Autor Wątek: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.  (Przeczytany 283400 razy)

Offline pali112 Mężczyzna

  • Wiadomości: 298
  • Ekspres: Kazak Rota, Gaggia Classic, Brasilia Lady, alternatywy
  • Młynek: MSJ, Mahlkonig Vario, Ascaso i-1 mini, Lido2, MYM54
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #240 dnia: 26 Marzec 2019, 20:08:24 »
Chodzi mi o te ostatnie problemy z rdzą. Pisałeś, że, testy po 3 dniach wyszły pozytywnie - rdzy nie ma. To dobrze :). Montowałeś już nowe pierścienie do Roty i jest już wszystko ok?, lub czy kolega @Szczympek otrzymał nowe i już nic się takiego u niego dzieje?. Urządzenia jeszcze nie miałem w ręku i nie testowałem, ale koledzy pisali, że pod względem technicznym jest idealnie lub bardzo dobrze, więc wierzę na słowo.
« Ostatnia zmiana: 26 Marzec 2019, 20:11:32 wysłana przez pali112 »

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #241 dnia: 26 Marzec 2019, 20:19:52 »
Problemy z rdzą były tylko w Irlandii, w Polsce wszystko jest OK. Myślę, że i w Irlandii wkrótce wszystko będzie jak w Polsce. Czekamy na informacje od  @Szczympek
 :)
http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline Szczympek Mężczyzna

  • Wiadomości: 2202
  • Ekspres: Rota + alternatywy
  • Młynek: Comandante, E65GBW, X54, Arco w drodze.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #242 dnia: 26 Marzec 2019, 20:44:40 »
Jestem na urlopie, wrócę za dwa tygodnie. Co do części, to nie wiem jak to wymienić
WITAM I POZDRAWIAM :)

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #243 dnia: 26 Marzec 2019, 20:48:03 »
Szczypce okrągłe.

Offline Valerii Mężczyzna

    • Kazak Poland Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 1434
  • Ekspres: Kazak Rota
  • Młynek: Kazak EL 68, Kazak Tura (Ręczny stożkowy 47 mm)
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #244 dnia: 26 Marzec 2019, 21:09:32 »
Wyczyszczone, wysuszone.
Myślałem, że zdemontowl części.

http://kazak.com.pl/
Rabaty dla forumowiczów 10 %.
!!!zamówienia proszę kierować na mail [email protected]!!!

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #245 dnia: 27 Marzec 2019, 13:30:37 »
Cieszę się, że nowe pierścienie nie rdzewieją. Czekam na koniec maja i paczkę z Bielska :D

Offline Petro

  • Wiadomości: 14
  • Ekspres: Saeco Poemia, Kazak Rota
  • Młynek: Ceado E5P
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #246 dnia: 27 Marzec 2019, 21:03:47 »
Valerii, podoba mi się Twoja koncepcja, także i ja chciałbym zamówić Kazaka dla siebie :)

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #247 dnia: 27 Marzec 2019, 21:22:18 »
Czy robił ktoś już na Rocie jasne kawy - które wymagają trochę innego traktowania? Jak wypadają?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #248 dnia: 27 Marzec 2019, 21:29:29 »
Wypadają tak samo jak w ekspresie z pompą i HX ;). Tak mi się przynajmniej zdaje :).

Offline rubin Mężczyzna

  • Wiadomości: 1646
  • Ekspres: Rocket Mozzafiato Evo R, Cafelat Robot
  • Młynek: Ceado e6p, 1zpresso JE PLUS
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #249 dnia: 28 Marzec 2019, 08:03:37 »
No ale powiedz coś więcej. Jasne kawy w espresso to króliczek, który mi ucieka bardzo szybko - mam problem z interpretacją twoich słów :).

Offline gacekthebat

  • Wiadomości: 147
  • Ekspres: Kazak Rota, Bialetti Venus 2tz, AP, V60, FP
  • Młynek: Ceado E37s, Kazak Tura Alt.
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #250 dnia: 28 Marzec 2019, 09:33:11 »
Również chętnie poczytam opinie dotychczasowych użytkowników Roty, dla mnie to będzie pierwsze starcie z espresso w domowych warunkach.

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #251 dnia: 28 Marzec 2019, 17:01:11 »
Boże, ileż niedowiarków na tym świecie... ;) Valerii jest mega fachowcem, bardzo dobrze swoje poczynania i pomysły udokumentował, pokazał na filmach. Mnie to wystarczyło, by przy pierwszej okazji się do niego zgłosić. Jego maszynka jeszcze bardziej mnie ujęła, gdy ją wziąłem w ręce i zacząłem używać. Potem ktoś mnie skusił i kupiłem dźwigienkę Ponte Vecchio, a po paru próbach mój zachwyt nad maszynką Valerija tylko wzrósł. Jak to porównać ze sobą? Różnica jest zasadnicza. Kończy się ekstrakcja w dźwigni -- musisz czekać aż ciśnienie w kolbie spadnie do bezpiecznego poziomu czyli jakieś pół minuty-minutę. W Rota od razu po ekstrakcji możesz odkręcić korbkę do góry i po chwili można odkręcać sitko by załadować doń świeżą kawę. To mi się podoba najbardziej :). Druga rzecz jaka jest niebywała (np. w moim PV): ciastka są suche i wypadają elegancko w całości bez użycia większej siły.

Tutaj ciastka:



Tutaj różnica koloru między kawą Antonia i Eli:



Sitko w młynku E37S:



Sitko na wadze:




Pytacie o jasne kawy. Naprawdę jest tak samo jak w przypadku dużego ekspresu z pompą i grupą E61, poważnie. Jest równie trudno. Ela dała mi dziś paczkę swojego Salwadoru Santa Rita z obróbki Honey. Jest to bardzo jasno palone ziarno. W dodatku Salwadory w młynkach lokują się w zakresie bardzo drobnego mielenia. Trzeba mieć więc naprawdę dobry młynek. Straciłem większość paczki, zanim poprawnie go ustawiłem -- w zakresie znacznie drobniejszego mielenia niż w przypadku pracy z maszyną gastronomiczną i sitkami 58mm. Po takim żmudnym i pełnym niepowodzeń treningu, udało mi się dojść do wprawy i optymalnego efektu: bez kanałów, bez ochlapanej filiżanki, z zarysami cętek, dość słodkie i przyjemne espresso... W każdym razie w Rota mamy dużą swobodę w działaniu korbką czyli profilowaniu ciśnienia. Np. możemy przeprowadzić dość długą preinfuzję, z delikatnym startem, poczekać na pierwsze krople z sitka, zatrzymać korbkę by po paru-kilku sekundach ruszyć na 9bar.

Moim zdaniem urządzenie Valerija ma ogromny potencjał i może z powodzeniem podbić cały świat miłośników espresso :).

Ekstrakcji końcówka:



Espresso:

« Ostatnia zmiana: 28 Marzec 2019, 17:09:42 wysłana przez Antonio »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #252 dnia: 28 Marzec 2019, 17:12:49 »
Pamiętasz odczyt Toniono kawy Synestezji?

Offline Antonio Mężczyzna

    • Mastro Antonio
  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 10514
    • Mastro Antonio
  • Ekspres: WEGA Concept
  • Młynek: Ceado E6P/E37S/E8D MGuate/MSJ
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #253 dnia: 29 Marzec 2019, 09:54:58 »
Tonino pokazał mi dziś 116. Kawa jest jasna, fajna w przelewach, a że jest z obróbki Honey powinna być dość słodka także jako espresso. Nie da się porównać zaparzania takiej jasnej kawy z zaparzaniem średnio i mocniej palonych kaw -- są to zupełnie różne sytuacje :). Salwador wymagał znacznie drobniejszego zmielenia, większej dozy -- ostatecznie skończyłem na 17g. Zaparzając tę kawę przy użyciu Rota, delikatnie kręciłem na początku, by preinfuzja była długa, a wzrost ciśnienia łagodny. Można na długo zatrzymać ekstrakcję na tym etapie, gdy pierwsze krople pojawiają się na dnie sitka. Potem wzrost do dużego ciśnienia nie stanowi problemu, nie tworzą się kanały, filiżanka pozostaje czysta :). Można uzyskać fajne, przyzwoite espresso.

Dla porównania użyłem także Ponte Vecchio z tą samą kawą i tym samym ustawieniem młynka. O dziwo do "siteczka" też udało mi się zapakować 17g i to bez większych problemów. Postępowałem podobnie: delikatny napływ wody i długa preinfuzja trwająca ok. 25s. Potem zwolnienie dźwigienki i jeszcze dodatkowe dwa zaczerpnięcia. Co z tego wyszło? Wyszło zaskakująco smaczne, słodkie espresso. W tym wypadku wyraźnie słodsze niż z Rota :wow2:. Wszystko jest kwestią wyobraźni i naszego postępowania z tymi sprzętami. Są one dość uniwersalne, by móc w szerokim zakresie modyfikować funkcje ciśnienia zaparzania w czasie. Różnica jest taka, że PV jest gorący, a Rota trochę mniej, co nie znaczy że nie można któregoś z nich zastosować do różnych kaw. Każda maszyna ma swoje ograniczenia, mocne i słabe strony -- od nas zależy jak wykorzystamy mocne strony a ominiemy słabe.
« Ostatnia zmiana: 29 Marzec 2019, 09:57:44 wysłana przez Antonio »

Offline untoldex Mężczyzna

  • Wiadomości: 729
  • Ekspres: Moccamaster, V60
  • Młynek: Fellow Ode
Odp: Kazak Rota - kompaktowy ekspres do kawy.
« Odpowiedź #254 dnia: 29 Marzec 2019, 10:14:38 »
@Antonio - mnie też PV zaskakuje swoją uniwersalnością ;) Czasem robię też americano, dolewam 100ml wody do espresso i wychodzi niesamowicie smacznie, dużo słodziej niż z dripa.
Ale jak Ci się udało te 17g wpakować do sitka? Wsypywałeś i ubijałeś na raty?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi