Autor Wątek: Ascaso Steel Duo remont  (Przeczytany 3451 razy)

Offline mr_kamil1

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Ascaso I-1
Ascaso Steel Duo remont
« dnia: 29 Styczeń 2017, 20:46:09 »
Witam,

Na wstępie chciałbym się przywitać, jako że wcześniej praktycznie tylko czytałem forum.

Trafił mi się do kupienia w dobrych pieniądzach Ascaso Steel Duo, którego stan w momencie zakupu był nieznany, więc postanowiłem zaryzykować. Jako że trochę umiejętności majsterkowicza mam, a o ekspresach odrobinę wiem, podjąłęm się remontu tego ekspresu. W tym wątku będę opisywał remont, a wszystko wskazuje na to, że także tuning tej maszyny.

Ekspres włączał się, ale ani bojler ani termoblok się nie grzały, a pompy nie dawały znaku życia. Zdjąłem więc obudowę i w rękę multimetr. Przepaleniu uległ bezpiecznik termiczny osiowy 184*. (znajduje się on na termobloku) Polecam w takim przypadku zakup bezpiecznika w sklepie z elektroniką (koszt 2zł) i radzę uważać, ponieważ nie powinno się takiego bezpiecznika przylutowywać do przewodu, a użyć konektorów. 20170120_154021 (Copy).jpg
Dalsze moje prace skupiły się na zdiagnozowaniu powodu przepalenia się bezpiecznika, ale to zgaduję, że nie trudno się domyślić. Termoblok był całkowicie zakamieniony:
termoblok (Copy).jpg
Oczywiście, do walki z kamieniem trzeba było podejść kompleksowo, dlatego zarówno bojler, jak i termoblok oraz wszystkie inne części, które tego wymagały zostały umieszczone w myjce ultradźwiękowej w roztworze kwasu octowego. Polecam użycie myjki, ponieważ czas odkamieniania ze stanu jak na zdjęciach powyżej do stanu takiego:
20170119_165244 (Copy).jpg
wszystkich elementów łącznie wyniósł może dwie godziny. Dodam tylko, że bojler wyglądał znacznie gorzej...

W międzyczasie zakupiłem potrzebne części u forumowego Janusza (muszę dodać, że na prawdę super obsługa!) i przyszedł czas na składanie. Przyznam, że spodziewałem się, że mogą wystąpić jakieś wycieki, czy inne problemy, ale ekspres działa już od paru dni i na szczęście nic złego się nie dzieje.

W planach:
1. Wymiana dyszy do spieniania mleka.
2. Instalacja PID (leżu już na półce i czeka na lepsze czasy)
3. Modyfikacja uchwytu prysznica.

Chciałbym się też Was, forumowicze zapytać, ponieważ wcześniej miałem ekspres bez zaworu trójdrożnego, a teraz mam problem ciastka które po ekstrakcji pozostaje przyklejone do prysznica. Czy dobrze rozumiem, że powinienem w takim razie zmienić przemiał na grubszy i silniej ubijać kawę? Aktualnie wychodzi mi jakieś 50ml w 27 sekund z podwójnego sitka i espresso jest całkiem niezłe w smaku.
20170128_153839 (Copy).jpg
« Ostatnia zmiana: 29 Styczeń 2017, 20:58:03 wysłana przez mr_kamil1 »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Styczeń 2017, 11:09:03 »
teraz mam problem ciastka które po ekstrakcji pozostaje przyklejone do prysznica

Mniej kawy spróbuj dać, często 1g mniej pozwoli uniknąć tego efektu.
LMWDP #469

Offline mr_kamil1

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Ascaso I-1
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Luty 2017, 19:31:13 »
teraz mam problem ciastka które po ekstrakcji pozostaje przyklejone do prysznica

Mniej kawy spróbuj dać, często 1g mniej pozwoli uniknąć tego efektu.
Dzięki za radę. Mniejsza doza i trochę grubszy przemiał załatwiają sprawę w moim przypadku, choć nie zawsze.

Na ten moment ekspres dostał sterownik PID, jest to rex c100. Na ten moment działa on na ustawieniach z auto tuningu, jednak kiedyś na forum ktoś oferował pomoc w prawidłowym wystrojeniu pida. ( z tego co kojarzę, napisał, że zawodowo zajmuje się tego typu sterownikami) Niestety nie mogę sobie przypomnieć nicka ani także znaleźć, więc jeśli ktoś coś wie, to poprosiłbym na namiary.

Zastanawiałem się także, czy nie doposażyć ekspresu w zawór OPV (regulowany), ponieważ jest to pierwszy wypust steel duo i takiego zaworu nie posiada. Jak myślicie, czy jest to warta zachodu inwestycja?

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47

Offline mr_kamil1

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Ascaso I-1

Offline Cinello

  • Wiadomości: 424
  • Ekspres: V60
  • Młynek: Kinu M47
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Luty 2017, 20:44:11 »
Proszę bardzo. Mam nadzieję, że uda się wszystko ustawić :).

Offline mr_kamil1

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Ascaso I-1
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Luty 2017, 19:28:28 »
Witam ponownie,

Mam do Was pytanie. Niestety pozostałem z problemem przyklejającego się do prysznica ciastka. Próbowałem już różnych możliwości mielenia i niewiele to zmienia, ponieważ tylko czasami pozostaje ono w kolbie. Czy może ktoś mi powiedzieć, jak powinien prawidłowo pracować zawór trójdrożny? Może on jest powodem problemu?

Pozdrawiam!

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10592
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Luty 2017, 19:44:21 »
Tak działa zawór 3-drożny. Po zakończeniu ekstrakcji, przełączenie drogi powoduje, że nadmiar wody znad kawowego ciastka odpływa na zewnątrz, do tacki. Czasem wygląda to jak odsysanie. Może zbyt skuteczne jest to w Twoim przypadku :). Bez tego rozwiązania miałbyś wodę w sitku. Może spróbuj zmniejszyć ilość kawy w sitku. Między powierzchnią ciastka a prysznicem powinien być jakiś dystans.

Offline Jeżyk

  • Wiadomości: 1831
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Luty 2017, 20:31:10 »
Zmień sitko na nieco większe. Miałem podobnie i po zmianie sitka problem się skończył.
Nienawidzę wrednych ludzi, namawiających innych do swoich głupich przekonań.

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3171
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Luty 2017, 23:18:27 »
Bez tego rozwiązania miałbyś wodę w sitku
To akurat jest najmniejszym problemem. Dużo większym jest to, że po zakończeniu (wyłączeniu) ekstrakcji kawa (z tym razem już nie kontrolowanej ekstrakcji) kapie Ci do filiżanki - w ten sposób może nakapać dość sporo - prawie 10ml.

Offline mr_kamil1

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo
  • Młynek: Ascaso I-1
Odp: Ascaso Steel Duo remont
« Odpowiedź #10 dnia: 01 Marzec 2017, 12:46:16 »
Już chciałem zamawiać sitko IMS 12/18g ale w międzyczasie zmierzyłem swoje i z pomiarów wyszło, że jest ono praktycznie identyczne, jak te z ims. Zrobiłem jeszcze pomiary i przy standardowej ilości kawy(około 17g) pomiędzy ciastkiem a prysznicem są ze spokojem 2.5mm odległości. (przed zrobieniem espresso)

Zastanawiam się więc, czy taki wpływ może mieć zbyt silny tamping?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi