Autor Wątek: Przy kawie o serze  (Przeczytany 3734 razy)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Przy kawie o serze
« dnia: 11 Październik 2019, 21:11:25 »
Zacznę od tego, że kawa i ser świetnie się uzupełniają. Robiąc sery można wypić naprawdę dużo kawy.  :mrgreen:
W domu od jakiegoś czasu zmniejszamy ilość jedzonej wędliny, jakoś coraz mniej nam smakuje nawet ta tradycyjna i teoretycznie z lepszych składników. Aby ją zastąpić jemy więcej serów, past, ja właściwie mogę na samym serze funkcjonować byle na obiad było coś z mięsem. Jakieś dwa, trzy lata zabierałem się do wyrobu sera, w tym czasie padły wszystkie mlekomaty w okolicy więc zapadła decyzja o użyciu mleka ze sklepu. Na pierwszy ogień poszły sery podpuszczkowe "typu korycińskiego" i tu mam już doświadczenie i niezłe efekty.
Robię ser z czarnuszką, czosnkiem niedźwiedzim, oliwkami i tzw zioła toskańskie czyli suszone pomidory z czosnkiem i ziołami. Jednorazowa produkcja to zazwyczaj 3 krążki sera po ok 650g każdy, które jemy około tygodnia. Mogę zainteresowanym podać dobry przepis, liczę też na to że może znajdą się osoby które również podzielą się tu swoimi przepisami i doświadczeniami w tej materii. Serowarstwo wymaga podobnie jak kawa aptekarskiej precyzji, z kawowych gadżetów wykorzystamy termometr, wagę, należy trzymać się ściśle przepisów jeśli chodzi o kolejność, czas czynności i proporcje ale warto bo efekty są bardzo fajne. Dorzucę fotkę jak dzisiejsza produkcja dojrzeje i opuści solankę, to wszystko naprawdę wcale nie jest trudne czy bardzo pracochłonne. Więc czy są tu tylko zjadacze sera czy też producenci ? Jakiś fajny przepis, pomysł ? 

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6226
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Październik 2019, 23:32:17 »
Gratuluję, podziwiam. Ja uwielbiam jeść sery, szczególnie te długodojrzewające. Jednak nie próbowałem nigdy samemu robić. Z takiego sklepowego mleka da się zrobić dobry ser?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Październik 2019, 00:05:14 »
Ile czasu zajmie zrobienie takich 3 krążków sera?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Październik 2019, 08:08:46 »
@krystians da się, zapodam przepis. @gromog samej pracy z moim udziałem jest ok godzina, ale z uwagi na pracę kultury bakterii łącznie potrzeba ok 16-18 godzin. To będzie widać w przepisie, 2h solanka, 12h leżakowanie, 30 min formowanie, 1h skrzep, 1h kultura startowa.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Październik 2019, 08:35:58 »


@krystians da się, zapodam przepis.

Ze sklepowego? Toż to sama woda jest... Żona czasem robi z mleka "od baby" i od razu widać która oszukuje, ilość sera jaka wychodzi z bańki piątki potrafi się różnić trzykrotnie - a w smaku mleka nie rozpoznasz.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Październik 2019, 10:08:44 »
Jak się nie ma co się lubi to... ale nie popadajmy w postawę malkontenta, ze sklepowego mleka.

Online ranGo Mężczyzna

  • Administrator
  • Wiadomości: 2372
    • Euro Cafe
  • Ekspres: Dalla Corte Mina, Moccamaster, V60, Chemex, Kalitta, Aeropress,
  • Młynek: RTF64, Lido2, Lido3, Ditting, Mahlkoenig, Quamar80e
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Październik 2019, 10:28:13 »
W poniedziałek przyjedzie do palarni pani Maria ( https://serymery.pl/sery-rzemieslnicze/ ) więc możesz podjechać i przy kawie coś podpytać o produkcji serów.

Offline korea83 Mężczyzna

  • Wiadomości: 1034
  • Ekspres: Lelit Bianca PL162T
  • Młynek: etzMAX Light T, Timemore Sculptor 078, Kinu M47, Comandante C40 MK4
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Październik 2019, 10:30:54 »
@mlopus, jeśli możesz to podaj proszę przepis na ten ser. Już od naprawdę długiego czasu chodziło mi po głowie podjęcie próby zrobienia jakiegoś sera w domu, ale za każdym razem nie mogłem przejść do czynów ;)

Koryciński bardzo lubię i coś w tym stylu chętnie bym spróbował zrobić.

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Październik 2019, 11:01:03 »


ze sklepowego mleka.

Ile mleka potrzeba na tyle sera?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Październik 2019, 11:06:09 »
Dziękuję Goran, w Eurocafe można się naprawdę dużo nauczyć i dowiedzieć o Bałkanach, audio, motoryzacji, serze, no i kawie ;-) Takie małe centrum świata. Zaraz opiszę recepturę, zdążycie z serem na niedzielne śniadanie  :taktak:

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Październik 2019, 11:55:13 »
Najpierw kilka uwag i słowo wstępu, proponuję trzymać się czasów, proporcji, procedury jak chciałem poprawiać ser poszedł do kosza. Ten przepis to już pewna modyfikacja przepisu na ser podpuszczkowy z mleka ze sklepu by Serowar. Na tej stronie jest dużo fajnych przepisów i chętnie poczytam jeśli będziecie mieli jakieś doświadczenia z produkcją innych serów.

Robię trzy krążki sera po mniej więcej 500g-600g każdy, głównie z uwagi na czas spożycia, garnek 8,5L który mam i lubię, wielkość form.
Używam 8 litrów mleka w butelce pasteryzowanego w niskich temperaturach czyli do 72 stopni, z datą przydatności minimum 14 dni ! To ważne żeby nie było to mleko w kartoniku tylko to z lodówki w sklepie i jak najświeższe. Testowałem łaciate, białe świeże, piątnica, mleczna dolina.

Do tego kefir naturalny z kulturą bakterii - Robico, chlorek wapnia (paczuszka na 100L mleka), podpuszczka mikrobiologiczna i sól niejodowana, dodatki wedle uznania.

Mleko trzeba wzbogacić chlorkiem wapnia bo traci wapń przy pasteryzacji, dosypuję 2.5g i podgrzewam wolno do 33 stopni, mieszam dokładnie tak aby nie przypalić białka. Dodaję kifir 400 ml, mieszam i odstawiam na godzinę.
Dodaję podpuszczkę mikrobiologiczną w ilości dwa razy większej niż zalecana na opakowaniu, ja używam Browin wiec jest to 80 kropli.
Odstawiam na godzinę po zamieszaniu rzecz jasna. Tworzy się tzw skrzep który trzeba długim nożem pociąć w kratkę i podgrzać do 38 stopni lekko mieszając celem oddzielenia serwatki.

Z serwatki po podgrzaniu do 92 stopni (wcześniej odcedzeniu ziarna czyli sera) i dodaniu 50 ml octu jabłkowego uzyskamy ricottę.

Ale wracając do sera to po pocięciu i podgrzaniu skrzepu oraz obkurczeniu ziarna i oddzieleniu się serwatki można formować sery.
Używam łyżki cedzakowej do sera i form serowarskich, moje formy są na kilogram sera każda i mają kształt walca. Są też typowo tzw korycińskie i wiele innych. Dno formy lekko smaruję oliwą z oliwek aby ser się nie kleił, taki mój patent na problem z odwracaniem sera.
Ważne jest aby ser dobrze odciekł na łyżce cedzakowej zanim trafi do formy, po nałożeniu warstwy posypujemy ją dodatkami ale z umiarem. Zbyt dużo dodatków może powodować rozpadanie się sera przy odwracaniu, zbyt mokre ziarno to problemy z odwracaniem. Kolejna warstwa sera, dodatki itd.
Po nałożeniu całości odstawiam na 30 minut i następnie co 15 minut wyjmuję i odwracam ser w formie 3 lub 5 razy żeby równomiernie odciekł. Odstawiam do formowania na 12 godzin w temperaturze pokojowej, tak aby strona sera która była początkowo na dnie formy była teraz od góry, chodzi o to że jest ona zazwyczaj na tym etapie lepiej uformowana. Rano wkładam każdy ser do solanki 20% na ok 2 godziny i gotowe. Przechowuję w lodówce na telerzu przykryte miseczką z ceramiki. S
Smacznego

Solanka czyli 1600g gorącej wody plus 400g soli niejodowanej, wymieszać ostudzić zalać sery. W razie pytań służę pomocą, na blogu serowara jest też film.





 
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2019, 18:04:08 wysłana przez Fux »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Październik 2019, 14:56:35 »
Mógłbyś wyjaśnić to zdanie?

Mleko trzeba wzbogacić chlorkiem sodu bo traci wapń przy pasteryzacji

1. W jaki sposób chlorek sodu (sól kuchenna) zwiększa zawartość wapnia?
2. Co się dzieje z wapniem podczas pasteryzacji?

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Październik 2019, 15:56:00 »
Pojęcia nie mam w jaki sposób  ale cytuję na postawie artykułu z którego wynika, że pasteryzacja zmienia skład mleka i powoduje utratę wapnia.
Chlorku wapnia nie dodajemy do dobrego, świeżego mleka. Nie ma takiej potrzeby. Stosujemy go w momencie, kiedy używamy mleka:
pasteryzowanego (podgrzanego do temperatury 60 – 75 ºC)
świeżego z niedoborem wapnia (złe żywienie zwierząt)
Niska zawartość wapnia w mleku osłabia działanie podpuszczki i tym samym negatywnie wpływa na proces krzepnięcia, strukturę skrzepu oraz jego kurczliwość. W takim przypadku dodanie do mleka niewielkiej ilości chlorku wapnia przywraca i polepsza krzepliwość mleka oraz jakość skrzepu.
Tak, tak wiem że nie wiem ale tak robię i tyle.

W świeżym mleku ok. 70% wapnia występuje w postaci koloidalnej (głównie w postaci koloidalnych dwu- i trójfosforanów wapniowych wchodzących w skład miceli kazeinowych), zaś pozostała część wapnia (ok. 20%) występuje w formie niezdysocjowanych związków rozpuszczalnych (cytrynianów, wodorofosforanów, wodorowęglanów) i jako wapń jonowy (ok. 10%). Stosunek wapnia jonowego do koloidalnego w mleku zależy od temperatury i pH mleka. Obróbka termiczna mleka (np. pasteryzacja) powoduje zaś nieznaczne ubytki wapnia jonowego, w wyniku powstania nierozpuszczalnego fosforanu wapnia Ca3(PO4)2. Natomiast przy zmniejszaniu wartości pH (np. na skutek fermentacji) mleka zwiększa się ilość wapnia jonowego.
« Ostatnia zmiana: 12 Październik 2019, 16:40:05 wysłana przez mlopus »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Październik 2019, 16:48:28 »
Piszesz o chlorku sodu, miało być wapnia - coś się omskło.

Pojęcia nie mam w jaki sposób   (...) Obróbka termiczna mleka (np. pasteryzacja) powoduje zaś nieznaczne ubytki wapnia jonowego, w wyniku powstania nierozpuszczalnego fosforanu wapnia Ca3(PO4)2.

Jak nie masz jak masz? Przyswajalne jony wapnia są wiązane w fosforanach.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Przy kawie o serze
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Październik 2019, 17:00:47 »
Fakt, wapnia musi być prośba o edycję w czwartym akapicie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi