Autor Wątek: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv  (Przeczytany 7335 razy)

Offline dembiec Mężczyzna

  • Wiadomości: 239
  • Ekspres: NS Musica
  • Młynek: F64 Evo
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #30 dnia: 28 Sierpień 2020, 11:03:51 »
Po prostu nie chcą kopać się koniem (przepraszam klientem) ;).
Ludzie kupują OPV i proszą ich aby ustawić 9 bar na ślepym sitku.

Da to prawdopodobnie maksymalne ciśnienie ekstrakcji w okolicach 7-8 bar na ciastku, co w domu, przy średniej jakości młynku i być może błędach w dystrybucji da spokojniejszą, równiejszą ekstrakcję.

Natomiast oni ewidentnie zalecają 12 bar na ślepym sitku (prawdopodobnie po konsultacji z NS). Zresztą czytając Wasze wypowiedzi sprawdzające przepływ przy różnych ciśnieniach wygląda, że te 12 bar faktycznie ma sens.

Jeżeli nie zejdziemy z ciśnieniem poniżej 6 bar, to i tak będzie OK i kawa będzie miała cremę i smakowała jak espresso. Nie przejmowałbym się aż tak bardzo. Ważniejsze to dobre ziarna, dobry dobór przemiału, dozy i uzysku oraz poprawna, równa dystrybucja. Wtedy na pewno efekty będą świetne. Nie ma cudów.
Dodzwoniłem sie do serwisu oficjalnego simonelli w Pl , ostatecznie dowiedziałem się, że powinno być ustawione około 10 bar ale ślepe sitko w ogóle nie jest wiarygodne do pomiaru ma być to co pisałeś czyli kolba z przepływem , serwisant był dobrze zorientowany  powiedział ze na ślepym jest za dużo czynników które zaburzają pomiar , nawet pusta kolba z powietrzem na to wpływa,  zależne jest jeszcze od rodzaju opv wymienił jakieś dwa rodzaje, często są modyfikacje w nowszych modelach które często coś zmieniają i popoprawiają  dodał że raczej nie ma opcji  aby z fabryki wyjechał źle ustawiony.
Jak widać co miejsce to inna informacja :)

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #31 dnia: 28 Sierpień 2020, 11:49:22 »
Testów ciąg dalszy.

Dzisiaj rano dwa shoty na przepływie ustawionym wczoraj czyli ok. 60 g w 25 s. I wiecie co? Było dobrze. Spodziewałem się kanałów, które zaleją mi ścianę, a nic takiego się nie wydarzyło :). Zmniejszyłem grubość przemiału, ale w sumie nieznacznie. Na filiżance pojawiło się kilkanaście kropek od mikro kanałów, więcej niż do tej pory, ale myślę że zupełnie akceptowalnie (w miejscach gdzie piłem najlepsze espresso wyglądało to podobnie).

W kwestii smaku. Mam wrażenie że najbardziej zyskało body, struktura i jego "pełność" jest inna. Jakby rzeczywiście z ziaren zostało wyciągnięte więcej.

Za to woda na powierzchni ciastka jest nadal.

Co mnie jeszcze martwi - za dużo sprzecznych informacji w (rzekomo) wiarygodnych źródłach. Ja muszę mieć wszystko potwierdzone, wyliczone i zmierzone - dlatego wkurza mnie, że w sumie nie wiem jakie jest rzeczywiste ciśnienie ekstrakcji... Może wystarczy że skupię się na zmierzonym przepływie? Tylko dlaczego przy testach z filmików powyżej uzyskali ten sam przepływ co ja na 10B, a nie 13B jak u mnie? No i dlaczego pan Bezzera mówi, żeby ustawić manometr na 11B, a serwisy na 10 lub 12B...?

Tak dużo pytań - tak mało odpowiedzi.

Odpowiadając - sam smak to dla mnie za mało - muszę mieć tę świadomość potwierdzoną wskazaniem, że ustawienia są prawidłowe :).

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #32 dnia: 28 Sierpień 2020, 13:09:07 »
No i co - nic się nie zgadza...

Nie wytrzymałem i wyjąłem stary manometr nakręcany na wylewkę kupiony kiedyś do Gaggi, próbując zrobić coś takiego:

https://www.home-barista.com/espresso-machines/building-portafilter-pressure-gauge-t4254.html

Z racji braku zawory kontrolującego wypływ zwyczajnie nie dokręciłem odpowiednio elementów połączeń i ustawiłem "przeciekanie" na ok 30-40g w 24 s. Jaki jest efekt tych pomiarów?

Na rzekomo prawidłowym przepływie ustawionym wczoraj i wskazaniu manometru ekspresu 13B ciśnienie pokazane na moim profesjonalnym urządzeniu wynosiło ok 12B. Dopiero zjeżdżając ze wskazaniem manometru ekspresu do 10B uzyskałem na wylewce 9B. Wg wskazań p. Bezzery mając 11B na ekspresie otrzymujemy jakieś 10B w ekstrakcji...

Jak żyć?

Offline Krakus Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3165
  • Ekspres: Ascaso Arc ++, ECM Casa V
  • Młynek: C40 IH RC, Niche Zero
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #33 dnia: 29 Sierpień 2020, 10:00:33 »
Z OPV to jest tak - jak zmodowałem swoje Ascaso i włożyłem OPV kupiony w Coffeeparts, to aby mieć 9 barów na sitku parząc doppio musiałem OPV ustawić na 10,5 bara (na ślepym sitku). Z kolei w ECM Casa V na ślepym ustawiam 9b, w trakcie ekstrakcji też jest 9b. Czyli sposób ustawiania zależy od konstrukcji/jakości OPV.

Offline Kasper Mężczyzna

  • Wiadomości: 599
  • Ekspres: Bezzera Magica
  • Młynek: OE Pharos 2, C-40 IH
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #34 dnia: 29 Sierpień 2020, 11:43:09 »
Tylko widzisz, moim problemem jest to, że (podobno) te różne sposoby powinny ze sobą współgrać dając w efekcie ten sam wynik - u mnie się to ni jak nie zgrywa.

Offline Glupia

  • Wiadomości: 11
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Styczeń 2021, 23:51:55 »
Witajcie, ostro się zastanawiam nad zakupem Oscara II, ale jak to faktycznie z tym opv.
Producent fabrycznie go nie daje i zakłada, że kawa z niego jest the Best :)
Z drugiej strony wielkie boom na zakładanie opv... Przecież dla producenta dołożone fabryczne opv zapewne kosztuje w procesie kilka eur, więc dlaczego go nie montuje?
Czy przez to fabryczny Oscar II jest gorszy? Jest wart zainteresowania?

Pozdrawiam

Offline pj.w Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 3458
  • Ekspres: Londinium R, Strietman CT2
  • Młynek: Titus Nautilus, Kafatek MC4, Baratza Forte BG, 1zpresso ZP6
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Styczeń 2021, 10:21:24 »
OPV ułatwia przygotowanie espresso, maskuje błędy.
Kilka EURO razy tysiące maszyn to już spora różnica dla księgowych. Do tego NS ma wyższy model Musica z OPV, więc Oskar musi być uproszony aby był rynek na Musicę.

Kupując z elektros, możesz zamówić zestaw OPV montowany w fabryce NS.
Moim zdaniem warto dopłacić, kosztem rzeźbionych tamperów czy drogich sitek.

skansen

  • Gość
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #37 dnia: 08 Styczeń 2021, 21:13:53 »
@Glupia a może od razu się szarpniesz na NS Musica? Ma wszystko to co Oscar plus OPV, programowanie wolumetryczne, preinfuzję i szereg innych rzeczy. Miałabyś już w pełni docelowy ekspres... Czasem jest w promocji za +/- 5000zł, ja bym polował.

Offline Glupia

  • Wiadomości: 11
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #38 dnia: 08 Styczeń 2021, 22:28:11 »
@skansen - Myślałem nawet nad używanym... Ale jednak to trochę duże ryzyko... :(

W praktyce chyba pójdzie manewr :
- nivona 769 dla żony i na szybkie kawy zwykle, mleczne i Espresso
- kazak rota dla mnie na pożądne pożądane czy porządne  ;) espresso
« Ostatnia zmiana: 04 Marzec 2021, 12:05:14 wysłana przez Fux »

Offline Nihil Mężczyzna

  • Wiadomości: 126
  • Ekspres: Lelit Bianca 162T, Aeropress
  • Młynek: Nietzsche Zero, Kinu M47 Phoenix
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #39 dnia: 10 Styczeń 2021, 00:23:04 »
Nie do końca rozumiem teorie, że mierzenie ciśnienia przy ślepym sitku nie jest wiarygodne. Przecież chodzi o pomiar maksymalnego ciśnienia na jakie pozwala zawór OPV. Jak ustawimy ma 9 czy lekko więcej to po prostu mamy pewność, że ciśnienie powyżej tego pójdzie zaworem, a nie przez sitko. A na sitku to już kwestia przemiału, chodzi o to, żeby ekspres nie cisnął tam powyżej 9 barów. Źle rozumuję? Swoją drogą testowałem na mojej Gaggi i dużej różnicy między kawą na OPV wyregulowanym na 9 i 12 (mierzonym zarówno manometrem przy kolbie jak i tym zamontowanym przy pompie), przy dostosowaniu przemiału, nie wyczuwam.

Offline piotrdab

  • Wiadomości: 148
  • Ekspres: Ascaso Uno Black, aeropress, moca, Melitta Aroma Signature
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita, Ascaso i-1 mini, Timemore Nano, Severin
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #40 dnia: 10 Styczeń 2021, 12:33:30 »
@Nihil "dużej różnicy między kawą na OPV wyregulowanym na 9 i 12 (mierzonym zarówno manometrem przy kolbie jak i tym zamontowanym przy pompie), przy dostosowaniu przemiału, nie wyczuwam."
I to jest interesująca obserwacja, będzie pouczające, także dla mnie, jeśli skomentują to inni praktycy, mający duże doświadczenie ze zmienianiem tego ciśnienia na OPV. Bo wiele razy już słyszałem i czytałem, że nie ma sensu korygować co chwilę ustawień ciśnienia, "robi się to raz na kilka miesięcy i już nie rusza". A więc jak - czy jest duża różnica w smaku lub jakości espresso, jeśli będzie 9 vs 10 vs 11 barów?

Offline stefunk

  • Wiadomości: 272
  • Ekspres: Rancilio Epoca DE 2GR, Lelit MaraX
  • Młynek: Mazzer, GnIOTA, Xeoleo, 1zpresso JX-PRO
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #41 dnia: 03 Marzec 2021, 14:51:01 »
Właśnie przetestowałem kilka shotów na opv wyregulowanym do 12bar i później zszedłem do 9. Mam podobne odczucia, nie ma drastycznej różnicy

Offline gniewko Mężczyzna

  • Wiadomości: 112
  • Ekspres: Oscar II/Aeropress/FrenchPress
  • Młynek: Rancilio Kryo OD
Odp: Nuova simonelli oscar\Musica ustawienie opv
« Odpowiedź #42 dnia: 03 Marzec 2021, 15:43:51 »
Właśnie przetestowałem kilka shotów na opv wyregulowanym do 12bar i później zszedłem do 9. Mam podobne odczucia, nie ma drastycznej różnicy
Ale czym ta różnica się objawia? Mniej czy więcej kwasu?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi