jakiś tańczy ekspres tak aby kupić Ceado E6P (o ile go kupie) :)
« Ostatnia zmiana: 16 Sierpień 2019, 14:48:12 wysłana przez dario199109 »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Sierpień 2019, 16:38:59 »
Och, kolejny dystrybutor Ceado ;).

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Sierpień 2019, 16:59:35 »
Dziękuje za szybką odpowiedź. Chyba będę celował w Ceado E6P, choć trochę przekracza mój budżet.

Jeszcze zastanawiam sie czy jest sens wydawania 3tys na młynek elektryczny, który oczywiście jest wygodny ale i zajmuje miejsce i jest większy. Czy może lepiej pójść w młynek ręczny - na 2 kawy dziennie to chyba nie będzie bardzo męczące przemielić kawe? myślałem o:
- COMANDANTE C40 MK3 NITRO BLADE BLACK
- Pharos 2.0 tak jak poleca pj.w

Czy te młynki ręczne, oprócz tego ze są ręczne różnią sie czymś od elektrycznych? Czy jakość mielenia jest porównywana/lepsza/gorsza?

Jeszcze mam pytanie odnośnie samego ekspresu. Czy ASCASO Dream PID to dobry wybór? Macie jakieś ładne alternatywy? Może jakiś tańczy ekspres tak aby kupić Ceado E6P (o ile go kupie) :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Sierpień 2019, 23:32:32 »
- BARATZA SETTE 270WI - ten ma wage

Może i ma. Zobacz może ten film:
Polecam zwłaszcza od 3 min. 6 sekundy.
Ten film miał spory wpływ na to, że widzisz obok mojego nicka Ceado e6p, a nie Sette 270WI, ktory też mnie początkowo inspirował wagą.
Ceado nie ma wagi, ale zaiste nie odczuwam z tego powodu żalu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Sierpień 2019, 08:44:42 »
Fajny film. Będę trochę złośliwy: z ekspresem jak z młynkiem, ale możesz zawsze kupić u Janusza młynek Ascaso do pary :evil:.

Apropos Ceado -- w Twoim budżecie bardziej zmieści się E5P, równie świetny młynek do espresso. Czasami mnie ktoś zdziwi, gdy powie że E5P jest "niższym" modelem niż E6P. Otóż nie: oba te młynki E5P i E6P są tym samym -- bardzo dobra jakość i ergonomia. Różnią się tylko sterowaniem, z timerem lub bez. Timer daje trochę złudne poczucie, że nad czymś mamy większą kontrolę. Właśnie nie mamy kontroli, bo oddajemy ją zaprogramowanemu timerowi. Gdy posługujemy się wagą do odmierzenia dozy kawy, timer tylko nam przeszkadza. W tej chwili korzystam z E37S. Ma on dwa tryby pracy: z timerem lub bez, do wyboru. Nawet nie ruszam timerów... ;) Jeśli już, to do wstępnego wypełnienia sitka, a potem tylko dokładam niewielkie porcje do interesującej mnie dozy.
« Ostatnia zmiana: 17 Sierpień 2019, 09:29:27 wysłana przez Antonio »

Offline dario199109

  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Eureka mignon specialita
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Sierpień 2019, 09:09:19 »
Film bardzo ciekawy! Faktycznie trochę zmienia postrzeganie tego młynka. Pytanie tylko czy to odosobniony przypadek czy reguła.  Coraz bardziej myślę o Ceado E6P że względu na to że sporo osób go tutaj zachwala.

Wracając do mlynkow ręcznych czytałem że mielenie wymaga trochę czasu. Doczytałem że COMANDANTE mieli z szybkością jeden obrót 0.1g kawy czyli około 70-90 obrotów na jedną kawę.

Offline Miczeq Mężczyzna

  • Wiadomości: 17
  • Ekspres: ascaso steel duo pid, V 60, tygielek
  • Młynek: fiorenzato f4e nano, comandante
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Sierpień 2019, 14:06:47 »
Ascaso to mój pierwszy ekspres, więc nie będę się mądrzył. Mogę natomiast powiedzieć, że w Polsce dużym plusem ascaso jest Janusz. Przy odbiorze ekspresu przeszedłem ponad dwugodzinne szkolenie. Potem też nie zostałem sam i problemy (wynikające z mojego braku doświadczenia) Janusz i jego pracownicy pomogli mi rozwiązać.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #10 dnia: 18 Sierpień 2019, 01:44:57 »
Pytanie tylko czy to odosobniony przypadek czy reguła. 

Podejrzewam, że autor filmiku nie miał "złych zamiarów". Silnik w pobliżu, błyskawiczny wyrzut - napięcie elektrostatyczne aż "samo się prosi".  Na filmach "reklamowych" Sette pewnie zrzuca gruby przemiał, dlatego nie ma lepienia - zresztą nikt nie filmuje z dołu.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Sierpień 2019, 01:47:50 »
oba te młynki E5P i E6P są tym samym

O ile w e5p "na oko" dostrzeżesz, że jest już tyle ile trzeba. Ale jako posiadacz e6p paradoksalnie potwierdzę - to można zauważyć i się zgodzę. Tyle, że w układzie rodzinnym (gdy inni nie kontrolują wielkości wysypu) lepiej mieć (i ustawić dla rodziny) timer.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Pomoc w wyborze młynka
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Sierpień 2019, 11:25:30 »
oczytałem że COMANDANTE mieli z szybkością jeden obrót 0.1g kawy czyli około 70-90 obrotów na jedną kawę.
O ile uważam C40 za młynek wystarczający do zrobienia bardzo dobrych przelewów, to do espresso nie jest to maszyna moich marzeń (mimo, że używam do tego celu bardzo często).
Pharos 2.0 to bardzo agresywny młynek ze stożkowym żarnem 68 mm (ja do dziś z rozrzewnieniem wspominam moją K10). Tu masz przemiał na poziomie 0,5 grama na obrót. 15 gram, to będzie około 30 obrotów.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi