Autor Wątek: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu  (Przeczytany 17691 razy)

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Październik 2018, 15:37:22 »
Nabyłem ów urządzenie. (...)jeszcze się wypowiem w temacie tego urządzenia. Bo w sumie mnie zaintrygowało i weszło na ambicję by zrobić z niego coś magicznego
jak tam kolejne doświadczenia z użytkowania?
Ja przerzuciłem się filtry papierowe, które początkowo mi sięniezbyt podobały. Jeden na dno, drugi na wierzch (ułatwia nalewanie wody). Filtry są bardzo trwałe, po kilkudziesięciokrotnym użyciu, wypłukaniu i wysuszeniu wciąż są sprawne.

Ciekawą sprawą jest dla mnie b. wysoka skuteczność zaparzania (drobny przemiał + mocne nagrzanie zaparzacza przed użyciem). Nawet z 5g SP potrafi zrobić 80ml mocnego, intensywnego naparu, oczywiście nie aż tak jak przy espresso ale smaku jest tutaj dużo. Fajna alternatywa dla ekspresu, zużycie surowca znacznie mniejsze a kawa nadal smaczna, intensywna i to nawet przy brew ratio rzędu 1:15.

Często jestem pytany o porównanie SP do Phina - nasunęło mi się takie skojarzenie że Phin jest trochę bliżej dripów, zaś SP robi coś a'la espresso lub mocny napar z kawiarki. Obojętnie jakiej kawy używam wychodzi nieco inny smak niż z Phina, "ciemniejszy" i mocniejszy. Jest to o tyle ciekawe, że oba urządzenia działają niby na podobnej zasadzie, ale efekt finalny jest inny. Myślę, że odpowiadają za to wyższe temperatury podczas zaparzania i inny filtr.


zerknąłem sobie na stronę producenta - cena trochę wzrosła ale produkt jest nadal rozwijany. Pojawił się model porcelanowy (szkoda że nie ma wersji z grubego szkła), różne serie kolorowe, tańsza opcja zaparzacza bez dzbanka, i rzecz ważna dla posiadacza: opcja dokupienia każdej z części osobno jakby się coś uszkodziło https://sklep.karamuz.pl/kolekcja/slowpresso/
« Ostatnia zmiana: 22 Październik 2018, 16:03:28 wysłana przez grex »

Offline dziewiecset Mężczyzna

  • Wiadomości: 463
  • Ekspres: Kalita Wave 185, V60-01, Bialetti, Chemex, AP, December Dripper
  • Młynek: Baratza Sette 270W, Aergrind, 1zpresso K-Ultra
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #46 dnia: 07 Luty 2019, 02:03:58 »
Ech, napiszę prawdę, zakupiłem Slowpresso bo była okazja na OLX i zostało. Szczerze, nie korzystam z niego jakoś piorunująco dużo jako stricte Slowpresso, nie porwał mnie jakoś ten sposób parzenia, nie mam jakoś ochoty. Ciężko mi się przez to odnieść i wypowiedzieć, ogólne pierwsze wrażenia były pozytywne, potem ciężko mi było zmielić by nie mieć 9:00 min czasu ekstrakcji, co jest lekkim przegięciem i nie wychodziło to jakoś zbyt dobrze. Sumasumarum wyszło tak, że częściej korzystam z naczynia jako serwera do driperra, w którym sprawdza się wyśmienicie jako ceramika, szybko chwyta ciepło i długo go nie oddaje i dobrze mi się leje potem do kubka przez ten "dzióbek". To tyle, ale jak tylko odnajdę jakiś złoty środek, dobrą kawę i mielenie to nie omieszkam napisać!

Offline Krzychu304 Mężczyzna

  • Wiadomości: 58
  • Ekspres: Rancilio s24
  • Młynek: hendi 208878(żarno 63mm)
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #47 dnia: 19 Październik 2019, 23:42:36 »
Nabyłem to cudeńko dwa tygodnie temu, póki co jestem z niego bardzo zadowolony. Kawa wychodzi bez kwasków i goryczki, pijam ją jako dużą czarną, póki co testowałem tylko Ethiopię Yirgacheffe.
Moim jedynym zarzutem mały rozmiar SP mieści jedynie 24g kawy.
Słyszał ktoś może o planach wprowadzenia większej wersji na np. 50g kawy?

Offline grex

  • Wiadomości: 1031
  • Ekspres: Aeropress+FlaVin sRGB, Phin, Moka 2tz inox, Slowpresso
  • Młynek: Eureka+mikro hopper
Odp: Slowpresso - czyli "espresso" bez ekspresu
« Odpowiedź #48 dnia: 31 Październik 2019, 14:13:18 »
Słyszał ktoś może o planach wprowadzenia większej wersji na np. 50g kawy?
raczej takich planów nie ma.
Ale jak wsypiesz więcej to też się zaparzy, najwyżej częściej dolejesz wody. Na marginesie 50g to jakieś 7 espresso naraz, sporo jak na 1 osobę :)

Z ciekawostek - producent wprowadził niedawno wersję z czarnej porcelanyw komplecie z czarkami i wersję podróżną, z grubym "ubrankiem"" ochronnym, które może też służyć jako dodatkowoa izolacja termiczna. https://sklep.karamuz.pl/kolekcja/slowpresso/slowpresso-klasyczne-z-pokrowcem

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi