Autor Wątek: Ascaso Uno Prof i co dalej  (Przeczytany 11588 razy)

Offline MacJaro Mężczyzna

  • Wiadomości: 1111
  • Ekspres: LA Marzocco Linea Mini
  • Młynek: Mazzer Super Jolly V Pro Electronic
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Październik 2020, 21:18:00 »
Gratuluję zakupu, najważniejsze by kupującemu się sprzęt podobał. Pochwal się zdjęciem pierwszego dobrego shota!   :szampan:
coffe, jazz, Mercedes Benz & more :hihihi:

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6200
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Październik 2020, 22:11:57 »
ochwal się zdjęciem pierwszego dobrego shota
Na zdjęciu z USG ?  :mrgreen:

skansen

  • Gość
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Październik 2020, 23:09:11 »
Chciałbym się zapytać tutaj nie zakładając nowego tematu czy w UNO PROF można samodzielnie regulować temperaturę na termostacie elektronicznym? 
Można, za pomocą mikroprzełączników.

Offline MarVald

  • Wiadomości: 254
  • Ekspres: Lelit Mara X v 1.9 oraz Moccamaster Cup-One
  • Młynek: Niche Zero, Comandante C40 MK3
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Październik 2020, 00:16:36 »
Chciałbym się zapytać tutaj nie zakładając nowego tematu czy w UNO PROF można samodzielnie regulować temperaturę na termostacie elektronicznym? 
Dokładnie jak napisał @skansen. Natomiast nie jest to jakiś super przyjazny sposób regulacji. Trzeba zdjąć górną pokrywę, zdjąć pokrywę komputera i tam za pomocą przełączników ustawić temperaturę. Oczywiście trzeba jeszcze wygrzebać info, w jakim układzie te przełączniki należy ustawić, aby uzyskać pożądany efekt ;)

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4827
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Październik 2020, 12:39:39 »
Nie potrzeba grzebać. Wystarczy do nas napisać a prześlemy schemat ustawień mikroprzełączników.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jakuben

  • Wiadomości: 15
  • Ekspres: Bialetti Moka, Brikka, Lelit Victoria
  • Młynek: Hario Mill Mini-Slim PRO, Fiorenzato F4 E Nano
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Październik 2020, 13:41:09 »
Dziękuję za informację. W takim razie można się pobawić ustawieniami. Pytanie czy będzie się to zachowało jak PID czy też LCC w Lelicie i trzymało poprawnie ustawioną temperaturę.  kawka

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #36 dnia: 06 Październik 2020, 11:59:01 »
Witam, chciałbym się podłączyć pod temat. Od 3 lat używam z satysfakcją Ascaso Uno Prof (zakupione od @pj.w ;) - bardzo dobry kontrahent i zakup). Ostatnio zakupiłem Niche Zero, a wcześniej był Macap M2M i Ceado E6P - w międzyczasie zaś Kazak Tura robił i robi robotę. Pył po zakupie Niche lekko opadł i powoli wracam do stabilizacji - generalnie jestem zadowolony z zestawu. Zacząłem się jednak zastanawiać, czy ewentualna przyszła zmiana ekspresu wniosła by jakąś nową jakość do espresso. Zazwyczaj mniej więcej osiągam to co chcę z danej kawy, chociaż zdarzają się też trudniejsze kawy. Ale czy zmiana Ascaso np. na model z PID, lub jakieś ECM Casa V, lub Lelit Victoria - dała by jakąś zauważalną poprawę w jakości w smaku lub łatwiejszej ekstrakcji w przypadku "trudnych" kaw - czy tego typu zmiana nie ma raczej sensu ?

Interesują mnie raczej mniejsze rozmiary ekspresów dlatego te wpadły mi w oko.

Co sądzicie?

Ps. Kazaka Rotę miałem :)

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #37 dnia: 06 Październik 2020, 12:31:03 »
Pijesz tylko espresso czy też mleczne kawy?

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #38 dnia: 06 Październik 2020, 12:37:18 »
Sam PID na pewno da Ci możliwość wpływu na smak kawy więc powinieneś zobaczyć różnicę.
Ale jeżeli przez kawy trudniejsze rozumiesz niektóre single to nie tylko to będzie miało wpływ.
Opierając się na ASCASO PID nie ważne czy Dream czy Steel, dodatkową robotę w porównaniu do Twojego modelu (jeżeli to bojler) zrobi lepsza konstrukcja grupy oraz możliwość ustawienia pre-infuzji (to możesz w każdym ekspresie zrobić też manualnie) oraz regulowany zawór OPV. Ważne jest aby wybrany przez Ciebie sprzęt miał chociaż zawór OPV ustawiony prawidłowo przez producenta. Oczywiście najlepiej spisze się tu rota ale w tym wypadku idziemy z ceną mocno w górę.
Poza tym pamiętaj że niektóre kawy lubią większą dozę i nie ważne jak byś nie kombinował z ustawieniami, większość singli na 14-16g wychodzi marnie. Dużo lepiej stosować tu sita 18-22g.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #39 dnia: 06 Październik 2020, 12:45:48 »
Paweł, 95% espresso ;) do mlecznych french pressa używam do spieniania.

@Gmtb mam wesję z thermoblockiem tam chyba jest regulowany zawór OPV? Temperaturę też kilka razy zmieniałem wewnątrz na płytce i faktycznie były różnice - tylko w przypadku tego modelu trochę niewygodnie się to robi (zdejmowanie pokrywy, rozkręcanie itp.:)). Co do sitka to używam tylko VST 20g i dozy w okolicach 19-20g.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #40 dnia: 06 Październik 2020, 12:51:10 »
Jak chcesz gonić króliczka, poszukaj czegoś ze spory bojlerem i PID.

Jako przykład:
https://www.coffeesite.pl/ekspresy/1007-quick-mill-carola-evo-0960.html (tylko szukaj modelu 2020).

Jak podobają Ci się ECM, to półka wyżej niż to co proponujesz: https://www.coffeesite.pl/ekspresy/408-ecm-classika-ii-pid.html

Uno Prof to porządny ekspres, żeby zrobić krok w przód niestety trzeba troszkę więcej wydać.




« Ostatnia zmiana: 06 Październik 2020, 12:56:13 wysłana przez pj.w »

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #41 dnia: 06 Październik 2020, 12:52:11 »
Więc jedyną poprawę da Ci dokładniejsza możliwość ustawienia temperatury, dodatkowa termoizolacja bloku oraz ewentualnie możliwość ustawienia pre-infuzji i widoczne ciśnienie zaparzania w celu utrzymania go na prawidłowym poziomie.

Offline MarcinK Mężczyzna

  • Wiadomości: 248
  • Ekspres: Quick Mill Carola PID, V60, AP, FP
  • Młynek: Aergrind, Kazak Tura, Niche Zero
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #42 dnia: 06 Październik 2020, 12:57:26 »
Jak chcesz gonić króliczka, poszukaj czegoś ze spory bojlerem i PID.

Jako przykład:
https://www.coffeesite.pl/ekspresy/1007-quick-mill-carola-evo-0960.html (tylko szukaj modelu 2020).

Jak podobają Ci się ECM, to półka wyżej niż to co proponujesz: https://www.coffeesite.pl/ekspresy/408-ecm-classika-ii-pid.html

Uno Prof to porządny ekspres, żeby zrobić krok w przód niestety trzeba troszkę więcej wydać.







Dzięki, dokładnie, chyba kumuluje się dalsza chęć na gonitwę :). Poczytam sobie o tych ekspresach.

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #43 dnia: 06 Październik 2020, 13:17:45 »
Z moich doświadczeń z ekspresami z PID nie widziałem jakiś znaczących różnic w jakości zaparzania pomiędzy dużym bojlerem a termoblokiem.
Fakt że przy termobloku stabilność jest uzależniona od prawidłowego czasu zaparzania (woda musi mieć czas aby złapać prawidłową temperaturę).
Ale jest to i tak warunek konieczny w celu zaparzenia prawidłowego espresso.

Biorąc pod uwagę to że i tak już się bawisz i idziesz w dobrym kierunku :) to przejście na ekspres z PID'em da Ci przede wszystkim większą wygodę pracy. Oczywiście poprawi się jakość ale nie w takim stopniu jak wygoda :) na plus dla temobloku na pewno mogę dodać to że zmiana temperatury zaparzanie będzie szybsza.

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ascaso Uno Prof i co dalej
« Odpowiedź #44 dnia: 06 Październik 2020, 14:52:57 »
MarcinK, myślę że warto pomyśleć o jakimś ekspresie z podłączeniem do wodociągu, np. HX z termometrem w grupie. Wtedy masz preinfuzję z sieci, teoretycznie sporo można kombinować. Do tego odpływ i o wiele wygodniej się używa całego sprzętu.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi