Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 458139 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1140 dnia: 01 Listopad 2019, 04:07:33 »
Użyj gorącej wody z kwasem cytrynowym i powinno być lśniące po takiej operacji.
Jednakowoż z kwasem od aluminium trzymałbym się z daleka. To zwykły osad z wody na alu -- trzeba niezwłocznie przetrzeć do sucha po umyciu wodą, albo się przyzwyczaić.

Offline michal95

    • Scapol
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 31
  • Ekspres: Kawiarki Tognana, Pezzetti, Forever, Giannini, Bialetti, Pedrini, GAT, Piardi Home
  • Młynek: Kaufgut, Bialetti
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1141 dnia: 05 Listopad 2019, 09:45:28 »
Kupiłem dzisiaj bialetti moka express 3tz lecz trochę zaniepokoił mnie środek dolnej części i zastanawiam się czy nie dostałem kawiarki ze zwrotu, wygląda to tak:
Moim zdaniem tak jak według innych kawiarka wygląda na używaną, a w celu pozbycia się kamienia osadzającego się w dolnym zbiorniku należy nalać wodę do dolnego zbiornika dodać dwie łyżki octu, skręcić kawiarkę bez kawy, umieścić na źródle ciepła i poczekać aż przeleje się roztwór do zbiornika głównego, następnie wylać, obmyć wodą  i powinno zniknąć :) Pozdrawiam :)

Offline Officzek

  • Wiadomości: 48
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1142 dnia: 24 Styczeń 2020, 13:48:30 »
Szukam tutoriala odnośnie parzenia kawy w kawiarce. Chcę podesłać go osobie która nie miała nigdy styczności z kawiarką.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2390
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1143 dnia: 24 Styczeń 2020, 13:50:57 »
Masz to w tym wątku, wystarczy poczytać i napisać kilka zdań, życzysz sobie aby ktoś z WOK przygotował go za Ciebie?

Edycja
Może opisz dokładnie krok po kroku jak to wygląda w Twoim przypadku a ja z przyjemnością dodam uwagi wynikające z mojego doświadczenia  :mrgreen:
« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2020, 14:01:19 wysłana przez mlopus »

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1144 dnia: 24 Styczeń 2020, 14:03:50 »

Przepis Jamesa Hoffmana


Maciek Duszak


European Coffee Trip

« Ostatnia zmiana: 24 Styczeń 2020, 14:47:21 wysłana przez krystians »

Offline malkos Mężczyzna

    • Świeżo Palona
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1310
    • ŚwieżoPalona
  • Ekspres: Aeropress, Hario v60, French Press Bodum, kawiarka GAT Konica
  • Młynek: Zassenhaus Quito, Comandante MK3
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1145 dnia: 25 Styczeń 2020, 15:42:16 »
Szukam tutoriala odnośnie parzenia kawy w kawiarce. Chcę podesłać go osobie która nie miała nigdy styczności z kawiarką.

Zerknij na tekst Basi Kapeli u nas na blogu - https://swiezopalona.pl/blog/poradnik-baristy---jak-przygotowac-kawe-w-kawiarce-2018-02-08
Właściciel sklepu http://swiezopalona.pl

dlawokawie5 - nowy kod - 5% zniżki na wszystko

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 319
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1146 dnia: 12 Luty 2020, 08:58:13 »
Czy znajdę sprawnie działającą (bo przy małych, to ponoć problem jest), kawiarkę 2tz współpracującą z indukcją? Bo postanowiłem wypłynąć na inne niż afrykańskie przelewy, wody :)

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1147 dnia: 15 Luty 2020, 22:25:40 »
Kupiłem aluminiową kawiarkę 4 tz z dzbankiem z porcelany, firmy Aerolatte. Przeczytałem cały wątek, 77 stron (!), i nie znalazłem opisu posługiwania się takim sprzętem. Skoro należy w odpowiednim momencie przerwać ekstrakcję, to jak to zrobić? Chyba podmieniając porcelanowy dzbanek na kubek na resztę wody? A może zostawić i nie zdejmować dzbanka? Czy w takiej kawiarce też wlewa się gorącą wodę do dolnego pojemnika? Czy trzeba ogrzewać dzbanuszek przed ekstrakcją? Czy ekstrakcja trwa dłużej niż w innych kawiarkach tej wielkości?
Jako źródło ciepła mam płytę gazową, ale pod szkłem (Solgaz). Jak na razie nie mam problemu z podgrzewaniem kawiarek :)
To mój pierwszy post. Po wielu latach "grzeszenia" w robieniu kawy, w  tym spalenia kilku kawiarek..., chcę "odpokutować " i w końcu nauczyć się robienia kawy. Mobilizuje mnie do tego zięć, który jest miłośnikiem tego napoju. Wasze forum jest nieocenioną pomocą!

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1148 dnia: 16 Luty 2020, 16:14:35 »
hej. rozumiem że do zrobienia 200-250 ml kawy mlecznej potrzeba 60-90 ml kawy ;p?
jak tak to 2-3 tz  kawiarkę kupić? polecicie jakąś do gazowej kuchenki?

Offline Baniuz

  • Wiadomości: 37
  • Ekspres: ANNA PL41TEM, drip, aeropress, frenchpress
  • Młynek: 1zpresso Q2, Je PLUS
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1149 dnia: 16 Luty 2020, 16:39:48 »
Ja kupiłem ostatnio kawiarkę bialetti Fiammetta 3tz. Jestem z niej bardzo zadowolony :)

Offline magicwojtek

  • Wiadomości: 91
  • Ekspres: BLAUPUNKT CMP301 /OXO good
  • Młynek: Severin km 3873

Offline makma

  • Wiadomości: 69
  • Ekspres: kawiarki Aerolatte i Bialetti, V60 02, AP
  • Młynek: wyprodukowany dla Tchibo/Melitta Calibra
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1151 dnia: 04 Marzec 2020, 13:50:23 »
Miałem kawiarkę 2 tz, ale za mało mi było kawy. Kupiłem kawiarkę 4 tz, ale było za dużo. Kupiłem więc 3 tz i jest w sam raz. Rzecz w tym, że ta sama kawa, tak samo zmielona, inaczej smakuje po zaprzeniu  w każdej z tych kawiarek. Kawa z najmniejszej jest bardziej kwaskowa, ta z największej bardziej cierpka, a ta z 3 tz najbardziej zharmonizowana i nawet lekko słodka. Podobno "rozmiar ma znaczenie", ale że w kawiarkach też, to dla mnie coś nowego. To możliwe? Może mam omamy smakowe?

Online krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6162
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1152 dnia: 04 Marzec 2020, 15:12:32 »
W każdej moce o innym rozmiarze jest chociażby inne sitko, pojemność cieplna i zbiornik wody. W związku z tym ekstrakcja będzie przebiegać trochę inaczej, więc jeśli wrzucasz tak samo zmieloną kawę, to zupełnie normalne jest, że efekty będą różne. :) Do mniejszej musisz trochę drobniej zmielić, do większej trochę grubiej. Najważniejsze żeby smakowało. :)

Offline jancewicz

  • Wiadomości: 395
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola, Aeropress, Phin, French Press, V60, Brewista Hourglass Brewer
  • Młynek: Eureka Olympus 75, Tchibo "Melitta Calibra", 1Zpresso Q (MYM54)
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1153 dnia: 04 Marzec 2020, 15:14:25 »
Zdaje się, że w każdej z tych kawiarek powinnaś zastosować inną grubość mielenia kawy. Poeksperymentuj.

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1154 dnia: 04 Marzec 2020, 15:15:47 »
W każdej masz inną pojemność płynu. Kawa z najmniejszej szybciej się nagrzewa i być może przegrzewa stąd jej kwasowość, plus prędkość ekstrakcji.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi