Autor Wątek: Nuova Simonelli Musica  (Przeczytany 26794 razy)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Nuova Simonelli Musica
« dnia: 15 Lipiec 2014, 20:05:03 »
Nuova Simonelli Musica, wersja Lux.

http://images69.fotosik.pl/1/c9e6bffc1f0e1cd3.jpg
Nuova Simonelli Musica


Dane techniczne:
- korpus ze stali nierdzewnej
- bojler: miedziany, pojemność 2 l, fabrycznie izolowany
- grupa kawowa mosiężna, chromowana
- pompa wibracyjna
- zbiornik wody 3 l, są wersje z podłączeniem do sieci wodociągowej i odprowadzeniem ścieków
- trzy programowane przyciski dawkowania wody
- preinfuzja programowana, sterowana elektronicznie
- profesjonalny portafilter, z podwójną otwartą wylewką waży 630 g
- dysza pary zapożyczona z profesjonalnych ekspresów gastronomicznych, ruchoma, z czterema dziurkami, uruchamiana dźwignią
- dysza gorącej wody
- manometr pokazujące ciśnienie w bojlerze
- zawory: antypróżniowy (antydepresyjny) i OPV
- automatyczne dopełnianie bojlera
- blokada pracy ekspresu w razie braku wody w zbiorniku
- wymiary w mm: 320 (sz) x 430 (w ) x 400 ( gł)
- waga netto (z pustym zbiornikiem): 20 kg
- moc 1200 Watt
Ten ekspres jest dostępny także w wersji Lux, z krawędziami podświetlanymi diodami LED, wtedy jest o około 150 euro droższy. Chciałem taki kupić, ale doszedłem do wniosku, że rzadko będę go oglądał przy zgaszonym świetle i nabyłem standardową wersję.

Nuova Simonelli Musica to klasyczny ekspres typu HX, z wymiennikiem ciepła. Można parzyć kawę i spieniać mleko jednocześnie. Woda jest pobierana ze zbiornika, nie ma kontaktu z wodą z bojlera, ogrzewa się przez wymiennik ciepła. Do zakupu takiego ekspresu skłonił mnie gust mojej żony, która w tamtym czasie lubiła cappuccino. Mnie wkurzało przyrządzanie go w Steelu Ascaso, w kółko trzeba go było rozgrzewać i schładzać. Znalazłem wygodniejsze rozwiązanie i Musica pojawiła się w kuchni. A wtedy żona przestała pić cappuccino, nad czym zresztą usilnie pracowałem.
Wybrałem ten ekspres ze względu na bardziej zakrytą grupę kawową niż grupa E61. Wcześniej używałem go w górskim pensjonacie i przekonałem się, że jest stabilniejszy temperaturowo niż Vibiemme Domobar bez HXa, którego kiedyś miałem. Spodobała mi się też dźwignia pary, chociaż rzadko piję cappuccino. Dla mnie jest to wygodniejsze rozwiązanie niż pokrętło. W komplecie z ekspresem jest tylko jeden portafilter. Miałem zamówić drugi, ale zapomniałem. No i kiedy ekspres dotarł, to się okazało, że sitka siedzą w portafiltrze jak przyklejone i trzeba je podważać łyżeczką, żeby wyciągnąć. Kupiłem więc portafilter w Polsce, kompatybilny, ale to już nie oryginał. Niby pasuje, ale trzeba go mocniej dociągać, żeby nie kapało z grupy. Mam też wrażenie, że przyczynił się do szybszego zużycia uszczelki grupy (chociaż wytrzymała dwa lata). Także, drugi portafilter jest w tym ekspresie potrzebny i jak kupować, to oryginalny, choć droższy. Średnica sitka wynosi 58 mm, z zakupem dodatkowych nie ma problemu, firmowe są bardzo dobre, ale nie ma ślepego sitka. Ciśnienie w bojlerze fabrycznie było ustawione na 1,4 bara, zmieniłem je na 1,3, żeby obniżyć temperaturę parzenia. Presostat jest łatwo dostępny za tacką ociekową, ułatwia to jego regulację bez rozkręcania ekspresu, śrubka do regulacji była zamalowana farbą. Można też, jak ktoś lubi, programować różny czas preinfuzji (namaczanie wstępne). Mój model nie ma odprowadzenia zlewek z tacki, ale wystarczy zrobić w tacce dziurę w przygotowanym miejscu, podłączyć odpowiedni wąż i gotowe.
Musicę mam 2,5 roku, działa bez zastrzeżeń. Co pół roku ją odkamieniam, raz w tygodniu robię backflush dedykowaną chemią, a na koniec dnia, chyba że zapomnę, backflush wodą. Kawę parzy smaczną. Mogę ją porównać ze Steelem Ascaso z Pidem, którego zwykle używam rano. Mogę na nim ustawić wybraną temperaturę parzenia, ale Musica i tak zrobi lepszą kawę. Czasem może gorętszą, ale smaczniejszą.

Nuova Simonelli Musica, wersja standard.

http://images66.fotosik.pl/1/bfb9ba2f2aa667d1.jpg
Nuova Simonelli Musica

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #1 dnia: 15 Lipiec 2014, 21:33:47 »
Mnie wkurzało przyrządzanie go w Steelu Ascaso, w kółko trzeba go było rozgrzewać i schładzać.

Co ja bym dał aby się cofnąć miesiąc do tyłu :-) Pięknie wygląda
a na koniec dnia, chyba że zapomnę, backflush wodą.

A o tym nie czytałem ciekawe hmm

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Lipiec 2014, 22:07:14 »
Czad z tym podświetleniem...


 :ok:


Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipiec 2014, 22:28:22 »
Zawsze Musica mi się podobala, w obu wersjach. Po prostu. Ładna, zgrabna, nowoczesna maszyna. Chętnie widziałbym taki sprzęt u siebie :) Choć szkoda, że nie ma pompy rota. Zawsze to przyjemniejsze dźwięki dla ucha ;)
« Ostatnia zmiana: 15 Lipiec 2014, 22:31:14 wysłana przez Poe »

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Lipiec 2014, 23:09:25 »
 :taktak: piekna jest i z domu bym nie wyrzucił. A jak by była wersja z rota i podpięciem do wody bieżącej  8) był by normalnie ideał.

Piękne wzornictwo
LMWDP #469

Offline Poe Mężczyzna

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1167
    • PopularCoffee Blog
  • Ekspres: The Gabi, V60, Chemex, Aeropress, Wilfa Svart, American Press, AltoAir, Kalita, Acaia Pearl i Acaia Lunar
  • Młynek: Comandante MK3 Nitro Blade
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lipiec 2014, 08:26:32 »
Ciekaw jestem czy da się domowymi sposobami przerobić wersję nieswiecącą na swiecącą. Ściągając te panele. Chyba jedynym problemem jest zrobić dopasowane panele półprzezroczyste .

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lipiec 2014, 08:56:16 »
A ja jestem ciekaw czy jest regulacja mocy świecenia :)
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Lipiec 2014, 09:33:37 »
Z zamianą standardowych paneli na świecące nie powinno być problemu. Myślę, że wystarczy je zamienić i podłączyć zasilanie. W mojej Musice jest możliwość regulacji intensywności świecenia klawiszy, z ledowymi panelami powinno być tak samo.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Lipiec 2014, 10:17:08 »
 :ok:
LMWDP #469

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Lipiec 2014, 10:19:48 »
A jak by była wersja z rota i podpięciem do wody bieżącej   był by normalnie ideał.

I to jest sedno.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Lipiec 2014, 10:38:19 »
W sumie z technicznego punktu widzenia przeróbka (ominięcie Ulki) i sterowanie zewnętrzną pompą to nie jest jakaś magia. Kilka kabelków, trochę wężyków :) Da się zrobić. Tylko nie wiem czy by nie trzeba było jakiegoś elektrozaworu dołożyć żeby woda pod ciśnieniem cały czas nie leciała do maszyny.

Edit - ona ma wersję do podpięcia pod bieżącą przecież - więc tylko rota zostaje do wstawienia w obieg zamiast Ulki
LMWDP #469

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Lipiec 2014, 10:44:21 »
Wybrałem ten ekspres ze względu na bardziej zakrytą grupę kawową niż grupa E61. Wcześniej używałem go w górskim pensjonacie i przekonałem się, że jest stabilniejszy temperaturowo niż Vibiemme Domobar bez HXa, którego kiedyś miałem.

Ciekawe spostrzeżenie :ok: nie wpadł bym na to...

Offline flexooo

  • Wiadomości: 556
  • Ekspres: Rocket R58, La Peppina, La Pavoni Europiccola, Syfon Hario TCA 5, Kalita, V60, Aeropress
  • Młynek: Mahlkoenig EK43, Comandante Iron Heart
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #12 dnia: 25 Czerwiec 2015, 13:37:04 »
Odkopuję temat aby nieco podyskutować o tym modelu i marce. Ufiksowałem swoje poszukiwania na modelu lux ze zbiornikiem, z tego powodu, że zawsze łatwiej mi będzie go przenosić w nowe miejsca.
Czy woda z Brity spełni potrzeby takiego ekspresu, czy będę musiał się wyposażyć w coś innego?
Czy uważacie, że dodatkowe 150euro za pompę rotacyjną to sensowny dodatek?
Czy późniejsza konwersja na bezpośrednie  podłączenie do wody może być trudnym procesem?
Znalazłem dwie firmy które mają w swojej ofercie ten model jednak cena powyżej 6k. Czy ekspres wart swojej ceny? Jest jeszcze nieco niższa cena na elektros.it ale nie wiem czy ktoś z Was robił tam zakupy?
Może namiary na inne sklepy z lepszymi cenami? Czy po prostu czekać na dobrą okazję sprzętu używanego?
Jak z awaryjnością w tej marce? Widzę, że dostęp do części raczej dobry...
Przyznaje, że sprzętu nie muszę mieć na już, dlatego dobre argumenty mogą zupełnie zmienić moje podejście do tego zakupu :)

Offline Fux Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 2992
  • Ekspres: La Marzocco Linea Micra, tygielek
  • Młynek: G-RISTO W
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #13 dnia: 25 Czerwiec 2015, 14:49:42 »
A tam nie będzie zaworu na zasobnik i wodę z rury?
Jeżeli rota, to bym się nie zastanawiał.
Ciszej będzie.
Człowiek może wyzbyć się wszystkiego z wyjątkiem pokus...

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Nuova Simonelli Musica
« Odpowiedź #14 dnia: 25 Czerwiec 2015, 18:27:57 »
Czy woda z Brity spełni potrzeby takiego ekspresu, czy będę musiał się wyposażyć w coś innego?
Używam filtrów Dafi, ekspres odkamieniam co 6 miesięcy.
Czy późniejsza konwersja na bezpośrednie  podłączenie do wody może być trudnym procesem?
Raczej tak.
Czy uważacie, że dodatkowe 150euro za pompę rotacyjną to sensowny dodatek?
Nie wiem jak teraz, ale kiedyś w tym ekspresie były tylko pompy wibracyjne.
Jest jeszcze nieco niższa cena na elektros.it ale nie wiem czy ktoś z Was robił tam zakupy?
Ten sklep ma dobre opinie.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi