Autor Wątek: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S  (Przeczytany 9975 razy)

Halik

  • Gość
Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« dnia: 26 Listopad 2018, 19:43:01 »
Brasilia3.jpg

Hej! :)

Pozwolę sobie założyć nowy wątek w dziale młynków, dodając, że wcześniej upewniłem się, czy podobny już nie istnieje, ale znalazłem dosłownie tylko kilka rozrzuconych informacji, a że będę potrzebował Waszej pomocy, to w jednym miejscu będzie mi o to wszystko łatwiej.
Przyjechał do mnie w czwartek i nie mogłem uwierzyć w wielkość przesyłki:

Brasil.jpg

Hehe, paczka miała 82 centymetry! :wow2:
Akurat mój sąsiad wyszedł i tak patrzy, co ja za pudło targam, a po odpowiedzi zrobił minę nie lepszą od mojej.  :lol2:
Aż sprawdzałem, czy to na pewno do mnie, bo myślałem, że się kurier machnął.

Młynek bardzo mi się podoba, wizualnie nie jest w złym stanie, poza tym, że wymaga wyczyszczenia i nigdzie mi się nie mieści z tą nakładaną butlą. :P

Brasilia2.jpg

Wątek ma skomplikowany tytuł, bo po informacjach od Was i z internetu, wychodzi, że znany jest jako Brasilia oraz Rossi, modele RR55OD/RR55S, będąc w zasadzie tą samą konstrukcją.
Mój to dokładnie:

Brasilia.jpg

Posiada jakieś nietypowe żarna 63,5mm, ale nie ma tragedii - dostępne na ibeju, w zdecydowanie ludzkiej cenie. Sklep ATP też już zdążyłem przejrzeć na szybko.

Brasilia6.jpg

Ten mój ma złamaną rączkę trzymającą portafilter, o czym wiedziałem przed kupnem:

Brasilia7.jpg

...i czegoś mu jeszcze brakuje:

Brasilia8.jpg

...więc od razu pytanie do Was - tam powinien jakiś wyświetlacz kolejny być?

Po włączeniu przesuwa się ciąg cyfr i nie mam pojęcia, co znaczą (domyślam się jedynie, że gramatura oraz przebieg, ale co i jak, to dla mnie zagadka):

Brasilia wyswietlacz.jpg

Wyczaiłem go na Allegro. Ogłoszenie świeżutkie, ale jak tylko je zobaczyłem, to już czułem, że musi być mój. :D
Kosztował 550 złotych + 30zł. przesyłka, więc myślę, że cena w porządku, jak za takiego olbrzyma.

Teraz stopniowo będę starał się przywrócić mu blask (oczywiście z Waszą pomocą :) ) i znaleźć miejsce w kuchni. W ostateczności będę z nim spał w piwnicy. :P

No kurde, piękny jest. :pycha:

Brasilia5.jpg


Edytka - coś mi się kolejność zdjęć posypała. Teraz powinno być dobrze. No i jeszcze literówki poprawiłem i cenę.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2018, 21:16:58 wysłana przez Halik »

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Listopad 2018, 19:56:49 »
Posiada jakieś nietypowe żarna 63,5mm, ale nie ma tragedii - dostępne na ibeju, w zdecydowanie ludzkiej cenie.

W Polsce też je kupisz.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Listopad 2018, 23:27:11 »
W sumie to nie ma typowych czy nietypowych żaren. Są co najwyżej do konkretnego modelu młynka. Czasem do kliku podobnych tego samego producenta.

...więc od razu pytanie do Was - tam powinien jakiś wyświetlacz kolejny być?
Stawiam na to że wyświetlacz można przełożyć na tą stronę która pasuje Ci do miejsca gdzie on stoi.
Ale dodatkowo na fotkach jest tam jakiś pseudo tamper.
« Ostatnia zmiana: 26 Listopad 2018, 23:33:49 wysłana przez Bacek »

Offline sobota

  • Wiadomości: 278
  • Ekspres: basic / brasilia / linea
  • Młynek: compak k3 / RR55OD / ikej / k30 / guatemala / tm nano
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Listopad 2018, 00:10:34 »
...i czegoś mu jeszcze brakuje:

to jest do tampera mocowanie

mam pojęcia, co znaczą (domyślam się jedynie, że gramatura oraz przebieg, ale co i jak, to dla mnie zagadka)

dokładnie przebieg całkowity i od kasowania

tu masz instrukcje ale uważaj bo w moim trochę różniły się skróty klawiszowe od tych z instrukcji.
https://www.manualslib.com/manual/1093609/Rossi-Rr55-Od.html

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Listopad 2018, 09:59:46 »
To co brakuje to jak słusznie zauważono to mocowanie do plastikowego tampera. Ja polecam to odkręcić, i dać tam ładne zaślepki na otworki.
Żarna bez problemu w ATP dostaniesz.

Co do widełek do PF - ja w mojej sztuce dorobiłem nowe. Kup rurkę aluminiową, są też stalowe, chromowane oraz śruby chyba fi 5mm, na imbusy, długie - musisz pomierzyć. Z rurki przycinasz tulejki, i dokręcasz je śrubą. Wygląda lepiej niż te plastikowe widełki.

LMWDP #469

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Listopad 2018, 12:07:33 »
No niezły brzydal  :mrgreen:

Tu masz namiary na firmę która laserowo wycina takie widelce, zdjęcie i rysunek tyle że do mazzera więc może nie pasować. Palce na zdjęciu nie moje tylko personelu producenta ;-) Koszt 20,60 w moim przypadku, wykonanie dobre chociaż ten stary  ręcznej roboty od Jeżyka lepiej jest dopasowany do kolby  :taktak:


ChemoPol_pl (Allegro)
www.chemopol.pl
 

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Listopad 2018, 19:50:07 »
Dziękuję Wam za rady i wskazówki. W łikend zamierzam się do niego dobrać. [emoji38]

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #7 dnia: 29 Listopad 2018, 18:03:21 »
Paaanyy, utknąłem! :/

Najpierw miałem problem z tą franią:

dziad.jpg

Nie wiedziałem, czy gwint czasem nie jest lewy, a bałem się, że coś złamię/urwę i pomimo posiadania naprawdę dobrego zestawu narzędzi strach mnie blokował przed próbą mocno fizyczną. Aż się spociłem i tylko to mi do głowy przychodzi:



 :P

W końcu mi się powiodło, ale teraz zatrzymałem się tym etapie:

zarna.jpg

...i znowu ta sama bajka - boję się, że coś trachnie, bo nie idzie.

W ogóle to mam potrzebę tę nakrętkę odkręcać, czy żarna powinny już wyjść w jakiś magiczny sposób, bo te trzy mocujące odkręciłem bez większych problemów?

Offline ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #8 dnia: 29 Listopad 2018, 18:13:15 »
Może są trochę zapieczone ale tylko te trzy śruby, nic więcej nie ruszaj.
Zobacz tu:



Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #9 dnia: 29 Listopad 2018, 18:16:37 »
Właśnie w międzyczasie znalazłem i obejrzałem na YT trzy filmiki, w tym ten, który wkleiłeś i już wiem, co dalej.
Dziękuję za tak szybką pomoc! :poklon:

Halik

  • Gość
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #10 dnia: 29 Listopad 2018, 18:48:08 »
Poszło sprawnie! :D

Strasznie to wszystko zawalone kawą było. Aż się takie bryły porobiły, a przez to, że jest tłusta i sobie tam mieszkała nie wiadomo ile czasu, tak poprzywierała do ścianek, że nie szło tego na sucho nijak wyczyścić, a próbowałem trzema rodzajami szczoteczek, w tym dwiema dedykowanymi do czyszczenia ekspresów i żaren młynków, więc się wkurzyłem - nalałem do plastikowego wiaderka gorącej wody, wsypałem pół kilo Cafizy i chyba z pół litra płynu do naczyń, zamieszałem i wsadziłem tam cały młynek, łącznie z tymi wszystkim częściami, które rozkręciłem.
Teraz się moczy i zostawię tak na pół godziny, aż się to wszystko w cholerę rozpuści, przeszoruję szczotką, wypłuczę ze trzy razy, też w gorącej wodzie, żebym miał pewność, że później nie będę pił wraz z kawą jakiejś pozostałości po tej całej chemii, wysuszę suszarką do włosów, poskręcam i powinien być jak nowy. :D

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #11 dnia: 29 Listopad 2018, 19:08:51 »
Taką starą kawę można czyścić wstępnie mieląc ryż, lepiej działa ten nieugotowany  :mrgreen:

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #12 dnia: 29 Listopad 2018, 19:24:01 »
mieląc ryż,
Tia, a potem się będziesz dziwił, czemu się silnik zablokował. Ryż mieli się na pył i zaciera zgarniacz kawy do obudowy.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2395
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #13 dnia: 29 Listopad 2018, 19:27:38 »
Czyścić wstępnie a dopiero później rozkręcając młynek usunąć ryż itd

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Brasilia / Rossi RR55OD / RR55S
« Odpowiedź #14 dnia: 29 Listopad 2018, 20:38:47 »
Ja po takim czyszczeniu musiałem młynek rozebrać do ostatniej śrubki, bo się zatarł.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi