Autor Wątek: etzMAX  (Przeczytany 20145 razy)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
etzMAX
« dnia: 12 Sierpień 2017, 17:35:27 »
Nowa zabawka od twórcy żaren do Sette 270. Przeznaczona na rynek profesjonalny: restauracje, małe kawiarnie. Tak do 10 kg kawy na tydzień. (wersja MEDIUM, w 2018 mają być jeszcze 3 w tym light - więc może cena będzie niższa)
Wygląda ciekawie. Cena medium, około 1400 EUR niestety.

Więcej o młynku tu: http://etzinger-ag.com/en/go-for-the-etzmax
I tu: http://dailycoffeenews.com/2017/06/27/after-years-of-development-etzinger-unveils-the-etzmax-grinder-line/

etzMax.jpg


 

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Sierpień 2017, 17:52:30 »
Oby tylko nie był zrobiony tak jak sette...

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Sierpień 2017, 23:21:10 »
Oby tylko nie był zrobiony tak jak sette...
Ciekawe, czy mocowanie żaren też z plastiku?

Offline hlary Mężczyzna

  • Wiadomości: 626
    • Kancelaria Prawna
  • Ekspres: Bezzera Duo TOP MN i kawiarka elektryczna i Bialetti
  • Młynek: Nuova Simonelli MDX i Porlex Tall
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #3 dnia: 13 Sierpień 2017, 08:36:08 »
Żarna stożkowe. Ciekawe jak się sprawdzą. Myśle, że wybrali stożki z uwagi na konstrukcję i pomysł młynka (ten sam pomysł, co "siódemka").

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Sierpień 2017, 13:25:51 »
Jako, że to młynek obliczony na większe obciążenia niż Sette mocowanie żarna będzie metalowe.
Konstruktor twierdzi, że kieruję się zasadą minimalizmu, stąd wybór stosunkowo niedużych żaren stożkowych. Łatwiej spasować, mniejszy moc silnika potrzebna, etc. To taki trochę rozwinięcie idei młynka ręcznego o silnik.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Sierpień 2017, 14:35:34 »
Cena medium, około 1400 EUR niestety.

Cena z kosmosu. Stosowna waga, jest szansa na trwałość i brak luzów na żarnach o ile przeniesienie napędu po pewnym czasie tego nie uczyni.
Żarna stożkowe o średnicy 32 mm. Słabo to wygląda  :mhh: pewnie mieli problem z mocą silnika przy minimalizacji obudowy. :mhh:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:00:00 »
Cena z kosmosu. Stosowna waga, jest szansa na trwałość i brak luzów na żarnach o ile przeniesienie napędu po pewnym czasie tego nie uczyni.
Żarna stożkowe o średnicy 32 mm. Słabo to wygląda   pewnie mieli problem z mocą silnika przy minimalizacji obudowy.
Tak, cena niestety odstrasza.
Przeniesienie napędu za pomocą paska.
Ja też jestem zdania, że większe lepsze,  ale zobaczymy, może nas konstruktor zaskoczy. On twierdzi, że mniejsze żarna pozwalają mu mieć lepsze pasowanie i wymagają mniejszej mocy.

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:23:16 »
Przeniesienie napędu za pomocą paska.

Strzelam. Pasek zębaty z samonapinaczem na powrocie. Było by to trwałe rozwiązanie i bezobsługowe.
 
Ja też jestem zdania, że większe lepsze,  ale zobaczymy, może nas konstruktor zaskoczy.

Jak będą to żarna z konkretnej stali i z precyzyjnej obróbki, to łaski przemiał nie zrobi. Jedyny minus, będzie wolniej mielił.


On twierdzi, że mniejsze żarna pozwalają mu mieć lepsze pasowanie i wymagają mniejszej mocy.

Wszystko jest zasadne. Pasowanie przy mniejszych żarnach może odbywać się na stosunkowo dużym łożyskowaniu. A to trwałość mechanizmu zwiększa tym bardziej, że przeniesienie napędu ma w tym zagadnieniu niemało do powiedzenia.
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:39:00 »
10kg na tydzień? 80 kaw dziennie? Strasznie mało. Jakieś śmieszne zarna stożkowe i cena jak za  mythosa one. Cos im sie w głowach poprzewracało
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Tedi Mężczyzna

  • Wiadomości: 1644
  • Ekspres: Gastro 1-2 GR, +/- 0,5 °C
  • Młynek: Gastro 65-75-85 mm.
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Sierpień 2017, 15:51:04 »
Cech wspólna prawie wszystkich konstrukcji w 21 wieku. Ładny wygląd, plus reklama która czyni cuda.

Zobaczymy za jakiś czas. :mhh: A nóż w żarna poszła stal np. S30V lub jeszcze twardsza :wow2: i zegarmistrzowska obróbka wraz z pasowaniem. :wow2:
Wolność słowa to podstawa tak samo jak picie kawy z samego rana.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Marzec 2020, 21:12:10 »
@pj.w widzę, że posiadasz ten młynek, napiszesz parę słów, jako człowiek który w kwestii mielenia przerobił już wszystko?

Kiedy doczytałem informację odnośnie wielkości żaren to zawiesił mi się system - 32 mm?! Zupełnie inny nurt, zwłaszcza w kwestii SD, niż uznana u nas gama młynków Ceado czy złoty standard z forum HB tj. Kafatek Monolith (szczególnie w wersji flat) - zdecydowanie stawiający na duże żarna  płaskie.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Marzec 2020, 22:00:55 »
Na razie jestem bardzo zadowolony. Ale potrzebuję jeszcze trochę czasu na rzetelną opinię.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Marzec 2020, 23:46:47 »
że posiadasz ten młynek
Czy dobrze widzę w stopce, że pozbyłeś się Hedone Honne? Czemu? To był Twój młynek - marzenie, jak pamiętam.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #13 dnia: 07 Marzec 2020, 09:04:16 »
Jeszcze nie sprzedałem Hedone, ale mam już na niego kupca i przedpłatę.
Chciałem pozbyć się jednego młynka, wystawiłem na sprzedaż Mythos i w tym samym momencie dostałem też zapytanie o Honne.
Więc zamiast dwu młynków zrobiło się zero, bo jeszcze sprzedałem ręczne JE.

A, że też od dawna intrygował mnie etzMAX (o czym świadczy data założenia wątku ;)) i udało mi się dostać wersję LIght, single dosing, ex-demo to postanowiłem spróbować czegoś nowego.

Ergonomia etzMAX przy single dosing jest naprawdę super, na pewno lepsza niż w Honne (tu akurat trochę winy grupy w LR, PF ma skośno ułożone uszy i trzeba wsuwać kolbę do młynka pod nieoptymalnym kątem) i nawet chyba przyjemniejsza od Niche.

Co do samego przemiału, muszę jeszcze testować dłużej ale na razie wygląda to bardzo dobrze, co potwierdza przeczytane przeze mnie opinie. Nie porównywałem jeszcze trybu SD i on-demand.

Jak będę miał chwilę to wrzucę zdjęcie mojego modelu, jest pozbawiony hoppera, bardzo zgrabnie to wygląda.
Co mnie przekonało do wypróbowania? Kilka naprawdę pochlebnych recenzji osób które cenię (Frans Goddjin, jeszcze większy fanatyk LR niż ja, David Schomer z Espresso Vivace -  piłem tam espresso dwa razy, pamiętam do dziś, co ciekawe, używają i młynka DRM i  etzMAX i Niche oraz Dan Kehn i ekipa HB, oni testowali werjsę zrobioną dla LaMa czyli Swift Mini). Lepszej rekomendacji nie potrzebowałem, żeby skusić się na testy.

Co do żaren 32mm. Fakt malutkie, ale to jest wymiar wewnętrzny, Niche ma tam 40 mm, K10/Robur, MC3 49 mm. Tutaj kręci się zewnętrze pierścień, jak w Kazak EL (to będzie ciekawy młynek na pewno ;)).

Wrzucam parę dobrze nagranych filmów Fransa.










« Ostatnia zmiana: 07 Marzec 2020, 09:14:47 wysłana przez pj.w »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: etzMAX
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Marzec 2020, 11:56:20 »
@pj.w co z statyką?
1. Czy używasz wody podczas SD? 
2. Czy statyka jest obecna podczas mielenia OD z hopera?
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi