Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 132059 razy)

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #255 dnia: 04 Wrzesień 2019, 12:09:27 »


Flush'a zrobię max 1-2sek. dopiero dopiero później shot. Póki co obniże dozę do 17 gram i ten flush krótszy i na razie nic nie kombinuje. Zobaczę co wyjdzie.

Ja czasami robię dłuższe flushe, szczególnie po długim czasie od zrobienia ostatniej kawy, ale wtedy zamiast uruchamiania zaprogramowanej ekstrakcji podwójnym lub pojedynczym przyciskiem robię to manualnie, tj. używam trybu programowania (przytrzymując przycisk podwójnej kawy ok. 10s) i wyłączam pompę wtedy gdy otrzymam zakładany uzysk, nie zapisując oczywiście tego programu. Gdybym użył zapisanego programu, to uzysk byłby zbyt mały.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #256 dnia: 04 Wrzesień 2019, 12:16:30 »
SMaN po prostu zaprogramował ten przycisk nie pod pojedyncze espresso tylko na tzw. cooling flush na określony czas. Ale nie musisz tego robić. Możesz robić flush ręcznie. Wystarczy max 5s, a Gianni zaleca nawet nie więcej niż 1-2s. Przy długim flushu bardzo wydłuży się czas ekstrakcji, tj. kawa zacznie wypływać z wylewki dopiero po ok. 15s.
Dokładnie. Można programować jak Ci się podoba. Ja chciałem wyeliminować czas flushu ze zmiennych,ze względu na wydłużony ten czas budowania ciśnienia po długim flushu, o którym mówimy z avzi.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #257 dnia: 04 Wrzesień 2019, 12:58:22 »
Panowie dzięki, małymi kroczkami dojdę do tego co chciałbym uzyskać. Podejście nr 2.

NPF, nie taki diabeł straszny jak go malują :D ale po kolei.

1. Doza 17,14 gram, trochę kawa była zbrylona w sitku wiec „pomerdałem” wyprostowanym spinaczem

2. Siła nacisku między 5-10kg. Matko jak to jest nie wiele, wcześniej prawie wisiałem na Tamperze :P

3. Delikatnie ruszyłem młynek. Wcześniej było na kresce poprzedzającej 3 a teraz ustawiłem pomiędzy obiema kreskami między 2 i 3



4. Flush 2-3 sek. Jak włączyłem przycisk to najpierw załączyła się pompa a z prysznica woda zaczęła lecieć w sumie w 3 sekundzie dopiero wiec od razu wyłączyłem.

5. Na razie skupiłem się na czasie ile naparu uzyskam przy 25 sek.

Wniosek za dużo!!! :P

47,55 gram co daje ratio 1:2,77.

Ale co najlepsze, krótszy czas flush’a spowodował ze ekstrakcja zaczęła się szybciej a piękne było to ze sitko zaczęło sie pocić na całej powierzchni, delikatnie zaczęła kapać z brzegu po czym zaczęła się zbierać ku środkowi sitka i piękna strużka zaczęła spływać ze środka sitka do filiżanki. Tak byłem podekscytowany i brałem po uwagę ze będzie bryzgac na lewo i prawo ze zamiast nagrywać to byłem w pogotowiu ze ścierką w jednym ręku a z palcem drugiej ręki na wyłączniku ekstrakcji jednocześnie patrząc od dołu na sitko :D
Cóż za piękny widok!!! Jak na Waszych filmikach z npfem!!! :)

Kolejny wniosek spokojnie mogę zjechać z przemiałem i trzymać się dozy aby dać większy opór na ciastku i celować w uzysk 30-35 w ok. 25 sek.

Nie miałem wody na ciastku, ciastko wypadło po drugim stuknięciu z sitka i poniżej zdjęcia (góra/dół), dziura po śrubie i zdjęcie prysznica przed oczyszczeniem.
Jak zejdę na drobniejszy przemiał to może usmażę 2 pieczenie na jednym ogniu oczekiwany uzysk przy ok 25 sek i obniżenie dozy względem prysznica ;)


« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 13:03:20 wysłana przez disaster3 »
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #258 dnia: 04 Wrzesień 2019, 13:15:26 »
Nie bój się drobnego przemiału :).
Nawet jeżeli będziesz miał dłuższy czas ekstrakcji niż 25 sekund. Przy Twojej dozie i uzysku, ja bym celował bliżej 30 sekund.

Brawo, zaczyna wyglądać jak espresso :).


Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #259 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:15:10 »
Ta śruba jest tragiczna, jak coś takiego można wsadzić do ekspresu tej klasy.  :picardpalm:

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #260 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:28:11 »
Bez przesady, ta śruba nie ma większego znaczenia poza estetyką samego ciastka. Ja ją wprawdzie wymieniłem od razu, ale przecież nie ma ona żadnego wpływu na użytkowanie sprzętu, a tym bardziej na smak kawy.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #261 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:30:53 »
@avzi dokładnie, natomiast jak już zmieniłem prysznic to i "śrubkę" by sie przydało :P

Z tego co mi się przewinęło to chyba to M6, pamiętasz może jakiej jest długości. Nie chce mi się kolejny raz odkręcać jej. Jak nie to spoko, odkręce i zmierze ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #262 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:42:40 »
Najlepsza by była M6/15mm, ale 20 mm też raczej wejdzie. Większym problemem będzie znalezienie śrubki z niezbyt dużym stożkiem i główką, tak żeby za bardzo nie odstawała od wnęki prysznica. Niestety, większość jest nieco za duża i wtedy trzeba ją wkręcać bez tego pierścienia, który jest dołączony do fabrycznej.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #263 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:58:46 »
Przerobisz jeszcze kilogram kawy i dojdziesz do wprawy [emoji3]
Nie ma to jak własnoręcznie zdobywane doświadczenie.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #264 dnia: 04 Wrzesień 2019, 14:59:12 »
Poszukam bo może jeszcze mam zapasowe śruby. Daj znać czy jesteś zainteresowany.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #265 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:15:34 »
@SMaN , jasne jak masz ocynki pasujące do tego prysznica to bardzo chętnie nie będę musiał szukać w Obi, Casto czy Leroyu ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #266 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:22:34 »
W markecie nie ma sensu, lepiej jakiś mały metalowy. Dużo większy wybór jest zazwyczaj. Takie coś to wstyd, nie wiem jak fabryka mogła coś takiego zastosować... Przypuszczam, że od większości ekspresów będzie pasować, byle M6 ;)

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #267 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:26:09 »
@SMaN , jasne jak masz ocynki pasujące do tego prysznica

Ale ocynku to ja bym nie dawał - taka nierdzewna śrubka będzie kosztować nie więcej niż 1zł

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #268 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:30:17 »
A ocynk to nie nierdzewka? Wlasnie chciałem taka, która nie będzie szkodziła po kontakcie z woda, kawa itd. No i nierdzewiala ;) wiec wlasnie takiej szukam :D
A czy to będzie 1 zł, 2 czy 3 to nie ma znaczenia. Zastanowiłbym się dopiero gdyby sztuka kosztowała z 5 zł  albo i więcej ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #269 dnia: 04 Wrzesień 2019, 15:33:22 »
Tak nierdzewka działała najlepiej, nawet pod chemią, ale trzeba kupować po kilka sztuk, więc zostaje reszta po ekspresie ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi