Autor Wątek: Nuova Simonelli Oscar II  (Przeczytany 132051 razy)

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #240 dnia: 03 Wrzesień 2019, 16:14:43 »
https://www.parker.com/literature/Fluid%20Control%20Division%20Europe/5500UKLow.pdf
Specyfikacja zaworów trójdrożnych parker. Jednym ze stosowanych modeli jest "E131F4304". Jak sobie wyszukasz, to zobaczysz, że maksymalne ciśnienie różnicowe będzie równe 10 bar. Pompy wibracyjne dają ~16 bar. Tym samym bardzo prawdopodobne jest, że w ekspresie bez (!) opv ciśnienie będzie na tyle duże, że sprężyna wewnątrz elektrozaworu nie będzie w stanie tego ciśnienia przemóc.

Jak widzisz nie jest to bezpodstawne i jednocześnie nie znaczy od razu, że z ekspresem jest coś nie tak.

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #241 dnia: 03 Wrzesień 2019, 16:19:36 »
OK, ale czy one są montowane również w Oscarach? Jeśli tak, to by się kłóciło z zaleceniami sprzedawcy i producenta, którzy bezwzględnie zalecają wykonywanie backflusha w tych urządzeniach, niezależnie od tego czy jest to egzemplarz z opv czy bez.

Offline kubajasiolek Mężczyzna

  • Wiadomości: 84
  • Ekspres: La Pavoni Europiccola pre-millenium
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #242 dnia: 03 Wrzesień 2019, 16:22:55 »
Bo backflush'a trzeba robić :)
I to nie jest tak, że taka sytuacja nastąpi za każdym razem, bo na ogół nie.

Może być tak, że akurat w niektórych zaworach jest trochę słabsza sprężyna. Albo, że pompa dostając większe napięcie (sieć nigdy nie ma takiego samego) dobije trochę większe ciśnienie. Powodów trochę może być.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #243 dnia: 04 Wrzesień 2019, 09:14:14 »
Dozowanie kawy odbywa się za pomocą dwóch przycisków zaprojektowanych z myślą o pojedynczym i podwójnym espresso. Dozowanie jest czasowe, można zaprogramować na dowolny czas nie dłuższy niż 90sekund (ochrona pompki wibracyjnej). Ma to swoje zalety i wady. Ja będę używał w tej formie, że pojedyncza doza to zaprogramowany stały czas na flush. Podwójna doza 45sekund i kończę kiedy osiągnę odpowiednią objętość. Oba przyciski działają w trybie włącz/wyłącz.

hej, hej własnie rozkminiam ekspres, czy moglibyście mi wytłumaczyć co znaczy wyżej zaznaczone stały flush?
Czy to chodzi o ten "maintenance", który trzeba wykonać raz na tydzien back flush i 4-5 uruchomienie przepływu wody przez 10 sek.?
Żeby nie stać z zegarkiem w ręku lub manualnie przyciskać tej pojedynczej dozy włącz/wyłącz.
W zasadzie pije głównie espresso i w sumie też mogę podwójną doze zaprogramowac albo na 25 sek. albo na dłużej jak wyżej i sprawdzać uzysk. Bede uzywał sitka VST 18 gram. Więc jesli dobrze zrozumiałem wpis SMaN'a i chodzi o te 10 sek. to w sumie jeden z przycisków moge tak zaprogramować....

Jest lekki stresik przed pierwszym użyciem bo nigdy nie miałem do czynienia z takim ekspresem :P :P
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #244 dnia: 04 Wrzesień 2019, 09:28:51 »
SMaN po prostu zaprogramował ten przycisk nie pod pojedyncze espresso tylko na tzw. cooling flush na określony czas. Ale nie musisz tego robić. Możesz robić flush ręcznie. Wystarczy max 5s, a Gianni zaleca nawet nie więcej niż 1-2s. Przy długim flushu bardzo wydłuży się czas ekstrakcji, tj. kawa zacznie wypływać z wylewki dopiero po ok. 15s.

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #245 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:11:03 »
Przy długim flushu bardzo wydłuży się czas ekstrakcji, tj. kawa zacznie wypływać z wylewki dopiero po ok. 15s.
A  jaki związek ma czas ekstrakcji z flushem?

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #246 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:22:04 »
No taki właśnie jak opisałem. Gdy w Oscarze robisz długi cooling flush, tj. od ok. 8s w górę, to po rozpoczęciu ekstrakcji dużo później kawa zaczyna się wylewać do filiżanki. Przy krótkim flushu kawa zaczyna wypływać już po 6-8s, a przy długim nawet po 15-18s. I w tym drugim przypadku cała ekstrakcja trwa dłużej o tę różnicę.
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 10:49:19 wysłana przez avzi »

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #247 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:30:40 »
Ok, znalazłem ten termin w Google i faktycznie widziałem na filmikach z Oscarem ze bez pf’a na kilka sek jest spuszczana woda z prysznica , dopiero później pf z sitkiem i dozą i dopiero shot.

Dobra za mną 1sze koty za płoty. Co mogę napisać stresik był i nadal jest. Mimo ze sprzęt kilka klas lepszy od pralki, prysznic zmieniony na IMS, sitko VST, Tamper od @Metiu jednym słowem super duper „fjuczersy” ale kierownik dupa :(

Kazak Tura 3 ustawiony tak



Kawa od Gorana Muejers 18 gram doza do VST 18gram

Ekspres włączony 25-30 minut wcześniej przed rozpoczęciem zabawy

Time ustawiony na 25 sek od załączenia pompy i uzysk 37 gram

Sitko póki co w ori pf’ie z podwójna wykewką bo na razie nie mam odwagi używać npf’a.
Kawa zaczęła wypływać dopiero 1 stroną po ok 15-17 sek od załączenia pompy później już obiema stronami.

Crema’y praktycznie brak :(



Ciastko wypadło po 2 uderzeniu pfem ale wyglądało z wierzchu tak



Odbita śruba prysznica, dość wystaje i kawa tez była na prysznicu.



Nie wiem teraz co robić. Bo jak mocniej ubije to mogę zatkać ekspres ? Skoro tak długo czekałem na wypłynięcie pierwszej struzki ale później już leciało szybciej chyba ciśnienie w pf dobiło konkretne. Jak zmiele drobniej aby obniżyć dozę aby nie dotykała prysznica to tez nie wiem czy nie drobno będzie i nie zapcham.

Co robić? Bo prawie siedzę i płacze :P i już rozglądam się na za kursami początkującymi w W-wie dla domowych baristów ....

edit:
No wtaki właśnie jak opisałem. Gdy w Oscarze robisz długi cooling flush, tj. od ok. 8s w górę, to po rozpoczęciu ekstrakcji dużo później kawa zaczyna się wylewać do filiżanki. Przy krótkim flushu kawa zaczyna wypływać już po 6-8s, a przy długim nawet po 15-18s. I w tym drugim przypadku cała ekstrakcja trwa dłużej o tę różnicę.


kurde może to by tłumaczyło dlaczego tak późno z wylewki zaczeła schodzić kawa!
Więc może mogę zjechać z przemiałem drobniej i ubic bardziej aby doza nie dotykała prysznica.....
« Ostatnia zmiana: 04 Wrzesień 2019, 10:43:35 wysłana przez disaster3 »
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #248 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:50:24 »
Może spróbuj ciut mniej kawy, np 16 gram, reszty parametrów nie zmieniaj. Jak to nie poprawi, to zmiel nieco grubiej. Ważne, by za każdą kolejną próbą zmieniać tylko jedną wartość.
Albo pogadaj z kimś z forum, kto mieszka w tym mieście co Ty, niech wpadnie z pomocą...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #249 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:54:03 »
Efekty przyjdą po kolejnych, zaparzonych filiżankach. Frycowe czasem trzeba zapłacić. Lepiej zainwestować w kawę i parzyć niż płacić za kurs, który niekoniecznie Ci pomoże. Zmniejsz dozę, żeby śruba się nie odbijała. Postaraj się ubijać ze stałą, niezbyt wielką siłą.

Mujeres to fajna kawa :).
 
https://images82.fotosik.pl/967/64b1933380ec6cdegen.jpg
Nuova Simonelli Oscar II

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #250 dnia: 04 Wrzesień 2019, 10:55:51 »
@disaster3 - płakać to zaczniesz dopiero wtedy, gdy zaczniesz używać NPF
Przede wszystkim relax! Dobrze zacząłeś. Najważniejsze, że uzysk vs doza oraz czas ekstrakcji są w porządku. Zanim zaprogramujesz na sztywno czas ekstrakcji posteruj nim ręcznie i dopiero wtedy ustaw, gdy będziesz pewnien, że masz już powtarzalne shoty. Robisz chyba zbyt długi flush, skoro kawa wypływa tak późno. Nie zmieniaj na raz wielu parametrów, bo się pogubisz i zniechęcisz. Powodzenia!

Offline avzi Mężczyzna

    • nie
  • Wiadomości: 62
  • Ekspres: Nuova Simonelli Oscar II
  • Młynek: Eureka Zenith 65E
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #251 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:02:22 »
Widzę, że stacjonujesz w stolicy, więc gdybyś potrzebował pomocy, to chętnie Cię wspomogę. Mam dokładnie taki sam sprzęt w domu.

Offline disaster3

  • Wiadomości: 135
  • Ekspres: NS Oscar II, Bialetti Venus, AeroPress, Hario V60-1
  • Młynek: 1zespresso/MYM 54, Kazak Tura 3
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #252 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:04:27 »
@Damian @WS

tak zmniejszę dozę. Z tego co wyczytałem o sitkach VST to zwykle jest +-1 gram w stosunku do wartosci sitka i głównie operuje się na -1 lub 0 rzadziej na +1. Więc tym razem dam 17gram a nie 18 gram.

Tak na razie operuje tylko 2 kawami, Albo Mujeres od @ranGo albo Ariadna od @Antonio . Są dobre na poczatek i wybaczają trochę błedów. Teraz kupiłem 0,5 kg Mujeres'a kawa ma chyba 3 tygodnie od palenia (zamówiłem wcześniej jeszcze do pralki bo mi się Ariadna skończyła) i zostało mi jeszcze ok 0,3 kg. Więc bedzie na czym trenować.

@avzi

Flush'a zrobię max 1-2sek. dopiero dopiero później shot. Póki co obniże dozę do 17 gram i ten flush krótszy i na razie nic nie kombinuje. Zobaczę co wyjdzie.

Spoko jak nic nie będzie szło do przodu to chętnie się spotkam ;)
To nie jest takie proste jak się wydaje......

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #253 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:06:04 »
Po to kupiłeś NPF, żeby z niego korzystać, zwłaszcza na początku.
Dozę ustal na 17-17,5 gram.
Uzysk 30-35, czas tylko mierz, korzystaj na początek z manualnego przycisku startu i końca ekstrakcji.
Flush, krótki, 2-3 sekundy.

Ubicie normalne, nacisk 5-10 kg. Nie może Ci się aż tak śruba odbijać, w wolnej chwili wymień sobie na taką z płaskim łbem.


Offline yo Mężczyzna

  • Wiadomości: 318
  • Ekspres: La San Marco 95,Gaggia Factory G-105,szklanka,dripper, Fp, czajnik i pomysły;-)
  • Młynek: C40 , SM 90, Bezzera BB05 TM
Odp: Nuova Simonelli Oscar II
« Odpowiedź #254 dnia: 04 Wrzesień 2019, 11:41:35 »
Na ciastku nie widać odcisku prysznica więc doza jest dobra lub minimalnie za mała. Ta fabryczna śruba to jakaś pomyłka. Kup nierdzewną,o identycznej długości ale z płaskim łbem. Zmiel kawę odrobinę drobniej.W jakim celu robisz flush'a ?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi