Autor Wątek: Konkurs kawa po Balijsku  (Przeczytany 5074 razy)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Marzec 2018, 08:32:09 »
Mam rozumieć, że w części fotograficznej konkursu udział wzięły tylko 2 osoby?

Cieszę się bardzo, że mogłem wziąć udział. Szkoda tylko, że frekwencja taka słaba. Pomysł fajny, a ludzie zbyt leniwi [emoji14]

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Marzec 2018, 08:37:36 »
Rozumiem, że najkorzystniej wpadają filiżanki szklane i plastikowe wielorazowego użytku nie biorąc zupełnie pod uwagę utylizacji (co moim zdaniem wypacza cały oraz), bo tylko z tymi filiżankami mamy szansę wyrównać do kubeczków z pianki. Porcelana to chyba na pół życia, żeby wyrównać do pianki. Lepiej jest z papierem. Czy dobrze to interpretuję?

Czy można to rozpatrywać bez kosztów utylizacji i wpływu na środowisko odpadu? Chyba nie.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Marzec 2018, 09:06:32 »
Najzabawniejsze jest to, że produkcja kubeczków jednorazowego użytku jest zdecydowanie większa, niż możliwości ich utylizacji. Gdyby to był sam papier - ok, ale jest też tworzywo ;D J.H. na swoim blogu mówił, że w samym UK są tylko 3 miejsca gdzie da się ogarnąć utylizacje takich kubeczków.

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Marzec 2018, 09:19:25 »
Tak GrizzLee jesteś podwójnym laureatem  :uklony:

Tak, te liczby oczywiście są dyskusyjne. Utylizacja jest o tyle problematyczna, że nie wszystkie "recyklingowalne" są rzeczywiście możliwe do przetworzenia ze względu na właśnie ilość obiektów zdolnych to robić. JH akurat tylko wypowiada się w kontekście UK i pokazuje % całkościowych odpadów wobec kubeczków i wykazuje marginalność problemu co jest trochę płytkie. Inna sprawa, że UK sprzedaje swoje śmieci innym krajom, które utylizują w spalarniach dostarczając ciepło i/lub prąd lokalnie.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Marzec 2018, 11:18:53 »
Moge prosić źródło skąd te liczby i co to jest kubek piankowy?
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline GrizzzLee Mężczyzna

  • Wiadomości: 817
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Marzec 2018, 11:28:54 »
Tak GrizzLee jesteś podwójnym laureatem  :uklony:

Brawo Ja! ;P Dzięki!

Edit. Walnąłem się, oczywiście chodziło mi o możliwości recyklingu, a nie utylizacji!
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2018, 11:45:16 wysłana przez GrizzzLee »

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Marzec 2018, 11:43:22 »
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Marzec 2018, 13:22:13 »
Moge prosić źródło skąd te liczby i co to jest kubek piankowy?

Złapałem na szybko. To jest skrót. Powołują się na artykuł Hockinga - dokładnie tabelę 9 jego badań. Pianka to pianka polistyrenowa coś jak Miklas pokazuje, bardzo popularna w USA.

http://sustainability.tufts.edu/wp-content/uploads/Comparativelifecyclecosts.pdf


Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Marzec 2018, 13:56:27 »
Podczas palenia kawy jaki parametr decyduje o kinetyce (szybkości) utraty masy zielonych ziarenek i jakim "popularnym" modelem/równaniem możemy to opisać ?
Wytłumacz mi proszę jak to policzyć na przykładzie konkretnej kawy, najlepiej jakiejś popularnej. Jak się uda to sprawdzę jak to się ma do rzeczywistości.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2201
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #24 dnia: 29 Marzec 2018, 14:45:04 »
Ugh, ta pianka jest przeobrzydliwa. W takiej serwują sos curry u Chinczyka. Niewyobrazam sobie pic z tego kawy.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline SMaN

  • Wiadomości: 485
  • Ekspres: Kazak Rota, V60-02, Kalita, Aeropress (Prismo), Chemex
  • Młynek: C40Mk3 IH, Niche Zero
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #25 dnia: 29 Marzec 2018, 15:04:22 »
To zależy od pieca i warunków zewnętrznych, ilości wilgoci w ziarnie itp itd. Natomiast pytanie było o czystą teorię.

Jak chcesz odnieść do siebie to przejrzyj poniższy artykuł. Autorzy palą 350 gram brazylijskiej Typici o zadanym poziomie wilgoci do różnych stopni palenia, w różnych temperaturach w jednym piecu, regresją liniową opracowują wyniki i masz krzywe ubytku masy od temperatury i czasu palenia w funkcji temperatury :)

http://www.scielo.br/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0100-69162016000200300

A jak nie chce Ci się czytać to podstaw pod wzór ... :ok:





Ugh, ta pianka jest przeobrzydliwa. W takiej serwują sos curry u Chinczyka. Niewyobrazam sobie pic z tego kawy.

Jest okropna, mam wrażenie, że wosk się rozpuszcza od gorącego napoju....

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Konkurs kawa po Balijsku
« Odpowiedź #26 dnia: 29 Marzec 2018, 18:47:40 »
Ciekawe czemu Hoffmann, powołując się na to badanie, mówi o 50 razach porcelany na jeden papierowy. Trochę z rozmachem sobie zaokrąglił :)

Dziwne że dokładne opracowanie ma już prawie ćwierć wieku, przez ten czas na pewno znacząco zmieniły się koszty zmywania filiżanek ale również i ceny materiałów sztucznych. Nie zdziwił bym się że dziś taki "piankowy" zrobiony z zrecyklingowanego plastiku można by traktować jako zwycięzcę

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi