Autor Wątek: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/  (Przeczytany 10126 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #30 dnia: 26 Wrzesień 2017, 10:55:59 »
Do myślenia daje fakt, że nie widzę wśród użytkowników forum żeby ktoś użytkował automat w domu :) (zapewne są tacy, może nie ujawniają się :) )
Jak kiedyś myślałem o automacie, to patrzyłem, żeby można było podstawić 11cm kubek i mógł zasysać mleko bezpośrednio z butelki, z młynkiem żarnowym.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #31 dnia: 26 Wrzesień 2017, 12:48:17 »
Ja mam w domu Jura F50 II od 2011 roku. Używanej nie kupiłbym z niepewnego źródła. Przy stosowaniu oryginalnych filtrów i chemii jest to drogi w utrzymaniu ekspres. Jeśli miałbym już kupować automat używany , to szukałbym quickmill supercappucino.

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:00:10 »
haj
glupie pytanie: czym rozni sie kolbowy od tego na guzik? (gdzie jest tajemnica jakosci) - poza tym, ze majac kolbe musze sie sam palowac z napelnianiem i czyszczeniem go (a zuzyta kawa czesto jest na kamien zbita) i ze zamiast dac automatowi decyzje o otworzeniu i zamknieciu przeplywu robie to sam?
Pozdrawiam,
Przemek
P.S.
zakladam, ze w uproszczeniu ekspres niezaleznie czy na guzik czy na kolbe czy na "tabsy" ma zbiornik z woda, grzalke, pompe (membranowa?) i jakies sitko w kolbie/wewnatrz czy po prostu miejsce na kapsel z kawa i miejsce gdzie ta kawa sie wylewac ma? (szukam tajemnicy jakosci)


Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:09:22 »
masz oddzielny młynek powiedzmy z żarnami 64mm, to wrzucasz zmielone do kolby i ubijasz, masz ładnie zmielone, równo ubite i wyciągasz maksimum esencji z kawy, która stawia idealny opór wodzie :) w automacie przelatuje ta woda przez kawę, która została zmielona nie najlepszym młynkiem jak przez sito i mniej wyciągniesz z kawy. Nie wiem czy w automacie da się wyczuć te smaki,  o których ludzie piszą nuta taka i owaka, w kolbie też nie zawsze się udaje, pojawi się kanałowanie, woda zacznie przelatywać głównie przez jedno miejsce i też wyjdzie jak z automatu :), ale postudiujesz forum, praktyka i będziesz zadowolony z efektów :)
« Ostatnia zmiana: 26 Wrzesień 2017, 15:13:05 wysłana przez tom517 »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #34 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:16:39 »
Tajemnica jest taka, że o najważniejszym decydujesz sam. Jaka kawa, jak ta kawa jest zmielona, jak ubita, jak smakuje, ile trwa ekstrakcja, jak wbić się w "idealne" parametry ekstrakcji... Poza tym, że oba to ekspresy ciśnieniowe to nic więcej ich nie łączy z praktycznego punktu widzenia. I tak, wiem, że wygląda to inaczej, ale o parametrach zaparzania decydujesz sam - a nie pozwalasz na to automatowi, który robi to de facto byle jak, aby tylko było. Dopiero z bardzo drogiego automatu zrobisz coś, co przypomina espresso - ale dalej nim nie będzie. Mając kolbę sam to espresso zrobisz, sam spienisz mleko i sam dodasz je do kawy - a jak będziesz chciał to i latte artu się nauczysz. Problemu z czyszczeniem za bardzo nie ma, choć to zależy też od ekspresu, a kawa całkiem zbita na kamień nie jest - u mnie ciasto wypadało z sitka po jednym, niezbyt mocnym, uderzeniu w kant kubła na śmieci(bo odbijaka nie mam). Nie używając kolby nie dowiesz się jak duży wpływ ma grubość przemiału i jego regulacja, ile zmienia tamping(siła ubicia), jak duży wpływ ma do tego czas ekstrakcji... Ciśnienie pompy to chłyt martetindody, bo 99% ekspresów z pompą wibracyjną używa tej samej Ulki EP5 ;) A i tak nie jest ono zależne od samej pompy, bo możesz mieć na ciastku dowolne ciśnienie i zależy ono tylko od Ciebie. Możesz mi wierzyć lub nie, ale jak będziesz miał okazję to spróbuj sam zrobić kawę używając ekspresu kolbowego. Może zmienisz zdanie odnośnie kawy z automatu.

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #35 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:26:32 »
mam ekspres kolbowy i uzywalem go nawet :D ale nie zglebalem specjalnie tematu - wsypywalem zmielona kawe z marketu typu lavaza, ubijalem , wkladalem, naciskalem guzik on.. czekalem az zapali sie kontrolka, przekrecalem pokretlo by leciala kawa, wylaczalem, stukalem kolba by wywalic zuzyta kawe, przeplukiwalem kolbe, dolewalem mleka i pilem kawe - nigdy ta zabawa mnie nie pociagala ale rzeczywiscie fakt niemoznosci ubicia kawy przez automat na guzik jest jakis argumentem
Przemek

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #36 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:33:25 »
To, czego zdjęcia wrzucałeś to ekspresopodobny wyrób...

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #37 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:35:54 »
a co go rozni konstrukcyjnie od ekspresu prawdziwego?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #38 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:40:54 »
Jakość ;)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #39 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:42:51 »
Miej szacunek dla piszących na tym forum i poszukaj sobie sam, nie każ pisać tego samego kolejny raz. Szukaj fraz stabilność temperaturowa, plastikowe bebechy, mosiężna grupa zaparzająca, zaworek super crema. Będziesz miał lekturę na najbliższy tydzień.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #40 dnia: 26 Wrzesień 2017, 15:51:22 »
Cytuj (zaznaczone)
Miej szacunek dla piszących na tym forum i poszukaj sobie sam, nie każ pisać tego samego kolejny raz. Szukaj fraz stabilność temperaturowa, plastikowe bebechy, mosiężna grupa zaparzająca, zaworek super crema
poszukam po haslach... pytalem bo:

1)
wg takiego ogloszenia wynika, ze kupa modeli dzieli te same czesci
Cytuj (zaznaczone)
Zestaw do naprawy expresu
Jura seria E, F, S, J, Z,
Krups model FNF, Siliziana, Toscana , 890.
AEG Cafamosa model CF- 80, 90, 100, 110, 120, 300, 400
1. Specjalny kluczyk do rozkręcenia obudowy Krups , Jura,
2. kpl. uszczelek do bloku zaparzania,
3. nowy tłoczek do zaworu zwrotnego,
4. plus bonus -metalowa nakładka do zaworu drenażowego
2) do tego ktos napisal
Cytuj (zaznaczone)
bo 99% ekspresów z pompą wibracyjną używa tej samej Ulki EP5
no to tak okiem amatora ... jak sa te same bebechy to moze tak bardzo sie nie roznia
Porsche rozni sie od fiata pandy czyms wiecej niz tapicerka...
Przemek

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #41 dnia: 26 Wrzesień 2017, 16:01:22 »
Kapsułki 1,5 - 2.
To policz sobie, ile wypada kilogram takiej kawy - 7g = 2zł, czyli 285zł za kilogram kawy wartej z 40zł.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #42 dnia: 26 Wrzesień 2017, 16:10:13 »

no to tak okiem amatora ... jak sa te same bebechy to moze tak bardzo sie nie roznia
Porsche rozni sie od fiata pandy czyms wiecej niz tapicerka...
Przemek
Poszukaj haseł i jak już przeczytasz, podziel się z nami swoimi przemyśleniami o tapicerce.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #43 dnia: 26 Wrzesień 2017, 16:11:23 »
Jak chcesz wjeżdżać w porównanie do samochodów - to, że każdy ma ten sam silnik nie znaczy, że każdy będzie jeździć tak samo.

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #44 dnia: 26 Wrzesień 2017, 16:14:13 »
mam ekspres kolbowy i uzywalem go nawet :D ale nie zglebalem specjalnie tematu - wsypywalem zmielona kawe z marketu typu lavaza, ubijalem , wkladalem, naciskalem guzik on.. czekalem az zapali sie kontrolka, przekrecalem pokretlo by leciala kawa, wylaczalem, stukalem kolba by wywalic zuzyta kawe, przeplukiwalem kolbe, dolewalem mleka i pilem kawe - nigdy ta zabawa mnie nie pociagala ale rzeczywiscie fakt niemoznosci ubicia kawy przez automat na guzik jest jakis argumentem
Przemek
Ten post wiele tłumaczy.
W zasadzie wszystko.

Pytanie, czy kupując kawał mięcha, wrzucasz do gara i wychodzi np. sznycel?
Wątpię...
;-)
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi