Autor Wątek: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.  (Przeczytany 462273 razy)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6225
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1110 dnia: 04 Sierpień 2019, 12:45:32 »
Ja od czasu jak nauczyłem się robić podobną kawę z AeroPressu do tej z moki, praktycznie przestałem używać włoskiego wynalazku, bo szybciej i wygodniej w AP. Wystarczy gorąca woda, kawa i AP.
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2019, 12:48:15 wysłana przez krystians »

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1111 dnia: 04 Sierpień 2019, 16:40:20 »
Napiszesz coś więcej? Jak przygotowujesz taką kawę? Dajesz tylko mniej wody w aeropress czy jeszcze jakieś inne rytuały odprawiasz?

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6225
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1112 dnia: 04 Sierpień 2019, 17:40:43 »
Gdzieś na forum pisałem, ale przypomnę.

Wstawiłem przepis w dziale AeroPressu żeby nie robić bałaganu:
https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=68.msg178536#msg178536
« Ostatnia zmiana: 04 Sierpień 2019, 17:49:54 wysłana przez krystians »

Offline Mireksm

  • Wiadomości: 222
  • Ekspres: Lelit pl91t, kremina, florina 6tz
  • Młynek: i1 mini, mym54, mym55
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1113 dnia: 24 Sierpień 2019, 17:22:44 »
Dorzucę jeszcze jeden sposób na kawę z kawiarki. W mojej bialetti z masywnym topem kawa wychodzi dużo lepsza. Do kawiarki wlewamy tyle wody ile chcemy uzyskać naparu czyli nie pod zaworek a taką porcję: wysokość od dna do lejka+ objętość naparu jaką chcemy uzyskac+ coś na straty na ciastko. Kawiarkę skręcamy lekko bez dokręcania ,bez lejka i gotujemy ją. Kiedy woda zagotuje się stawiamy ją obok palnika aby zaczęła się studzić.Rozkręcamy ją i czekamy aż woda ostygnie do temp np. 92 lub 96(duża różnica) . Na to wrzucamy  sitko z kawą, czekamy chwilę aby chwilkę podgrzało się od wody i na ogień z kawiarką.

Offline michallyczek

  • Wiadomości: 8
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1114 dnia: 29 Sierpień 2019, 16:32:22 »
Czy rhinowares i Kawiarka to dobre połączenie ?

Przez jakiś czas bardzo intensywnie przeglądałem sprzęt do espresso , ale ceny...
No nic, może za jakiś czas

Zostanę przy kawiarce. Pozostaje kwestia młynka
« Ostatnia zmiana: 29 Sierpień 2019, 22:39:23 wysłana przez michallyczek »

Offline Dydex

  • Wiadomości: 6
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1115 dnia: 18 Wrzesień 2019, 12:05:35 »
Kawiarki używam od dobrych kilku lat. Aktualnie jest to kawiarka o pojemności 6tz. Do momentu gdy zacząłem czytać to forum kawę sypałem "na oko". Na początku eksperymentowałem z ilością, aż znalazłem właściwą porcję kawy. Gdy zapoznałem się z lekturą forum i zacząłem używać wagi okazało się, że jest to ok. 13-14 g kawy. W teorii na tej pojemności kawiarkę powinno być ok. 18 g kawy, jednak kawa zrobiona z takiej ilości kawy jest dla mnie zdecydowanie za mocna. Ogólnie opisałbym go jako bardzo intensywny, z dość mocno wyczuwalną goryczą. Próbowałem z ziarnami m.in. Tarrazu La Pantera, El Zafiro, Uganda Mt. Elgon Kapchorwa z Eurocafe, oraz Kuba Serrano Superior z Harmonii i z każdą miałem podobne odczucia, choć występowały różnice w smaku kawy i pojawiających się niuansach smaku. Kawa jest mielona Nivoną Cafe Grano, ustawionym na drugą kreskę skali medium.
Co może być przyczyną takiego odbioru kawy? W jaki sposób uzyskać napar delikatniejszy?

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1116 dnia: 19 Wrzesień 2019, 13:17:27 »
Rób na pełnym sitku a gotowy napar rozcieńczaj ciepłą wodą. Coś a'la americano.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Ali7

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Saeco Poemia, Bialetti Moka Express, phin, V60
  • Młynek: C40 IH, Graef CM 702
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1117 dnia: 19 Wrzesień 2019, 17:04:46 »
Do momentu gdy zacząłem czytać to forum kawę sypałem "na oko". Na początku eksperymentowałem z ilością, aż znalazłem właściwą porcję kawy. Gdy zapoznałem się z lekturą forum i zacząłem używać wagi okazało się, że jest to ok. 13-14 g kawy. W teorii na tej pojemności kawiarkę powinno być ok. 18 g kawy, jednak kawa zrobiona z takiej ilości kawy jest dla mnie zdecydowanie za mocna.
Nie kierowałbym się wytycznymi, tylko smakiem. Jeśli wcześniejszy sposób był OK, to bym go nie zmieniał.
Kawiarka to nie jest ani skomplikowane, ani bardzo precyzyjne urządzenie. Wiele wybacza i na wiele pozwala. Często nie chce mi się przestawić młynka tylko zmielę, jak leci i też wychodzi w porządku.

Czy rhinowares i Kawiarka to dobre połączenie ?
Spokojnie dasz radę.

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1118 dnia: 20 Wrzesień 2019, 17:15:52 »
Taki przejaw subtelnej r-ewolucji  :mrgreen:

« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2019, 17:19:25 wysłana przez Raven_CL »
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1119 dnia: 20 Wrzesień 2019, 18:48:53 »
Ale napisz coś więcej o tym, bo zupełnie nie rozumiem po co taka zmiana?

Rozumiał bym modyfikacje samego sitka ale co to ma robić?

Zwiększa ciśnienie? Spienia? Ale po co komu kawiarka supercrema :) no i istnieje brikka

Czy może lepiej filtruje? Tylko znowu po co, bo nie słyszałem żeby ktoś narzekał na muliste efekty kawiarki

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1120 dnia: 20 Wrzesień 2019, 19:17:16 »
Ale napisz coś więcej o tym, bo zupełnie nie rozumiem po co taka zmiana?

Rozumiał bym modyfikacje samego sitka ale co to ma robić?

Zwiększa ciśnienie? Spienia? Ale po co komu kawiarka supercrema :) no i istnieje brikka

Czy może lepiej filtruje? Tylko znowu po co, bo nie słyszałem żeby ktoś narzekał na muliste efekty kawiarki


Świat poszedł naprzód, można rzec w dużym skrócie.

Zastosowano tutaj filtr Moka Competizione od Industria Materiali Stampati - popularny IMS, opracowany wspólnie z EB LAB (Espresso & Brewing). Sam narzekałem i znam dużą grupę ludzi narzekających na efekty ekstrakcji kawiarki (wspomniana mulistość to jedna z tych rzeczy, które chciano i wyeliminowano). Celem nadrzędnym było uczynienie ekstrakcji kawy za pomocą kawiarki zwyczajnie lepszą. Postęp, rozwój, zmiana. Nie czuję się na pozycji do kwestionowania tego typu działań i celów, zatem w wątku dotyczącym Moki (kawiarki) prezentuję milowy (IMHO) krok w tej kategorii ekstrakcji kawy. Filtr z mniejszymi i jednocześnie liczniejszymi otworami (średnio czterokrotnie mniejszymi) umożliwia dużo lepszą ekstrakcję kawy zapobiegając strzałom wody pod ciśnieniem niszczącym "ciastko" i redukującym ekstrakcję naszej kawy. Dzięki temu uzyskujemy zdecydowanie bardziej klarowną filiżankę (brak lub duża redukcja małych drobin kawy), zaś walory smakowe zostają znacząco poprawione: zredukowana goryczka (ta w przypadku kawiarki bywa mocno przesadzona) i podkreślona kwaskowatość. Jeśli pijemy kawę dobrej jakości, ma to kolosalne znaczenie.

Doświadczenie takiej filiżanki jest zdecydowanie przyjemniejsze, smak bardziej zrównoważony (rozłożony w naszym ekstrakcie), zatem przyjemność po prostu większa. Mnie o to chodzi w piciu kawy :)

I TAK, to jest kompletnie nowy filtr (sitko), na tym polega w/w r-ewolucja.
« Ostatnia zmiana: 20 Wrzesień 2019, 19:21:25 wysłana przez Raven_CL »
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1121 dnia: 20 Wrzesień 2019, 20:34:33 »
ooo jaki piękny marketingowy bełkot, kocham te rewolucje o kolosalnym znaczeniu ratujące świat a może i przy okazji pingwiny ;) fragment o strzałach wody pod ciśnieniem rozwalającej ciastko, w urządzeniu gdzie woda o nieco ponad jednej atmosferze sama ubija dość luźną kawę, ucieszyło mnie najbardziej, takimi audiofilskimi kablami głośnikowymi poszło ;)

ale przypomniało mi że już to gdzieś widziałem i już wiem, to te śmieszne drogie kawiarki. Pamiętam, że miały być nową falą, nowym otwarciem, a skończyły jako drogi gadżet.

Muszę też przyznać, że faktycznie ludzie narzekają na swoistą mulistość, przecież stąd pomysł kładzenia na kawę papierowego filtra z aeropresa, nie przemyślałem tego :(

Z jednej strony ciekawe czy ktoś pociągnie taki w rozsądny sposób, może warto bo podobno sprzedaż kawiarek spada, bialettti bliskie bankructwa, ale z drugiej nie wiem czy ja bym akurat to chciał zmieniać, to dla mnie jej atut nie problem.

Offline Ali7

  • Wiadomości: 75
  • Ekspres: Saeco Poemia, Bialetti Moka Express, phin, V60
  • Młynek: C40 IH, Graef CM 702
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1122 dnia: 20 Wrzesień 2019, 22:32:11 »
Muszę też przyznać, że faktycznie ludzie narzekają na swoistą mulistość
Ale mnie się ona podoba, ta mulistość. Charakterystyczna cecha kawy z moki, może niektórym przeszkadza.
Jakbym mógł dokupić takie sitko za parę złotych, pewnie bym spróbował. Inaczej - przyjdzie bez tego żyć.

Offline Raven_CL Mężczyzna

    • Coffee Lovers
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 14
    • Wszystko robię z miłości do kawy :)
  • Ekspres: ACS Minima, Vesuvius ACS, Vostok ACS 2G, San Remo ZOE, ESE POD, FAP, Mokka, etc.
  • Młynek: Mazzer Kold S EL, SJ El., inne
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1123 dnia: 24 Wrzesień 2019, 10:51:49 »
Towarzystwo wzajemnej adoracji zwykle jest bardzo hermetyczne (nie mylić z hermetyzmem, okultyzmem) w swym podejściu do tzw. rzeczywistości, zatem cedząc post zdaję sobie sprawę, co to oznacza. Dzielę się swym doświadczeniem i tym, co me zmysły doznały, a nie przeczytanymi "faktami", które mi się spodobały (memu uwarunkowaniu raczej) i dlatego stają się jedyną prawdą. Polecam jogę, pozwala uelastycznić ciało i umysł, a tym, samy czyni nas bardziej otwartymi na świat i informacje, w końcu pozwala doznać radości życia  :mrgreen: :kawa: :mrgreen: . Pysznej kawy Wszystkim życzę, niech rzeczywiście wnosi dużo pozytywnej energii swym bogatym aromatem i wyjątkowym smakiem  :diabelek:
Raven_CL
Jako że Wiliam Blake zainspirował mnie do koncentracji na ziarenku i możliwości dostrzeżenia tam wszystkiego... :)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Kawiarka albo moka - tylko jeden krok od espresso.
« Odpowiedź #1124 dnia: 24 Wrzesień 2019, 11:13:35 »
Dzielę się swym doświadczeniem i tym, co me zmysły doznały, a nie przeczytanymi "faktami", które mi się spodobały (memu uwarunkowaniu raczej) i dlatego stają się jedyną prawdą.

A brzmi jakbyś jednak przeczytał ulotkę reklamową ze sprzętu, który próbujesz sprzedać. Może to jakieś skrzywienie zawodowe. Ja też czasem piszę jakbym tworzył dokumentację do sądu więc rozumiem  :ok:

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi