Autor Wątek: Nabytek - Ceado E6P  (Przeczytany 25647 razy)

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Sierpień 2019, 13:48:09 »
Ariadna taka jest
Inne kawy od @Antonio też. Wszystkie, które miałem, trzeba było grubiej mielić od kaw zwykle przeze mnie używanych.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Sierpień 2019, 14:09:23 »
W sumie racja. Mnie chodziło o to, że antoniowe są ponad standardem grubości. :-)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10572
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Sierpień 2019, 14:16:33 »
To niesamowicie ciekawe. Czyżbym jakoś inaczej palił kawę? ;)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Sierpień 2019, 14:34:13 »
Masz jakiś talent do tworzenia "puszystości" ziaren. :-)
To jest jakiś fenomen, bez żartów.
Przecież niskie wymagania co do grubości przemiału to powinien być cel każdej palarni, moim zdaniem.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Sierpień 2019, 16:25:12 »
Przecież niskie wymagania co do grubości przemiału to powinien być cel każdej palarni, moim zdaniem.

Niekoniecznie, bo przeważnie, im ciemniej, tym lżej.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #35 dnia: 03 Sierpień 2019, 16:27:47 »
Czyżbym jakoś inaczej palił kawę?
A skąd my to mamy wiedzieć? Generalnie, jak kawy mielę około nastawy 18-22 na Niche, to Twoje (kupiłem chyba trzy albo cztery) mielę o 4-6 grubiej. A kawę ćwiczebną (tzw. 100% Arabika z Makro za 35 zł/kg) mielę około 16.

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #36 dnia: 03 Sierpień 2019, 20:04:39 »
No i jak w zwyczaju zeszliśmy trochę z tematu.
Kawy z xCafe np mielę drobniej niż inne, od Antonio i Jesusa (S&S Cafe) mielę grubiej niż inne. Dlaczego tak jest ? Nie wiem.
Rano z młynka (NS ma trochę retencji) zaparzam dla żony capu zrobione doppio. Mleko wiele wybacza, i żona też :)
Potem dopiero robię espresso dla siebie i za pół godziny espresso dla żony (to jej 3 kawka z rana).

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #37 dnia: 04 Sierpień 2019, 01:40:18 »
Niekoniecznie, bo przeważnie, im ciemniej, tym lżej.

Czyli ciemniej, to łatwizna. A przecież Antonio nie celuje w ciemność. :-)

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Sierpień 2019, 19:44:45 »
Pierwsze doświadczenia za mną. I pierwsze obserwacje i pytania.. a więc tak.. do tej pory używałem Kazaka do espresso, a jeszcze wcześniej Macap M2M i trochę Aergrinda. To co rzuciło mi się w oczy, to oczywiście bardzo równy przemiał i jakby mniejsza ilość kawy przy tej samej dozie w sitku. Mam wrażenie, że 19,5g (używam VST 20g) z Kazaka i Ceado to dwie różne objętości - wizualnie :) Nie wiem jak to wytłumaczyć, czy ta różnica (wizualna) to po prostu różnica przemiału z żaren płaskich i stożkowych? Co sądzicie?

Druga obserwacja to mam wrażenie, że kawy posiadają jakby mniejsze body niż uzyskiwane z Kazaka .. za to kawy wychodzą mi mocno owocowe (obecnie akurat używam Costa Rica Tarrazu z Euro Cafe). Czekam teraz na coś bardzo klasycznego aby porównać. Do tego na jednym ustawieniu, niezależnie, czy kawę przesypię z kubeczka do PFa, czy namielę bezpośrednio do PFa to czas uzyskuję jednakowy za każdym razem, tak jakbym musiał się teraz mniej starać o dystrybucję ;).. Kawa płynie też bardzo jednostajnie z PFa podczas ekstrakcji

Czy użytkownicy Ceado mają może podobne obserwacje? ;) Interesuje mnie w szczególności ta tajemnicza zmiana objętości przemiału w sitku..wizualna, podkreślę raz jeszcze.

M.




Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Sierpień 2019, 19:59:58 »
To co określasz jako mniejsze body może się wiązać z mniejszą ilością pyłu i równiejszym przemiałem, wobec czego zanika pewien stopień goryczki. Drobny pył w przemiał właśnie powoduje gorycz w posmaku, bo jest przeparzony. Maskowal on (ta gorycz) prawdopodobnie pozostałe, owocowe, bardziej subtelne smaki.
A przemiał wg mnie wygląda inaczej, bo jest mniej pustych przestrzeni pomiędzy drobinkami kawy, co jest właśnie drugim skutkiem dobrego mielenia.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 249
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Sierpień 2019, 20:09:40 »
To by dużo wyjaśniało :) dzięki.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #41 dnia: 07 Sierpień 2019, 01:11:15 »
@MarcinK

Ja się "przesiadłem" z młynka, który miał bardzo nierówny przemiał. Moje więc doświadczenia są nieporównywalne. Z cała pewnością Damian dobrze zwraca uwagę na brak pyłu - równy przemiał jest od początku do końca, łącznie ze "zrzutem" tego, co zaległo w młynku po poprzednim mieleniu - to jest tak samo równe, jak to, co mieli się "na bieżąco".

Offline Geralt0073 Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1024
    • wszystkookawie.pl
  • Ekspres: Fracino Cherub, Syfon Hario, Drippery Hario i Tiamo, Phin, Chemex, Tygielek, AeroPress;
  • Młynek: Fiorenzato F83 E, LaCimbali Cadet, Mahlkonig EK 1 BF, Tiamo M. S. H.
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #42 dnia: 07 Sierpień 2019, 21:32:06 »
To co określasz jako mniejsze body może się wiązać z mniejszą ilością pyłu i równiejszym przemiałem

Też bym obstawiał równiejszy przemiał. Gdy przeniosłem się z Cadeta na Fiorenzato, to na początku wręcz tęskniłem za pyłem i mniej równym przemiałem, bo smak espresso był zupełnie inny. Poza tym teraz też nie zdarza mi się uświadczyć drobinek kawy w filiżance, co przedostałyby się przez sitko podczas ekstrakcji.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #43 dnia: 08 Sierpień 2019, 08:06:10 »
Zgadzam się z Tobą co do przyzwyczajenia. Zmiana smaku nawet na lepszy wymaga nieraz przestawienia się czegoś w mózgu/języku, aby zaakceptować nowy smak jako normę.
Nieraz jest też tak, że danego smaku trzeba się nauczyć, zaakceptować go.
Pamiętam jak kiedyś espresso było dla mnie zbyt mocne w smaku. A teraz i ristretto spijam ze smakiem.
Kiedyś też nie wyobrażałem sobie kawy czy herbaty bez cukru i to w ilości kilku łyżeczek. Dziś cukier u mnie w domu praktycznie nie ma zastosowania. Jedynie do ciast.

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #44 dnia: 20 Sierpień 2019, 19:45:55 »
Może ktoś orientuje się czy są gdzieś kawiarnie z młynkami e5p/e6p tak aby podjechać, zobaczyć, spróbować? Najlepiej lubelskie, podkarpackie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi