Autor Wątek: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)  (Przeczytany 194801 razy)

Offline MajkJaro

  • Wiadomości: 295
  • Ekspres: Ascaso Steel Uno Prof PID
  • Młynek: Mazzer Super Jolly Electronic
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #540 dnia: 21 Kwiecień 2021, 09:10:04 »
Mam swój egzemplarz i ja! Co do wykonania nie mam zastrzeżeń, przepuściłem jakieś 100g starych ziaren na początek i od razu rzuciłem się na głęboką wodę. Odpaliłem na serio wyremontowaną europiccolę, pomieszałem igłami, ubiłem, wycisnąłem - i dostałem całkiem smaczne małe espresso. Muszę spróbować trochę drobniejszego mielenia, bo pierwsze krople z portafiltra lecą dość szybko i jeszcze przede mną żonglerka ziarnami i grubością między espresso a przelewem. Jak na razie - jestem zadowolony z zakupu.
Poprosimy większą recenzję ze zdjęciami :)

Offline maut

  • Wiadomości: 1
  • Ekspres: Rancilio Silvia
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #541 dnia: 21 Kwiecień 2021, 09:46:24 »
A ja czekam niecierpliwie na obiecany filmik pokazujący działanie młynka z dyskiem?

Offline kacperb Mężczyzna

  • Wiadomości: 187
  • Ekspres: V60, Kalita Wave, Orea V3, Europiccola
  • Młynek: Kinu, DF64
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #542 dnia: 21 Kwiecień 2021, 10:46:24 »
Podrzucam znalezione na forum home-barista.com linki z przydatnymi możliwymi modyfikacjami:
Czytelniejsza tarcza ze skalą na całym obwodzie:
drive.google.com/file/d/1DSTEw1B6vTzvlywxU8TRAr4ox10H5yzj/view
Czytelniejszy wskaźnik grubości mielenia:
thingiverse.com/thing:4833793

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #543 dnia: 21 Kwiecień 2021, 11:12:21 »
 :brawa: :brawa:
Powinni to zastosować w fabryce. Przesłałem im. :)
« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2021, 11:45:06 wysłana przez Janusz »
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #544 dnia: 21 Kwiecień 2021, 11:16:24 »
Szkoda, że oznaczenia tarczy nie są dwa razy dokładniejsze. Zdaje się, że są takie same lub podobne jak w oryginale, czyli dosyć spore odległości między kolejnymi kreskami.

Offline JohnnyB Mężczyzna

  • Wiadomości: 19
  • Ekspres: Delonghi Icona, Bezzera Aria MN PID
  • Młynek: DF64
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #545 dnia: 21 Kwiecień 2021, 18:58:06 »
Dysk ten nie jest i nie miał być any-popcorningowy.
Jest to restryktor - jego zadaniem jest ograniczyć ilość kawy dostającej się do żaren i jej nacisk przy większym zasypie.


Z jakiejś przyczyny ubzdurałem sobie, że miał być anty-popcorningowy. Natomiast jeśli chodzi o restrykcję ziaren to plastikowy, który wyciąłem z karty wydłużył czas mielenia o ok 7 sekund przy zasypie 18g, więc chyba działa jak powinien. Mierzyliście czas dla metalowego?

Szkoda, że oznaczenia tarczy nie są dwa razy dokładniejsze. Zdaje się, że są takie same lub podobne jak w oryginale, czyli dosyć spore odległości między kolejnymi kreskami.

Bo chodzi o zachowanie oryginalnego skoku skali i pokrycie powyżej 90 dla grubych przemiałów. Oczywiście można sobie wydrukować w stopniach 0-360, ale wtedy zamiast pod espresso mielić ,dajmy na to na 9, będzie trzeba ustawić na powiedzmy 30 dla takiej samej grubości mielenia.



Z modyfikacji jest jeszcze pierścień-wskaźnik do wyznaczenia punktu styku żaren jako nowe zero skali:

https:// www. youtube.com/watch?v=fQjtYgYr4Kw

« Ostatnia zmiana: 21 Kwiecień 2021, 19:20:39 wysłana przez JohnnyB »

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #546 dnia: 22 Kwiecień 2021, 09:28:10 »
Oczywiście można sobie wydrukować w stopniach 0-360, ale wtedy zamiast pod espresso mielić ,dajmy na to na 9, będzie trzeba ustawić na powiedzmy 30 dla takiej samej grubości mielenia.

Chodzi o to żeby skala była dokładniejsza dla mikrolegulacji. Główna numeracja może zostać ta sama, ale pomiędzy można spokojnie wstawić dodatkową, mniejszą kreskę (połówkę) dla bardziej precyzyjnego ustawienia.

Fajnie że tak szybko pojawiają sie takie modyfikacje/usprawnienia. Te dodatkowe wskaźniki to świetna sprawa. Innym ciekawym rozwiązaniem byłoby naniesienie skali po obwodzie tego pierścienia, najlepiej poprzez precyzyjne nacięcia. Regulacja względem oryginalnego wskaznika-ziarenka byłaby łatwiejsza i bardziej precyzyjna.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #547 dnia: 22 Kwiecień 2021, 20:56:58 »
A ja czekam niecierpliwie na obiecany filmik pokazujący działanie młynka z dyskiem?

Przepraszam za przydługie oczekiwanie. Mieliśmy ostatnio nieco za dużo pracy. Nie sądziłem, że aż tak wiele osób spoza Polski śledzi to nasze forum a w szczególności ten wątek. Po opublikowaniu zdjęć i opisu montażu tych dysków co chwila muszę odpowiadać na e-maile z różnych krajów Europy. Nie tylko zresztą ja. Tom także to odczuł i skutkiem tego jest wysyłka do niego na testy zestawu lejek plus dysk. Jeśli się sprawdzi to wprowadzi ten zestaw do sprzedaży.
Poniżej film obrazujący mielenie kawy w młynku z zainstalowanym dyskiem:

ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #548 dnia: 23 Kwiecień 2021, 11:45:48 »
chodzi o zachowanie oryginalnego skoku skali
Ale przecież to mogłyby być połówki, nie muszą zmieniać oznaczenia cyfrowego.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #549 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:21:23 »
Dzisiaj moja ekscytacja młynkiem minęła. Nie kupiłbym go drugi raz i dość poważnie zastanawiam się nad sprzedażą.

Wysłałem pytanie do Janusza co zrobić z zatykaniem młynka (czasami musiałem naprawdę mocno pompować 10 razy, żeby kawa wyszła). Dostałem szybką odpowiedź, że producent zamontował dwie silikonowe wkładki i trzeba jedną usunąć. Wystarczy tylko odkręcić widełki, odkręcić podstawę, odkręcić przednią ramkę, odkręcić guzik (klucz 19), powalczyć z folią, którą oklejony jest młynek, odkręcić lejek i gotowe. Były dwie. Wszystko zajęło może z 40 min, z odkurzaniem i skręcaniem.

Po wstępnym mieleniu kawy wszystko zaczęło się tak elektryzować, że zacząłem żałować, że wyjąłem uszczelkę:

gniota.jpg




Nie wiem czy to widać dobrze na filmie, ale jest dramat.

Po telefonie dowiedziałem się, że to wina kawy, mam rozkręcić młynek i przetrzeć go szmatką. Tak też zrobiłem.  Oczywiście nie pomogło.

Dodam, że kawa przed wyjęciem uszczelki nie elektryzowała się zupełnie przy mieleniu pod espresso.

Kilka zdjęć z poprawki:

https://photos.app.goo.gl/VhefVZBhe1LJrHg46

edit...

Aha, zapomniałem jeszcze ostrzec, przed zbyt mocnym dokręcaniem śruby lejka. Przy mocnym dokręceniu śruba wystaje (!) z drugiej strony i zahacza o wózek, można uszkodzić młynek.

Uważajcie też na folię, u mnie z jednej strony była nieprzyklejona i trzeba ją było naciąć, aby nie zerwać z widocznej części.
« Ostatnia zmiana: 23 Kwiecień 2021, 15:48:56 wysłana przez stefunk »

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3169
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #550 dnia: 23 Kwiecień 2021, 15:58:46 »
Fakt, śmieci strasznie, ale mam dwie uwagi - po pierwsze, zanim wsypiesz kawę do młynka zamieszaj ją trzonkiem łyżeczki zamoczonym w szklance z wodą tak, żeby żeby tylko był mokry (bez kropel). Powinno pomóc.
Po drugie, kubeczek zdaje się być zbyt nisko.

Offline robert-o Mężczyzna

  • Wiadomości: 117
  • Ekspres: Cafelat Robot, Venus 4tz; FP, AP, V60-01
  • Młynek: DF64, Timemore G1S, 1Zpresso E, Hiku, Timemore Go
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #551 dnia: 23 Kwiecień 2021, 16:12:27 »
Po wstępnym mieleniu kawy wszystko zaczęło się tak elektryzować, że zacząłem żałować, że wyjąłem uszczelkę:

Jeśli pozbyłeś sie całkowicie tego antyzbrylacza, to zamontuj spowrotem ale jedną warstwe. Też całosć wyciągnąłem i własnie tak sie elektryzowało. Zamontowałem spowrotem tylko jedną warstwę i jest o niebo lepiej, kawa leci prosto do kubeczka z minimalnym kurzeniem. Do wydmuchania zostaje jedynie ok 0.5-0.7g.

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #552 dnia: 23 Kwiecień 2021, 16:18:29 »

Jeśli pozbyłeś sie całkowicie tego antyzbrylacza, to zamontuj spowrotem ale jedną warstwe.

Pozbyłem się tylko jednej warstwy.

Nie dało się używać go bez drugiej wkładki, założyłem ją z powrotem i problem zniknął. Wolę problem z pompowaniem niż elektryzowaniem się kawy  :picardpalm:

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 668
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #553 dnia: 23 Kwiecień 2021, 19:03:39 »
@stefunk Wow jestem w głębokim szoku, że ludzie są skłonni wydać takie pieniądze za ten młynek, niestety w moim mniemaniu wygląda jak większość chińskich sprzętów, czyli głównie cyferki (duże żarna itp.) Jakbym miał tak pompować za każdym razem to zwariować można.
Darmowe ogłoszenia sprzedaż aut - https://brumly.pl/

Offline krystians Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6232
    • Lens tru3
  • Ekspres: ap, fp, moka, phin, tygielek, v60-2, Kalita, Kompresso
  • Młynek: Kinu m47, Wilfa Uniform
Odp: Młynek DF64 - do SD (podobny do...?)
« Odpowiedź #554 dnia: 23 Kwiecień 2021, 19:10:15 »
Ja też kiedyś byłem w szoku, że ludzie wydają kilkaset złotych na młynek ręczny do kawy. Teraz już mnie to nie dziwi.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi