Autor Wątek: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e  (Przeczytany 6132 razy)

Offline krpr

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Ascaso i2 mini red
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Sierpień 2020, 22:41:22 »
Ok, znalazłem rozwiązanie - montaż oryginalnej dyszy Lelit steam wand MC742,
czyli dyszy kulowej, regulowanej góra dol. Cena: 22euro, ale jak to kupić w Polsce?

Offline krpr

  • Wiadomości: 5
  • Ekspres: Lelit Anna
  • Młynek: Ascaso i2 mini red
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #16 dnia: 10 Sierpień 2020, 09:14:17 »
Ok, znalazłem rozwiązanie - montaż oryginalnej dyszy Lelit steam wand MC742,
czyli dyszy kulowej, regulowanej góra dol. Cena: 22euro, ale jak to kupić w Polsce?

mc742.jpg

Offline r.pytel Mężczyzna

  • Wiadomości: 85
  • Ekspres: La Cimbali m32 Bistro, m31 Bistro,
  • Młynek: Żółta Eureka Mignon :-) Cunill Marfil, Baratza Sette 270,
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #17 dnia: 10 Sierpień 2020, 12:25:00 »
Hej,
Zobacz na coffeeparts lub gastroparts może tam będą mieli

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #18 dnia: 22 Kwiecień 2021, 10:03:49 »
Czesc.
Podepnę się pod temat. Posiadam bliźniaczy model: PL41TEM i mam własnie ten spieniacz kulowy z dyszą z pojedynczym otworem, którą widać na zdjęciu post wyżej.

Niestety mimo, że zrobiłem nim już kilkadziesiąt "spieniań" to mam problem z uzyskaniem drobnej, gęstej piany.
Wir się tworzy, jednak żeby jakakolwiek piana powstała muszę trzymać końcówkę dyszy tuż na powierzchni mleka (wtedy też trochę pryska, ale znosnie). Niestety wtedy piana nie jest wypolerowana i wygląda to tak, że jest warstwa piany na górze, a później warstwa mleka na dole.

Z kolei gdy po kilku sekundach zanużę dyszę głębiej (tak jak we wszystkich instruktażach spieniania mleka), to piany jest jak na lekarstwo, własciwie wtedy otrzymujemy praktycznie niespienione mleko).

Czy ja cos robię źle, czy może da się cos z tą dyszą jeszcze zrobić?

Offline Carlos68

  • Wiadomości: 99
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Eureka mignon XL
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #19 dnia: 22 Kwiecień 2021, 10:34:52 »
@daftu Miałem kiedyś ekspres ascaso z termoblokiem do pary i końcówką z jednym otworem. Podczas spieniania wymagana była wielka dokładność i czujność podczas manipulowania dyszą. Ciągła korekcja pozycji dyszy weszła w nałóg a i tak spienione mleko nigdy nie było idealne ale znów bardzo złe też nie, taki był urok maszyny.

Offline arob

  • Wiadomości: 385
  • Ekspres: Lelit MaraX
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Comandante C40 NB
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #20 dnia: 22 Kwiecień 2021, 11:01:15 »
Mam tą samą dyszę i da się na tym zrobić dobre mleko, ale jak pisze @Carlos68  trzeba być dokładnym.

Robię tak:

1. Zaczynam z dyszą lekko zanurzoną żeby po odkręceniu zaworu pary mleko nie zaczęło się od razu napowietrzać.
2. Opuszczam dzbanek, aż zacznie "syczeć" - trzeba to zrobić ostrożnie, żeby nie przesadzić, bo wtedy efekt będzie taki jak u Ciebie.
3. Utrzymuję stałą wysokość dyszy nad powierzchnią delikatnie opuszczając dzbanek.
4. Kiedy dzbanek robi się lekko ciepły, to przestaję wtłaczać powietrze i lekko zanurzam dyszę. Na tutorialach mają zazwyczaj maszyny gastro, gdzie proces napowietrzania faktycznie może trwać kilka
    sekund. U nas trwa to dłużej.

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #21 dnia: 22 Kwiecień 2021, 13:21:18 »
Mam tą samą dyszę i da się na tym zrobić dobre mleko, ale jak pisze @Carlos68  trzeba być dokładnym.

Robię tak:

1. Zaczynam z dyszą lekko zanurzoną żeby po odkręceniu zaworu pary mleko nie zaczęło się od razu napowietrzać.
2. Opuszczam dzbanek, aż zacznie "syczeć" - trzeba to zrobić ostrożnie, żeby nie przesadzić, bo wtedy efekt będzie taki jak u Ciebie.
3. Utrzymuję stałą wysokość dyszy nad powierzchnią delikatnie opuszczając dzbanek.
4. Kiedy dzbanek robi się lekko ciepły, to przestaję wtłaczać powietrze i lekko zanurzam dyszę. Na tutorialach mają zazwyczaj maszyny gastro, gdzie proces napowietrzania faktycznie może trwać kilka
    sekund. U nas trwa to dłużej.

Dzięki. To ja właśnie robię coś podobnego tyle, że jeśli chce mieć naprawdę w miarę sporo tej piany (żeby coś porysować na kawie :) ) to muszę mieć długo dyszę na powierzchni i wtedy jak już ją zanużam do polerowania to mleko mam mocno ciepłe, więc niewiele czasu zostaje na tą czynnosć, żeby nie zaczęło parzyć (a wtedy koniec).

Offline daftu

  • Wiadomości: 22
  • Ekspres: Lelit Anna PL41TEM
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #22 dnia: 22 Kwiecień 2021, 13:22:56 »
@daftu Miałem kiedyś ekspres ascaso z termoblokiem do pary i końcówką z jednym otworem. Podczas spieniania wymagana była wielka dokładność i czujność podczas manipulowania dyszą. Ciągła korekcja pozycji dyszy weszła w nałóg a i tak spienione mleko nigdy nie było idealne ale znów bardzo złe też nie, taki był urok maszyny.

Na to wychodzi, że już więcej nic też nie wycisnę ponad to co robię. Szkoda, myslałem, że mleko nie będzie tu problemem.

Offline Pawelc25 Mężczyzna

  • Wiadomości: 53
  • Ekspres: Ascaso Steel Duo Prof
  • Młynek: ZF64W
Odp: Spienianie mleka przy użyciu Lelit Anna PL41e
« Odpowiedź #23 dnia: 02 Maj 2021, 08:11:04 »
@dafu .
A nie jest tak że nie malujesz pianą z mleka tylko robisz to w creme z kawy? Piana do wykończenia.
W jakimś poście były filmiki na których to widać bardzo dobrze.
Też myślałem że to mlekiem i pianą się robi .
Tu popatrz https://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=228.735   

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi