Autor Wątek: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/  (Przeczytany 10124 razy)

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #15 dnia: 25 Wrzesień 2017, 18:24:14 »
Przemku zerknij jeszcze na np olx i zobacz ile tego szajsu ludzie się pozbywają. To co uzyskasz z nich będzie podobne, dlatego wybieraj co się bardziej podoba. Nie wiem czy przy kiku kawach nie będziesz miał więcej roboty, czyszczenie po mleku w automacie jest gorsze niż kolbie.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #16 dnia: 25 Wrzesień 2017, 20:00:42 »
Jedyny ekspres automatyczny z którego można coś wycisnąć to quickmill. Niestety rzadko można go spotkać na allegro. Wykonany jest solidnie. https://archiwum.allegro.pl/oferta/ekspres-cisnieniowy-quick-mill-super-cappuccino-i6630503489.html

Offline andy Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: AP, Siurkacz V60, Bialetti Venus 2tz, Phin, Chemeks, Moccamaster Cup One
  • Młynek: Comandante MKIII Red Sonja, Rhinowares
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #17 dnia: 25 Wrzesień 2017, 21:32:24 »
Cytat: przemek4net
Chodzi o uzytek domowy: ja pije po i 6 kubkow rozwodnionych mlecznych kaw a zona lubi takie mniejsze 2-3 dziennnie, co umarlych postawia (z mala iloscia mleka)
Do tej pory byla to kawiarka + kawa mielona popularnych /reklamowanych/ marek i tyle
Generalnie 99% "casow" to bedzie robienie 1 lub 2 kaw i sporadycznie powiedzmy 6 kaw na "domowa imprezke". Mysle, ze pojemnik na mleko nie jest niezbedny bo pewnie czyszczenie tego bedzie niewarte tych statystycznych 2 kaw ale jakby byl ... fajnie
To mleko to dodajecie/dodajesz bo lubisz czy musisz żeby kawa smakowała? :) W moim przypadku było to drugie.

Super wiedzy nt ekspresów nie mam ale myślę, że jakiś polecany nowy kolbowy za ~1.5k by był ok ale wtedy musisz mieć jeszcze młynek czyli w sumie 2.5-3k..
No ale ty raczej chcesz guzik i gotowe?

Może idziesz w złym kierunku? Zamiast ekspresu ciśnieniowego może przelewowy ale taki z górnej półki? Widziałem pozytywne opinie o Moccamasterze za ok 800zł. Do tego jakiś polecany elektryczny młynek za ok 300-400zł i masz zestaw wyjściowy. Zmielenie kawy to pewnie z 10 sekund w takim elektryku. Potem tylko wsypujesz kawę i naciskasz guzik żeby po 5 minutach mieć kawę na kilka kubków.
Przewaga nad dripem jest taka, że będziesz miał powtarzalność bo ekspres zawsze tak samo robi prysznic i nie musisz mu poświęcać uwagi.
Skoro żona pije 2-3 kawy dziennie to może właśnie takie "duże czarne" z przelewu będą idealne?

Cytuj (zaznaczone)
jadles kiedys jajka "ze wsi", rosol z kury "od babci" czy pomidory "z ogrodka"? smakuja inaczej niz "te z biedronki" wiec z calym szacunkiem ale nie ma co tutaj nadmiernie dramatyzowac bo wyjdzie na to, ze  trzeba sie wyprowadzic na wies, zajac sie hodowla i pieczeniem chleba we wlasnym zakresie
Do jajecznicy zrobionej z jajek z biedronki kawa ze zmielonej kawy z marketu pasuje doskonale ha ha
Tylko nie zawsze te ze wsi są takie dobre i smaczne no i nigdy nie masz pewności na czym te kury były tuczone itd.

Nikt Ci nie każe migrować do Afryki żeby hodować kawę ;) Po prostu kup dobrej jakości ziarna i zmiel przed parzeniem. Pamiętaj, że kawa + młynek i woda to 80% sukcesu.
Różnica między dobrą kawą marketową a specality jest znacząca - mówi to osoba, która do niedawna piła marketówkę. Teraz nie piję kawy z cukrem ani mlekiem bo nie ma takiej potrzeby i jeżeli bym dodawał mleka, to tylko dla tego bo chcę a nie żeby zamaskować smak opon z kawy ;)

Kupowanie ekspresu nawet za 300zł i sypanie tam kawy z marketu to dla mnie bezsens i wydawanie kasy w błoto.


Jeżeli się nie ma 3k na podstawowy ekspres ciśnieniowy i młynek to lepiej zainwestować w przelewowy jeżeli inne alternatywy odstraszają. Nie będzie to espresso ale będzie to kawa. Z kiepskich ziaren otrzymasz wyciąg z siuśków.
« Ostatnia zmiana: 25 Wrzesień 2017, 21:35:19 wysłana przez andy »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #18 dnia: 25 Wrzesień 2017, 21:48:13 »
W sumie tak skojarzyłem jak andy napisał... Taka czarna z przelewu dopiero postawi umarłego :)

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #19 dnia: 25 Wrzesień 2017, 21:54:06 »
co jest takiego w budowie ekspresu za 3 patyki co odroznia go od takiego za 1600? - oba "15b", oba podobna moc itp (pomijam jakos mechaniczna, ktora sprawi, ze ekspres za 3 kola przezyje pare lat w malej gastronomi a za 1600 w tej gastronomi wysiadlby po miesiacu)
Przemek
P.S.
znalazlem przelewowe z wbudowanym mlynkiem (to juz blizej idei jednego guzika)
Philips Grind & Brew HD7762/00


Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #20 dnia: 25 Wrzesień 2017, 22:02:16 »
Ok, czasem warto wspomnieć, że są inne metody, ale jeśli ktoś je przejrzał i mówi, że chce guzik, to znaczy, że chce guzik. :mhh:

A poza tym: ręką w górę kto z wiedzą espresso na kolbie w małym palcu miał chęć i możliwość dobrać kawę i receptury na automacie?

Że nie wspomnę, że to właśnie automaty są główną przyczyną powrotu ziarnistej kawy do marketów. One wszystkie mają młynek.  :szampan:

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #21 dnia: 25 Wrzesień 2017, 22:07:18 »


oba "15b"

Akurat ten parametr nie ma znaczenia. Żadnego.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #22 dnia: 25 Wrzesień 2017, 22:10:46 »
Większych, tych które się da zaznaczyć do porównania (nie tylko w przypadku ekspresów) jest bez znaczenia.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #23 dnia: 25 Wrzesień 2017, 23:01:36 »
Marketingowo ma. Jak mi ładna pani zachwalała nespresso(poszedłem z ciekawości zobaczyć jak "cudowne" są ich kawy) to użyła argumentu, że ich "ekspres" ma najmocniejszą pompę 19 bar...

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #24 dnia: 25 Wrzesień 2017, 23:43:27 »
Nespresso jest ok, tylko okrutnie drogie w stosunku do tylko ok jakości.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Wrzesień 2017, 08:04:36 »
I ich ekspresy IMO nie budzą zaufania. Wyglądają strasznie plastikowo...

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Wrzesień 2017, 08:10:27 »
hi,
pytalem sie o roznice z budowie "budzet vs premium" bo...
rozwazam cos co na poczatku skreslalem - kupno uzywanego ekspresu. Nie chodzi o kupno na 500 pln 2 letniego ekspresu co nowy kosztuje 1600 ale za 1000-2000tys ekspresu, ktory nowy kosztuje/kosztowal 3-5 kola
Sa zarowno "premium-domowe" (po osobach prywatnych) jak i "do domu, biura i malej gastronomi". Te ostatnie czesto sprzedawane sa przez "serwisy AGD", maja jakas gwarancje typu miesiac, czasem FVAT. Nie chcialbym jednak ekspresu, ktory ma 8 lat i najpierw byl w jakiejs kawiarni przez 2 lata na leasingu, pozniej kupil go turecki bar w Berlinie a jak sie zrabal to sciagnal go ktos do PL, naprawil i sprzedaje (a jego przebieg to jedyne 30 tys kaw)
Taka marka /zakladam/ premium jest chyba Jura, ktore z modeli "domowych" sa warte uwagi? Jest seria E, F, X, C...z tego co doczytalem na ich bazie sa jakies AEG. Na aledrogo widzailem zestawy naprawcze z opisem
Cytuj (zaznaczone)
Zestaw do naprawy expresu
Jura seria E, F, S, J, Z,
Krups model FNF, Siliziana, Toscana , 890.
AEG Cafamosa model CF- 80, 90, 100, 110, 120, 300, 400
1. Specjalny kluczyk do rozkręcenia obudowy Krups , Jura,
2. kpl. uszczelek do bloku zaparzania,
3. nowy tłoczek do zaworu zwrotnego,
4. plus bonus -metalowa nakładka do zaworu drenażowego
wiec zakladam, ze wewnetrznie te wymienione ekspresy sie wiele nie roznia? (poza design, pojemnikiem na wode, elektronika sterujaca...)

Przyklad modelu: Jura C55 - warty uwagi? F50, F5, F70?
Prosze o liste kilku modeli wg kolejnosci - lepszy- > gorszy

Pozdrawiam,
Przemek

Offline slusar_o2 Mężczyzna

  • Wiadomości: 530
  • Ekspres: Dream PID, La Peppina, v60, FP, moka, etc.
  • Młynek: Niche, C40, Rhino
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Wrzesień 2017, 08:30:01 »
Zamieszam Ci w głowie trochę :)
Mam Jurę w biurze i nie widzę różnicy ze starym Delonghi. Serio, wprawdzie nie robiłem testów/porównań, a kawy z niego nie piję, bo mi nie smakuje, ale te które skosztowałem, były typowo "automatowe". Mamy model F9, który imo wygląda tandetnie. Już Nivona u moich rodziców dużo lepiej się prezentuje. Kawa z obu podobna. Jak z eksploatacją to nie wiem, na razie działa pół roku bezawaryjnie (delonghi jednak się psuł).

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #28 dnia: 26 Wrzesień 2017, 09:03:43 »
Przemku, najlepiej zrobisz, jak się przekonasz do kolby, ja w tym roku przy krótkich odwiedzinach :) swoją teściową nauczyłem obsługiwać młynek i ekspres (bez spieniania :) )
Jeszcze pomyśl może o French Pressie (a nawet 2 do spieniania i do kawy :) ) . Rozumiem, że jest kasa do wydania i nie będziesz kupował french pressa za 50 zł :), też tak miałem, ale na szczęście zostałem przekonany do kolby :)

Offline przemek4net

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: kawiarka i jakis kolbowy
Odp: ekspresik automatyczny z mlynkiem do 1600pln /domowy uzytek/
« Odpowiedź #29 dnia: 26 Wrzesień 2017, 09:50:31 »
hi,
to moje machiny do robienia kawy (jest jeszcze jakis przelewowy noname z marketu na strychu) w zalaczniku
robienie_kaw.jpg
W tym kolbowym zaginal w akcji plastikowy "tlumik" przy wylocie z kolby i pryska troche (jest tez gdzies wkladka na jakies pady) wiec poszedl w odstawke. W uzyciu jest ta metalowa kawiarka. Poniewaz w niej zrobienie kawy przy wlaniu zimniej trwa 10 min wiec w systemie "turbo" gotuje wode w czajniku i wlewam juz wrzatek, wkladam wkladke z kawa i to przyspiesza moment w ktorych zaczyna kawa wychodzic (stawiam to ma plycie elektrycznej)
Ten szklany tool uzywamy tylko jak sa imprezy bo w tym blaszaku zrobic np 8 kaw to dramat czasowy
Nie chce mi sie bawic w mielenie i sypanie kaw odstawiajac przy tym jakis magiczny rytualny taniec - ma byc prosto bez pitolenia sie z kazdorazowym czyszczeniem kolby, zbieraniem rozsypanej zmielonej kawy itp
Przemek

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi