Autor Wątek: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.  (Przeczytany 126493 razy)

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #360 dnia: 12 Styczeń 2018, 11:13:04 »
Dźwigniowe na mobilnych - przynajmniej na rowerowych to klasyka.
o walorach pracy, i kawie sie nie wypowiadam bo jeszcze nie pracowałem porządnie na moim.
dźwignia - wygląd-styl:)  a poza tym niski pobór prądu.
Przez 10h pracy astoria dźwigniowa  weźmie 10W  ( miernik jaki mam wskazywał 1 W  kiedy ekspres był podłączony. )
Jeśli masz jakikolwiek inny ekspres niż dźwigniowy to  samo podtrzymanie elektroniki - ekspres włączony kawy nie robi tylko  stoi w gotowości -  przez 10 H weźmie 500W  około- pewnie różnice w ekspresach ale to są  pobory rzędu kilkudziesięciu W na godzinę a nie jeden Wat  jak przy dźwigni.
      Żeby  zapewnić 500 Wh musisz mieć akumulator około 120Ah ( zakładamy 50% wyładowanie i przetwornice sprawną w 80 % ) Wyładowywanie akumulatora 50% -choć żelowe głebokiego rozładowania niby mogą i do 90-100 % ale to zarżnie akumulator błyskawicznie.
pierwszy z brzegu
https://sklep.prostowniki-akumulatory.pl/akumulator-85ah-950wh-exide-equipment-gel-es950-p-238.html

zerknij na wykres
przy 90% rozładowania masz 250 cykli....
przy 50% rozładowania masz cykli 1000

Więc biorąc  inny ekspres niż dźwignia masz 1200 zł na start do wydania na sam akumulator.

ekspresy, gdzieś na pocztku wątku jest  jakiś spis, kilka modeli jakie wyszukałem.
Fracino i bezzera to najpopularniejsze choć słyszałem opinie że we fracino łatwo gaśnie  płomień.

oczywiście jak z kimś rozmawiałem to od razu padało hasło : astoria dźwigniowa -to najlepszy wybór

Czy warto kupować nowy.... jak możesz amortyzować zakup, jak masz dotacje na całość inwestycji i musisz sie utrzymać przez np 2 lata- wymóg dotacji ,  jak możesz to wszystko odliczać od dochodu-podatku  to chyba tak..... ale jak masz wywalić swoją osobistą kase na nowy ekspres...za 13 tys zł.  to powiem nie:)


« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2018, 11:15:28 wysłana przez kuń »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #361 dnia: 12 Styczeń 2018, 11:28:16 »
A tu Faemia Urania 1957. I ręczny młynek, Espresso Unplugged.

https://youtu.be/JRXClVQ5kQk?t=1m17s
« Ostatnia zmiana: 12 Styczeń 2018, 11:30:40 wysłana przez pj.walczak »

Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #362 dnia: 12 Styczeń 2018, 11:35:52 »
Jeśli masz jakikolwiek inny ekspres niż dźwigniowy to  samo podtrzymanie elektroniki - ekspres włączony kawy nie robi tylko  stoi w gotowości -  przez 10 H weźmie 500W  około- pewnie różnice w ekspresach ale to są  pobory rzędu kilkudziesięciu W na godzinę a nie jeden Wat  jak przy dźwigni.

Zużycie pradu 0.5 kWh na 10h to moc średnia 50W, to nie może byc "elektronika", raczej jakaś grzałka (bojler / podgrzewacz filiżanek / ?). Typ eksresu (dźwignia) nie ma raczej wpływu na zużycie prądu,  tylko typ grzania (gaz/prąd).


Offline bigos Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Fracino Retro
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #363 dnia: 12 Styczeń 2018, 12:03:05 »
Ogólnie to będę się starał o dotacje, ale gdyby jednak nie udało się to zostaje własna kasa...

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #364 dnia: 12 Styczeń 2018, 13:06:38 »
Faema E 61  lub coś podobnego to byłoby fajne .

te 50 W na grzałke do podgrzewania filizanek to troche chyba mało ale ja sie nie znam, tyle mniej więcej poboru  podpowiadali ludzie co mieli wege, nie wiem jak z innymi.
Bojler chyba odpada....grzałki tam mają większe moce -okolice 1,5 do 5 KW patrząc na opisy.

U mnie w perle po podłączeniu do prądu - przez miernik - wyskoczyło 1W - miernik sprawny bo żarówke led 4 W , młynek, i inne cuda  odczytywał poprawnie czyli tyle ile na tabliczkach znamionowych.
Oczywiście zasilanie gazowe.


http://maszynadokawy.pl/
tu masz używane po remoncie z gwarancją, miewali tam z gazem- pytaj


Offline WS5 Mężczyzna

  • Wiadomości: 428
  • Ekspres: Aeropress, phin, Magica S PID, Lelit Mara X
  • Młynek: Niche Zero, Compak K3 Touch, DF64
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #365 dnia: 12 Styczeń 2018, 13:49:18 »
Grzałka w bojlerze oczywiście ma znacznie wiekszą moc, ale grzeje tylko chwilę, zagotuje wodę, a później włącza się tylko do podtrzymania tempereatury jeśli nie używa się ekspresu (musi dostarczyć tyle ciepła, ile "uciekło" z bojlera). Taka średnia 50W start to może być realna. Patrząc na np. żarówke 40-60W to jest na tyle gorąca, że goła reką wykręcić się nie da... A to tyle samo ciepła. Ekspres jest znacznie wiekszy, a też jest dość ciepły.


Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #366 dnia: 12 Styczeń 2018, 18:18:45 »
Mówimy o gazowym ekspresie. Grzałka nie działa w tym układzie. Po osiągnięciu odpowiedniej temp. czy ciśnienia- nie wiem czym sterowane podejrzewam ze decyduje termopara jakaś wiec decyduje temperatura  ogień pod bojlerem jest automatycznie zmniejszany-tyle co na podtrzymanie.
Możliwe ze te okolice 50W to całościowy pobór, trochę na światełka, trochę na elektronikę, możliwe ze rzeczywiście, idzie sporo na podgrzewanie filizanek-czyli grzałka nad bojlerem.
Tak czy inaczej w dźwigni tego nie ma i tutaj mamy oszczędnośc i na cenie- akumulator- i na wadze.

Offline bigos Mężczyzna

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Fracino Retro
  • Młynek: Ceado E6P
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #367 dnia: 19 Styczeń 2018, 12:18:25 »
Używał ktoś ekspres do kawy B2013 AL lever 1GR? Jakieś opinie? Zastanawiam się nad  alternatywnymi ekspresami do astori i fracino :)
« Ostatnia zmiana: 19 Styczeń 2018, 13:06:50 wysłana przez bigos »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #368 dnia: 19 Styczeń 2018, 21:15:12 »
Nie pamiętam czy to fracino czy bezzera miały i mają problemy z płomieniem-łatwo gaśnie.
Przeryj wątek gdzieś to było.
Czemu pytasz o bezzere? Jedynym  sensownym powodem jaki mi przychodzi do głowy to fakt że masz namierzoną używkę.
Jeśli rozważasz zakup nowego to perła jest klasyką sprawdzoną.
Sensownym jest zakup używki- kilkuletniej- jeśli cena to tak około 40% nowego a można trafić taniej, zapewniam:)


Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #369 dnia: 22 Styczeń 2018, 20:55:49 »
Marzenia marzeniami :) a realia realiami.
Musze ciąć koszty by teraz w ogóle skończyć projekt i móc go pokazać, sprawdzić działanie  itp
Zamówiłem akumulator żelowy 80 Ah  do głębokiego rozładowania  średnia pólka cenowa - za 650 zł
Taki akumulator przy oszczędnym  gospodarowaniu prądem  da mi pewną  swobodę w poruszaniu się - liczę że przy rozładowaniu 40%  i sprawności przetwornicy 90%  zrobię te 100 kaw.
Do tego przetwornica techtrona 12V / 230V Sinus PNZ-1000-S
plus ładowarka stef-pola  517 za dobrą cene 450zł
W domyśle i planach jak ruszę i będzie kawiarnia zarabiała to kupie drugi akumulator taki sam i będzie łącznie  160Ah ( połączone szeregowo  i tak będą ładowane i rozładowywane )
Na razie czekamy na dostawę .
Jeszce w temacie mobilnych- wstawiam na pchlim targu w ciekawych ofertach linke do mobilnej wyszperanej an olx


Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #370 dnia: 28 Styczeń 2018, 22:06:56 »
Odnośnie kawiarni mobilnych... kontra plaża....Moja żonka przypomniała mi ze  kilka miesięcy temu zrobiła kilka fotek:)
Rozmawialiśmy-spieraliśmy sie  z co niektórymi  czy mobilna da rade na zamarzniętej plaży...
Konsystencja zamarzniętego piachu-  nawet przy - 3 stopniach przypomina zastygły beton...
I było poddawane w wątpliwość czy mobilna da rade wjechać w ogóle na coś takiego..albo przebić sie przez zimowy twardy piasek.
   Nie twierdze ze  po zimowym piachu zrytym nogami da sie jechać na mobilnej bo sie nie da jechać, lepiej pchać ,ale jest to wykonalne, ewentualnie kawał twardej gumy, czy rolowany trap.
No to lekka podpowiedź do fotek..lipiec, plaża Świnoujście... mobilna jakoś bez trapów, bez mat..., bez podkładów, wjechała i wjeżdżała na plaże!!!! kto zna swinoujście ten wie, masakrycznie szeroka plaza, zmęczysz sie nim dojdziesz spod wydm do wody...a jednak w środku lata... mobilna....na oponach  szerokości podobnej jak ma moje teraz... jakos wjechała, bez ciągnika, bez silnika.... i co? da sie?
Da...  to ucina głupie dywagacje czy moja mobilna lub czy  jakakolwiek mądrze zbudowana i napędzana da rade na zamarzniętej plaży!

uzupełniając: zabudowa była z buka- ciężkawa:)  na pokładzie dźwiginówka 2 grupy, akumulator i reszta drobiazgu więc do najlżejszego  sprzętu to nie należało.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2018, 23:08:00 wysłana przez kuń »

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #371 dnia: 09 Luty 2018, 21:07:09 »
Poszukałem, popytałem odnośnie  ładowarek i akumulatorów.
Zamiast cetek 25  za 1000zł  wziąłem  za 340 zł schumachera 15A z wyborem prądu ładowania-2A,10A,15A )
Kiedy nie zależy mi na czasie  mogę ładować powoli co bardzo odpowiada akumulatorowi .
Przy mocniejszym wyładowaniu w nocy da rade nabić akumulator do max pojemności.

Akumulator: rozważałem  tego polecanego exide , toyame wersja NPG i

z danych producenta wyszło mi że:
 exide  gel przy 50% rozładowania  ma trwałość około 870 cykli,  koszt około 1200zł
 toyama NPG przy 50 % rozładowania ma trwałość 650 cykli  koszt  1090
 toyama NPCG -nie ma 120 Ah  jest 100 albo 130 Ah  za 130 Ah płaciłbym 1500zł  i ma do 40 % więcej  cykli niź NPG .. no to wychodzi około 950 cykli  50 % rozładowania.
Wyszukałem natomiast coś takiego jak KM Battery NPG 120 i sie okazało ze kilka osób znajomych miało ten akumulator na łodziach i na pontonach i  za tą cenę sobie chwalili.
Dla 50 % rozładowania taki akumulator ma trwałość 600 cykli,  koszt w okolicach 8 stów.
To nic super ale liczy się stosunek ceny do cykli, dodatkowo  jeśli akumulator tańszy to w zakładanej prze zemnie okolicy ceny jaką chciałem dać  jestem w stanie kupić większy , więc będzie rozładowywany mniej więc więcej cykli wytrzyma.
Zakładałem okolice 400 W/h  jakie chcę wyciągnąć z akumulatora.
Porównując  np toyame 100 Ah -cena około 850 zł z tym KM batery 120 Ah  za 8 stów  wychodzi mi że z toyamy musiałbym wyciągnąć okolice  38% - licząc sprawność przetwornicy .
Natomiast z tego większego i tańszego KM  to te 400 W/h  to jest około 30% a to już robi znaczną różnicę w ilości cykli. Wychodzi że przy budżecie  w okolicach 800-850zł mogę mieć toyame NPG 100 AH  i ma trwałość jakieś 900-1000 cykli  albo KM i trwałość 1200 cykli.
Na razie  wszystko popłacone,czekamy na dostawę.
Łącznie na przetwornicy - AZO 1000W ciągłej czysty sinus , ładowarce, akumulatorze urwałem ponad 150zł  od cen jakie są w sklepach.

Jak dobrze pójdzie to w poniedziałek będzie próba jazdy po plaży:) warunki wyśmienite, plaża zmrożona na kość, nocami mróz pod 10 stopni, Dociążymy budę i jazda:) sprawdzimy czy dałbym rade jeździć albo w ogóle wjechać na plaże czy przy zjeździe trzeba będzie wołać znajomego z chabetą pociągową:)



 



Offline pistolero

  • Wiadomości: 161
  • Ekspres: Mr.Clever, Aeropress, Phin, V60, Moka, FP.
  • Młynek: Comandante MK3 IRONHEART, Wilfa 130B, Rhinowares
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #372 dnia: 09 Luty 2018, 22:20:35 »
warunki wyśmienite, plaża zmrożona na kość, nocami mróz pod 10 stopni
Właśnie jestem w Sarbinowie i widzę, że zmrożone jest 30 procent plaży (pasek przy wodzie), a reszta piachu grząska prawie jak latem.

Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #373 dnia: 09 Luty 2018, 22:32:35 »
Kwestia miejsca, wystarczy że inne nachylenie plaży,  inna wysokość nad wodę, inaczej piach pociągnie  wodę inaczej będzie podsiąkać, albo słońce przygrzeje, roztopi śnieg  co a piachu lży, jak to nocą złapie mróz to  cudo, robi sie coś na zasadzie wiecznej zmarzliny:) W Międzyzdrojach nie jest wszędzie jednakowo.
Inna sprawa że przy - 10 to już byłby problem z ekspresem  i filtrem bo woda by mogła zamarznąć:)


Offline kuń Mężczyzna

  • Wiadomości: 490
  • Ekspres: Astoria perla ...dżwignia.i dużo zapału ale mało czasu
  • Młynek: mazeer SJ
Odp: Mobilne kawiarnie-kompedium wiedzy, opinie, testy, pomysły.
« Odpowiedź #374 dnia: 15 Luty 2018, 00:12:06 »
Z instrukcji akumulatora:
żywotnośc- spada o 50% na każde 10 stopni powyżej  zakładanej  temp działania czyli 20C.
Więc dla 30C to 50% projektowanych cykli a dla 40% to 25% więc sporawy spadek:)

wydajnośc: dla 0C mamy 85% pojemności
dla -10  mamy 75% pojemności
dla - 20 mamy 65% pojemności.

Wychodzi na to że lepiej kupić tańszy akumulator , bo tak czy inaczej temp otoczenia go załatwi  a różnica miedzy tańszym akumulatorem a droższym -sięgającą  nieraz 50% ceny tańszego, za żadne skarby nie będzie miała sensownego uzasadnienia.
« Ostatnia zmiana: 15 Luty 2018, 00:16:53 wysłana przez kuń »

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi