Autor Wątek: młynek do 2500  (Przeczytany 12568 razy)

Offline marwi

  • Wiadomości: 4
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #15 dnia: 22 Lipiec 2019, 20:59:17 »
żarna, jak piszą im większe tym lepsze :-)
Cena w okolicy 2000 - 2200 zł
Chciałbym by była jak najmniejsza retenacja, ale to nie jest mus
Zbrylanie jak najmniejsze, bo jakoś podświadomie się tego boje
Silnik, tutaj znowu im większa moc tym lepiej
Jeśli chodzi o czyszczenie, to nie boje się skomplikowanej konstrukcji
Elektronika mnie też nie przeraża.
Bezskokowa regulacja wydaje mi się bardziej użyteczna aczkolwiek trzeba się jej nauczyć

I to chyba tyle :-)

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #16 dnia: 22 Lipiec 2019, 22:49:57 »
Dziękuje za recenzje.
Gdybyś dzisiaj miał tą wiedzę na temat William'a, kupił byś go ponownie, czy może wybrał inny, np
 a) Eureka Mignon Specialita
 b) Fiorenzato F4 E NANO
 c) Eureka Zenith 65E (choć tutaj będę musiał mocno negocjować :-))


Nie ukrywam, że dla mnie ważne są względy estetyczne. Jako alternatywę dla Williama rozważałem Eureka Mignon Specialita. Dopasowanie młynka do ekspresu i do kuchni nastręczało mi sporych trudności. Żona pozostawiła decyzję mi. Wybierając samemu zdecydowałem się na nieznacznie droższego Williama, ze względu na stylistyczne pokrewieństwo z ekspresem. Zaletą Williama są większe żarna. Zaletą Speciality jest z kolei łatwo demontowalny hopper. Chyba twórcy Williama zrezygnowali z tej funkcjonalności ze względów stylistycznych. Kwestia sposobu regulacji mielenia jest kwestią indywidualną.

Na pewno nie żałuje wyboru Williama.

Napisz coś o istotnych rzeczach: żarna, silnik, cena, itd.

Na pełną recenzję nie jestem jak na razie gotowy, więc wybaczcie powierzchowność. Poniżej na razie dane o które pytał @WS . Więcej napiszę jak zbiorę komplet materiałów :)

Lelit William PL72 ma żarna 64mm. Producent zaleca wymianę żaren w serwisie.

Obudowa młynka jest wykonana głównie ze stali szczotkowanej (William PL72) lub polerowanej (William PL72-P).
Wersja z stali szczotkowanej jest dedykowana do ekspresów z linii VIP (ekspresy Grace, Victoria, Elizabeth), natomiast z polerowanej do ekspresu Lelit Bianca.
W odróżnieniu od ekspresów Lelit, których obudowa jest w pełni blaszana, młynek posiada elementy plastikowe.

Sterowanie ekspresem umożliwia zaprogramowanie czasu mielenia dla pojedynczej i podwójnej dozy. Programator ma taki sam panel jak sterownik LCC (rozwinięcie PID) w ekspresach Lelit. Znajdziemy w nim również licznik ilości zmielonych kaw.

Ekspres posiada regulowany uchwyt na kolbę. Uruchomienie młynka następuję poprzez wciśnięcie (raz lub dwa razy) płytki z uchwytem na kolbę. Oprócz tego młynek posiada monostabilny włącznik włączający mielenie na czas wciśnięcia.

Kwestia mocy silnika jest niejednoznaczna, ponieważ w karcie katalogowej producent podaje 470W[1][2] a w instrukcji obsługi 150W[3] (dane dla wersji 230V). Tabliczka znamionowa podaje 470W. Postaram się wyjaśnić tę kwestię w pełnej recenzji.

Na koniec kwestia ceny - kupując ekspres i młynek warto pytać o ofertę łączną. Nawet jeśli oba produkty nie są tego samego producenta. Swój zestaw kupiłem w cafemax.pl, gdzie cennikowo sam młynek kosztował 2190zł[4]. Natomiast zestaw Lelit Elizabeth + Lelit William w tym samym sklepie kosztuje 6800zł (sam ekspres 4950zł[5]). Zakładając, że przy zakupie zestawu rabat otrzymujemy na młynek oznacza to 1850zł za młynek.
Trochę drożej wyjdzie ten młynek przy zakupie Lelit Grace (w cafemax.pl sam ekspres kosztuje 2800zł a w zestaw z młynkiem 4750zł[6])...
Podane ceny to stawki wyjściowe, przed rabatem, warto więc negocjować...

[1] http://www.care.lelit.com/product/28
[2] http://www.care.lelit.com/uploads/attachments/596393a0463dd.pdf
[3] http://www.care.lelit.com/uploads/attachments/5c0a53f10c293.pdf
[4] https://cafemax.pl/szukaj.html/szukaj=william/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak
[5] https://cafemax.pl/szukaj.html/szukaj=elizabeth/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak
[6] https://cafemax.pl/szukaj.html/szukaj=grace/opis=tak/nrkat=tak/kodprod=tak
« Ostatnia zmiana: 22 Lipiec 2019, 23:15:16 wysłana przez skansen »

Offline marwi

  • Wiadomości: 4
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #17 dnia: 23 Lipiec 2019, 07:59:21 »
Dziękuje za odpowiedź.
U mnie też jest trochę tak, że musi pasować do kuchni, a i żonie musi się podobać. Spójna stylistyka to dla mnie też jest plus.
Podsumowując raczej wybiorę zestaw Lelit Grace plus Lelit William PL72.
Teraz tylko już pozostało odezwać się do sklepu cafemax.

Dziękuje za pomoc.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #18 dnia: 30 Lipiec 2019, 18:50:18 »
Cena w okolicy 2000 - 2200 zł
Chciałbym by była jak najmniejsza retenacja, ale to nie jest mus
Zbrylanie jak najmniejsze, bo jakoś podświadomie się tego boje

To są chyba raczej sprzeczne wymagania. Niska retencja i niezbrylanie wykraczają m.zd. poza wyznaczony limit.

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #19 dnia: 30 Lipiec 2019, 19:05:36 »
Ja jestem ciekaw rozsypu przy mieleniu do kolby - ale to ciekawość dla ciekawości :-). Bo u mnie nie ma :-)

Offline Tom.kawa

  • Wiadomości: 15
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #20 dnia: 30 Lipiec 2019, 19:48:21 »
żarna, jak piszą im większe tym lepsze :-)
Cena w okolicy 2000 - 2200 zł
Chciałbym by była jak najmniejsza retenacja, ale to nie jest mus
Zbrylanie jak najmniejsze, bo jakoś podświadomie się tego boje
Silnik, tutaj znowu im większa moc tym lepiej
Jeśli chodzi o czyszczenie, to nie boje się skomplikowanej konstrukcji
Elektronika mnie też nie przeraża.
Bezskokowa regulacja wydaje mi się bardziej użyteczna aczkolwiek trzeba się jej nauczyć

I to chyba tyle :-)

Fiorenzato F64 EVO jest młynkiem mając na uwadze cena-jakość chyba najlepszym do zaproponowania, na moje oko. Cena do 2,5 tys. da rady tylko, że w netto.
Mielenie 15g kawy do espresso poniżej 5 s. Zero zbrylania, wylot kierunkowy, super regulacja stopnia grubości przemiału. Minus to gabaryty gdy ktoś na blacie ma mało miejsca. Wysokość do przeskoczenia, niższy zbiornik.

PS. Jestem użytkownikiem proponowanego młynka.

skansen

  • Gość
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #21 dnia: 30 Lipiec 2019, 23:08:31 »
żarna, jak piszą im większe tym lepsze :-)
Cena w okolicy 2000 - 2200 zł


Fiorenzato F64 EVO jest młynkiem mając na uwadze cena-jakość chyba najlepszym do zaproponowania, na moje oko. Cena do 2,5 tys. da rady tylko, że w netto.
Mielenie 15g kawy do espresso poniżej 5 s. Zero zbrylania, wylot kierunkowy, super regulacja stopnia grubości przemiału. Minus to gabaryty gdy ktoś na blacie ma mało miejsca. Wysokość do przeskoczenia, niższy zbiornik.

Nie wiem czy taka kobyła ma sens do mielenia kilku kaw dziennie. Biorąc pod uwagę budżet pytającego Fiorenzato F4 E NANO wystarczy. Zwłaszcza, że funkcje typu lepsze chłodzenie żaren w F64EVO przydadzą się na penwo w gastronomii, w domu niekoniecznie...

Offline rapoh

  • Wiadomości: 1019
  • Ekspres: QuickMill Carola
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #22 dnia: 31 Lipiec 2019, 02:08:11 »
Zgadzam się. Wprawdzie nie mam, ani nie miałem, ale tu na forum było już sporo komentarzy o F4 E NANO i przy budżecie 2k to jest rozsądny wybór.  F64 EVO u mnie przegrał z Ceado m.in. wagą i wielkością hoppera. Tej elektroniki, której Ceado w istocie nie ma, nie uważam za potrzebną w warunkach domowych.

Offline Tom.kawa

  • Wiadomości: 15
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #23 dnia: 31 Lipiec 2019, 09:11:50 »
Biorąc pod uwagę budżet pytającego Fiorenzato F4 E NANO wystarczy.

Jak komuś wystarczy, to niech kupi F4. Ja za cenę F4 kupił bym Fiorka F5D  i dorobił timer za 50 zł.


Zwłaszcza, że funkcje typu lepsze chłodzenie żaren w F64EVO przydadzą się na penwo w gastronomii, w domu niekoniecznie...

Znasz częstotliwość załączania wentylatora?
Głównym zadaniem nie jest chłodzenie żaren, tak z ciekawości.



Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #24 dnia: 31 Lipiec 2019, 09:39:49 »
W takim razie poddaję pod rozwagę także młynek F4 ECO. Wnętrze to samo co F4 E Nano ale bez elektroniki. Za to z timerem i cena 1600 zł.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Lipiec 2019, 10:00:24 »

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Lipiec 2019, 10:10:17 »
Timer jest po lewej stronie młynka. Po prawej jest główny wyłącznik a po lewej timer. Niestety wszystkie zdjęcia pokazują go nieco z prawej strony i lewej nie widać. U mnie też:
https://www.ekspresdokawy.pl/pl/o/mlynek-do-kawy-f4-eco-czarny-10141.html
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #27 dnia: 31 Lipiec 2019, 10:41:31 »
Dzięki. Ale w opisie też nie ma  :mhh:

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #28 dnia: 31 Lipiec 2019, 10:44:13 »
Sam jeszcze niedawno nie wiedziałem że jest. :o Do swojego opisu zaraz dodam tę informację.

PS. Już dodałem. :)
« Ostatnia zmiana: 31 Lipiec 2019, 10:48:39 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: młynek do 2500
« Odpowiedź #29 dnia: 31 Lipiec 2019, 10:54:25 »
 Będzie pełna wiedza. :ok: Na stronie producenta  nie ma tej informacji. :lol2:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi