Autor Wątek: Nabytek - Ceado E6P  (Przeczytany 25417 razy)

Offline Domes Mężczyzna

  • Wiadomości: 153
  • Ekspres: Gaggia Classic, V60, Phin, Aeropress
  • Młynek: Kinu M47, Iberital Challenge
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lipiec 2019, 08:56:15 »
Tak znacząco różni się 'strumień' kawy wylatujący z dzióbka w przypadku SD i non-SD, że przy tym pierwszym trzeba trochę pogmerać, a drugi układa się sam?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lipiec 2019, 10:39:17 »
Tak mi się zdaje... Tak sądzę po tym, że prawie nie ma młynków SD on-demand z dozowaniem do PF.  Jest chyba albo to albo tamto...

Zresztą nie w tym rzecz a w zgodzie z takim a nie innym "workflow". Nie próbowałem na poważnie trybu SD bo nie mam takiego młynka, a kręcenie Kinu odpada... Tryb SD ze zwykłym młynkiem też nie ma sensu dla mnie, bo wymaga zbyt dużo starań: dmuchanie, chuchanie, pędzelki, dmuchawki, dystrybutory, kubki... Zginąłbym w tym ;). A w kawiarni? Można czynić SD za pomocą np. EK43...
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2019, 10:41:43 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lipiec 2019, 17:44:52 »
Ja mam obok siebie, w odległości 10-15 cm dwa młynki. Mythos - on demand i Hedone Honne - single dosing (dość specyficzny bo przez zastosowanie hybrydowych żaren i "mieszadełka" mieli od razu do PF. w 75 % wybieram Mythos :) Wygoda wygrywa, Honne, mimo że super zostawiam na specjalne okazje i wyjątkowe kawy... :/
Ale to trochę dyskusja czy lepsze espresso czy przelew. Zależy od stylu życia. Są ludzie, którzy mielą pod espresso ręcznym młynkiem i są szczęśliwi.
« Ostatnia zmiana: 18 Lipiec 2019, 17:48:11 wysłana przez pj.w »

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #18 dnia: 19 Lipiec 2019, 00:56:47 »
Ja właśnie tak robię: mielę ręcznie pod espresso odkąd mam Kazak Rota. Choć doceniam mobilność zestawu Rota + Tura i podniecam się świetna kawą na wakacjach, to na dłuższa metę sobie tego nie wyobrażam. Młynek elektryczny typu E6P czy ECM S64 to kwestia czasu, bo o ile kupno kolby by przy okazji większego spotkania szybciej wydawać kawę wydaje mi się fanaberią, to jednak szybkie mielenie do sitka Roty to wyraźne ułatwienie na codzień i  przy domowej imprezie.
« Ostatnia zmiana: 19 Lipiec 2019, 00:58:49 wysłana przez gacekthebat »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #19 dnia: 19 Lipiec 2019, 01:23:31 »
Każdemu wg potrzeb.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #20 dnia: 19 Lipiec 2019, 11:31:28 »
w 75 % wybieram Mythos  Wygoda wygrywa
A rano wymielasz część kawy do kosza  czy zaparzasz?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #21 dnia: 19 Lipiec 2019, 11:53:52 »
Ja zaparzam i nie piję tego... ;) Dzięki temu mam "rozpędzony" ekspres do drugiego espresso.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Lipiec 2019, 12:20:49 »
Ty Antonio nie masz takich rozterek, bo masz jednak większy przerób niż 1-2 shoty z rana jak wielu zwykłych użytkowników.

Chociaż z drugiej strony pojawiają się rozwiązania SD, gdzie potencjalnie poza odmierzaniem porcji kawy chyba nie trzeba się bawić w przesypywanie, mieszanie itp, czy w takim E37SD nie wystarczy tak samo mielić bezpośrednio do kolby? Czy nie jest tak, że pęd drobin jest na tyle duży, że pozwala im ładnie się rozłożyć w sitku?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #23 dnia: 19 Lipiec 2019, 16:13:28 »
A rano wymielasz część kawy do kosza  czy zaparzasz?
Piję.
Kawa jak chleb, nie wolno wyrzucać. 

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #24 dnia: 19 Lipiec 2019, 16:23:09 »
A rano wymielasz część kawy do kosza  czy zaparzasz?
Piję.
Kawa jak chleb, nie wolno wyrzucać. 

:brawa:  [emoji106]

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #25 dnia: 30 Lipiec 2019, 14:20:18 »
Dodam coś z tego kierunku dyskusji. Z całą pewnością w E6P zostaje coś po wyczerpaniu hoppera. Wyjeżdżałem teraz poza dom i przed wyjazdem "wypróżniłem młynek", to jest wymieliłem resztki aż do pracy młynka na sucho (to łatwe z zauważeniu, po wówczas pracuje jak wiatraczek samochodowy :-) ). Po powrocie zasypałem kawą i pierwszy przemiał był za mały. Potem już taki, jak ustawiałem onegdaj. Po prostu jest tak, jak już pisał Antonio (wielokrotnie chyba): regularna doza opiera się na tym, że przemiał jest jednolity, ale zbiera resztki z poprzedniego i zostawia "swoje" dla "następcy". Z mojej obserwacji (organoleptycznej, bez ważenia) wynika, że te "resztki" są takie same, stąd powtarzalność przemiałów. Dla mnie ok. Jak mam przekonanie, że resztki mi się zestarzały (ponad doba albo dłużej) to puszczam przez chwilę "na rękę" i wyrzucam do kosza.

Ale moim zdaniem na upartego i tak można byłoby się bawić w SD z tym młynkiem - wsypać do hoppera dozę (bez problemu zejdzie na żarna) i mielić na ustawieniu ręcznym (oba przyciski na raz), aż do cichej pracy, o której powyżej pisałem. Wtedy między żarnami zostaje naprawdę niewiele, co stwierdziłem własnie wyjeżdżając - "wymielanie" kawy zajmowało mi ok 40 sek. do cichej pracy. Przy jakiejś okazji wstawię zdjęcia, ile zostaje po takim "wymieleniu".

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:16:29 »
Dziś dołączyłem do grona Ceadowców :), dzięki @Antonio.

Zapoznaję się obecnie z regulacją i timerem. Jakieś rady dla początkującego użytkownika? :) 




Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:26:10 »
Ja Ci mogę powiedzieć tyle, że ustawienie "0" jest dobrym ustawieniem na początek. No i pamiętaj, żeby zmniejszać mieląc. Zwiększanie rzecz jasna tego nie wymaga.
Czas "na czuja". Parę przemiałów to zabierze.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:34:29 »
Dzięki.

No właśnie zacząłem od 0 i kawa nie wyleciała z PFa ;).. obecnie mam na 1.1 i udało mi się osiągnąć 2:1 (z 19,5g) i 29 sek przy Ariadnie, całkiem ładnie leciała i smak b. dobry. Widzę też, że podziałka jest bardzo czuła na zmiany grubości, ciężko się trochę przyzwyczaić teraz po dłuższym używaniu młynka ręcznego :)

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Nabytek - Ceado E6P
« Odpowiedź #29 dnia: 02 Sierpień 2019, 19:39:33 »
 :Ariadna taka jest :-) Nie dziw się. Przy innych zejdziesz na mały minus

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi