Autor Wątek: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?  (Przeczytany 4756 razy)

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« dnia: 08 Październik 2019, 12:36:39 »
W ostatnim roku pojawił się na rynku polskim popularny w Stanach od lat filtr do wody marki Berkey. Może ktoś zna - używa filtr tej firmy? Z opisu działania wynikałoby że jest to "mikrofiltracja plus", opatentowany wkład + filtracja grawitacyjna, czyści podobno ze wszystkiego niepożądanego (chlor, metale ciężkie, BPA, bakterie, wirusy), ale bez pompy i bez odrzutu wody niezbędnej przy standardowych filtrach tego rodzaju podłączonych na stałe do systemu. Czy któryś z użytkowników zna w praktyce ten filtr?

Offline Pawcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 1217
  • Ekspres: AP, FP, CD, V60-02, phin, ekspres przelewowy, kawiarka
  • Młynek: Timemore Chestnut, 1Zpresso JX-PRO
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #1 dnia: 08 Październik 2019, 12:50:01 »
A teraz skieruj swe kroki do kasy aby uiścić 5 tysięcy zł za reklamę na forum ;)

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #2 dnia: 08 Październik 2019, 15:03:37 »
A teraz skieruj swe kroki do kasy aby uiścić 5 tysięcy zł za reklamę na forum ;)
?? proszę o pomoc, czy ktoś zna ten filtr, bo za dobrze to brzmi a nie mają certyfikatu NSF, proszę nie insynuować tego rodzaju rzeczy bo nie wiem jak zadać pytanie żeby się czegoś dowiedzieć??

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #3 dnia: 08 Październik 2019, 18:38:42 »
A z jakiego ekspresu korzystasz? Mysle że wtedy łatwiej będzie Ci doradzić w sprawie filtrowania wody.

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #4 dnia: 08 Październik 2019, 20:06:15 »
A z jakiego ekspresu korzystasz? Mysle że wtedy łatwiej będzie Ci doradzić w sprawie filtrowania wody.
Jura Ena3, dotychczas korzystałam z RO (i nadal póki co korzystam), jakość wody bardzo dobra, ale mam problem z ilością wylewanej wody do kanalizacji. Ultra i nanofiltracja wymaga podobno pompki, a to z kolei hałaśliwe i zawodne, no i nadal utrata wody

Offline Koziołek

  • Wiadomości: 1008
  • Ekspres: Aeropress, Chemex6, V60Decanter, LaSpazialeS1, Rota
  • Młynek: Rhinoware, GraefCM702, Tura, NicheZero
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #5 dnia: 08 Październik 2019, 21:44:46 »
Ale przecież ten ekspres ma już filtr w zbiorniku.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #6 dnia: 08 Październik 2019, 23:42:14 »
No i? Jeśli jest przy okazji system używany do czegoś innego niż ekspres to przecież nie zaszkodzi mu lanie przefiltrowanej wody...

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Październik 2019, 08:59:05 »
No i? Jeśli jest przy okazji system używany do czegoś innego niż ekspres to przecież nie zaszkodzi mu lanie przefiltrowanej wody...
O to mi chodzi, używam filtra do wszystkiego, nie tylko do ekspresu; nie polegam na filtrze Claris Blue w ekspresie, dzięki czemu nie wymieniam go często lejąc wodę już przefiltrowaną.
Może jednak jest ktoś na forum kto ma wiedzę na temat "kuchennych" filtrów do wody i może coś doradzić?

skansen

  • Gość
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Październik 2019, 09:11:03 »
No i? Jeśli jest przy okazji system używany do czegoś innego niż ekspres to przecież nie zaszkodzi mu lanie przefiltrowanej wody...
O to mi chodzi, używam filtra do wszystkiego, nie tylko do ekspresu; nie polegam na filtrze Claris Blue w ekspresie, dzięki czemu nie wymieniam go często lejąc wodę już przefiltrowaną.
Może jednak jest ktoś na forum kto ma wiedzę na temat "kuchennych" filtrów do wody i może coś doradzić?

Łatwiej by nam było Ci pomóc gdybyś napisała jaki masz problem z wodą. Woda wymaga zmiękczania? Filtrowania? Inne problemy są z wodą w Krakowie (tam przede wszystkim trzeba ją zmiękczać) a inne w wodzie małych miejscowościach (tam często trzeba ją jeszcze filtrować w związku z jej "psuciem się" w wodociągu).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Październik 2019, 12:44:10 »
Przyjrzałem się tym filtrom na stronie (dosyć pobieżnie). Moje pierwsze skojarzenie - gloryfikowany dzbanek filtrujący. Czytając dalej widzimy, że filtruje bardzo dobrze i w każdych warunkach, ale nie wiadomo jak - jest to dosłownie czarne pudełko. Całą magię robią elementy Black Berkey, których konstrukcja jest praktycznie nieopisana. Ale mniejsza o to.
Dla mnie zasadnicze wady rozwiązania:
- system ze zbiornikiem
- zbiornik nablatowy, ze względu na kranik na jego dole - to wyglada jak samowar do gorącej wody jaki się widuje na konferencjach z cateringiem
- gabaryty niemałe - do postawienia na blacie
- najtańszy produkt jest droższy niż taki Nanopad z Global Water (jakość wody na wyjściu porównywalna lub lepsza)
- nie da się podłączyć do ekspresu (brak ciśnienia)

Z zalet:
- jeśli prawdę piszą to jakość wody jest bardzo dobra do picia na surowo
- mobilne - można zabierać na piknik

Jeśli mówimy o wodzie do kawy i to do ekspresu, gdzie możemy wodę podłączyć do urządzenia, to wolę filtry gastronomiczne kolumnowe - takie jak Brita Quell czy Bwt Bestmax - pewnie jakość filtracji nie jest tak dobra jak nanofiltracja i lepiej, ale tę wodę i tak gotujemy - dla smaku kawy zupełnie wytarczają. Takie filtry nie mają wyjścia na odrzut wody brudnej.

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #10 dnia: 10 Październik 2019, 15:33:44 »
Dziękuję! O to mi chodziło, żeby ktoś trzeźwym okiem znawcy pomógł mi ocenić ten wynalazek. Kluczowe w nim (tym oku ;)) wydaje mi się twoje sformułowanie "jeśli prawdę piszą"...

Co do konstrukcji to rzeczywiście się nie chwalą, udało mi się ustalić że jednym z jej "opatentowanych materiałów" jak to określają na stronie jest węgiel z łupin orzecha kokosowego. Czy to nie jest materiał który -co do zasady- należałoby wymienić po upływie określonej liczby miesięcy (np. 6? ale chyba nie 6 lat?), a nie tylko przelanych litrów?

Tak czy inaczej, dziękuję za proste podsumowanie. Ponieważ jednak nie będę filtrowała tylko pod ekspres, chyba zdecyduję się na Nanofiltrację i zaryzykuję z pompką - może nie taka straszna jak ją serwisanci malują.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Październik 2019, 15:44:34 »
Nie ma co się bać ;) Nawet filtr podzlewozmywakowy typu Excito-B powinien dać radę. Małe i u mnie się bardzo dobrze sprawdza. Miejsca nie zajmuje, skomplikowane w podłączeniu nie jest...

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Październik 2019, 15:45:44 »
Węgiel z łupin kokosa jest dosyć standardowym surowcem. W produktach, które do siebie rozważałem był ustawiany na końcu, żeby zapewnić najlepszy smak wody - bo to wciąż filtr węglowy, ale sam węgiel z kokosa jest ponoc najczystszy. Ważne jest, żeby był blokowy, a nie sypki jak to jest w filtrach dzbankowych (cierpi jakość filtrowania i moze sie przedostawać do szklanki).

Nanofiltracja ma odrzut wody brudnej, ale 2x mniejszy niż w RO - wg deklaracji producentów.

Moje wypowiedzi w tej kwestii opierają się na czytaniu tego co oferują producenci - większości z nich nie potrafię zweryfikować. Mogę powiedziec czy mi woda smakuje, czy nie oraz jak zmienia się TDS po filtracji.

Sam mam nanofiltrację z pompką - póki co się nie psuje. Ale nano nie różni się co do zasady działania od RO, jedynie membrana jest z większymi dziurami - wiecej przepuszcza. Jak masz RO bez pompki, to i nano skonstruujesz tez bez pompki - tak to rozumiem.

Offline malgorzata

  • Wiadomości: 8
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Październik 2019, 19:56:01 »
No tak - odrzut wody to problem :( Jeśli nano bez pompki, to oprócz bardzo słabego tempa filtracji (co bym spokojnie przebolała), prawdopodobnie zwiększy się odrzut wody do kanalizacji. Trzeba się więc chyba z pompką pogodzić.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Filtr do wody Berkey - alternatywa dla ultrafiltracji?
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Październik 2019, 20:39:50 »
Zależy jakie masz ciśnienie w sieci wodociągowej. Ja rozumiem zasadę działania RO (i tym samym nanofiltracji) tak, że im większe ciśnienie tym lepsza jakość filtracji. Jak za małe ciśnienie z sieci to trzeba pomóc pompą.
W ogóle to jest cały temat o osmozie i tam też są tematy nano poruszone. Jak koniecznie chcesz bez odrzutu wody to rozważ filtr kolumnowy - poszukaj tematu „Prosty filtr do wody”.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi