Autor Wątek: Jak zrobić tygrysa  (Przeczytany 42890 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #105 dnia: 17 Wrzesień 2019, 09:08:24 »
A dla mnie ma to znaczenie :).

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #106 dnia: 17 Wrzesień 2019, 09:32:13 »
Ale nie znaczy to, że powinno być jak Ty chcesz ;). Dla mnie też ma znaczenie :).

Offline szym-h Mężczyzna

  • Wiadomości: 432
  • Ekspres: phin, pl41tem
  • Młynek: Cunill Tron, mym54
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #107 dnia: 17 Wrzesień 2019, 09:36:26 »
Czy takie "wytwory" też klasyfikujemy jako tygrysy?
Poranny:


oraz wieczorny:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #108 dnia: 17 Wrzesień 2019, 09:38:48 »
Tak :).

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #109 dnia: 18 Wrzesień 2019, 10:22:44 »
ani nawet miejscowy brak
Ciekawe, co piszesz. Jak mam cremę (czyli kawa jest świeża), to cukier na niej pozostaje na wierzchu.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #110 dnia: 18 Wrzesień 2019, 10:55:32 »
No i? Zdaje mi się, że lubisz takie kawy. Wg IIAC nie jest ważna ilość cremy (im więcej cremy, tym więcej robusty) tylko jej jakość --> orzechowy kolor i drobna, lśniąca tekstura. Gdy byłem na kursie zorganizowanym przez IIAC w Caffe Jolly we Florencji, testowałem takie kawy, na których crema znikała. Trochę mnie to dziwiło, ale przyjąłem do wiadomości i tyle. Obfitość cremy nie koresponduje  jakoś szczególnie dobrze z jakością kawy. Wiadomo, że świeża kawa to fajna crema. Wiadomo, że duża crema to robusta ;). Najcenniejsze kawy dają stosunkowo mało cremy, a idealne espresso ma lśniącą powierzchnię.
« Ostatnia zmiana: 18 Wrzesień 2019, 10:58:42 wysłana przez Antonio »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #111 dnia: 19 Wrzesień 2019, 08:20:07 »
m więcej cremy, tym więcej robusty
Tuś mnie zaskoczył, bo mój opis się odnosił do stuprocentowych arabik (w tym Twoich).
Ale, że są arabiki nie dające cremy - nie wiedziałem.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #112 dnia: 19 Wrzesień 2019, 08:57:34 »
Przecież nie napisałem, że nie dające cremy są arabiki...  :picardpalm:. Może od początku. Świeża kawa ma obfitość cremy ale jej tekstura bywa mało delikatna; jej trwałość też jest niewielka. Dodatek robusty zwiększa tego typu cechy cremy. Im więcej robusty, tym więcej cremy a tekstura podobna do skórki pomarańczy. Z punktu widzenia jakości kawy, crema często wprowadza nas w błąd, nie powinniśmy oceniać kawy kanałem wzrokowym. Bywa, że atrakcyjna, obfita crema kryje niezbyt dobrą kawę; na odwrót, cienka, jasna crema może pływać na powierzchni świetnej kawy. Na kursach INEI uczą, by nie ulegać zbytnio wrażeniom wzrokowym i by mieć świadomość, że wzrok nas zawodzi (vide: różne iluzje, złudzenia optyczne itp.). Jedyne co się tam rzeczowo ocenia, to kolor i tekstura -- bo to akurat można obiektywnie określić. A zatem, jeśli dostaniemy espresso, w którym crema np. została tylko na brzegach filiżanki, oceniamy jej kolor i teksturę. Nie wyciągamy negatywnych wniosków z faktu iż się nam powierzchnia bez cremy nie podoba. Podczas mojego kursu we Florencji, pewnie dobrze zaparzano wszystkie kawy do testowania, ale stosowano może małą dozę, kawa była świeża i dobra -- crema mogła szybko zanikać. Nie znikała zupełnie, tylko odsłaniała miejscami czarną powierzchnię espresso. Mnie to wtedy dziwiło, bo to, co robiliśmy w kawiarni wtedy zdawało się mieć cremę wieczną -- crema nie znikała z powierzchni zupełnie, cętki nie znikały nawet przez wiele godzin; zaparzaliśmy wtedy paromiesięczne włoskie blendy. Ze świeżością kawy jest jak z dodatkiem robusty -- crema bywa ogromna, ale dość szybko się kurczy. Kawa "dojrzała", parotygodniowa ma może mniejszą cremę, ale za to lśniącą i gładką, i bardziej trwałą.
« Ostatnia zmiana: 19 Wrzesień 2019, 08:59:52 wysłana przez Antonio »

Offline simson2d

  • Wiadomości: 223
  • Ekspres: duo pid mod, alternatywa
  • Młynek: Vario, eureka SD
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #113 dnia: 19 Wrzesień 2019, 09:01:17 »
A co z profilem palenia? Z moich skromnych obserwacji wynika, że ma największy wpływ. Im ciemniej tym cremiściej  :mrgreen:

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #114 dnia: 19 Wrzesień 2019, 09:03:11 »
Tak, tak :).

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #115 dnia: 01 Październik 2019, 10:45:58 »
Ostatnio, o poranku, takie cętki.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #116 dnia: 01 Październik 2019, 19:29:49 »
Jeszcze co do cremy, tak można wytłumaczyć jej brak w kawach do przelewów zrobionych na espresso ?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10558
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #117 dnia: 01 Październik 2019, 19:30:57 »
Tak można... Crema to przede wszystkim dwutlenek węgla.
« Ostatnia zmiana: 01 Październik 2019, 19:33:09 wysłana przez Antonio »

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #118 dnia: 01 Październik 2019, 19:40:52 »
A dlaczego tej do przelewów nie stosuje się do espresso i odwrotnie ? Ostatnio zrobiłem zamianę miejscami i tu i tu było smacznie.

Offline Damian

  • Wiadomości: 876
  • Ekspres: Lelit Pl41e, V60, kawiarka GAT 3tz, Aeropress
  • Młynek: Fiorenzato F4 Eco, ascaso i2 mini, Hario skerton, xeoleo
Odp: Jak zrobić tygrysa
« Odpowiedź #119 dnia: 01 Październik 2019, 19:57:23 »
Może to i oklepane, ale prawdziwe: "Trzeba znać reguły, aby móc je łamać". Dla laika określenie stopnia palenia kawy determinuje jej przeznaczenie. Kupi raczej ciemniej palone i pewnie zaparzy w kubku albo w jakimś prostym, marketowym ekspresie. Osoby, które fascynują się kawą oprócz stopnia palenia zwracają uwagę na obróbkę, pochodzenie ziaren czy ich odmianę. I wiedzą co z nimi zrobić. Sam często wrzucam jasnopalone Brazylie do mlynka na espresso. A np Polish Horse od @ranGo jest genialne jako coldbrew. A niby palone pod espresso. Zresztą @tom517 sam udowodniles, że można inaczej. A pewnie znasz się na kawie i jej zaparzaniu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi