Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 204197 razy)

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #150 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:44:49 »
Myślę, że 58 mm da radę ale idealny będzie 58,5 mm.
W młynie: ziarna

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4840
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #151 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:50:34 »
Moim zdaniem pasują.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #152 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:52:59 »
W tej chwili mam niestety 57 mm (wyposażę się w 58 mm) ale jak rozumiem tym też ubiję tylko muszę pilnować krawędzi? Dobra chyba wezmę to sito. Szkoda, że mi roger nie napisał co i jak no ale najwyżej skorzystam z prawa do odstąpienia od umowy jak będzie kicha ;)

Offline Dobosh

  • Wiadomości: 63
  • Ekspres: Ascoso Steel Uno Prof PID, Chemex, Hario V60, Aeropress
  • Młynek: Ascaso i1 mini
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #153 dnia: 16 Lipiec 2014, 08:33:16 »
Bardzo dziękuję za wyjaśnienia odnośnie ustawień PID, teraz wszystko jasne ;) będę testować dalej najlepsze ustawienia, pozdrawiam

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #154 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:17:17 »
Mam pytanie do użytkowników Ascaso.
Ile u Was upływa czasu od momentu włączenia pompy do ekstrakcji ?
U mnie w zależności co chcę uzyskać, różnie ... Przy 8s mam 25/25, espresso jest lekkie i owocowe (Anniversary od Antonia).
Jak zmieniam grubość mielenia na drobniej na imini jest to od 4 do 6 obrotów. Przy czym staram się utrzymać taką samą objętość w sitku.
Kawa dosłownie kapie do 40 nawet 60 sekund ! Mam to co mi pasuje najbardziej gęste body i ostrości długi posmak itp, orzechy.
Czy jest to własność sprzętu, że w zależności od zmielenia reaguje czasem preinfuzii.
Poza tym dlaczego zmienia się dźwięk wydawany przez pompę i po 3-4s (jest stały) podczas preinfuzi zaczyna się ekstrakcja.
Na you tube widzę, że jest sprzęt, który zawsze ma 4-5sekund i następuje ekstrakcja, bez względu na grubość zmielenia, przy takiej samej objętości w sitku.
Dlaczego Ascaso tak nie ma ?

pozdrawiam
Marcin
« Ostatnia zmiana: 16 Lipiec 2014, 12:20:10 wysłana przez mr_j »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #155 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:28:31 »
Ups wczoraj też o tym rozmawiałem ale w sumie doszedłem do wniosku że sprzęt jest sprawny. Mi się wydawało tylko wydawało że za długo jest od włączenia do wypłynięcia wody. Teraz sprawdzałem i to jest jednakowo. Z tym że jednak kolbę podpinam po spuście wody. Włączam wajchę zaczyna lecieć woda  wyłączam podpinam kolbę i robię espresso. Do tego ustawiłem mielenie i siłe ubicia. Podobają mi sie ekspresy gastro gdzie ustawiona jest chyba stała woda czy jakoś tak. Łatwiej dojść do poprawnego espresso.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #156 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:40:08 »
Wiesz - włączenie pompy to już ekstrakcja bo woda ma kontakt z kawą. Woda wypełnia kawę w sitku, przebija się do dołu.

U mnie kapie do filiżanki  zazwyczaj koło 6-7 sekundy. Jak zmielę za drobno - to nic nie kapie, jak zmielę za grubo to ciurka już po sekundzie. I tak zachowa się każda maszyna, nie tylko Ascaso. Jak mielisz tak leci.

Jeśli nieważne jak mielisz, a leci w tej samej sekundzie to być może jest to kwestia umiejętnego tampingu. Sam mam kawy które przy tym samym stopniu przemiału inaczej ubijam.
Pooglądaj te filmy - powinny wyjaśnić ci co i jak. To tylko czysta fizyka.



[vimeo]http://vimeo.com/89652511[/vimeo]


Dźwięk pompy się zmienia wraz ze wzrostem ciśnienia na ciastku kawowym - dajesz pompie opór do pracy, ciśnienie rośnie, jak kawa zaczyna lecieć to dźwięk też może się jeszcze zmienić. Ot uroki pompek wibracyjnych. Dźwięki pracy pompy wibracyjnej zależą od ciśnienia roboczego.
LMWDP #469

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #157 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:41:12 »
Mam pytanie do użytkowników Ascaso.
Ile u Was upływa czasu od momentu włączenia pompy do ekstrakcji ?
U mnie w zależności co chcę uzyskać, różnie ... Przy 8s mam 25/25, espresso jest lekkie i owocowe (Anniversary od Antonia).
Jak zmieniam grubość mielenia na drobniej na imini jest to od 4 do 6 obrotów.

U mnie jest podobnie odpowiednio zmielone zdozowane i zaczyna lecieć po około 8 s albo i nawet 10s. Najpierw powolutku potem szybszy strumyk. Przy 25 s. mam prawie idealnie 30-40 ml, ładną kremę i całkiem dobry smak. Na niektórych filmach instruktażowych na youtube niektórzy bariści mierzą 25 s nie od włączenia lecz od pojawienia się pierwszej kropli ekstraktu (choć podkreślają, że są różne teorie). Może przy Ascaso trzeba liczyć od pierwszej kropli te 25 s. ???

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #158 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:53:01 »
 :nienie: :nienie: :nienie: 25/25 to tylko norma Włoskiego Instytutu Kawy. Ichni badacze stwierdzili że to jest optymalne. Inna norma mówi też o 25/25 ale tam czas od włączenia pompy to czasu pojawienia się pierwszej kropli na dnie sitka dzieli się przez 2. Te wszystkie normy to tylko ogólne założenia. Na zawodach WBC jak byś zrobił ekstrakcję na 40 sekund odjęli by ci punkty techniczne, ale może ta kawa tak lubi i byś dostał więcej plusów za sensorykę.

Każdy z nas jest inny, każdemu smakuje co innego. To tak jak by Instytut Koszul powiedział ze optymalna długość rękawa w koszuli to 70cm, a kołnieżyk ma być 40 - nie wszystkim to pasuje  ;D

Kierujcie się smakiem, swoim własnym. Ktoś kto u was będzie pić espresso może wam podpowiedzieć co i jak zmienić aby coś konkretnego wyciągnąć na pierwszy plan w smaku. Bo akurat podobają mu się delikatne kwaskowe nuty na drugim planie i chciałby je na pierwszym. Ale to wam ma smakować. To nie kawiarnia gdzie ma smakować wszystkim, którzy was odwiedzą.

Sam pamiętam piękne strzały z Goranowej Samy gdzie ekstrakcja trwała z 50 sekund. I było to naprawdę dobre. La Peppina też z niektórych singli potrafi wydobyć cuda przy takim czasie. A czasem zaskoczy przy ekstrakcji 15 sekundowej.

Jedyna zasada - nie ma sztywnych reguł, jest Wasz smak.
LMWDP #469

Offline D4rK89 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 506
  • Ekspres: V60, Kalita, Aeropress, Acaia
  • Młynek: Comandante MK3
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #159 dnia: 16 Lipiec 2014, 12:54:19 »
Na pewno nie bo wyjdzie za dużo gram kawy po ekstrakcji w filizance :)

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #160 dnia: 16 Lipiec 2014, 13:04:37 »
Mi bardzo rzadko smakuje 25/25 :)

Wiesz - włączenie pompy to już ekstrakcja bo woda ma kontakt z kawą. Woda wypełnia kawę w sitku, przebija się do dołu.

U mnie kapie do filiżanki  zazwyczaj koło 6-7 sekundy. Jak zmielę za drobno - to nic nie kapie, jak zmielę za grubo to ciurka już po sekundzie. I tak zachowa się każda maszyna, nie tylko Ascaso. Jak mielisz tak leci.

Jeśli nieważne jak mielisz, a leci w tej samej sekundzie to być może jest to kwestia umiejętnego tampingu. Sam mam kawy które przy tym samym stopniu przemiału inaczej ubijam.
Pooglądaj te filmy - powinny wyjaśnić ci co i jak. To tylko czysta fizyka.

Dźwięk pompy się zmienia wraz ze wzrostem ciśnienia na ciastku kawowym - dajesz pompie opór do pracy, ciśnienie rośnie, jak kawa zaczyna lecieć to dźwięk też może się jeszcze zmienić. Ot uroki pompek wibracyjnych. Dźwięki pracy pompy wibracyjnej zależą od ciśnienia roboczego.

Doktorze a teoretycznie da się tak zmienić parametry, aby uzyskać to samo ?
Np mam gęste espresso powiedzmy 40s (preinfuzja około 20s), kapie z wylewki by potem się rozpędzić z podwójnego mam 20-25 ml.
Takie mi smakują :) A teraz tak zmienić ubicie dozę i zmielenie, by to samo uzyskać przy 8s preinfuzji ?

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #161 dnia: 16 Lipiec 2014, 13:21:37 »
]
Doktorze a teoretycznie da się tak zmienić parametry, aby uzyskać to samo ?

Ale czym będzie w tym przypadku "to samo".
Przypadek pierwszy: pompa startuje, po 20 sek zaczyna kapać, po kolejnych 20 sekundach masz 20-25ml i kończysz
Przypadek drugi: pompa startuje, po 8 sek zaczyna kapać, po kolejnych [ilu] sekundach masz 20-25ml i kończysz

Jeśli to jest to samo - to pewnie że się da. Przemiałem i ubiciem dojdziesz do tego że zacznie kapać po 8 sekundach. Co ciekawsze dla kubków smakowych - przy różnym przemiale i ubiciu możesz mieć te 8 sekund zachowane. Parametr [ile] będzie różny dla każdego z tych przypadków tak jak różne będą rezultaty w filiżance.

A jeśli to samo to
Mam to co mi pasuje najbardziej gęste body i ostrości długi posmak itp, orzechy.
to obawiam się że będzie bardzo ciężko aby smak ekstrakcji 2 a nawet 3 razy krótszej (~20 vs 40 czy nawet 60s.) był podobny do tej która tak ci smakuje. To praktycznie niewykonalne. Bo smak zawdzięczasz temu ile czasu woda ma kontakt z kawą.

Jedno mogę potwierdzić - ekstrakcja na poziomie 40-60 sekund powinna dać coś gęstego, ostrego i z długim posmakiem. Jak dla mnie tylko było by tam chyba zbyt wiele goryczy - no ale nie mi ma smakować ;)
LMWDP #469

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #162 dnia: 16 Lipiec 2014, 13:44:08 »
Może się przyzwyczaiłem do tej goryczy ..., albo mi inaczej smakuje gorycz :)
Ale większość kaw, które piłem od Gorana czy Antonia dawały radę i zamiast goryczy miałem pikantnie, albo intensywnie.
Gorycz do tej pory niwelowałem dozą.
A z jasnymi singlami, takie przygotowanie 40s espresso, potrafiło mnie zaskoczyć ilością smaków.
A zatem na zdrowie  :kawa: jak komu pasuje :)

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #163 dnia: 16 Lipiec 2014, 13:48:28 »
 :szampan:
LMWDP #469

Offline mmorka

  • Wiadomości: 602
  • Ekspres: Bezzera Bz10, V60 1 i 2, AP, FP
  • Młynek: Eureka Mignon i parę ręcznych
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #164 dnia: 16 Lipiec 2014, 14:01:13 »
Kawa wyższej jakości jaśniej palona jak najbardziej toleruje dłuższe czasy ekstrakcji i niższe brewing ratio.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi