Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 204070 razy)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #180 dnia: 19 Lipiec 2014, 13:55:17 »
Normalnie. Zapraszam na odsłuch porownawczy Steela i Peppiny. Ona to dopiero za parowóz robi.

W zamknietym bojlerze masz zawsze troche powietrza. To ono tak hałasuje. A obudowa to puszka rezonansowa. Robi za medium w ktorej rozchodzi sie dzwiek.
LMWDP #469

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #181 dnia: 19 Lipiec 2014, 14:06:54 »
Jeszcze mam techniczne pytanie do was ekspertów :) Jak mam błotko tzn. że muszę drobniej mielić albo zwiększyć dozę ? A co zrobić jak np. zdarza się że całe ciasto mokre przykleja się do prysznica ?? Tak jakby woda je wypchnęła do góry i przykleiła :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #182 dnia: 19 Lipiec 2014, 15:38:03 »
jak włącza się kontrolka i podgrzewa bojler to są różne odgłosy od stukania do jakiegoś metalicznego posykiwania. Głośniej jednak niż to było jeszcze 1,5 tygodnia temu. Czy to normalne?

Woda się podgrzewa, na różnych częściach mogło się osadzić trochę kamienia, stąd te odgłosy. Jak odkamienisz bojler, to będzie trochę ciszej.

W zamknietym bojlerze masz zawsze troche powietrza.

Około połowy pojemności bojlera stanowi powietrze, inaczej z produkcją pary byłby problem.

zdarza się że całe ciasto mokre przykleja się do prysznica ?? Tak jakby woda je wypchnęła do góry i przykleiła :)

Może się zdarzać przy niektórych kawach, także przy mocniejszym tampingu.

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #183 dnia: 19 Lipiec 2014, 17:04:50 »
Tylko czy w ciągu 2 tygodni mógł się osadzić kamień? Używam wody filtrowanej Britta.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #184 dnia: 19 Lipiec 2014, 18:00:14 »
Osadzić nie znaczy zakamienić. Kiedy dosyć intensywnie używałem Steela Ascaso, to odkamieniałem go raz w miesiącu, woda była filtrowana Dafi. W bojlerowych warunkach, kiedy temperatura zmienia się często i gwałtownie, wilgoć zasycha na ściankach i robi się cieniutka kamienna powłoka. A kiedy bojler się nagrzewa, to się rozszerza, kamień zachowuje się inaczej i stąd te dziwne dźwięki.

Offline KrzychK

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 1371
  • Ekspres: Vibiemme Junior BD
  • Młynek: Macap MC4
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #185 dnia: 19 Lipiec 2014, 20:59:42 »
Po jakimś czasie będziesz wsłuchiwał w te odgłosy, czekał na nie i wiedział jaki moment w nagrzewaniu oznaczają  ;)

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #186 dnia: 20 Lipiec 2014, 12:23:29 »
Dzięki za info :0 Zatem muszę od kamienić ekspres. Mam jeszcze saszetkę Ascaso ale co myślicie o detergentach PULY ? Nie są bardzo drogie. I jeszcze czy to normalne, że jak już się nagrzeje para na mleko to jak zgaśnie kontrolka nagrzewania trochę pary jest spuszczane do tacki ociekowej? Trochę też wody kapie mi z grupy. I jescze jedno pytanie:) Gdzie kupić "kawę od Gorana" na której Doktor wygrał konkurs? Będę wdzięczny do linka palarni lub sklepu. Pozdrawiam

Offline roger

  • Ojciec Założyciel
  • Wiadomości: 902
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #187 dnia: 20 Lipiec 2014, 12:30:03 »
Goran to użytkownik ranGo
Napisz do niego :)
www.akcesoriabaristy.pl
kawa / herbata / ekspresy / młynki / akcesoria
Rabat forumowy wynosi -10% / kod rabatowy: WOK10

ROCKET ESPRESSO - Autoryzowany dystrybutor w PL

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #188 dnia: 20 Lipiec 2014, 13:20:24 »
Ekspres jak masz na pompie wibracyjnej odkamieniaj raczej kwaskiem cytrynowym 6-8%

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #189 dnia: 20 Lipiec 2014, 13:29:49 »
Odkamieniać ekspresu jeszcze nie musisz. Użyj do tego roztworu kwasku cytrynowego albo Dezcala Urnexa, produktu Puly do odkamieniania nie znam. Ascaso Coffee Washer, pewnie o tym proszku pisałeś, ma właściwości czyszcząco-odkamieniające. Czyści układ z osadów kawowych i przy okazji odkamienia (nienajlepiej). Warto go cyklicznie używać moim zdaniem, a do solidniejszego odkamieniania wziąć dedykowane preparaty lub kwasek cytrynowy.

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #190 dnia: 20 Lipiec 2014, 16:09:13 »
Dezcala nie polecam do wibratorków.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4973
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #191 dnia: 20 Lipiec 2014, 18:34:02 »
Off-Topic:
Wibratorek, to chyba nie do ekspresu :).

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #192 dnia: 20 Lipiec 2014, 21:09:15 »
Tak czułem ;p

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #193 dnia: 25 Lipiec 2014, 09:36:08 »
Mam jeszcze takie pytanie. Kupiłem sitko pojedyncze IMSa do mojego Ascaso. Sitko widać, że solidnie wykonane, wygląda lepiej niż oryginalne Ascaso. Nawet ma jakąś taką chromowaną powierzchnię i się tak nie brudzi. Kawa wychodzi ok, trochę lepsza niż na sitku z Ascaso i pochłania mniej kawy. Pasuje do portafiltra ale sprężyna mocno je trzyma. Sitko Ascaso też trudno się wyjmuje ale można je wyjąć rękami natomiast to jeśli chcę zmienić na podwójne muszę czymś podważyć np. łyżeczką? Czy jest jakiś sposób zmniejszenia nacisku sprężyny na sitko, żeby łatwiej się je wyjmowało? Ewentualnie czym najlepiej podważać, żeby nie uszkodzić sitka i krawędzi łychy? :)

I jeszcze jedno pytałem wcześniej, czy to normalne jak się zrobi para w bojlerze, że jest spuszczana (jej nadmiar?) do tacki ociekowej. W czasie spieniania mleka zdarza się też, że troszkę wody pocieknie z grupy (przez chwilę nie duży strumyczek). Pytałem o to wcześniej ale nikt nie odpowiedział. Może tym razem? :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #194 dnia: 25 Lipiec 2014, 09:42:56 »
Co do sitka - możesz powyginać trochę ten drut, który trzyma sitko - chyba jedyna droga.

Co do pary, żebyśmy się zrozumieli, włączasz spienianie, nie odkręcasz zaworu pary, a para trafia do tacki ociekowej?

Co do wody z grupy - po ekstrakcji, mimo zaworu trójdrożnego trochę wody może zostać między sitkiem a zaworem - moim zdaniem na prawo kapać/polecieć strużką. U mnie tego nie zaobserwowałem, ale ja mam kolbę zapiętą podczas spieniania.
LMWDP #469

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi