Autor Wątek: Excito-B - podłączenie  (Przeczytany 7703 razy)

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #15 dnia: 30 Czerwiec 2019, 12:17:06 »
Trzeba wymieniać po X litrach. Jeśli masz przestój 2 dni, to trzeba przelać przez zawór odpowietrzający 3 litry przy wielkości butli M. Im większa tym więcej. Jak stoi tydzień to 10 L czy tam ileś i tak dalej. W instrukcji nic nie ma o czasie.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #16 dnia: 30 Czerwiec 2019, 13:36:51 »
Ja mam u siebie Brita Quell - tam w instrukcji jest napisane, że max po roku trzeba zmienić. No ale może z BWT jest inaczej, albo daję się podpuszczać firmie Brita na wymianę co roku. Może ktoś mądrzejszy ode mnie to skomentuje.

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Lipiec 2019, 08:23:35 »
Tak się zastanawiam... Sporo osób używa filtrów kolumnowych, tylko jaka jest różnica między nimi a filtrami kilkustopniowymi jak np tytułowe excito-b? Chodzi o wodę po filtracji, reszta rzeczy typu wydajność, koszty etc pomijam.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Lipiec 2019, 09:00:26 »
Ja mam 2 - oprócz Brity mam Nanopad. Różnica jest wyraźna w wyjściowym TDS i w smaku wody.

Tds na wejściu ~300
Tds po Brita ~120
Tds po NanoPadzie <30
« Ostatnia zmiana: 01 Lipiec 2019, 10:12:26 wysłana przez rubin »

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Lipiec 2019, 10:19:52 »
Ja myślę o drugiej butli tylko nie wiem czy dać kolejny rozdzielacz, czy właśnie drugi system do baterii z dwiema wylewkami. Boję się tych złączek, reduktorów tyle bo to większe ryzyko.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Lipiec 2019, 15:29:03 »
I tak gdzieś wejście musisz rozdzielić. Ja mam lekkiego pająka pod zlewem - to prawda i pewnie jakby bardziej wprawni majsterkowicze to zobaczyli to by pokiwali palcem. Ale szczelne jest. Idealnie widziałbym system RO lub lepiej nanofiltracji o dużej wydajności membrany (bez zbiornika) żeby było porównywalnie z Britą - wtedy miałbym taki jeden zestaw i do zlewu, i do ekspresu. Ale póki co wychodzi drogo.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Lipiec 2019, 21:52:55 »
Ja też mam pajęczynę pod zlewem. Nic nie cieknie i sam to skręciłem ale tych złączek, rozdzielaczy jest sporo. Chyba wezmę drugą butle, bo to jednak prostsze i tańsze rozwiązanie.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Styczeń 2020, 16:40:10 »
BWT premium chyba to się nazywa (ten złoty). WLL na YouTube to polecają. Znam przedstawiciela tej firmy i dał mi lepsze ceny. Butla XXL jest spora.

@Perzua Jak z perspektywy czasu oceniasz tę instalację? Czy wciąż używasz BWT tylko do ekspresu? Zainstalowałeś drugą butlę do kranu czy XXL? Jak dużą butlę instalujesz i po jakim czasie wymieniałeś? Używasz przepływomierza, żeby określić moment wymiany?  Ile ci schodzi wody filtrowanej miesięcznie i przy jak licznym gronie użytkowników w domu?

Wybacz tę batalię pytań - rozważam BWT do siebie - do ekspresu i do picia na surowo. Poszukuję doświadczeń innych. Dzięki!


Przy okazji:
Trzeba wymieniać po X litrach. Jeśli masz przestój 2 dni, to trzeba przelać przez zawór odpowietrzający 3 litry przy wielkości butli M. Im większa tym więcej. Jak stoi tydzień to 10 L czy tam ileś i tak dalej. W instrukcji nic nie ma o czasie.

Rozważając tą instalację znalazłem instrukcję: https://www.bwt-wam.com/_layouts/BWT.Design/Download.aspx?Source=33c9b22a-b5e1-49a8-973a-40f678442798

Cytat dotyczący wymiany:
Cytuj (zaznaczone)
5.4 Replacement intervals
The filter cartridge must be replaced on reaching the capacity stated in Section 10. The filter
cartridge must be replaced on a regular basis and no later than 12 months after installation.
The filter must also be replaced after a shutdown period of 4 weeks or more.

Czyli tak jak w Brita - 12 m-cy to nieprzekraczalny czas.
« Ostatnia zmiana: 15 Styczeń 2020, 16:44:29 wysłana przez rubin »

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #23 dnia: 16 Styczeń 2020, 10:47:42 »
@rubin

Jestem bardzo zadowolony. Używam filtrowanej wody do ekspresu, korzystam z wylewki ekspresu do ciepłych napojów i ostatnio podłączyłem do baterii z oddzielnym przepływem do czajnika i wody do picia, która jest na prawdę świetna choć ja jestem wielbicielem Muszynianki, Ciechini, Kingi jako wody pitnej. Mam przepływomierz oczywiście i ciężko mi stwierdzić ile dziennie, miesięcznie ale w kwietniu mi minie rok i mam jeszcze 200 l do wykorzystania. Domowników jest troje i wydaje mi się, że korzystamy z tego dość intensywnie. Butle mam w rozmiarze M i taką będę brał kolejną. Większej na 100 % nie wykorzystamy w rok. XXL to duża butla, nie wiem czy mi wejdzie pod zlew nawet.
Wydajność butli zależy od twardości wody więc jak masz miękką i władujesz XXL to jest to nie do wypicia.

Początkowo chciałem kupić drugi system tylko pod baterię, bo się obawiałem pająka złączkowego :)  pod zlewem ale jest ok.
« Ostatnia zmiana: 16 Styczeń 2020, 10:51:00 wysłana przez Perzua »

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:06:20 »
Tak tylko dorzucę - z excito w dziwny sposób kamień się pojawia w czajniku. Ja będę swój przebudowywał - przed filtrem będzie wyjęty z niego sedymentacyjny 20 mikron, dalej dołożone złoże do odkamieniania, w środku zmieniam tylko sedymentacyjny na 5 mikron. Zirytowałem się, bo nowy czajnik i już się pojawił jakiś minimalny ślad. Do zakamienienia jak przy kranówie daleko, ale jestem niepocieszony.... Choć z drugiej strony nie ma co wymagać od takiego filtra, bo na pewno spełnia swoją funkcję - jak to się przekonam jeśli kupię paski.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:27:13 »
@rubin

Jestem bardzo zadowolony. Używam filtrowanej wody do ekspresu, korzystam z wylewki ekspresu do ciepłych napojów i ostatnio podłączyłem do baterii z oddzielnym przepływem do czajnika i wody do picia, która jest na prawdę świetna choć ja jestem wielbicielem Muszynianki, Ciechini, Kingi jako wody pitnej. Mam przepływomierz oczywiście i ciężko mi stwierdzić ile dziennie, miesięcznie ale w kwietniu mi minie rok i mam jeszcze 200 l do wykorzystania. Domowników jest troje i wydaje mi się, że korzystamy z tego dość intensywnie. Butle mam w rozmiarze M i taką będę brał kolejną. Większej na 100 % nie wykorzystamy w rok. XXL to duża butla, nie wiem czy mi wejdzie pod zlew nawet.
Wydajność butli zależy od twardości wody więc jak masz miękką i władujesz XXL to jest to nie do wypicia.

Początkowo chciałem kupić drugi system tylko pod baterię, bo się obawiałem pająka złączkowego :)  pod zlewem ale jest ok.

Dzięki! Spytałem konkretnie ciebie, bo też jestem z Warszawy - wodę w kranie mam zapewne bardzo podobną. Dlatego twoja relacja daje mi bardzo miarodajną opinię. Póki co mam jeszcze Britę do ekspresu. Ale następna wymiana filtrów to już razem z głowicą zmienię na BWT. Zestaw startowy z głowicą i licznikiem + butla M to koszt 1200zł. Jest to drożej niż Brita, ale Brita mi nie smakuje na surowo w ogóle. Poza tym ten koszt rozłoży się na rok.

Pomiędzy M i XXL jest jeszcze XL.
Przy jakim ustawieniu bypassu na głowicy masz takie zużycie?

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #26 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:29:46 »
Ja kamienia nie mam w żadnym czajniku. Używam konewki hario i fellow elektrycznego, którego nie płuczę, czy myje za często. Zero osadu. Britta niestety nie dawała rady.

Dodam jeszcze, że rozmawiałem z przedstawicielem handlowym BWT i on twierdzi, że nie ma konkretnego czasu na wykorzystanie przepływu. Wiadomo, że pewnie raz na rok by wypadało wymienić filtr. Tym sposobem bym sobie nie zawracał głowy przepływomierzem bo wykorzystanie 700 l przy założeniu, że mamy bardzo twardą wodę i filtr pracuję na maxa ustawienie głowicy "1" jest w moim przypadku nie do wykorzystania. Zacząłem już z baterii lać wodę filtrowaną do ziemniaków, zup czy innych potraw gotowanych.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #27 dnia: 16 Styczeń 2020, 11:42:50 »
@rubin

Jestem bardzo zadowolony. Używam filtrowanej wody do ekspresu, korzystam z wylewki ekspresu do ciepłych napojów i ostatnio podłączyłem do baterii z oddzielnym przepływem do czajnika i wody do picia, która jest na prawdę świetna choć ja jestem wielbicielem Muszynianki, Ciechini, Kingi jako wody pitnej. Mam przepływomierz oczywiście i ciężko mi stwierdzić ile dziennie, miesięcznie ale w kwietniu mi minie rok i mam jeszcze 200 l do wykorzystania. Domowników jest troje i wydaje mi się, że korzystamy z tego dość intensywnie. Butle mam w rozmiarze M i taką będę brał kolejną. Większej na 100 % nie wykorzystamy w rok. XXL to duża butla, nie wiem czy mi wejdzie pod zlew nawet.
Wydajność butli zależy od twardości wody więc jak masz miękką i władujesz XXL to jest to nie do wypicia.

Początkowo chciałem kupić drugi system tylko pod baterię, bo się obawiałem pająka złączkowego :)  pod zlewem ale jest ok.

Dzięki! Spytałem konkretnie ciebie, bo też jestem z Warszawy - wodę w kranie mam zapewne bardzo podobną. Dlatego twoja relacja daje mi bardzo miarodajną opinię. Póki co mam jeszcze Britę do ekspresu. Ale następna wymiana filtrów to już razem z głowicą zmienię na BWT. Zestaw startowy z głowicą i licznikiem + butla M to koszt 1200zł. Jest to drożej niż Brita, ale Brita mi nie smakuje na surowo w ogóle. Poza tym ten koszt rozłoży się na rok.

Pomiędzy M i XXL jest jeszcze XL.
Przy jakim ustawieniu bypassu na głowicy masz takie zużycie?

Aktualnie mam na '1' czyli pracuje na maksa. Złotą mam w Ząbkach i tutaj mamy swój wodociąg, który jest ciut lepszy niż w Warszawie, bo tam woda jest straszna. W Warszawie nie filtrowałem niestety wody, bo na ten moment tam nie mieszkam.
Weź pod uwagę też stan rur itp. W Ząbkach mam nowe mieszkanie więc te rury są świeże (mniemam), a w Warszawie blok z lat 80 więc sam nie wiem. Nie napalałbym się na pyszną wodę z kranu ale moja żona pije ją bez problemu gdzie z britty nie mogła. Wszystko sprawdzane na zasadzie smakowania wody. Kawę wcześniej piłem z żywiecki zdrój czy inne źródlane, dodatkowo filtrowane brittą i dla mnie BWT jest identyczne.

Robiłem test twardości wody w Ząbkach i wyszedł mi 15 - 21 FH woda średnio twarda i kropelek wpuściłem 17 (myślę, że z górką) choć tym bym się nie sugerował ale jakiś punkt odniesienia jest. Na przepływomierzu ustawiłem 750 L czyli jak dobrze pamiętam o 50 L mniej niż zaleca tabela ale mogę się mylić bo już nie pamiętam. Na wiosnę wymienię na nowy dla świętego spokoju. Około 500 zł na rok to nie są jakieś koszta, a wygoda nieziemska.

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #28 dnia: 16 Styczeń 2020, 12:23:30 »
Nie napalałbym się na pyszną wodę z kranu ale moja żona pije ją bez problemu gdzie z britty nie mogła. Wszystko sprawdzane na zasadzie smakowania wody.

To mnie przekonuje. Mi z Brity (Quell - takiej pod zlewem) też mi nie smakuje. W lecie i tak będę się wspomagał na codzień wysokozmineralizowanymi wodami, niemniej taka woda na codzień jest zupełnie ok.

Online siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Excito-B - podłączenie
« Odpowiedź #29 dnia: 16 Styczeń 2020, 12:52:04 »
Mojej mamie po montażu excito się wyniki poprawiły ;) Nerki mają lżej...

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi