Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 201959 razy)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #165 dnia: 16 Lipiec 2014, 14:08:53 »
Np mam gęste espresso powiedzmy 40s
Jeśli tylko do końca leci kawa, a nie żółta woda, a smak Ci odpowiada, to chyba pozostaje się tylko cieszyć i delektować. :szampan:

Jedyne co, to potem może być problem na mieście bo chyba nigdzie nie dostaniesz takiego ristretto doppio.

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #166 dnia: 16 Lipiec 2014, 14:15:41 »
Żółta woda niewskazana czy trzeba jej trochę dać do hmmm smaku :-)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #167 dnia: 16 Lipiec 2014, 14:21:19 »
Żółta woda i białe plamy na cremie świadczą o tym, że wszystko się już wyparzyło i przeciąganie nie ma sensu. W smaku może objawiać się rozwodnieniem, brakiem cielistości, takie tam.

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #168 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:12:18 »
Jedyne co, to potem może być problem na mieście bo chyba nigdzie nie dostaniesz takiego ristretto doppio.

U siebie na mieście, jakbym się 25/25 napił, uważałbym to za cud. A takie ristretto doppio - oczywiście robią znacznie smaczniej niż moje - zasmakowałem w Lublinie w Kap Kap :)

Offline donkiszot Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 7056
  • Ekspres: v X ) ( ū \≈/ ] [ \ . / [↗ '] …
  • Młynek: C40MK3; Aergrind; KM3873; Wilfa; Santos Silent
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #169 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:18:31 »
Miałem na myśli rozleglejsze na mieście ;) ale skoro mówisz, że w Kap Kap jest jak lubisz, to tylko kolejny powód do wypicia kolejnego shota. :))

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #170 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:25:34 »
Czasem muszę zrobić co prawda 4 strzały, żeby trafić, ale jak trafię - "mogę żyć" ;)
A co do Kap Kap, mam wrażenie, że zależy to też od kawy, takie gęste espresso z jedwabiem na języku.
Zawsze było smacznie, ale czasem jest rewelacyjnie, właśnie tak jak lubię ...
A zatem Panowie - na zdrowie :)

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #171 dnia: 16 Lipiec 2014, 17:48:18 »
Np mam gęste espresso powiedzmy 40s (preinfuzja około 20s), kapie z wylewki by potem się rozpędzić z podwójnego mam 20-25 ml.
Takie mi smakują  A teraz tak zmienić ubicie dozę i zmielenie, by to samo uzyskać przy 8s preinfuzji ?

Można mówić o preinfuzji w przypadku tego ekspresu?

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #172 dnia: 18 Lipiec 2014, 10:53:04 »
Wibra pompa zawsze jakąś tam robi ;)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #173 dnia: 18 Lipiec 2014, 11:40:01 »
Wszystko kwestią definicji - w starym AEG preinfuzja polegała na tym że ekspres włączał pompę na 2 sekundy, wyłączał na 3, po czym jechał dalej :)

Dla mnie preinfuzja to kontakt kawy z wodą pod ciśnieniem mniejszym niż ciśnienie ekstrakcji.
LMWDP #469

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #174 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:06:10 »
Czy w Profach Uno to normalne, że jak nagrzeje się para na mleko to para/woda jest trochę spuszczana na tackę ociekową? Pytam bo jak już się nagrzeje zgaśnie lampa pary to po chwili (jeszcze nie zacząłem spieniać) z pod kratki ociekowej wychodzi trochę pary. Czy to po prostu efekt działania zaworu trójdrożnego i nadmiar jest odprowadzany do tacki ociekowej czy też zaworki się poszły #@%*&ć?

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #175 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:34:41 »
Pod spodem chyba jest jakiś zaworek bo ja też zauważyłem parę wydobywają się z pod kratki ociekowej.

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #176 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:35:40 »
Wszystko kwestią definicji - w starym AEG preinfuzja polegała na tym że ekspres włączał pompę na 2 sekundy, wyłączał na 3, po czym jechał dalej

Dla mnie preinfuzja to kontakt kawy z wodą pod ciśnieniem mniejszym niż ciśnienie ekstrakcji.

Przy takim podejściu każdy początkowy kontakt kawy z wodą można nazwać preinfuzją  ;).
A co do preinfuzji w Twoim AEG, to kiedyś chwaliłeś się szybką ekstrakcją przy użyciu NPFa. Wtedy ekspres zasuwał bez tej „preinfuzji”.
Miałem kiedyś Rowentę z termoblokiem, która pracowała, tak jak napisałeś. Kilka sekund pracy pompy, przerwa, a po chwili ekstrakcja. Ale po starcie woda nie lała się z wylewek, pierwszy start pompy miał napełnić termoblok i ogrzać w nim wodę, według autoryzowanego serwisu.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #177 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:41:25 »
Bo ja miałem dwa AEG :) 120 z preinfuzją i 150 bez

Ech stare dobre czasy
LMWDP #469

Offline WS Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 4972
  • Ekspres: Nuova Simonelli Musica, Arin Lever, Saeco Aroma Compact 200, alternatywy
  • Młynek: Mahlkönigi: K30 i Vario Home, Fiorenzato F6 D
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #178 dnia: 18 Lipiec 2014, 19:52:39 »
Ciekawe, która kawa była smaczniejsza, z preinfuzją czy bez niej :).
A tak przy okazji. Jeżeli pompa nie daje rady przepchnąć wody przez przemiał, to chyba nie można nazywać tego preinfuzją.

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #179 dnia: 19 Lipiec 2014, 13:41:52 »
Kolejne pytanie dot. zachowania się ekspresu. Po 2 tygodniach użytkowania gdy podgrzewa bojler pojawiły się nowe odgłosy. Tzn. jak włącza się kontrolka i podgrzewa bojler to są różne odgłosy od stukania do jakiegoś metalicznego posykiwania. Głośniej jednak niż to było jeszcze 1,5 tygodnia temu. Czy to normalne?

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi