Autor Wątek: Spienianie mleka - latte art  (Przeczytany 273991 razy)

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #675 dnia: 29 Sierpień 2019, 22:11:26 »
A ja obserwuję zmianę jakości mleka wraz ze zmianą pór roku.
Jak najbardziej smak mleka może się zmieniać (i zmienia się) w zależności od pory roku. Latem krowy jedzą trawę na łące i wtedy mleko jest bardziej świeże w aromacie, powiedziałbym, że więcej w nim zieleni. Może się jednak zdarzyć, że krowy najedzą się jakiś ziółek, a wtedy pojawia się zazwyczaj inny zapach i goryczka. Ponadto krowy mają latem więcej ruchu. Natomiast zimą stoją po prostu w oborze, bo jest za zimno na dworze, a poza tym na łące i tak nie ma wtedy co jeść. Wówczas karmione są sianem, wysłodkami albo innymi kiszonkami - i wtedy może być bardzo różnie ze smakiem mleka - zależnie co dostaną. Siano i wysłodki są całkiem niezłe, ale np. sianokiszonka śmierdzi na wejściu (przy podawaniu) i na wyjściu (w mleku) - naprawdę czasem aż odrzuca. To co napisałem dotyczy raczej tradycyjnej hodowli u rolnika. Są też duże hodowle, gdzie krowy na dwór nie wychodzą wcale (wszystko odbywa się w oborach) i karmione są tylko z podajników, różnymi "specyfikami" - kiszonki, sztuczne pasze z suplementami itp. itd. Zazwyczaj takie mleko jest dużo gorsze w smaku.
Podsumowując - jak najbardziej smak i zapach mleka może zależeć od pory roku. Niestety kupując w markecie i tak nigdy nie wiemy kiedy to mleko zostało wyprodukowane ani z jakiego źródła pochodzi.....

Offline MarcinFutrzak Mężczyzna

  • Wiadomości: 204
  • Ekspres: Bezerra Magica PID (był Zelmer Piano), Hario V30, Gabi Master A
  • Młynek: Baratza Sette 270, Rossi RR45
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #676 dnia: 30 Sierpień 2019, 12:31:50 »
jak spienić mleko zwykłym mikserkiem (na baterię)?

Z mojego doświadczenia takie mikserki zbyt mocno rozwarstwiają mleko, lepiej zaopatrz się w French Pressa można kupić za kilka zł. - 20-30s. machania i masz idealną konsystencję pod latte art.
Na poparcie taki filmik (link do poprawy, bo nie mama prawa umieszczania linków....)
y outube.com/watch?v=NgKQDpM115A

Offline tom517

  • Wiadomości: 1795
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #677 dnia: 27 Wrzesień 2019, 14:33:36 »
Jak myślicie uda się  tym spienić mleko, czy jednak french press (chodzi o to że french pressa nie da się zakręcić przy transporcie mleka). Teraz transportuję mleko w słoiczku do french pressa i podgrzewam, jakby działało 1 pojemnik do mycia mniej :)

Offline pepo Mężczyzna

    • brak
  • Wiadomości: 110
    • pipala.pl
  • Ekspres: aeropress, v60, moka pot, phin
  • Młynek: Kazak Tura
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #678 dnia: 27 Wrzesień 2019, 14:39:53 »
Słoik panie Ferdku, mówi to panu coś? ;)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #679 dnia: 27 Wrzesień 2019, 14:40:25 »
Używam takich kulek w shakerach po siłowni, żeby rozpuścić białko. Latte art z tego nie będzie :).
A tak ogólnie, to lepiej przestać dolewać mleko do kawy ;)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #680 dnia: 27 Wrzesień 2019, 15:28:57 »
Teraz nie wiem, czy coś robię źle, czy to raczej wina ekspresu i nic lepszego z niego nie wyciągnę (ciśnienie, dysza)?
Zdecydowanie Ty źle robisz. Na Silvi wychodziło mi mleko lepiej i znaczniej niż teraz na 2B. Oczywiście było więcej zachodu no ale to już uroki 1B.

Żeby dojść do perfekcji potrzebowałem 2 rzeczy

1. Zacząć spienianie na chwilę przed wyłączeniem grzałki, tak zeby się nie wyłączyła (miałem na to opanowane czasy ze stoperem)
2. Uszczelka w zaworze pary nie może być wyklepana. Dopiero jak ją wymieniłem zacząłem mieć kontrolę nad mocą pary na starcie.

No i oczywiście masa ćwiczeń i zmian gdy nie wychodziło.

Offline Ryba z Manhattanu

    • Priv
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Gastroback
  • Młynek: WMF
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #681 dnia: 09 Listopad 2019, 23:18:41 »
Witam, Czy mozna spieniac  mleko do  Latte Art dwa razy ? Zbieram "zlewki" z poprzednich  akcji w lodowce.....wiec z tad to pytanie.
Mecze sie  od trzech  dni w tej dziedzinie i narazie  wychodzi raz   lichowizna total raz  tak jak na fotkach.Powtarzalnosc zero :-(
 Sprzet : Gastroback 42612   Advanced Pro    . Kubek : zmodyfikowana wylewka tez Gastroback
« Ostatnia zmiana: 09 Listopad 2019, 23:21:41 wysłana przez Ryba z Manhattanu »

Offline pmichal Mężczyzna

  • Wiadomości: 1072
  • Ekspres: Kalita
  • Młynek: Arco
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #682 dnia: 10 Listopad 2019, 09:33:04 »
Nie, raz spienione mleko nie wykorzystane można wylać / wypić / na pewno nie podgrzewać drugi raz.
Poćwicz na razie prosty wzór, czyli serce, jak będziesz miał powtarzalność to przejdź na tulipan, później na rozetę itd.

_Marago_

  • Gość
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #683 dnia: 10 Listopad 2019, 09:34:46 »
W mleku ścina się białko po podgrzaniu do 60°C, więc do latte art średnio nada się zapas już spienionego. Lepiej takie mleko po prostu wypić.

Offline Ryba z Manhattanu

    • Priv
  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: Gastroback
  • Młynek: WMF
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #684 dnia: 16 Listopad 2019, 22:47:41 »
Dzis kupielm Mleko 3.2 i 1.5 tluszcz. Spienia sie  przyzwoicie  ( GASTROBACK 42612 S Advanced Pro G s ) Nowa kanka  :taniec: Motta Europa 350ml. Trening na kawce "JA" z  Robusta dosc ladnie  przebiegal  (Crema solidna) i poduczylem sie nieco   spieniac mleko w nowej kance Motta Europa 350ml.....nie jest  to  latwy chleb  jednak jak wiecie   ;-) ... jeszcze ze  100 L mleka ..... i niebede  mogl patrzec na kawe z mlekiem  :bry: kawka
 
« Ostatnia zmiana: 16 Listopad 2019, 23:37:27 wysłana przez Ryba z Manhattanu »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #685 dnia: 04 Grudzień 2019, 16:53:30 »
Nie używam sojowego itd.  Czasem kupuję mleko bez laktozy i tyle

Spienia się normalnie? A jak w smaku? Zastanawiam się zy nie zamienić zwykłego od MU ma bez laktozy od MU :-)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #686 dnia: 04 Grudzień 2019, 16:58:28 »
W sumie to dawno już nie miałem bez laktozy ale było ok
LMWDP #469

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #687 dnia: 23 Styczeń 2020, 15:23:18 »
Mleko bez laktozy Biedronka- wypiłem ale nie odważę się więcej spieniać tego mleka.
Mleko kokosowe- spieniłem nie wiem jak i co wlałem do kawy- tego po prostu nie da się pić syf straszny szkoda mi kawy że ją potraktowałem tym ohydztwem.
Mleko migdałowe- miało być dietetycznie i smacznie a wyszło podobnie jak z kokosowym. Nie nadaje się do capucinatora.
Konkluzja póki co w smaku prowadzi mleko 2% Hej i nie zmieniam tego choćby nie wiem co. Jak jeszcze jakiś vegan czy inny pieron będzie wciskał ciemnotę to psami poszczuję. :-)

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #688 dnia: 23 Styczeń 2020, 19:29:34 »
Tylko po co te kokosy i migdały spieniać ? Lepsze czy zdrowsze ma być niż 3,2% ? Zastanawiam się nad 3,2 % ale pasteryzowanym w niskiej temperaturze, robię z niego sery ale spienię następnym razem dla próby.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Spienianie mleka - latte art
« Odpowiedź #689 dnia: 23 Styczeń 2020, 19:55:02 »
Bo czytałem, że niektórzy się zachwycali, dlatego zainwestowałem kilkanaście złotych aby to sprawdzić.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi