Autor Wątek: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S  (Przeczytany 9991 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #30 dnia: 08 Grudzień 2018, 20:08:31 »
i będę pił długo i szczęśliwie.
Ta, jasne :hihihi:

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Styczeń 2019, 22:49:08 »
Trochę zawalczyłem! :D
Wymieniłem w końcu żarna na nówki kupione jakiś czas temu i teraz już wiem, jak ostre są nowe, w porównaniu do zużytych. Myślę, że siedziały w nim od nowości. Po starych mogłem jeździć w obie strony, jak po ślizgawce i nic, w nowych pociąłem sobie palce, to znaczy nie jakoś drastycznie - naskórek na kilku palcach ma mnóstwo delikatnych nacięć.
Skróciłem także hopper i teraz pięknie mi się mieści na blacie, a do tego wygląda o wiele bardziej przyjemnie. :)
Zabrałem się także za elektrostatykę - z puszki po energetyku wyciąłem na wymiar blaszkę, wkręciłem, odpowiednio podgiąłem, zastosowałem także metodę z przytkaniem otworu wylotowego młynka w trakcie mielenia, no i napiszę, że jest po prostu petarda - kawa robi pięknego fikołka prosto do portafiltra, a na ściankach praktycznie nic nie zostaje. [emoji38]

Teraz jeszcze muszę go wyregulować po kalibracji, jeśli chodzi o przemiał, bo dwa pierwsze przytkały ekspres całkowicie, a skręciłem go niemal na zero, żeby to miało ręce i nogi - rozkręcić go jest sensowniej. Jutro już powinno być git.
No i doza dla podwójnej wymaga malutkiej korekty, ale najpierw zobaczę, czy sama grubość przemiału tego nie zrobi.

Podsumowując - trochę pracy i sporo czasu w ten młynek włożyłem, ale warto było, bo jest piękny, a do tego szybko i świetnie mieli.  :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Styczeń 2019, 22:55:01 »
Masz bardzo sympatyczny i ciepły już stosunek do tej maszyny. Cieszę się, że ją doceniasz :).

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #33 dnia: 11 Styczeń 2019, 14:32:50 »
Myślę, że Brasilia odwdzięcza się za troskę, bo po wyregulowaniu kawa wychodzi super - intensywna, gęsta, z gęstą cremą. Ale to jest  komfort teraz! :D
Pamiętam, jak się wkurzałem na mój młynek ręczny, przez tę kiepską, prowizoryczną regulację i ile kawy zmarnowałem. Ale to dopiero wyszło po wymianie ekspresu. Wcześniejszy nie był taki kapryśny, albo miałem go już po prostu opanowanego i na czuja dobierałem grubość przemiału.

Brasilia Rancilio.jpg

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #34 dnia: 11 Styczeń 2019, 14:35:23 »
Bardzo ładnie  [emoji106]

Smacznego ;)

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #35 dnia: 11 Styczeń 2019, 14:47:53 »
Bardzo ładnie to wygląda i świetnie się komponuje :)

Offline kawosz17

  • Wiadomości: 1626
  • Ekspres: Quick Mill Orione
  • Młynek: 1Zpresso J-Max S
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #36 dnia: 11 Styczeń 2019, 20:32:21 »
Ładny zestaw. Dawno nie pisałeś, zastanawiałem się, jak tam młynek się sprawuje.

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Luty 2019, 18:20:52 »
Ładny zestaw. Dawno nie pisałeś, zastanawiałem się, jak tam młynek się sprawuje.

Bo teraz już tylko piję.   :P

Męczyła mnie jeszcze jedna rzecz - ta dolna podstawa, więc się wziąłem za ostatnią już chyba modyfikację i...

...i ją upitoliłem! :D

Młynek z nią zajmował dużo miejsca, a mi służyła do niczego, jedynie utrudniając spienianie mleka.
Zrobiłem kilka testów i mi wyszło, że bez niej powinien być wciąż stabilny, więc się dłużej nie zastanawiałem. Najlepsze jest kolejny raz to włoskie wykonanie - na dwa centymetry piękny metal, a już troszkę niżej...

...dziura! :o
Znalazłem czarną szeroką taśmę i ją zaślepiłem. Teraz już młynek i mi się podoba i nie zajmuje aż tyle miejsca i wciąż mieli super. :D

Jutro przy dziennym świetle zrobię zdjęcie i wrzucę dla porównania.

===
Zrobiłem test mielenia kawy młynkiem ręcznym oraz Brasilią. Grubość starałem się dobrać tę samą - pod espresso. Oczywiście "na oko".
Usypałem dwie górki kawy i obserwowałem, pomagając sobie mocnym białym światłem z latarki diodowej.
Nie wiem, jak opisać wnioski, ale pomimo, że grubość wyglądała podobnie i w miarę jednorodnie (z elektrycznego bardzo jednorodnie), kawa mielona młynkiem ręcznym miała sporo czegoś, co wyglądało trochę jak grudki soli - takie małe, blado-białe, cienkie płatki czegoś, co bym nazwał "otrębami". Nie wiem, co to jest i skąd, ale w przemiale z Brasili nie występuje.
Próbowałem zrobić zdjęcia, ale to by trzeba zrobić w makro, a nie mam takiego obiektywu.
W każdym razie albo mam omamy, albo tak jest w istocie - espresso z młynka elektrycznego nie ma w sobie tyle goryczki, choć nie wykluczam, że to sobie wmawiam.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #38 dnia: 07 Luty 2019, 19:03:40 »
Tak to są otręby.

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #39 dnia: 08 Luty 2019, 13:09:45 »
@Antonio, a według Ciebie skąd się biorą w młynku ręcznym, a brak w elektrycznym?
Z jakości przemiału, większych żaren, bardziej stabilnej pracy w osi?
No i czym skutkują? Ta gorycz to od nich?
Pewnie wszystko na raz... :)

Zrobiłem porównanie:

Brasilia.jpg

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10577
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #40 dnia: 08 Luty 2019, 13:34:07 »
To jest po prostu błonka okalająca ziarna. Zawsze zostaje jej trochę w "bruździe". Bywa jasna, gdy ziarna są z obróbki mokrej i ciemna dla naturali. Młynek ręczny tnie ziarna nieco inaczej, wolno, żarna są stożkowe. Twoja Brasilia raczej ziarna miażdży, rozciera, rozgniata, więc się te błonki jakoś unifikują z pyłem kawowym. Dla grubego mielenia jednak też są widoczne. Jest taka teoria, że te otręby są gorzkie... Ja w nią nią wierzę ;).

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #41 dnia: 08 Luty 2019, 15:20:21 »
Wizualnie udana modyfikacja, tylko chyba z utrzymaniem czystosci gorzej. Przepraszam ale nie wiem gdzie mam polskie znaki  :picardpalm:

floris

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #42 dnia: 09 Luty 2019, 08:38:58 »
Super zestaw! A jakby jeszcze Sylvia była w wersji czarnej... Podobają mi się czarne ekspresy i takiego szukam.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #43 dnia: 09 Luty 2019, 10:01:05 »
Podobają mi się czarne ekspresy i takiego szukam.

Jest Brasilia Lady z Pid-em do kupienia. "Piękna bestia", ktoś o iej napisał.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #44 dnia: 10 Luty 2019, 09:50:45 »
Podobają mi się czarne ekspresy i takiego szukam.

Jest Brasilia Lady z Pid-em do kupienia. "Piękna bestia", ktoś o iej napisał.

Tak, ciekawe kto, prawda? Czyżby ktoś dostał kolejne wcielenie?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi