Autor Wątek: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.  (Przeczytany 25279 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #15 dnia: 05 Czerwiec 2016, 16:10:12 »
Te inne na dole :)
LMWDP #469

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #16 dnia: 05 Czerwiec 2016, 20:31:10 »
Dobrze widzę? Te inne mają ucho do rozkładania?

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #17 dnia: 05 Czerwiec 2016, 20:53:17 »
Tak. Nie wiem czy to te, ale są też takie (te z Holandii bodaj) z uchem i z wytłoczeniem V60.

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #18 dnia: 09 Grudzień 2016, 08:04:47 »
Udało się komuś uzyskać jakąś sensowną kawę z tego gęstszego filtra (produkowanego w Holandii), o którym powyżej?

Offline Wojtek Mężczyzna

  • Wiadomości: 83
  • Ekspres: V60, Kalita
  • Młynek: Tiamo Slim
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #19 dnia: 09 Grudzień 2016, 08:17:52 »
Akurat szukałem tego wątku  :taktak:

A ktoś stosował te filtry?



Mają kod VCF-01-100W, czyli w sumie taki sam jak te uważane za najlepsze. Może to tylko próbka, ładniej zapakowana?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #20 dnia: 09 Grudzień 2016, 09:32:11 »
Udało się komuś uzyskać jakąś sensowną kawę z tego gęstszego filtra (produkowanego w Holandii), o którym powyżej?

Zaraz spróbuję - generalnie szedłbym w grubsze mielenie i wyższą temperaturę - zobaczymy.

@Wojtek - to opakowanie 40 sztuk a nie 100 - chyba jedyna różnica
LMWDP #469

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #21 dnia: 09 Grudzień 2016, 09:34:37 »
Ja miałem i te 40 i te 100 sztuk. Oba są takie same, różnią się opakowaniem i ilością.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #22 dnia: 09 Grudzień 2016, 10:15:35 »
Akurat szukałem tego wątku 
że się tak wyrażę: włala :D

Też go trochę szukałem. Może uda się te holenderskie jakoś użyć. Przy najbliżej okazji też spróbuję jakiegoś grubszego, równego przemiału z odpyleniem.
Do tej pory efekty były takie, ze szkoda kawy jak filtry japońskie są w szafce.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #23 dnia: 09 Grudzień 2016, 10:17:10 »
No to tak - młynek LidoE, zwiększyłem przemiał o 2 jednostki, 19g kawy, 350g wody - w tym preinfuzja. Takie ostatnio proporcje mam i mi smakują. Kawa taka sama jak ostatnio więc porównamy tylko wpływ filtra i grubość mielenia, bo temperatury nie ruszyłem i startowałem w 96C. W dzbanuszku 300ml gotowej kawki. Co z tego wyszło - mniej słodyczy, ale więcej owoców. Kawa zyskała na body, straciła na słodyczy, ale nadal jest słodka. Zdecydowanie wyraźniej czuć owoce, zwłaszcza ich kwaski - pewnie powiązane to z balansem słodyczy. Lido mieli też praktycznie bez pyłu - tzn jest go na tyle mało, że nie chce mi się odsiewać, nie widać go w filtrze po ekstrakcji. Wszystko skończone w 3 minuty, z filtrami 100W i drobniejszym mieleniem mieszczę się w 2:30-2:45.

Rezultat - jest smacznie :jezyk: Zdecydowanie inaczej ale nadal smacznie. Która kawa lepsza - to już panel ślepo-testowy musi określić  :diabelek:
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #24 dnia: 09 Grudzień 2016, 11:11:52 »
Udało się komuś uzyskać jakąś sensowną kawę z tego gęstszego filtra (produkowanego w Holandii), o którym powyżej?
A czemuż by nie? Cały Moccamaster na tym stoi, a wszyscy utrzymują, że smacznie. Różnica równie odczuwalna jak w przypadku porównania filtrów Japońskich i Chemexowych, ale nadal może być smacznie.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #25 dnia: 09 Grudzień 2016, 11:24:37 »
Trzeba po prostu spróbować czy ten profil smakowy podejdzie. To że komuś smakuje nie znaczy że musi Tobie, a jak dla Ciebie będzie smacznie to reszta może się gonić  :ups: do picia namawiać nie można :diabelek:
LMWDP #469

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #26 dnia: 09 Grudzień 2016, 12:22:45 »
Ale mi smakuje, tak i tak i jeszcze inaczej ;)

Wszystkiego trzeba spróbować, a przyzwyczajenia to druga natura. Jeśli się ktoś przyzwyczai do jednych, to drugie będą dla niego be. A które pierwsze, a które drugie, trzecie, czwarte itd.


Offline Moyses Mężczyzna

  • Wiadomości: 43
  • Ekspres: Kazak Rota, Brikka, A`press, Kalita, V60, Cafflano Kompresso Espresso maker, Syphon, Chemex, The Gabi, Shizuku Slow Drip, FlaTex
  • Młynek: C40 MK3, Nivona CafeGrano 130,
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #27 dnia: 09 Grudzień 2016, 13:55:42 »
He, he.
Mnie wychodziła w smaku płaska, przeparzona. Nie zdziwiłem się bo jak u poprzedników, czas ekstrakcji się wydłużał.
Dość dawno jednak to było więc odświeżę sobie doświadczenie zmieniając nieco parametry.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #28 dnia: 09 Grudzień 2016, 14:17:46 »
Właśnie zaparzyłem na filtrach moccamastera ręcznie w dripperze mielitty i jest :pycha:

Pytanie jak w V60 wygląda kawa w filtrze po parzeniu? czy się blokuje w dole stożka? czy bokami za dużo pustej wody nie przecieka? Bo jeśli tak jest -- płaskie błoto -- to nie trudno o wysoką gorycz i wodnistą konsystencje pustego naparu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Filtry Hario. Białe, japońskie, ale nie wszystkie są takie same.
« Odpowiedź #29 dnia: 10 Grudzień 2016, 13:59:20 »
Dziś zaparzyłem z 400ml z 24g zmielone na wilfie bez odsiewania (grubość identyczna jakiej używam do zalań podobnych objętości) w V60 01 przy użyciu filtra moccamaster i uzyskałem czas 3:20. Pre ~70ml potem dwa dolania, do ~250ml i do 400ml. Niczego złego kawie w filiżance zarzucić nie mogę.

Ergo: czy te filtry są inne i dają nieco inną charakterystykę? zdecydowanie tak! Czy są złe i nie da się przy ich użyciu smacznie kawy zaparzyć? zdecydowanie nie! :szampan:

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi