Autor Wątek: Astoria CKE  (Przeczytany 51169 razy)

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #135 dnia: 19 Listopad 2017, 19:47:56 »
Woda z gorącego kranu w tym ekspresie jest nieco za chłodna do kawy, bo pochodzi z oddzielnego obiegu hx i tylko przechodzi przez bojler. Tak sobie pomyślałem czy dałoby radę zrobić małą modyfikację i wziąć wodę z zaworu pary (założyć tam rodzaj zaworu mieszającego, pozwalającego ustawić proporcję wody pobieranej z bojlera i tej z hx od obiegu gorącej wody). Czy ktoś myślał o czymś takim, wydaje mi się, że w bardziej zaawansowanych maszynach tak jest właśnie problem wody gorącej rozwiązany (problem złej jakości wody jeśli kran gorący jest zasilany wyłącznie wodą z bojlera).

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #136 dnia: 19 Listopad 2017, 19:58:08 »
Z tej wody robię czasem herbatę, taką zwykłą czarną w torebkach i zaparza się całkiem dobrze. Bratu robię americano i też nie narzeka, że za chłodne. Jeśli chcesz wrzątek, to spuść z HX i zagotuj dyszą pary, albo jak wolisz to możesz nalać zimnej i też dyszą zagotować. [emoji106]

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #137 dnia: 19 Listopad 2017, 21:01:44 »
Ekspresu poza mną używają też inne osoby, niezbyt biegłe w obsłudze. Chcę pozbyć się czajnika z blatu i żeby to zrobić woda po wlaniu do kubka ma mieć ok 90 stopni i być na przycisk bez bawienia się dyszą pary. Ustawiłem ciśnienie na bojler na max. wskazówka była pionowo w dół poza skalą i woda w krainie miała ok 76 stopni po wlaniu do kubka.

Czy mój pomysł ma sens, czy wie ktoś z Was jaki zawór mieszający się do tego nada? W teorii przeróbka jest dość banalna...

Alternatywnie rozważam wpięcie kranu do przewodu dyszy pary, ale trochę obawiam się jakości wody w bojlerze (najbardziej cofek ze spieniania).
« Ostatnia zmiana: 19 Listopad 2017, 21:05:42 wysłana przez Navi »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #138 dnia: 19 Listopad 2017, 21:24:22 »
Czekaj czekaj, bo chyba coś pomyliłeś. Ustawiłeś presostat na ~3 bary?

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #139 dnia: 19 Listopad 2017, 23:24:41 »
Ustawiłem ciśnienie na bojler na max. wskazówka była pionowo w dół poza skalą
Jeżeli udało Ci się uzyskać takie ciśnienie, natychmiast wymień zawór bezpieczeństwa!
A w temacie, wydaje mi się, że najprościej było by jakoś ograniczyć tempo przepływu wody w hx, jednak nie jestem pewny, czy hx do wrzątku wytrzyma wyższe ciśnienie

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #140 dnia: 20 Listopad 2017, 09:54:37 »
A przy jakiej wartości powinien się otworzyć zawór bezpieczeństwa?

Czy ten elektrozawór od gorącego kranu można regulować, wydaje mi się że tam nie ma takiej możliwości żeby zmniejszyć przepływ w ten sposób, choć to by mogło rozwiązać problem.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #141 dnia: 20 Listopad 2017, 11:08:09 »
Zawór przy 2 barach. Ty się ciesz lepiej że żyjesz, bo gdyby Ci strzelił bojler przy takim ciśnieniu to by nie było ciekawie... Mi raz się otworzył z hukiem i zacząłem uważać z presostatem. Ustawienie ciśnienia mi zajęło godzinę... Na max poluzowany i powolne dokręcanie, żeby tylko nie przesadzić.

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #142 dnia: 20 Listopad 2017, 12:30:14 »
Raczej myślałem o wstawieniu jakiegoś restryktora przepływu ale to na własną odpowiedzialność, jak pisałem wcześniej, nie wiem czy hx od wrzątku jest równie wytrzymały jak ten od ciśnienia.
Jest też jeszcze jedna możliwość - możesz mieć tak zakamienionego hx'a, że woda nie ma się jak ogrzać.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #143 dnia: 20 Listopad 2017, 12:42:26 »
Zmierzę wieczorem temperaturę z mojego HX

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #144 dnia: 20 Listopad 2017, 13:41:18 »
Dzięki za wasze sugestie, no to zmieniam zawór u siebie, bo było grubo, grubo powyżej 2 barów. Będę zobowiązany za info o temperaturze, w moim po wlaniu do filiżanki (niepodgrzanej, temperatura pokojowa), jest ok 71-73 st. C. Żeby było tak nieco ponad 80st to byłoby idealnie. Podając temperaturę, odnoszę się cały czas do temperatury wody zaraz po wlaniu do filiżanki. Nie mierzyłem na wylocie, przez chwilę leci wrzątek, ale to może 30 ml.

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #145 dnia: 20 Listopad 2017, 14:45:04 »
Ja chyba mam gdzieś zawór ale nie jestem pewny czy działa jak powinien, wyczyszczony etc ale u siebie i tak zmieniałem wszystko, to jego też... Jak chcesz to Ci mogę wysłać.

Offline Navi

  • Wiadomości: 73
  • Ekspres: Cma Astoria Cke
  • Młynek: Rancilio Rocky
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #146 dnia: 20 Listopad 2017, 17:32:36 »
Dzięki. Zawór mam, tylko muszę dokupić przejściówkę 3/4 na 1/8. Pojawił się jeszcze wyciek powyżej grupy (na łączeniu), z tego co widzę na schemacie tam też jest uszczelka?
« Ostatnia zmiana: 20 Listopad 2017, 17:38:06 wysłana przez Navi »

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5087
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #147 dnia: 20 Listopad 2017, 17:38:31 »
Nie kombinuj tak, takie rzeczy się kupuje dedykowane a nie przerabia i kombinuje.

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #148 dnia: 20 Listopad 2017, 18:29:33 »
Sprawdzałem w plastikowej miarce kuchennej, żeby nie odbierała ciepła. Dla 150 ml (filiżanka do cappuccino) temperatura z kranu ciepłej wody w ekspresie to 87*C. Dla 250 ml (duży kubek) nie jest już tak dobrze, bo jedynie 75*C. Niemniej wystarcza to do zaparzenia herbaty w torebce, nie leję pełnego kubka, więc pewnie jest koło 200 ml i temperatura wtedy wynosi 82*C.

Marek.

https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

Offline Miklas Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3244
    • Instagram
  • Ekspres: Astoria CKE + sitka IMS, AeroPress, FrenchPress, Hario V60-02, V60-01, Kawiarka Bialetti 3tz
  • Młynek: Macap M4D, Kinu M47
Odp: Astoria CKE
« Odpowiedź #149 dnia: 12 Grudzień 2017, 10:21:19 »
Cześć. No i jak się ma coś zepsuć, to za pięć minut dwunasta. W poniedziałek ma ten kiermasz, na który obiecałem stanąć z ekspresem. Wszystko już pozałatwiane, kupione.

Dziś rano jem śniadanie i słyszę, że ekspres szumi - gotuje wodę niezwyczajnie długo. Patrzę na manometr a tam 2 atmosfery i rośnie. Szybko wyłączyłem.

Rozumiem, że to ten presostat, który kiedyś mi tak dziwnie hałasował?

- Czy link, który podał TEDI to presostat, który jest dedykowany do Astorii CKE? Dostępny jest na zamówienie. Pewnie nie zdążę do poniedziałku.

https://www.atp-czesci.pl/presostaty/24893-presostat-xp110-125-05-12-bar1-8-1320546.html

- Czy są jakieś zamienniki dostępne od ręki?
- Co mi będzie potrzebne do wymiany takiego presostatu oprócz narzędzi, jakaś pasta uszczelniająca, klej?

Bardzo proszę pilnie o pomoc.

Marek.
https://www.instagram.com/mm_coffee_corner/ mój kawowy kanał na Instagramie. :-)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi