Autor Wątek: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?  (Przeczytany 156810 razy)

Offline osa

  • Wiadomości: 6
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #315 dnia: 06 Styczeń 2023, 10:20:14 »
Przy 150 kg rocznie robi to już pewna różnice.
Jaki rozsądnie budżet założyć na biurówkę? I co polecacie?
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2023, 10:50:16 wysłana przez osa »

Dawid1144

  • Gość
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #316 dnia: 06 Styczeń 2023, 11:22:35 »
Ten temat prawdę mówiąc odrobinę mnie rozbraja. Rozłóżmy to na czynniki pierwsze

Najtańsza Brazylia Santos kosztuje około 25zł za kilo, ceny różnią się o kilka złotych w ciągu roku. Żeby wypalić kilo, potrzebujecie trochę więcej ziarna. Przyjmijmy więc że koszt najtańszego Santosa to 30zł netto (za 1.15 - 1.20kg ziarna) i wystarczy to na kilogram gotowej kawy. Dokładamy do tego koszt opakowania i etykiety czyli jakieś 2zł. Do tego dochodzą koszty energii, czynsz, wynagrodzenia pracowników, zusy, leasingi za sprzęt, piec. Ostatnio jeden z właścicieli palarni powiedział mi że to wychodzi jakieś 30zł na kilogramie każdej kawy jak dobrze pamiętam. Czyli mamy już 62zł i to za kawę robiona na najtańszej Brazylii.  Średnio na czymś takim każdy chce zarobić jakieś minimum  20zł na paczce. Wychodzi 82zł i za tyle powiedzmy da się kupić przyzwoita kawę.

 Ale za 50 czy 60zł? To z czego miałoby to być zrobione? Z ziarna które częściowo zeżarły insekty i było za pół ceny?  Czy może właściciel palarni pali kawę charytatywnie?

Jedyna opcja kilograma kawy za 50zł to kupić sobie zielone ziarno, opakowanie i wypalić w domu. No i różne promocje, gdzie zdarza się ze kawy które normalnie są za 80zł, chwilowo są za 60zł.

Nie czuje się nieomylny, więc jeśli ktoś zna od strony ekonomicznej możliwość zrobienia dobrej kawy za 50zł prowadząc palarnie to może rozłożyć to na czynniki pierwsze i napisać - pierwszy wtedy przyznam się do pomyłki. A swoją drogą chętnie się czegoś nauczę. Ale póki co nie wierzę w kawę za 50zł.
« Ostatnia zmiana: 06 Styczeń 2023, 11:27:16 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Pamiko Mężczyzna

  • Wiadomości: 16
  • Ekspres: Sage, Aeropress,De Longhi.
  • Młynek: Eureka,Hario
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #317 dnia: 06 Styczeń 2023, 20:00:45 »
Pełna zgoda.

Offline jrc007

  • Wiadomości: 13
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #318 dnia: 07 Styczeń 2023, 17:09:01 »
Temat z początku 2019. Skumulowana inflacja od tego czasu to min. 30%, więc tytułowe pytanie na dziś powinno brzmieć np. "Dobra kawa do 65 zł za 1 kg? Możliwe?" ;)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #319 dnia: 07 Styczeń 2023, 17:26:41 »
Temat z początku 2019. Skumulowana inflacja od tego czasu to min. 30%, więc tytułowe pytanie na dziś powinno brzmieć np. "Dobra kawa do 65 zł za 1 kg? Możliwe?" ;)

Bywa że na promocji da się kupić za tyle kawę, która normalnie jest za 80-85zł. Ale generalnie nie rozumiem tej próby cięcia kosztów. Jak coś jest dobre, to musi kosztować. Jeśli nie mam kasy to piję kawę rzadziej, ale dobrą. Picie częściej, ale kawy niższej jakości, mija się z celem, przynajmniej dla mnie. Albo chcemy pić dobrą kawę i traktujemy to jako hobby, albo zachowujemy się jakbyśmy za wszelką cenę zaoszczędzić. Swoją drogą ile kawy człowiek wypiją w ciągu miesiąca? Pewnie średnio z kilogram. Przy obecnych zarobkach  to nawet wydanie tej stówki na kilogram to nie jest jakiś problem. Niektórzy mogliby polemizować, ale  to tak jak z benzyną. 10 lat temu kosztowała 6zł, ale minimalna krajowa wynosiła 1200zł i wtedy był to duży problem. Teraz benzyna jest po 6:40, ale minimalna płaca jest dwa razy wyższa. Oczywiście fajnie by było gdyby była tańsza, ale przynajmniej to nie tak duży problem jak kiedyś. Z kawa jest podobnie - gdyby tą stówkę trzeba było zapłacić 10 lat temu to moje podejście byłoby inne.

Offline jrc007

  • Wiadomości: 13
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #320 dnia: 07 Styczeń 2023, 17:51:25 »
@Dawid1144 - w pełni z Tobą zgadzam, ale rożni są ludzie - nie każdy potrafi docenić walory smakowe droższego ziarna. Bo nie umie go odpowiednio przygotować, bo nie ma w czym, bo zawsze zalewa mlekiem, bo to tylko kawa, itd.,itp...
Poza tym, tu jest Polska - ma być tanio ;)

Dawid1144

  • Gość
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #321 dnia: 07 Styczeń 2023, 18:39:27 »
Poza tym, tu jest Polska - ma być tanio ;)

Myślę że i to zmieniło się dość mocno na przestrzeni lat. Jak się cofnę do końca lat 90'  to przypomina mi się oszczędzanie każdego grosza, chodzenie po coś do innego sklepu bo jest 30gr taniej.. Ale teraz, ludzie na bzdury potrafią wydawać krocie. Jakby nie było poziom życia bardzo się zmienił. Ale zgodzę się ze dużo osób nadal kupuje tania kawę w markecie, choć myślę że to bardziej z niewiedzy.

Swoją drogą, ciekawe jakiej jakości kawę pili ludzie za komuny.. Mnie wtedy na świecie jeszcze nie było.
« Ostatnia zmiana: 07 Styczeń 2023, 18:43:44 wysłana przez Dawid1144 »

Offline Mieschko Mężczyzna

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi ECAM23.460.s
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #322 dnia: 07 Styczeń 2023, 19:12:57 »
Za komuny to były cuda- kawy nie było, a jak już "rzucili" to ludzie potrafili stać po 12 godzin w kolejce lub się pobić... Sam parę razy w takowej stałem... Ale jak to w komunie, mimo tego, zawsze kawa w domu była...
Inną sprawą było posiadanie rodziny za granicą... Najwyżej była ceniona, z tego co pamiętam, przesyłana w paczkach Nescafe- rozpuszczalna...

skansen

  • Gość
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #323 dnia: 08 Styczeń 2023, 22:25:52 »
Rozłóżmy to na czynniki pierwsze

Najtańsza Brazylia Santos kosztuje około 25zł za kilo, ceny różnią się o kilka złotych w ciągu roku. (...) Dokładamy do tego koszt opakowania i etykiety czyli jakieś 2zł. Do tego dochodzą koszty energii, czynsz, wynagrodzenia pracowników, zusy, leasingi za sprzęt, piec. Ostatnio jeden z właścicieli palarni powiedział mi że to wychodzi jakieś 30zł na kilogramie każdej kawy jak dobrze pamiętam. Czyli mamy już 62zł i to za kawę robiona na najtańszej Brazylii.  Średnio na czymś takim każdy chce zarobić jakieś minimum  20zł na paczce. Wychodzi 82zł i za tyle powiedzmy da się kupić przyzwoita kawę.

 Ale za 50 czy 60zł? To z czego miałoby to być zrobione?
Wywód za pewne słuszny i trafny ale dodałbym do niego jeszcze jedno założenie. Mianowicie dotyczy on niewielkich, rzemieślniczych palarni które kupują i potem obrabiają stosunkowo niewielkie ilości surowca.
Przy dużo większej skali produkcji jednostkowe koszty zakupu ziarna jak i jego obróbki są dużo niższe. 

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #324 dnia: 09 Styczeń 2023, 11:56:16 »
Zdaje się, że dla wielkich graczy są te wszystkie wahania i giełdowe manipulacje. W minionym roku mieliśmy panikę w postaci rosnących kursów walut i rosnących cen surowej kawy. Teraz zaś nieco to się odwróciło, ale: ktoś musiał kupić towary wtedy, a ktoś może kupić teraz. Tak czy owak jest to niezbyt przyjemne.

Offline ROSS JB Mężczyzna

  • Wiadomości: 501
  • Ekspres: Isomac Zaffiro
  • Młynek: Fiorenzato F5 Roaster: Gene Café
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #325 dnia: 09 Styczeń 2023, 19:06:07 »
Swoją drogą, ciekawe jakiej jakości kawę pili ludzie za komuny...

Różną, parzenie kawy wówczas nie było zbyt wyrafinowane. Zwykle  był to  cupping coffee (zaparzana w szklance).  :lol2: W latach 80. z powodów politycznych ―  chodzi o rządy w Addis Abebie komunisty Mengistu,  zwanego Czarnym Hitlerem ―  bywała   w sklepach PRL kawa etiopska, z polską  nazwą handlowa  Extra Select.  (Według Amnesty International między lutym 1977 a sierpniem 1978, roku podczas tak zwanego czerwonego terroru w Etiopii, zginęło co najmniej pół miliona osób. Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że był to "jeden z najbardziej systematycznych mordów przeprowadzonych przez jakiekolwiek państwo w historii").

Kawa za komuny  na rynek krajowy kupowana była w barterze (towar za towar ―  np. węgiel) i najczęściej była  to brazylijska (Santos), ale mogła być jakakolwiek inna  sprzedawana pod marką  Orient (tańsza) lud Select, Extra Select (droższa), zawsze  w opakowaniach 100 gramowych. Kupowana była zielona, bo tańsza i później wypalana przez spółdzielnie „Społem” w lokalnych palarniach.  Z tego powodu zawsze była świeża, zwłaszcza że  szybko schodziła. Sprzedawana zwykle w nieco lepszych  sklepach,  tzw.  Delikatesach. 

Od lat 80.  różne kawy w puszkach, na ogół mielone,   bywały w Peweksie i można je było kupić za waluty wymienialne, zwykle marki zachodnie  lub dolary.   Trzeba jednak pamiętać, że w latach 70. na świecie nie piło się dobrej kawy w naszym rozumieniu. Na nasz obecny gust nawet te najlepsze  byłyby mocno przeciętne.  Dbanie o jakość upraw i samej kawy to dopiero lata 90.  i późniejsze. 
« Ostatnia zmiana: 09 Styczeń 2023, 19:08:12 wysłana przez ROSS JB »

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #326 dnia: 09 Styczeń 2023, 19:13:37 »
dopiero lata 90
Lata 90 i kilka lat bieżącego stulecia w Polsce to dopiero kariera jedynie słusznej kawy LaVazzA.

Offline Jka57 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1967
  • Ekspres: Kolbowy, dźwigniowy, 3 przelewowe i kilka innych do przelewania
  • Młynek: 4 elektrycznych + 2 ręczne
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #327 dnia: 09 Styczeń 2023, 19:20:38 »
Od lat 80.  różne kawy w puszkach, na ogół mielone,   bywały w Peweksie i można je było kupić za waluty wymienialne, zwykle marki zachodnie  lub dolary.

Dodać należy że we wspomnianym sklepie płaciło się jeszcze tz. bonami towarowymi.

Ja z racji wykonywanego zawodu korzystałem z tz. "marynarskiego bonu towarowego" a płaciłem nimi w sklepach zwanymi  "Baltona"

Lata 90 i kilka lat bieżącego stulecia w Polsce to dopiero kariera jedynie słusznej kawy LaVazzA.

To mnie minęło nie było mnie w tym okresie w tym kraju.
Ale przysięgam nie będę tego nadrabiał :)

Jka
Ludzie dzielą się na tych co żyją co umarli i tych co pływali po morzach i oceanach.....

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10584
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #328 dnia: 09 Styczeń 2023, 19:27:43 »
My niestety zderzaliśmy się z tym fenomenem przez długie lata. Gdy chcieliśmy zaproponować komuś "gastronomicznemu" inną, fajniejszą włoską kawę, to taki tekst się słyszało: "Co to za kawa? Nie słyszałem. Nie widziałem w supermarkecie, więc to chyba nieznana kawa." A LavAzzA była znana jak diabli i ludzie nie chcieli słyszeć o niczym innym. Hasło "lawacca" było synonimem najlepszej kawy :).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Dobra kawa do 50 zł za 1 kg? Możliwe?
« Odpowiedź #329 dnia: 09 Styczeń 2023, 20:50:55 »
Hasło "lawacca" było synonimem najlepszej kawy :).
Swoją przygodę z kawą zaczynałem o wiele później niż wspomniane lata a i tak zacząłem od Lavazzy. Następnie odkryłem Illy.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi