Autor Wątek: Drip, czyli prosto i smacznie.  (Przeczytany 662296 razy)

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2400 dnia: 18 Marzec 2020, 12:58:27 »
Możesz też kontrolnie przesiać przemiał przez jakieś zwykle kuchenne sitko, o ile masz takie w domu. Zobaczysz, czy po odsianiu pyłu kawa dalej jest gorzkawa. A tak, to jak wcześniej mówili - kombinuj z temperatura, grubością mielenia i czasem.

Offline Kucias Kobieta

  • Wiadomości: 24
    • Instagram - zapraszam :D
  • Ekspres: French press, chemex, v60, aeropress...
  • Młynek: Comandante
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2401 dnia: 18 Marzec 2020, 14:47:22 »
Jakiś czas temu oglądałam sobie występy mistrzostw Polski Brewers Cup i przy występie Macieja Duszaka usłyszałam po raz pierwszy o Hario Switch.

Możliwość polaczenia immersji i filtra (szczególnie v60) mnie, wielką fankę french pressa, oczarowała. Nie słyszałam jednak o nim zbyt wiele. Ktoś ma i chce się pochwalić/podzielić opinią :D?
Pomóż mi, uczę się 😌

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2402 dnia: 18 Marzec 2020, 14:58:47 »
Clever dripper w wersji Hario, pewnie kilka razy droższy :)
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Kucias Kobieta

  • Wiadomości: 24
    • Instagram - zapraszam :D
  • Ekspres: French press, chemex, v60, aeropress...
  • Młynek: Comandante
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2403 dnia: 18 Marzec 2020, 15:11:11 »
Clever dripper w wersji Hario, pewnie kilka razy droższy :)
Clever widziałam. Czy one działają tak samo?

Edit: ten clever po naciśnięciu tak szybko sie przelewa strasznie
Pomóż mi, uczę się 😌

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2404 dnia: 18 Marzec 2020, 16:21:05 »
Działają generalnie tak samo, tyle że w cleverze podstawka podnosi kulkę a tu jest przycisk. Prędkość zależeć będzie przede wszystkim od filtra, kawy i jej ilości, one nie regulują przepływu, od tego są inne drippery.

A co do ceny, to jest oczywiście właściwa, chociaż clever tani też nie jest a hario jest za to szklany. Ja trochę liczyłem, że hario swym zasięgiem rozpropaguje właśnie filtrowaną immersję, bo daje ona fajne rezultaty i jest powtarzalna i prosta. Dość powiedzieć, że mojego clevera zaanektowała żona do pracy i raczej nieprędko go zobaczę :) ale na razie mało się ten hario propaguje, może Maćka prezentacja pomoże, przy Gabi dodał rozgłosu.

Ps
Widzę że chłopak lubi startować z nowymi produktami, nie używanymi jeszcze przez innych :)


Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2405 dnia: 18 Marzec 2020, 18:26:32 »
Jak chcesz większa kontrole to sprawdz „December dripper” chociaż wilfa pewnie działa tak samo
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2406 dnia: 18 Marzec 2020, 18:37:03 »
Wilfa strasznie się zatyka w porównaniu z cleverem wypada moim zdaniem gorzej, mam i nie polecam.

Offline trez Mężczyzna

  • Wiadomości: 1183
  • Ekspres: V60, Orea, Aeropress, Tygielek, Melitta, Chemex, Phiny
  • Młynek: C40, FeldGrind, VSSL
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2407 dnia: 18 Marzec 2020, 20:12:23 »
o wilfie mówicie o tym z przekręcana podstawką? ale to to nie jest odpowiednik tych imersyjnych a właśnie taki z kontrolą przepływu. Można zamknąć, co ma służyć lepszej preinfuzji, po której otwieramy ustawiając pożądana prędkość przepływu i dopiero polewamy dalej. Przynajmniej ja ją tak zrozumiałem i odebrałem.

Bonavita robi podobny dripper, ale one jest porcelanowy, jeszcze gorzej drogi i ma dziwny system zasuwki zamykającej, za skomplikowany jak dla mnie do regularnego czyszczenia. No i Brewista robi taki z płaskim dnem, ten jest fajny, ale te filtry są u nas mało popularne, chodź przy okazji jakiejś promocji jakiś czas temu, jak pamiętam, paru forumowiczów się na niego skusiło, może mają jakieś opinie.

Dla mnie clever mógłby być jeszcze lepszy w czyszczeniu, dostęp do dość głębokich rowków na jego dnie jest taki sobie i z czasem z osadem trza przycisnąć a producent odradza zmywarkę, czego do końca nie rozumiem, bo skoro jest zrobiony z tritanu, to nie powinno mu się nic stać, no ale nie próbowałem :) I może silikonowy komplet uszczelka+kuleczka z czasem od kawy brzydko zachodzą, to głównie jest estetyczny defekt niż użytkowy. Bo użytkowo ciężko mu cokolwiek zarzucić, plastik jest estetyczny i ładni się starzeje, używa się najtańszych i najpowszechniejszych filtrów 1x4 a i z v60 dobrze pasują no i jest to moim zdaniem najprostsza metoda, zupełnie nie potrzebująca ani konewki ani wagi ani większej uwagi ;)

ps
a co do powolnego kapania, to niedawno kupiłem se z ciekawości filtry Melitta intenso czy intensiv, łooooo panie jak to ledwo co ciurka :doh:
« Ostatnia zmiana: 18 Marzec 2020, 20:16:04 wysłana przez trez »

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6160
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2408 dnia: 18 Marzec 2020, 21:43:23 »
W Wilfie jest problem taki, że otwór jest jeden i bardzo mały. Koreczek wychodzi do góry i wciska się w filtr  Niezależnie od filtrów strasznie szybko się przepływ przytyka. Można mielić grubiej i wtedy niby jest ok. Ja jednak wolę kawę z drobniejszego mielenia.

Offline Perzua Mężczyzna

  • Wiadomości: 500
  • Ekspres: Bezzera Matrix, Kalita, V60
  • Młynek: Ceado E37SD, Kinu M47
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2409 dnia: 19 Marzec 2020, 11:21:52 »
Hario Switch



Ja bym w tym zrobił preinfuzję tak do minuty - spuścił wodę, później przelał normalnie. Czy to wyjdzie ? Czy każde przelanie poleci od razu w dół ?
« Ostatnia zmiana: 19 Marzec 2020, 11:25:09 wysłana przez Perzua »

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2410 dnia: 19 Marzec 2020, 11:46:59 »
Dla mnie clever mógłby być jeszcze lepszy w czyszczeniu, dostęp do dość głębokich rowków na jego dnie jest taki sobie
silikonowy komplet uszczelka+kuleczka z czasem od kawy brzydko zachodzą, to głównie jest estetyczny defekt niż użytkowy.

Nie wiem dlaczego, ale dla mnie to ma ogromny wpływ na przyjemność z picia kawy. Odtrąca mnie ten kawowy nalot i ciężko mi się przemóc, żeby wypić kawę z "brudnego" drippera mimo, ze wiem z tyłu głowy, że nie ma to znaczenia. Dlatego nie przepadam za Cleverem.
Ja bym w tym zrobił preinfuzję tak do minuty - spuścił wodę, później przelał normalnie.

Robiłem tak w Moccamasterze, nie zauważyłem za dużej różnicy w smaku.
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline Derdi

  • Wiadomości: 83
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2411 dnia: 26 Marzec 2020, 16:03:01 »
Przeglądając ofertę online Lidla, zauważyłem czajnik Bodum, który sprawdzi się przy dripie.
https://www.lidl-sklep.pl/Bodum-Czajnik-Melior-Gooseneck-1000-W-0-8-L/p100271725

Offline Mr. Sour

  • Wiadomości: 224
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2412 dnia: 26 Marzec 2020, 17:02:25 »
Pytałem jakiś czas temu w tym wątku https://tinyurl.com/vs92mnb, czy ktoś go używa, ale nie było odzewu.

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2413 dnia: 07 Kwiecień 2020, 19:19:00 »
Zacząłem ostatnio próbować metody 1:1:1 i przy 29 kilku, temperaturze 93-94 stopni, kawa palona jasno, występuję gorycz niestety.
Pytanie - zmielić jeszcze grubiej czy zejść z temperaturą do 90 stopni?
@Szczympek - z tego co pisałeś to teraz często używasz tej metody, jakieś rady?

Offline siewcu Mężczyzna

  • Wiadomości: 5082
  • Ekspres: LaPa EP
  • Młynek: Aergrind
Odp: Drip, czyli prosto i smacznie.
« Odpowiedź #2414 dnia: 07 Kwiecień 2020, 19:28:26 »
Ja bym zmielił grubiej.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi