Autor Wątek: Młynek  (Przeczytany 1459 razy)

Offline karollo

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: DL 685, kawiarka, Flair 58
  • Młynek: 20 letni ręczny młynek, 1zpresso jx-pro
Młynek
« dnia: 18 Marzec 2019, 13:05:41 »
Hej:D

Przeczytałem 3/4 forum i niestety zbyt duży rozstrzał co do tego który młynek nada się pod espresso spowodował ten post.

Zacznę od początku czego potrzebuję:
- wydobyć z kawy w smaku to co najlepsze (oczywiście w miarę możliwości)
- wydać możliwie jak najrozsądniej np. ok 1000 zł na młynek (cena/jakość)


Z racji tego, że próbowałem różnych metod zaparzania kawy z palarni w moim mieście, stwierdzam, że najlepiej smakuje mi espresso. Czasem na podstawie tego espresso zamawiam flat white. Na drugim miejscu bym postawił aeropressa :)

Na obecny moment nie mam wystrzałowego ekspresu jednak wiem, że najważniejszy jest młynek i od tego chce zacząć w końcu. Jakiś czas temu już się o młynek pytałem ale budżet miałem trochę mniejszy. Myślałem nad takim młynkiem gastronomicznym z żarnami płaskimi od Tediego jednak nie mam czasu i raczej wybiorę wygodę odstawienia czegoś do serwisu niż dłubanie w młynku w razie krytycznej sytuacji :D

Myślałem nad młynkiem ręcznym bo nie przeszkadza mi to, że będę musiał tym młynkiem kręcić. Na forum wyczytałem rozbieżne opinie jeżeli chodzi o młynek comandante. Niektórzy z Was piszą, że jest idealny a niektórzy, że do espresso się nie nadaje i tylko zostaje elektryczny z płaskimi żarnami min. 64 mm.

Znalazłem też wątek o młynku KAZAK z bazą, gdzie podobno konstrukcja jakościowo jest na tym samym poziomie albo lepszym niż comandante także swoje oczy kierowałem na niego albo ewentualnie na ten drugi młynek.

Widziałem też jeżeli chodzi o serwis, że Janusz jest na forum ekspertem od ascaso i tutaj pytanie czy np taki młynek elektryczny i1 zmieli kawe lepiej niż ręczne które tu opisałem? Za młynkiem elektrycznym na pewno przekonywałaby mnie wygoda mielenia, ale tak jak wspomniałem wcześniej nie jest to dla mnie najważniejszy punkt.

Z góry dzięki za odpowiedzi :D




Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Młynek
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Marzec 2019, 13:37:12 »
Wszystko co potrzebujesz wiedzieć zostało już napisane...

Offline orangina

  • Wiadomości: 121
  • Ekspres: Bezzera Magica S PID, Chemex, Bialetti, V60, Kalita Wave, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i-2 mini, Comandante, Niche Zero
Odp: Młynek
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Marzec 2019, 14:29:38 »
Wszystko co przeczytałeś na forum to prawda. Uważam, że ręczny młynek do espresso taki jak Kazak, Kinu czy Comandante będzie znacznie lepszy niż młynek elektryczny w cenie ok. 1000 zł. Oczywiście jeżeli bierzemy pod uwagę jakość przemiału.
Jeśli Kazak to raczej z bazą.


Offline fresh Mężczyzna

  • Wiadomości: 861
  • Ekspres: Kazak Rota,Expobar Megacrem Mini Control
  • Młynek: Mahlkonig Guatemala, Nuova Simonelli MDX, Kazak Tura 3
Odp: Młynek
« Odpowiedź #3 dnia: 22 Marzec 2019, 02:05:08 »
Hej:D

Przeczytałem 3/4 forum i niestety zbyt duży rozstrzał co do tego który młynek nada się pod espresso spowodował ten post.

Zacznę od początku czego potrzebuję:
- wydobyć z kawy w smaku to co najlepsze (oczywiście w miarę możliwości)
- wydać możliwie jak najrozsądniej np. ok 1000 zł na młynek (cena/jakość)


Z racji tego, że próbowałem różnych metod zaparzania kawy z palarni w moim mieście, stwierdzam, że najlepiej smakuje mi espresso. Czasem na podstawie tego espresso zamawiam flat white. Na drugim miejscu bym postawił aeropressa :)

Na obecny moment nie mam wystrzałowego ekspresu jednak wiem, że najważniejszy jest młynek i od tego chce zacząć w końcu. Jakiś czas temu już się o młynek pytałem ale budżet miałem trochę mniejszy. Myślałem nad takim młynkiem gastronomicznym z żarnami płaskimi od Tediego jednak nie mam czasu i raczej wybiorę wygodę odstawienia czegoś do serwisu niż dłubanie w młynku w razie krytycznej sytuacji :D

Myślałem nad młynkiem ręcznym bo nie przeszkadza mi to, że będę musiał tym młynkiem kręcić. Na forum wyczytałem rozbieżne opinie jeżeli chodzi o młynek comandante. Niektórzy z Was piszą, że jest idealny a niektórzy, że do espresso się nie nadaje i tylko zostaje elektryczny z płaskimi żarnami min. 64 mm.

Znalazłem też wątek o młynku KAZAK z bazą, gdzie podobno konstrukcja jakościowo jest na tym samym poziomie albo lepszym niż comandante także swoje oczy kierowałem na niego albo ewentualnie na ten drugi młynek.

Widziałem też jeżeli chodzi o serwis, że Janusz jest na forum ekspertem od ascaso i tutaj pytanie czy np taki młynek elektryczny i1 zmieli kawe lepiej niż ręczne które tu opisałem? Za młynkiem elektrycznym na pewno przekonywałaby mnie wygoda mielenia, ale tak jak wspomniałem wcześniej nie jest to dla mnie najważniejszy punkt.

Z góry dzięki za odpowiedzi :D





Uważam, że branie I-1 to błąd. Oczywiście do zrobienia espresso wystarczy, ale szybko będzie ochota na coś większego. Sam przeszedłem drogę od Demoki, która ma jeszcze mniejsze żarna, ale im idę dalej, tym bardziej widzę przewagę dużego żarna.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4814
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek
« Odpowiedź #4 dnia: 22 Marzec 2019, 10:38:31 »
Kolejny raz - nie mierz innych swoją miarą. Nie każdy chce i będzie gonił króliczka. I nie każdy dysponuje większymi funduszami na to. W tym budżecie ok. 1000 zł młynek i-1 mini jest dobrym rozwiązaniem. Oczywiście wykluczając używane gastronomiczne.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi