Autor Wątek: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv  (Przeczytany 7394 razy)

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« dnia: 27 Sierpień 2020, 17:55:37 »
Siema , mam pytanie czy 12 bar na ślepym sicie będzie okey dla zaworu opv , takie dostałem wytyczne z electros.it ?

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Sierpień 2020, 17:58:12 »
Ja od razu podłączę się pod pytanie. Serwisant Bezzery również twierdził, że pompa wibracyjna "lepiej pracuje" (cokolwiek o znaczy) na ciśnieniu 12 bar i dlatego wszystkie ekspresy mają tak fabrycznie ustawione. Oczywiście zmieniłem na 9. Ktoś może wyjaśnić o co chodzi?

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:09:43 »
Ja od razu podłączę się pod pytanie. Serwisant Bezzery również twierdził, że pompa wibracyjna "lepiej pracuje" (cokolwiek o znaczy) na ciśnieniu 12 bar i dlatego wszystkie ekspresy mają tak fabrycznie ustawione. Oczywiście zmieniłem na 9. Ktoś może wyjaśnić o co chodzi?
Ja pytałem się o to elektrosa i odpisał mi ganini ze 12bar ustawiamy dla pomp wibracyjny a dla rotacyjnych 9,5-10bar

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:12:24 »
No tak, tak - dla rotacyjnych normalnie 9B, tylko o co chodzi z tymi wibracyjnymi.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:14:55 »
Ustawienie ciśnienia na ślepym sitku, za dużo Wam nie powie o tym jakie masz ciśnienie ekstrakcji.
Należałoby użyć Scace 2, czyli coś co emituje faktyczny opór ciastka kawowego.

Zerknijcie sobie co piszę to tym barista hustle:

"the pump pressure gauge does not give an accurate reading of the pressure in the puck. Try
running the machine without any coffee in the basket — you’ll probably find that the pressure gauge shows
something close to 8 or 9 bars, even though there’s no resistance from the coffee, which means the pressure
at the group is close to zero.
For this reason, a special tool is needed to measure the effective pressure at the puck, such as the ‘Scace 2’.
 This tool locks into the group like a portafilter, and it uses
a flow restrictor at the exit to mimic the resistance produced by a puck. It then measures the pressure in the
space above the puck."

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:20:25 »
W trakcie ekstrakcji manometr ekspresu pokazuje u mnie tyle samo co podczas testu na ślepym sitku.

Try
running the machine without any coffee in the basket — you’ll probably find that the pressure gauge shows
something close to 8 or 9 bars, even though there’s no resistance from the coffee, which means the pressure
at the group is close to zero.
U mnie nie pokazuje wzrostu ciśnienia.

Jakie zatem jest wg. Ciebie @pj.w zalecane ciśnienie dla maszyny z pompą wibracyjną? No i dlaczego ciśnienie z pompy rotacyjnej ma być ustawione inaczej - jeśli to ten sam zamknięty układ? Rozumiem, że charakterystyka wzrostu ciśnienia generowanego przez jedną, a drugą pompę jest inna, ale dlaczego ma być inna jego końcowa wartość?
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 18:24:14 wysłana przez Kasper »

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:25:39 »
Pytanie gdzie to ciśnienie jest mierzone?
Jeżeli na ślepym sitku bez przepływu i na sitku z kawą z przepływem masz to samo ciśnienie, to znaczy, że nie jest to ciśnienie bezpośrednio nad ciastkiem, zgadza się?
Ja bym zaufał serwisantom, jeżeli nie masz możliwości wykonania pomiaru rzeczywistego ciśnienia na ciastku.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:30:28 »
Rurka manometru odchodzi od krzyżaka, do którego dochodzi pompa i zarazem wychodzi woda na bojler i wychodzi zawór OPV.

Nie wiem czy to to samo ciśnienie czy nie... Przecież w trakcie ekstrakcji część wody wypływa przez ciastko, część jest cofana - i to miałby być odpowiedni przepływ dla zmierzenia ciśnienia nad ciastkiem. Ale na ślepym sitku całość wody jest cofana - co też jest przepływem...
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 18:33:44 wysłana przez Kasper »

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:39:52 »
Pytanie gdzie to ciśnienie jest mierzone?
Jeżeli na ślepym sitku bez przepływu i na sitku z kawą z przepływem masz to samo ciśnienie, to znaczy, że nie jest to ciśnienie bezpośrednio nad ciastkiem, zgadza się?
Ja bym zaufał serwisantom, jeżeli nie masz możliwości wykonania pomiaru rzeczywistego ciśnienia na ciastku.
Pamiętasz może ile miałeś w Musica o ile mierzyles na ślepym?  Mam mam obecnie 15,5bar domniemam że za dużo? mi serwis kazała ustawić 12 i ma to niby dac 9 na ciastku

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:44:04 »


Luca Bezzera mówi że ma być 11 dla pompy wibracyjnej.

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:45:39 »
Przy prawidłowo dobranym przemiale, przepływ przez ciastko wynosi mniej więcej 54 gramy w 30 sekund, przy ciśnieniu 9 bar.
Prz zbyt drobnym przemiale, będziesz miał mniejszy przepływ przez ciastko, a więcej cofanej wody.
Przy ślepym sitku, wszystko się cofa.
Nie wiem na ile pomiar na ślepym sitku i wskazanie manometru pokazuję Ci rzeczywiste ciśnienie nad ciastkiem. Zależy to zapewne od konkretnej maszyny. Maszyny mierzą to ciśnienie gdzieś przed ciastkiem, nad ciastkiem będzie zawsze niższe, ze względu na stratę energii. O ile niższe? Bez pomiaru czymś w stylu Scace to trochę gdybanie. Dlatego zaufałbym zaleceniom producentów czy elektros, oni tych maszyn przerobili masę i być może nawet coś zmierzyli ;). Włochom, jeżeli chodzi o maszyny do espresso warto zaufać ;)
Bardziej bym próbował na Twoim miejscu sprawdzić co pokazuje manometr, kiedy masz dozę 18 gram, uzysk 30 gram i czas ekstrakcji 30 sekund. Jeżeli przy takich parametrach będziesz miał 9 bar, to jesteś blisko książkowego ciśnienia ekstrakcji.

Nie pamiętam już jak to było w Musica. Może @WS pomoże.

I też trzeba pamiętać, że przy prawidłowo dobranym przemiale, ciśnienie nie musi osiągnąć maksymalnej wartości. Ciśnienie zależy od oporu ciastka. Dlatego można zrobić maszynę bez OPV (patrz Oscar) i też uzyskać prawidłową ekstrakcję.
« Ostatnia zmiana: 27 Sierpień 2020, 18:52:58 wysłana przez pj.w »

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:51:32 »
Ustawienie ciśnienia na ślepym sitku, za dużo Wam nie powie o tym jakie masz ciśnienie ekstrakcji.
Należałoby użyć Scace 2, czyli coś co emituje faktyczny opór ciastka kawowego.

Zerknijcie sobie co piszę to tym barista hustle:

"the pump pressure gauge does not give an accurate reading of the pressure in the puck. Try
running the machine without any coffee in the basket — you’ll probably find that the pressure gauge shows
something close to 8 or 9 bars, even though there’s no resistance from the coffee, which means the pressure
at the group is close to zero.
For this reason, a special tool is needed to measure the effective pressure at the puck, such as the ‘Scace 2’.
 This tool locks into the group like a portafilter, and it uses
a flow restrictor at the exit to mimic the resistance produced by a puck. It then measures the pressure in the
space above the puck."
Sprzęt do pomiaru konkretny , ja dysponuje jedynie czymś takim , dało by do jakoś wykorzystać? 

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Sierpień 2020, 18:53:58 »
Myślę, że tak, możesz ustawić restryktor przepływu w okolicach 54 gram w 30 sekund?
Tak jest to zrobione w Scace 2.

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Sierpień 2020, 19:07:51 »
Myślę, że tak, możesz ustawić restryktor przepływu w okolicach 54 gram w 30 sekund?
Tak jest to zrobione w Scace 2.

wydaje mi się że powinno być to wykonalne , rozumiem że przy takiem przepływie powinno być 9bar na ciśnieniomierzu ? te 54g/30s to rozumiem pewne wartości dotyczące wszystkich ekspresów które mają wibracyjne pompy ?

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3461
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Sierpień 2020, 19:18:14 »
To takie uproszczenie ekstrakcji aby wykonać powtarzalny pomiar na każdej maszynie 
Założono dozę 18 gram i uzysk 36 gram w sekund. Do tego 18 gram wody zostających w ciastku.
Co w sumie daje przepływ 54 gram w 30 sekund.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi