Autor Wątek: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?  (Przeczytany 790 razy)

Offline ktatar156

  • Wiadomości: 30
Cześć,

Widzę, że ogrom osób w przypadku wyboru kawy, zwraca szczególną uwagę na jej datę palenia. Jest do dla mnie zrozumiałe, ale powiedzcie mi czy nie ważniejsza jest data zbiorów?
Ja to tak rozumuję iż:
- wietrzenie to de facto głównie odparowanie resztek wilgoci i cząsteczek z powierzchni kawy wraz z całą jej 'jakością' :)
- ale czy nie większe utraty jakości kawy są w przypadku jej odparowywania ZANIM zostanie ona poddana procesowi palenia? W przypadku palenia, kawa dostaje niejako 'otoczkę' przez którą ciężej jest wilgoci uciekać, przez co proces 'starzenia' się kawy istotnie zwalnia.
Z powyższego wnioskuję, iż najwięcej tracimy na okresie od zbiorów do rozpoczęcia jej palenia.

Myśli mnie naszły po rozmowie z panem, który zajmuje się tematem kaw i powiedział, że on ma praktycznie tylko kawy z zbiorów jesiennych i je poddaje procesowi palenia - a skoro tym tematem zajmuje się 40 lat, to wierzę, że wie co mówi :)
Muszę go zapytać dlaczego w sumie nie podaje dat palenia kawy.
Czy ktoś mógłby mi polecić lekturę traktującą o tym obszarze? Z przyjemnością chciałbym się doedukować w tym zakresie :)

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Styczeń 2024, 16:11:33 »
Ratunku... A ja mam kawę w zamrażarce, ziarna sprzed dekady. Wrzucę je do pieca i wyjdzie super. Pan zaś może mieć kawę prosto z plantacji ale z pieca wyszła 3 miesiące temu -- dziś nie da się zrobić z niej espresso.

Krótko mówiąc -- wszystko zależy od kontekstu i sytuacji. Na pewno jednak kawa palona traci swoje walory znacznie szybciej niż kawa surowa. Jakże mogłoby być inaczej? Poza tym kawa surowa bywa świetnie zabezpieczona przed utratą swej treści -- w workach grain pro, w opakowaniach próżniowych.

Po procesie palenia ziarna tracą dwutlenek węgla -- ten proces postępuje szybko i nieubłaganie, jest znacznie ważniejszy niż utrata wody, zupełnie tutaj nieistotna, bo w palonej kawie w zasadzie nie ma już wody.

Ale oczywiście surowa kawa traci swoje walory z czasem, jak każda materia biologiczna. To też zależy. Niektóre kawy zyskują na tym. Vide -- aged coffee ;). Ale nie tylko. Kwaśne i niewydarzone Brazylie po "latach" stają się fajne.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2024, 16:30:32 wysłana przez Antonio »

Offline ktatar156

  • Wiadomości: 30
Odp: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Styczeń 2024, 09:06:08 »
Ratunku... A ja mam kawę w zamrażarce, ziarna sprzed dekady. Wrzucę je do pieca i wyjdzie super. Pan zaś może mieć kawę prosto z plantacji ale z pieca wyszła 3 miesiące temu -- dziś nie da się zrobić z niej espresso.

Krótko mówiąc -- wszystko zależy od kontekstu i sytuacji. Na pewno jednak kawa palona traci swoje walory znacznie szybciej niż kawa surowa. Jakże mogłoby być inaczej? Poza tym kawa surowa bywa świetnie zabezpieczona przed utratą swej treści -- w workach grain pro, w opakowaniach próżniowych.

Po procesie palenia ziarna tracą dwutlenek węgla -- ten proces postępuje szybko i nieubłaganie, jest znacznie ważniejszy niż utrata wody, zupełnie tutaj nieistotna, bo w palonej kawie w zasadzie nie ma już wody.

Ale oczywiście surowa kawa traci swoje walory z czasem, jak każda materia biologiczna. To też zależy. Niektóre kawy zyskują na tym. Vide -- aged coffee ;). Ale nie tylko. Kwaśne i niewydarzone Brazylie po "latach" stają się fajne.

Dziękuję - widzę w jakim błędzie byłem :) Mam prośbę - jesteś w stanie, polecić literaturę wprowadzającą w świat kawy? Szukam wszystkiego co by dotyczyło historii kawy, gatunków kaw, jej jakości, zbiorów, palenia kawy, sposobów parzenia itp.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Styczeń 2024, 09:22:25 »
Jest trochę fajnych książek na temat kawy. Niektóre są bardzo naukowe, np. Illy: Espresso Coffee The Science of Quality.

Mniej naukowe ale w miarę sympatyczne są książki Scotta Rao, Jamesa Hoffmana itp.

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2221
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Styczeń 2024, 14:24:31 »
Rao odpuść, kiedyś coś tam sobą reprezentował, teraz się odkleił od rzeczywistości.
Dear Coffee Buyer - Ryan Brown  chyba najlepiej Ci podejdzie w temacie zielonki
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Paolo

  • Wiadomości: 134
  • Ekspres: Sage Oracle
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Data palenia kawy - istotna, ale czy zwracacie uwagę na datę zbiorów?
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Styczeń 2024, 15:38:26 »
Terroir - Barista Hustle Books
The World Atlas of Coffee - James Hoffmann
The Best Coffee at Home - James Hoffmann
Coffee it’s not Rocket Science - Sebastien Racineux & Chung-Leng Tran
Kawa instrukcja obsługi - Ika Graboń

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi