Autor Wątek: Chleb i sprzęt...  (Przeczytany 98719 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #180 dnia: 28 Wrzesień 2019, 23:06:22 »
Druga rzecz, niemożliwość ustawienia długiego czasu wzrostu przy zakwasowym.

Tego akurat nie bardzo rozumiem. Z podgrzewaniem mogę ustawić 12 godzin rośnięcia. Ale bez podgrzewanie ustawiam program wyrabiania ciasta a po zakończeniu może stać i rosnąć nawet przez tydzień. Jak uznam że ok to puszczam program samego pieczenia i jest ok. Oczywiście to nie wszystko automatomatyczne ale nadal tyle samo do mycia. W sumie ten program pieczenia mogę w jakimś momencie  ustawić że ma wystartować z opóźnieniem i będzie bardziej automatycznie.

Sprawdziłem manuał i w programie fermentacja może sobie wyrastać np w temp 32 stopnie przez maksymalnie 30 godzin. Czyli jeżeli potrzeba mogę łącząc trzy programy ustawić dowolnie długi czas wyrastania.

Z kolei jak gira ma się zarumienić to można po wyciągnięciu z maszyny włożyć chleb do piekarnika pod samą grzałkę na 5-10 min i będzie ciemniej.
« Ostatnia zmiana: 28 Wrzesień 2019, 23:32:53 wysłana przez Bacek »

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #181 dnia: 30 Wrzesień 2019, 19:42:37 »
Tak biały chleb to nie moje klimaty.
Jak chcesz ciężary, to mój ulubiony (bo jeszcze dość nieskomplikowany) żytni razowiec na zakwasie z danych czasów. Ja jeszcze dosypywałem do tego różnych ziaren.
Musze skombinować zakwas i spróbować go w maszynie.

http://www.chleb.info.pl/moje-chleby-receptury/pieczywo-na-zakwasie/pieczywo-zytnie/razowy-z-zaparka

Offline Jellyeater

  • Wiadomości: 61
  • Ekspres: Acaso Dream PID
  • Młynek: Niche Zero, Zassenhaus Santiago
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #182 dnia: 01 Październik 2019, 06:56:59 »
Cytuj (zaznaczone)
Nie rozumiem do końca tego etapu i jak się to ma do kolejnej części opisu. Sam planuję coś upiec. Prośba więc o wyjaśnienie. Dzięki!
Piekę co 6 dni mniej więcej. I opisałem jak przechowuję zakwas pomiędzy pieczeniem. Czyli 100 g mąki po zagnieceniu i 150 g dzień przed, żeby wybudzić zakwas. Dzięki temu zawsze mam około 500 g zakwasu w słoiku.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #183 dnia: 31 Październik 2019, 19:04:01 »
Ok to fotka z referencją kolorystyczną. Z lewej 100% razowiec po połowie pszenna, żytnia na zakwasie (jeszcze nie dopracowany, bazujący na przepisie z linku tyle że  mix mąk i więcej wody). W środku na pszennej 1050 (to co było na poprzedniej stronie). A po prawej sklepowa bułka pszenna.

Chleb.jpg

I wrażenia po chwili użytkowania automatu. Chleby drożdżowe idzie robić na full automacie, powiedzmy 2.5h i gotowy. Nie ma problemu z razowcami jako takimi. Nawet jak z nimi nie zadziała customowy program bo komuś 6 godzin na pojedynczym wyrastaniu (lub 2x6 z wyrabianiem lub bez po środku) to mało to można użyć osobnych programów do mieszania a potem do rośnięcia który nie ma żadnego ograniczenia a przynajmniej ja nie dobiłem.
Problem jest raczej z chlebami z czystej mąki żytniej. To ciasto nie tworzy zwartej masy i po prostu przykleja się do boków. Te proste mieszadła nie mają szansy ich wyrobić, tu mikser z hakiem lub planetarny jest bezkonkurencyjny. Z drugiej strony żytnich się nie wyrabia, wystarczy wymieszać więc można sobie pomóc drewnianą łyżką (choć to już wtedy już takie hiper duper automatyczne nie jest).

Z rzeczy które by mi się tu jeszcze przydały to:
1. Możliwość wydłużenia lub skrócenia danej fazy (wyrabianie lub wyrastanie) w trakcie jej pracy programu.
2. Możliwość wymuszenia przeskoczenia do następnej fazy (przykładowo widać że wyrosło ok i dłuższe wyrastanie może tylko zaszkodzić to kończymy przyciskiem wyrastanie i przeskakujemy do pieczenia). To jest możliwe tylko w wypadku korzystania z osobnych programów dla każdej fazy.
3. Ustawianie czasu lub temperatury (w programach w których da się to zrobić) odbywa się tylko do przodu, nie ma możliwości cofnięcia, jak się przedobrzy, trzeba przelecieć zakres tak żeby licznik się przepełnił i od zera ustawiać. Także przydał by się jakiś przycisk na - czasu/temperatury.

Ogólnie w domu zadowoleni chociaż fanami razowców nie zostaną, ale trudno od czasu do czasu będą się męczyć.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #184 dnia: 03 Kwiecień 2020, 16:59:13 »
Hej,

Czy z takiego czegoś uda mi się w piekarniku upiec chleb baltonowski w zwykłym piekarniku? Ma to w ogóle sens?

https://naturalniezdrowe.pl/mieszanki-chlebowe/83-mieszanki-chlebowe-chleb-baltonowski-5904730501279.html


Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #185 dnia: 03 Kwiecień 2020, 17:10:59 »
Ma tyle że będzie trochę inny, mam gdzieś fajny przepis na chleb bez zagniatania pieczony w garnku, tylko mąka, woda, sól, drożdże a efekt całkiem godny.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #186 dnia: 09 Maj 2020, 20:02:32 »
I na mnie przyszła pora, mój pierwszy chleb - zakwas żytni, żytnie mąki 720 i 2000, woda, słonecznik, siemie lniane, sól i miód.
Nie miałem foremki, więc piekłem w jednorazowej aluminiowej, stąd jeszcze kształt taki se, ale i tak jestem dumny ;)
Dzięki za inspirację.
żytni-2000i720.jpg
« Ostatnia zmiana: 09 Maj 2020, 20:06:13 wysłana przez pj.w »

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #187 dnia: 09 Maj 2020, 20:29:30 »
Wygląda bardzo dobrze, ja z zakwasem się nie dogaduję. Bułki,chleby, bagietki piekę byle bez zakwasu były, smacznego  [emoji106]

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 691
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #188 dnia: 09 Maj 2020, 22:45:34 »
Ja to wielkim fanem glutenu nie jestem. Ale rodzina je, wiec głównie dla nich ostatnio regularnie wypiekam. W piekarniku, na drożdżach z jakimiś tam ziarnami, siemieniem, słonecznikiem, dynią albo sezamem, co tam jest pod ręką. Ale z rezultatów jestem zadowolony.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #189 dnia: 10 Maj 2020, 18:18:25 »
Piękne bochenki  :brawa:, ale to wyższa szkoła jazdy. Na razie trenuję chleby w formie.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #190 dnia: 10 Maj 2020, 22:17:51 »
ja z zakwasem się nie dogaduję
Dogaduję, nie dogaduję, z zakwasem jednak dłużej schodzi. Dawniej piekłem tylko na zakwasie i bardziej mi smakowały. Ale od kiedy młoda przesiadła się z bułek na domowe chleby, za dużo tego schodzi i za często trzaba piec, stąd przeskok na suche drożdże, choć ostatni dokładam do tego 20 min i robię na świeżych.

Offline Dawidan

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Ascaso Dream PID
  • Młynek: Ascaso i1
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #191 dnia: 11 Maj 2020, 18:22:15 »
Na zakwasie - 3 min zrobienie zaczynu i odkładamy, po 2-5 godz 15 min na wyrobienie ciasta i włożenie do piekarnika w foremkach, rano (po ok.7 godz) pobudka na włączenie piekarnika, godz później pobudka nr2 na wyłączenie i świeże pieczywo na 3 dni gotowe. Chyba nie taki czasochłonne  [emoji38]

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #192 dnia: 12 Maj 2020, 08:34:11 »
Chyba wiekszosc z nas w tych ciezkich czasach odkrywa w sobie coraz nowsze "pasje", a troche i z potrzeby ;).
Wczorajszy wypust, ja chleby tak na poważniej z zakwasem cwicze dopiero od ok m-ca.
Moja chciala, biały biały biały...
Taki ala tostowiec z jogurtem, dalem lyzke drozdzy suchych i lyzeczke slodu, noi poszło 😂
Resized_20200512_072341(1).jpeg
Ciekawi mnie jakie przyprawy dajecie do chleba, np
 żytniego?
Bardzo odpowiada mi: kolendra, kozieradka w małej ilości, oraz kminek (mielone).
Zuwazylem, ze w niektorych przepisach jest jakby mało soli, Czasem te chleby wychodza bez "smaku"?!
Wiem z sola ostroznie, gdyz hamuje fermentacje i nie jest zbyt zdrowa...
Czy ktoś podziela moje zdanie odnosnie słonosci wypieków domowych?
Resized_20200416_071744.jpeg
Resized_20200426_105632.jpeg
Witam, witam i o zdrowie pytam!

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #193 dnia: 12 Maj 2020, 08:54:50 »
Co do słoności ja sypię do smaku po prostu (w chlebie koło 1,2kg mam łyżkę stołową, koło 17g, choć wychodziłem od przepisowych 10g), w sklepowych pewnie i tak jest jej x2 tyle.
Fermentacji mi to raczej nie psuje bo i tak używam mniej drożdży niż było w oryginalnym przepisie i jest ok. Choć wyrastanie jest zauważalnie dłuższe niż w oryginale.
A co do kminku, mielonego zupełnie nie czuję go w wypieku, wolę piec z całym.
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2020, 08:57:32 wysłana przez Bacek »

Offline Heniutek Mężczyzna

  • Wiadomości: 1141
  • Ekspres: Robot, V60_02 ,Gabi A+ B, FP, AP (Prismo + RGB), Cafflano® Kompresso , Mok 4tz , Mizudashi , Barista , Kalita, Origami, Kinto..
  • Młynek: Wscg-2, Macap MX, Jx-Pro, C2, ODE, MK4
Odp: Chleb i sprzęt...
« Odpowiedź #194 dnia: 12 Maj 2020, 09:06:33 »
Ok, dzieki za info.
Bardziej chodzilo mi o zakwas, ale zrozumialem sens.
Nie lubie procesu rozgryzania kminku i jego tekstury oraz przeżuwania, mielony jeszcze znosze, smakn toleruje.
Kminek ponoć dobrze robi na niestrawnosci i wzdecia, wiec w żytnich chlebach na zakwasie nie zaszkodzi.
Edit:
Chociaz ilosci ktore daje, pewnie sa nieodczuwalne dla organizmu..
« Ostatnia zmiana: 12 Maj 2020, 09:17:32 wysłana przez Heniutek »
Witam, witam i o zdrowie pytam!

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi