Autor Wątek: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka  (Przeczytany 6789 razy)

Offline bialy

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi
Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« dnia: 04 Lipiec 2019, 16:59:38 »
Mam pytanie do znawców.

Przepraszam za brak linków do produktów, ale forum nie pozwala mi postować " Sorry, you are not allowed to post external links. "
Będą screenshoty


Pytam pod względem ekspresów automatycznych DeLonghi
Mianowicie, jakich preparatów używacie do czyszczenia pojemnika i dyszy do spieniania mleka?
Jakie są sprawdzone a jakie mogą powodować uszkodzenia?

Teraz konkrety:
Nie mogę znaleźć informacji o zalecanych lub odradzanych preparatach do czyszczenia spieniacza, w szczególności w kontekście De'Longhi ECAM 23.460.B




Oczywiście Milk Clean jest zalecany. Ale w przeliczeniu na 1l preparatu, koszt to ponad 100 zł



Jedną z alternatyw teoretycznie mógłby być Stalgast  płyn do czyszczenia układów spieniania mleka, V 1 l
Koszt 5-krotnie mniejszy - 20 zł



Chyba to samo co TENZI Gran MFS AGD 1 L



No ale właśnie. Nie jestem chemikiem i nie wiem jaki wpływ może mieć ten preparat na ekspress i układ spieniania mleka. Czy DeLonghi nie ma wrażliwych elementów które ten preparat uszkodzi?

Karta charakterystyki dla Stalgast jest do pobrania na stronie stalgast pl (sorry, nie mogę postować linków)



Natomiast karty dla Milk Clean od Delonghi nie znalazłem w j. polskim. I na ile udało mi się przejrzeć skład, wygląda że te preparaty są inne.
Też tu był link do strony delonghi.



Czy ktoś miał doświadczenie albo może polecić jakiś preparat bezpieczny dla ekspresu?

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Lipiec 2019, 21:50:23 »
Może zadzwoń na infolinię DeLonghi.

Offline bialy

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Lipiec 2019, 14:24:18 »
Zadzwoniłem. W sumie uslyszałem to czego się spodziewałem:
- Nie mamy karty charakterystyki
- do naszych ekspresów zalceamy używanie naszej chemii, innych nie znamy.

Może zapytam inaczej. Jakich środków używacie do systematycznego czyszczenia układu spieniania mleka w ekspressach? I czy przy po długim używaniu zauważyliscie jakieś skutki uboczne?

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Lipiec 2019, 21:40:35 »
My nie czyścimy układów spieniania w ekspresach, bo takowych nie mamy.  Już od dawna ostrzegaliśmy przed wbudowanymi systemami spieniającymi. 100zł to normalna cena :) Koszty eksploatacji automatów nie są tanie. A zobaczysz jak ci się jeszcze zakamieni :) z tym już gorzej, bo ta chemia jest agresywna.


Używam tego

https://akcesoriabaristy.pl/pl/p/PULY-CAFF-Milk-detergent-do-dyszy-1-l/55

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Lipiec 2019, 22:00:10 »
Tak się kończy z "automatyczny", "łantacz" i wbudowany.. Ktoś to musi kiedyś umyć i przeserwisować.
Niestety, ale ta chemia trochę kosztuje, jak sam zauważyłeś. Czyść, jak wymaga producent. To chyba najbezpieczniejsze dla maszyny. Z drugiej strony zamiennik powinien działać... ale sam musisz spróbować, czy warto. Niebezpieczny dla maszyny raczej nie będzie. Może być jedynie problem ze skutecznością. To tak jak z tabletkami do zmywarki... wszystkie myją, ale jednak firmowe są lepsze, niż te najtańsze.

Aha, sprawdź, czy tego tańszego zamiennika nie trzeba np dwa razy więcej dozować. Może wcale nie jest taki tani.

Offline bialy

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Lipiec 2019, 22:57:17 »
Akurat ten ekspress z pojemnikiem to nie mój wymysł. To rozwiązanie biurowe a mi przypadło w udziale znalezienie rozwiązania najbardziej sensownego :)
A w domu mam Delonghi Magnifica S ECAM 22.110.B z dyszą i też uważam to rozwiązanie za lepsze. Wcześniej używałem kolbowego Zelmera Maestro.



Co do jakości, akurat preparaty tenzi są doceniane w branży detailingowej. Więc podejrzewam że dbają o to aby asortyment nie przynosił im wstydu. A oferta stalgast wygląda na markę własną lub producenta (nie wnikałem ale nawet kształt butelki oraz sosób użycia na etykiecie mają taki sam słowo w słowo).
Dodatkowo środek ma właściwości odkamieniające, więc są szanse ze zmniejszą możliwość zakamienienia, jak pisał gromog.
Dawkowanie podobne do płynu DeLonghi. W oryginale 1:10 (10 ml na 100 ml wody) a Stalgast roztwór 5-10% (jakby odrobinę mocniejszy)

Ale zakupię oba preparaty i potestuję. Zarówno stalgast jak i pully milk. I tak się zużyje i tak. Skoro mówicie że nie powinno się nic stać to będę trenował :)

Gdybyście byli zainteresowani parametrami, to podam adres
stalgast (kropkę wstawić) com/plyn-do-czyszczenia-ukladow-spieniania-mleka
« Ostatnia zmiana: 05 Lipiec 2019, 22:59:34 wysłana przez bialy »

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Lipiec 2019, 21:48:37 »
Już od dawna ostrzegaliśmy przed wbudowanymi systemami spieniającymi.
Tylko, że to nie jest wbudowany system, wszystko jest na zewnątrz. Wystarczy regularnie płukać, pojemnik myć pod wodą, przecierać wystającą z ekspresu dyszę szmatką.

jakich preparatów używacie do czyszczenia pojemnika i dyszy do spieniania mleka?
Jeśli są zaległości, bo ekspres działa w dużym gronie leniuszków, weź cokolwiek do mleka, z Urnexu czy coś.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Lipiec 2019, 01:09:40 »
Z doświadczenia wiem, że sam woda nie załatwi sprawy. Chemia musi być, a tym bardziej przy używaniu w firmie.

Offline D2mian Mężczyzna

  • Wiadomości: 189
  • Ekspres: V60 02; AP; FP
  • Młynek: 1Zpresso K-Plus
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Lipiec 2019, 11:38:00 »
Co byś nie wziął ze znanych firm które produkują tego typu środki będzie dobrze. Własna marka środków do czyszczenia to ściema która napędza koniunkturę producenta :) Tak więc śmiało Urnex, Puffy czy coś w tym stylu.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Lipiec 2019, 16:34:16 »
Z doświadczenia wiem
Ale z doświadcza z czym? z leniuszkami czy z pojemnikiem na mleko? Bo na grupę ludzi rzeczywiście nie ma rady, będą zaległości i wtedy chemia pomaga, ale z samym spłukiwaniem mleka woda daje radę. Ewentualnie możemy się wspomóc płynem do naczyń.

Offline k3lt Mężczyzna

  • Wiadomości: 584
  • Ekspres: G.A.T Lady 2tz, Phin, Hario Mizudashi, AeroPress, FrenchPress
  • Młynek: Nivona CafeGrano 130
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Lipiec 2019, 21:38:34 »
Urnex Rinza.

Offline bialy

  • Wiadomości: 10
  • Ekspres: DeLonghi
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #11 dnia: 07 Lipiec 2019, 23:24:02 »
Wystarczy regularnie płukać, pojemnik myć pod wodą, przecierać wystającą z ekspresu dyszę szmatką.
Z doświadczenia wiem, że sam woda nie załatwi sprawy. Chemia musi być, a tym bardziej przy używaniu w firmie.
ale z samym spłukiwaniem mleka woda daje radę
Pojemnik jest systematycznie płukany tą wbudowaną opcją "clean", po spienieniu mleka jest cykl płukania.
Pojemnik też jest systematyczne myty ręcznie z płynem do naczyń.
Jednakże to nie działa w 100%. To co mnie przeraża w tym spieniaczu, to ta plastikowa głowica i rurka. Do wewnątrz nie ma dostępu. Nie da się tego rozebrać i umyć dokładnie.
Więc chemia jest konieczna.

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Lipiec 2019, 08:03:44 »
Rurki, tę którą idzie mleko i tę z której cieknie mleko, oraz poktętło da się zdemontować. Wszystko to można nawet do zmywarki. Można też całość zalać wrzątkiem, albo zamiast mleka wrzątek z płynem do naczyń przepuścić przez system udając spienianie mleka. Wrzątek na mleko całkiem dobrze działa. Można też kupić chemię do mleka i zrobić to samo z chemią, na zaległości na pewno się przyda.

Offline gromog Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1046
  • Ekspres: Crem One 2B R-LFPP Dual, Quick Mill Super Cappuccino, Jura F 50 II, Astoria CKE
  • Młynek: ZF64W, La Marzocco
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Lipiec 2019, 13:08:04 »
Z doświadczenia wiem
Ale z doświadcza z czym? z leniuszkami czy z pojemnikiem na mleko? Bo na grupę ludzi rzeczywiście nie ma rady, będą zaległości i wtedy chemia pomaga, ale z samym spłukiwaniem mleka woda daje radę. Ewentualnie możemy się wspomóc płynem do naczyń.
Doświadczenia z ekspresem automatycznym. Moja Jura F50 posiada przystawkę spieniajacą Profi. Płukana jest wodą po każdym użyciu i pomimo tego z czasem przytyka się, a wężyk na mleko zarasta. Dlatego co jakiś czas przeprowadzam gruntowne czyszczenie rozbierając przystawkę wrzucam elementy do roztworu z płynem.

Offline darkowal22

  • Wiadomości: 1
    • Jak stosuje się keratynę do włosów i co ona daje?
  • Ekspres: frenchpress
  • Młynek: moździerz ceramiczny
Odp: Preparat do czyszczenia układu spieniania mleka
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Lipiec 2019, 13:26:58 »
Woda z płynem do naczyń zadziała jak płyn do naczyń w pralce :P Tanim rozwiązaniem jest użycie r-ru sody oczyszczonej w wodzie, ew 5% octu. Odpalić z tym spieniacz, a potem z samą wodą, do czasu aż straci smak.
A jeśli to na nie Twoją firmę - bierz oryginał i tak wliczą w reprezentacyjne kawka

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi