Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156851 razy)

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #405 dnia: 08 Listopad 2023, 09:49:17 »
właśnie czemu tańsza kawa musi być najciemniej palona? Wtedy wiesz że użyli najtańszego ziarna? bo przy french-roast-ach to w sumie można by i fasoli dosypać, ciężko zauważyć :ohyda: Tak podchodząc to prima w biedrze czasami bardzo świeża się trafia, widać że schodzi, polecam 8)

A bez złośliwości to palarnię Gregorio kupowałem i mogę polecić, w tym roku np z Tanzanii za chyba 90zł/kg byłem bardzo zadowolony, bardziej nawet niż z doższych Etiopii. Palona pod przelew ale taki nieco ciemniejszy, też nie aż tak jak Rado lubi ;)

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #406 dnia: 08 Listopad 2023, 09:57:13 »
Szukam kawki do espresso (to będzie moja pierwsza kolba i młyn, więc na początek nauka). Czy kawy z Blue Orca Brazylia i La Storia Delicato to dobry wybór?
Opinie innych opiniami, ale nie musi trafić w twój gust. Ja proponuję na pierwsze próby kupić kawę najtańszą w dyskoncie - fakt nie nadaje się do picia - i potrenować ze sprzętem, poobserwować jak zachowuje się ekspres i młynek, w jakie ustawienia (technicznie, nie smakowo) celować.
Jak ten wątek o tanich kawach pokazuje to oceny i opinie w tej grupie cenowej są bardzo rozbieżne i ciężko sobie wyrobić zdanie. Jeśli chodzi o kawy droższe (i lepsze) to akurat na forum przewijają się przede wszystkim trzy polskie palarnie - i to jest moim zdaniem dobry wybór. Każda z nich oferuje dobre jakościowo i w szerokim zakresie rodzajów kawy. Sądzę, że w tym przypadku można spokojnie zastosować wybór pod konkretne gusta i raczej zawodu nie będzie.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2023, 09:59:54 wysłana przez ikpara »

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #407 dnia: 08 Listopad 2023, 10:06:19 »
taki nieco ciemniejszy, też nie aż tak jak Rado lubi
Lubię Tres też jasno palone ziarna, tylko moim zdaniem, aby coś dobrego wyszło jako espresso, to już trzeba mieć i dobry młynek i ekspres. Ciemne ziarno jest mniej wymagające, a z dodatkiem robusty, tym bardziej.
》tertium non datur《

Offline fill Mężczyzna

  • Wiadomości: 791
  • Ekspres: BFC Junior Plus Lavetta, Crem One 2B R-GSP, Ascaso Dream
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #408 dnia: 08 Listopad 2023, 10:45:20 »


Ja proponuję na pierwsze próby kupić kawę najtańszą w dyskoncie - fakt nie nadaje się do picia - i potrenować ze sprzętem, poobserwować jak zachowuje się ekspres i młynek.
Błąd w założeniu - to  podcieranie dupy szkłem.
Nic się człowiek nie nauczy, wyciągnie błędne wnioski i jeszcze się zdenerwuje. Najlepszy sprzęt nie pomoże. Należy zacząć od świeżej kawy z palarni i to porządnej palarni.






Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #409 dnia: 08 Listopad 2023, 11:58:25 »
drogi RapoGoct mam wrażenie że masz jakąś niezdrowa fiksację nad "poprawnym espresso" całkowicie usuwając z równania smak i jakość kawy, ja dziękuję za taką drogę chodź przykre jest jak w kółko wciskasz tę "poprawność" innym

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #410 dnia: 08 Listopad 2023, 16:36:46 »
drogi RapoGoct
Po co to było? Ja nie drwiłem z Twojego:
Cytat: trez [link=topic=13985.msg286638#msg286638 date=1699430402
gożkie
I nie:
poprawne espresso
Tylko dążenie do perfekcyjnego espresso, ze wszystkimi jego aspektami.
« Ostatnia zmiana: 08 Listopad 2023, 16:40:33 wysłana przez GostRado »
》tertium non datur《

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #411 dnia: 08 Listopad 2023, 16:45:09 »
Po co to było? Ja nie drwiłem z Twojego:

aaa czyli przekręcasz mnie któryś-kolejny raz nieświadomie? Czyli to pospolita głupota a nie intencjonalna złośliwość? no to trudno, niedobory muszę w takim razie wybaczyć

Offline GostRado Mężczyzna

  • Wiadomości: 5309
  • Ekspres: 》La MARZOCCO Linea Micra 》ELEKTRA Micro Casa 》ECM classika PID 》AP + FP 》BRA cafetera bella 1tz/2tz 》FOREVER miss diamond 4tz 》GIANNINI giannina 1tz/3tz 》BIALETTI venus 2tz 》MELITTA dripper 101 》
  • Młynek: 》CEADO e37S 》1Zpresso K-plus 》
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #412 dnia: 08 Listopad 2023, 17:11:17 »
Masz rację, infatylne przezywanie to:
pospolita głupota
》tertium non datur《

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #413 dnia: 08 Listopad 2023, 18:15:09 »
Możecie zakończyć?

Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1184
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #414 dnia: 08 Listopad 2023, 18:32:22 »
Nawet powinniśmy, ale to przyjemne :D No dobra, obiecuje być już tylko uroczy.

A i GostRado gdzie ja tego byka walnąłem? Przewijam i przewijam i nie widzę a wypadało by poprawić?

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #415 dnia: 14 Listopad 2023, 22:46:47 »
Palarnia FRESCA dzisiaj na al......ro w cenach poniżej 50pln/kg. Kupiłem na próbę Honduras i jestem mile zaskoczony. Kawa wypalona na średnio, ziarna w większości duże i dorodne, ale zdarzają się również mniejsze - kawa nie jest jednorodna. Na razie próba w kolbie: 16 gramów, ratio 1:2,5, czas 28s, temperatura (wg.danych maszyny) 95C - kawa generalnie łagodna, gęsta, ładna średnio brązowa crema. Nie należy się w niej doszukiwać jakichś extra niuansów smakowych, nie ma sensu opisywać wrażeń smakowych - dla mnie pokrywają się mniej więcej z opisem, może tylko trochę więcej goryczki. Jutro próbuję przelew

Offline ikpara

  • Wiadomości: 176
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #416 dnia: 15 Listopad 2023, 17:59:39 »
Palarnia FRESCA dzisiaj na al......ro w cenach poniżej 50pln/kg. Kupiłem na próbę Honduras i jestem mile zaskoczony. Kawa wypalona na średnio, ziarna w większości duże i dorodne, ale zdarzają się również mniejsze - kawa nie jest jednorodna. Na razie próba w kolbie: 16 gramów, ratio 1:2,5, czas 28s, temperatura (wg.danych maszyny) 95C - kawa generalnie łagodna, gęsta, ładna średnio brązowa crema. Nie należy się w niej doszukiwać jakichś extra niuansów smakowych, nie ma sensu opisywać wrażeń smakowych - dla mnie pokrywają się mniej więcej z opisem, może tylko trochę więcej goryczki. Jutro próbuję przelew
No i z dripa Hario też przyjemna. Stosunek cena/jakość znakomity. Jako codzienna biurowa kawa budżetowa jak najbardziej godna polecenia dla amatorów łagodnych kaw.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 151
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #417 dnia: 15 Listopad 2023, 20:09:36 »
"No i z dripa Hario też przyjemna."
Zachęciłeś mnie - w piątek posmakuję :)

Offline kallor

  • Wiadomości: 3
  • Ekspres: Aeropress
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #418 dnia: 16 Listopad 2023, 22:27:12 »
Ode mnie plusik dla kawy polecanej już tutaj wiele razy czyli Czarna Kawka Etiopia Jimma of Keffa.
Od dwóch lat trzyma podobny poziom i wypada świetnie w stosunku cena/jakość.

Offline fooxtrot

  • Wiadomości: 38
  • Ekspres: Kawiarka Bialetti Venus 4tz, AeroPress, Cafelat Robot
  • Młynek: 1zpresso JX Pro
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #419 dnia: 20 Listopad 2023, 10:01:33 »
Palarnia FRESCA dzisiaj na al......ro w cenach poniżej 50pln/kg. Kupiłem na próbę Honduras i jestem mile zaskoczony. Kawa wypalona na średnio, ziarna w większości duże i dorodne, ale zdarzają się również mniejsze - kawa nie jest jednorodna. Na razie próba w kolbie: 16 gramów, ratio 1:2,5, czas 28s, temperatura (wg.danych maszyny) 95C - kawa generalnie łagodna, gęsta, ładna średnio brązowa crema. Nie należy się w niej doszukiwać jakichś extra niuansów smakowych, nie ma sensu opisywać wrażeń smakowych - dla mnie pokrywają się mniej więcej z opisem, może tylko trochę więcej goryczki. Jutro próbuję przelew
Kupiłem na próbę i muszę przyznać, że za tą cenę naprawdę nie jest źle. Robiłem w Robocie - crema fajna, kawa przelatywała równo, bez jakiegoś kanałowania, czy sikania jak to bywa w budżetówkach. Espresso naprawdę jest pijalne, nie przegięta gorycz, choć wyczuwalna. A jak na cenę 50zł/1kg to jest to bardzo pijalne espresso, które będzie na pewno alternatywą dla droższych kaw, które kupuję.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi