Autor Wątek: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]  (Przeczytany 116457 razy)

Offline Bartus_M Mężczyzna

  • Wiadomości: 268
  • Ekspres: Aeropress, Hario V60-02, Kalita Wave 155, French Press, Hario Mizudashi, Kawiarki: G.A.T 2tz, Alza 6tz, Gabi Master A, Phin 340ml, Melitta 101
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade, Hario Skerton, Knock Aergrind
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #270 dnia: 22 Czerwiec 2019, 10:41:10 »
Uważnie przeczytałem cały wątek i nie zauważyłem żeby ktokolwiek miał podobny problem. Ma ktoś pomysł co robię źle? Grube mielenie (F64e), 50g/1l, 24 godziny macerowania w lodówce (co parę godzin obracam butelkę żeby więcej smaczków Etiopia oddała). Kiedy próbuje potem przelać przez V60 to praktycznie zapycha filtr całkowicie - kapie dosłownie kropla co kilka sekund 😧 Oczywiście nie wlewam z całym „gruzem” tylko wstępnie przefiltrowaną przez szmatkę. Nie wiem o co kaman... 🤔

24h! Wow 🙂 a po co tak długo?🙂 spróbuj odstawić macerat parę chwil przed wylaniem na filtr. I zostaw to co na dnie zostanie. Strata jakieś 50-100ml w zależności od tego jak delikatnie to zrobisz 🙂 możesz też użyć filtrów hario pakowanych po 40 sztuk, w moim przypadku są bardziej porowate 🙂
-------
pozdrawiam,
Bart :)
Kawę traktuję jako hobby i dobrą zabawę. Ciągle szukam swojego smaku i sposobu, a wyrażane przeze mnie opinie nie powinny być traktowane bezwzględnie jako źródło wiedzy.

https://www.instagram.com/bartmaliszewski/

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #271 dnia: 22 Czerwiec 2019, 11:30:05 »
Gdy zaparzamy kawę metodą pour over, pył jest ulokowany, rozłożony pośród grubszych cząstek, więc proces można przeprowadzić bez większych przeszkód. Gdy wstępnie oddzielimy grube drobiny kawy np. przy użyciu FP, a resztę wylejemy na bibułkę, to momentalnie pył ją zatyka...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #272 dnia: 23 Czerwiec 2019, 00:42:07 »
Nie widzę potrzeby roztrząsania i walczenia z tym przelewaniem cold brew, mi też to pod koniec zawsze kapie choby wcale, zostawiam w spokoju i wracam później.

CB jak by nie podchodzić do niego jest wyjątkowo upierdliwym zapychaczem filtrów i trza z tym żyć, nie ważne czy się zamiesza przed przelewaniem, czy będą filtry te stare cieńsze czy grube holendry, jasne że będzie szybciej/wolniej ale w końcu i tak będzie morsem nadawać ;)

Przy pierwszych próbach kombinowałem, nawet próbowałem filtr zmieniać po drodze, drugi też się zapychał przed końcem :( teraz wychodzę z założenia że skoro już się tyle godzin to moczyło, to ten, niewiem, może kwadrans kapania różnicy nie zrobi.

A swoją drogą do 24h jeszcze nie dotrwałem, powyżej 12 już mi nic dobrego nie dochodziło, tylko że mielę na dużego dripa, no trochę grubiej, nie na gruz, jakoś mam opory przed nim, niewiem czy słuszne :)

Ps
Od zeszłego roku zimną kawę zdominował mi drip na lód i w tym roku dopiero dziś przelewałem swoje pierwsze CB, pomyśleć że jeszcze parę lat temu nie przekonywał mnie pomysł zimnej kawy a teraz nawet preferencje do metod już mam ;D

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #273 dnia: 23 Czerwiec 2019, 11:04:25 »
Ja do odcedzenia maceratu używam aero z metalowym drobnym sitkiem.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #274 dnia: 24 Czerwiec 2019, 18:05:34 »
Ja sobie kupiłem za namową @Maciek filtr metalowy flatex. Zobaczymy jak w tym roku pójdzie. Co roku mam zabawę z zapchanym filtrem od Hario.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Maciej Mężczyzna

    • CafeMax
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 47
    • Kawa, Ekspresy , Akcesoria - cafemax.pl
  • Ekspres: Lelit Victoria, Jura X8, Puck-Puck, AEROPRESS, Syphon HARIO, Drip ,
  • Młynek: Fiorenzato F4 NANO, Comandante, Lelit Wiliam PL72, Eureka
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #275 dnia: 25 Czerwiec 2019, 17:56:41 »
Hejka, chciałem pokazać fotki porównawcze naparu z Cold Brew ze "słoika" i nakładki Puck Puck.   Co sądzicie , który napar będzie ciekawszy?  ;)  Puck_Puck_vs_CB.jpg
Dobra kawa!      Optymalny dobór ekspresów dla domowego baristy
           KORZYŚCI dla forumowiczów - hasło "WOK"
                                                                                      -  kontakt osobisty mile widziany :)
www.cafemax.pl

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10556
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #276 dnia: 25 Czerwiec 2019, 17:58:25 »
Manipulacja... ;) Sprawdza się ten puk puk?

Offline Maciej Mężczyzna

    • CafeMax
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 47
    • Kawa, Ekspresy , Akcesoria - cafemax.pl
  • Ekspres: Lelit Victoria, Jura X8, Puck-Puck, AEROPRESS, Syphon HARIO, Drip ,
  • Młynek: Fiorenzato F4 NANO, Comandante, Lelit Wiliam PL72, Eureka
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #277 dnia: 25 Czerwiec 2019, 18:08:52 »
Naprawdę fajne urządzenie, mogę polecić ! :) Mnie oczarował , ale może sam się przekonaj, jestem gotów przesłać bezpłatnie do testów swoje. Wiem , że trafi w odpowiednie ręce :) ja mogę być stronniczy, ale wystarczy spojrzeć , a fotki nie są moim dziełem :) Jak by co to prv.  Tu Marcin Rz. coś opisał - http://popularcoffee.pl/puck-puck-kawa-na-zimno/ , warto jednak samemu sprawdzić...
Dobra kawa!      Optymalny dobór ekspresów dla domowego baristy
           KORZYŚCI dla forumowiczów - hasło "WOK"
                                                                                      -  kontakt osobisty mile widziany :)
www.cafemax.pl

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #278 dnia: 25 Czerwiec 2019, 18:51:24 »
Czy napar ze słoika, cold brew, był filtrowany na końcu? Zastanawiam się nad takim porównaniem z puck puckiem.

Offline Maciej Mężczyzna

    • CafeMax
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 47
    • Kawa, Ekspresy , Akcesoria - cafemax.pl
  • Ekspres: Lelit Victoria, Jura X8, Puck-Puck, AEROPRESS, Syphon HARIO, Drip ,
  • Młynek: Fiorenzato F4 NANO, Comandante, Lelit Wiliam PL72, Eureka
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #279 dnia: 25 Czerwiec 2019, 21:41:17 »
tak, był filtrowany, macerat przez 9h , filtrowane na Aeropresie, jedna bibuła. Plusem Puck Pucka jest stosunkowo krótki czas procesu i od razu filtruje się. Od ok. 1,5h do 4h. Najlepiej jest poeksperymentować, a jest spory wachlarz możliwości.
Dobra kawa!      Optymalny dobór ekspresów dla domowego baristy
           KORZYŚCI dla forumowiczów - hasło "WOK"
                                                                                      -  kontakt osobisty mile widziany :)
www.cafemax.pl

Offline kulka Mężczyzna

  • Wiadomości: 1484
  • Ekspres: Rocket Evoluzione v2, Ascaso Arc, Chemex, V60-2, Aero, Origami + LilyDrip, April, Wilfa classic
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Kinu M47v3.5, Ascaso i-mini
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #280 dnia: 25 Czerwiec 2019, 21:58:58 »
Kusi klarowność naparu, odstrasza cena ;)

Offline pytlakos

  • Wiadomości: 330
  • Ekspres: Isomac Tea II
  • Młynek: Mazzer SJ, Kinu M47 Phoenix
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #281 dnia: 25 Czerwiec 2019, 23:09:38 »
Fotki na korzyść puck pucka, ale opisz jaki był smak obu wersji? Czy nie brak mu intensywności?

Offline Maciej Mężczyzna

    • CafeMax
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 47
    • Kawa, Ekspresy , Akcesoria - cafemax.pl
  • Ekspres: Lelit Victoria, Jura X8, Puck-Puck, AEROPRESS, Syphon HARIO, Drip ,
  • Młynek: Fiorenzato F4 NANO, Comandante, Lelit Wiliam PL72, Eureka
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #282 dnia: 26 Czerwiec 2019, 07:05:03 »
Co do ceny....patrząc na inne akcesoria tego typu i porównując ich możliwości, to Puck Puck zyskuje na mega PLUS. Przykład - Hario - Clear Water Dripper , czy chociażby butelki itp.  Wieża , która działa podobnie, cenowo to znacznie wyższy poziom. Butelki i słoiki nie działają tak jak PUCK PUCK.
W smaku , trudno się wypowiedzieć, bo każdy może mieć inne spostrzeżenia, ale dla mnie jest pełny, wyrazisty, orzeźwiający, lepiej są wyczuwalne cechy owocowe  itd.  Smakuje inaczej jak kawa macerowana, w mojej ocenie bardziej atrakcyjnie. Dla kogoś kto lubi CB będzie z pewnością bardzo atrakcyjne rozwiązanie. kawka
Dobra kawa!      Optymalny dobór ekspresów dla domowego baristy
           KORZYŚCI dla forumowiczów - hasło "WOK"
                                                                                      -  kontakt osobisty mile widziany :)
www.cafemax.pl

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6201
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #283 dnia: 26 Czerwiec 2019, 11:28:50 »
Jaka była grubość mielenia do maceratu i do puk puka? Czy przemiał był taki sam, a jeśli nie to jaka była różnica?

Offline JanekdF Mężczyzna

  • Wiadomości: 711
  • Ekspres: Expobar Office Control, Cafelat Robot, alternatywy
  • Młynek: Aergrind, Hiku, projekt własny, stare stożki
Odp: Cold Brew - parzenie na zimno [ZDJĘCIA]
« Odpowiedź #284 dnia: 26 Czerwiec 2019, 12:58:42 »
odstrasza cena ;)
Trzeba było puckać na Kickstarterze :P I ja muszę swojego odkopać, ten wątek mi przypomniał, że siedzi gdzieś w szafie.
Who ever would call a machine in Italy "Cappuccino Amore"? - F.C.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi