Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 202473 razy)

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #135 dnia: 01 Lipiec 2014, 18:43:01 »
Mnie własnie w uno pro denerwuje ta rozbrykana temperatura. Za każdym razem muszę spuszczać wodę do tych 80-90 st C
PS DrUsagi czemu mi nie powiedziałeś tydzień temu że wygrasz taki zestaw chętnie bym od Ciebie go kupił ;-)

Offline superpiki Mężczyzna

  • Wiadomości: 4
  • Ekspres: Steel Uno PID, French press
  • Młynek: Macap M4, Hario slim
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #136 dnia: 06 Lipiec 2014, 14:07:32 »
To ja jestem szczesliwym posiadaczem Steela od DrUsagi  8)

Jest to moj pierwszy ekspres cisnieniowy. Michal razem z mlynkiem przekazal mi duzo wiedzy, za co serdecznie dziekuje.
Mimo to nadal zmagam sie z uzyskaniem dobrego espresso  ???
Na razie nie dotykam ustawien samego ekspresu, wiec pytal bede w innym dziale.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #137 dnia: 06 Lipiec 2014, 14:48:46 »
Mnie własnie w uno pro denerwuje ta rozbrykana temperatura. Za każdym razem muszę spuszczać wodę do tych 80-90 st C
PS DrUsagi czemu mi nie powiedziałeś tydzień temu że wygrasz taki zestaw chętnie bym od Ciebie go kupił ;-)

Co prawda to Manferd powinien  sprostować tę "rozbrykaną" temperaturę. Ale... Okazało się, że niepotrzebnie patrzył na termometr (zawyżający u niego temperaturę) zamiast obserwować kontrolkę temperatury. W ten piękny sposób dopiero 2.07. napił się prawdziwie gorącego espresso. A nowy termometr już do niego poleciał.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #138 dnia: 06 Lipiec 2014, 14:50:45 »
Superpiki, gratulacje do Fundatora. 8)
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #139 dnia: 06 Lipiec 2014, 15:26:40 »
Mnie własnie w uno pro denerwuje ta rozbrykana temperatura. Za każdym razem muszę spuszczać wodę do tych 80-90 st C
PS DrUsagi czemu mi nie powiedziałeś tydzień temu że wygrasz taki zestaw chętnie bym od Ciebie go kupił ;-)

Co prawda to Manferd powinien  sprostować tę "rozbrykaną" temperaturę. Ale... Okazało się, że niepotrzebnie patrzył na termometr (zawyżający u niego temperaturę) zamiast obserwować kontrolkę temperatury. W ten piękny sposób dopiero 2.07. napił się prawdziwie gorącego espresso. A nowy termometr już do niego poleciał.

Przepraszam ale nie pomyślałem że wszedzie biadole odnośnie tej temperatury. Teraz już jest wszystko w porządku czekam na termometr. A tutaj sprostowanie
http://forum.wszystkookawie.pl/index.php?topic=855.0

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #140 dnia: 06 Lipiec 2014, 15:46:51 »
Sorry, nie jestem w stanie śledzić na bieżąco wszystkich wątków. Nic innego wówczas bym nie robił tylko siedział na Forum. Na przyszłość lepszy jest szybki kontakt ze mną lub z serwisem.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #141 dnia: 06 Lipiec 2014, 15:50:19 »
Głupio mi tak co chwile cie nękać choc zawsze otrzymuje rzeczowa pomoc.

Offline DrUsagi Mężczyzna

  • Global Moderator
  • Wiadomości: 6342
  • Ekspres: Conti CC100 PM, FE-AR La Peppina, Arrarex Caravel, alternatywa, w renowacji: Pedretti KIM Express
  • Młynek: Gastronomiczne 65mm, małe stożki głównie pod alternatywę
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #142 dnia: 06 Lipiec 2014, 21:41:43 »


To ja jestem szczesliwym posiadaczem Steela od DrUsagi  8)

W przyszlym tygodniu (po 14-stym) bede w biurze na Bitwy W-skiej to moge podskoczyc i udzielic ci wsparcia.
LMWDP #469

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #143 dnia: 07 Lipiec 2014, 22:29:45 »
pomierzyłem... policzyłem... w podwójne sitko (14g) sypie 17-18g , w pojedyncze (7g) 10-11g
Na razie jest dobrze

U mnie też wchodzi znacznie więcej niż by wynikało z wytycznych. Napełniam sitko w ten sposób, że sypię z górką. Potem metodą połodnie-wschód wygładzam całość tak żeby nie było jakichkolwiek  miejsc na obrzeżach z mniejszą ilością kawy. Potem kładę tamper bez naciskania, podnoszę i jak trzeba w podobny sposób wyrównuje na obrzeżach (Tamper ma drobny luz) w końcu kładę go na sam środek i dociskam. Oglądam czy wszystko równo i ewentualnie poprawiam. Bankowo mieści mi się przy takiej operacji w pojedyńczym sitku około 1,5 łyżki 7 gr. a może nawet ciut więcej. Po tej operacji dostaje bardzo intensywne espresso z orzechową cremą. Jednak niekonicznie mieszczę się dokłądnie w 25 s. raczej 22 - 23 s (wyłączam na oko gdy zaczyna lecieć woda). Jak dam mniejszą porcję tylko tyle ile się mieści w 7 gr łyżce to nie mogę dobrze ułożyć placami kawy. Co więcej z espresso wychodzi sik i masa błota. Wydaje mi się więc, że to kwestia sitek Ascaso dlatego planuje kupić jakieś inne bardziej ekonomiczne.
« Ostatnia zmiana: 07 Lipiec 2014, 22:32:53 wysłana przez Snufficator »

Offline manfred Mężczyzna

  • Wiadomości: 4425
    • Po drugiej stronie szkła...
  • Ekspres: Nie ważne jakie sprzęta ważne jaka kawa.
  • Młynek: ręczny żarnowy
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #144 dnia: 07 Lipiec 2014, 22:37:08 »
Masz już jakieś sita na oku?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4829
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #145 dnia: 07 Lipiec 2014, 22:40:48 »
Nie jest to kwestia sitek ASCASO. Różnią się od innych tylko rowkiem na drut sprężynujący. Po prostu jeśli ustawia się młynek na podwójnym sitku (z górką i wyrównaniem) to do pojedynczego sitka przy tej samej grubości mielenia należy namielić mniej kawy (menisk wklęsły) i ubić.
Oczywiście można zastosować różne inne sitka o różnych gramaturach ale jeśli porównujemy sitka o tej samej gramaturze to różnica jest tylko w tym rowku.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Gmtb

    • ASCASO
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 284
  • Ekspres: Ascaso DUO PID
  • Młynek: G-iota
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #146 dnia: 10 Lipiec 2014, 08:53:05 »
Witam wszystkich!
Z góry przepraszam za długi czas oczekiwania odnośnie objaśnień parametrów PID ale sam otrzymałem je dopiero w zeszłym tygodni, a w dodatku od zakończenia Festiwalu Kawy w domu byłem tylko 3 dni :)
Z tego też powodu póki co prezentuję wersję roboczą (po angielsku - prosto od Ivana z Ascaso)

"Let’s go step by step:
 
1. New PID parameters.
 
P, I and D are the values of the temperature control. P is the proportional, I the integrative and D the derivative. Modifying those values the performance of the PID gets also modified. When we updated the PID settings, the values we used are P=1, i=0, D=8. Those are the ones offering best performance, that is minimizing the thermal inertia of the system.
 
The parameter "b" is the range where the PID control is active.
 
For example, if the requested temperature is 95 ºC, and b parameter is 15, it means that the heating element will be ON if the temperature measured by the gauge is less than 95-15=80ºC, or if it is more than 95+15=110ºC. In the range between 80ºC and 110ºC we have the heating element working not continuously, like if it worked by pulses, which are set by the PID system.
 
And finally the F.04 parameter, which is some kind of deviation betwee the measure of the sensor and the real value. I mean, we must use this to adjust the measure to the real value. An example: If setting temperature ias 95ºC and F.04 is 0 means that the PID will stop when reaching a measurement of 95. If temperature is 95ºC and F.04 is 20, the system stops when reaching a measurement of 95+20=115.
 
2. PID display limits. There is a limit temperature that can be displayed, so  considering all modifications in order to improve the system performance from 135 and ON the display is showing those “---“marks. It doesn’t mean malfunctioning, just means steam temperature is ok. This issue is explained in the PID booklet in order to inform customers."


Mam nadzieje że póki co zaspokoi to potrzeby szanownych forumowiczów :)

Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 10 Lipiec 2014, 09:00:46 wysłana przez Gmtb »

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #147 dnia: 15 Lipiec 2014, 19:40:12 »
Masz już jakieś sita na oku?

Witaj,

rozważam pomiędzy Faemą 7gr a droższym i raczej lepiej wykonanym IMS -  - 6/8 gram ze strony akcesoria baristy. Roger miał sprawdzić czy pasują do Ascaso i czy są ok do tampera 57 i 58 mm ale mimo, że mu się przypominałem na PW jeszcze mi nie napisał. Jeśli ten IMS by pasował to chyba bym się skłaniał ku niemu.

Pozdrawiam

Offline Maciej1 Mężczyzna

  • Ojciec Chrzestny
  • Wiadomości: 979
  • Ekspres: Jednobojlerowiec
  • Młynek: Fio F64 Evo
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #148 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:26:50 »
Pojawiło się nowe sitko IMS pojedyncze The Single, Roger chyba go jeszcze nie ma:



Do grupy E61 występuje w 3 wersjach: 7;9,5 i 12 g.

A, dopiero zauważyłem - do Ascaso niestety niedostępne.
W młynie: ziarna

Offline Snufficator

  • Wiadomości: 70
  • Ekspres: Moccmaster przelew, kawiarka bialetti, french press Bodum - znudziła się ciśnieniówka
  • Młynek: Wilfa
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #149 dnia: 15 Lipiec 2014, 20:37:16 »
Myślisz, ze ten IMS -  - 6/8 gram będzie pasował pod tamper 57 i 58 mm? Roger wprawdzie mi nie potwierdził ale IMS na swej stronie pisze, że "BODY: Ø 60 mm for Ø 58 mm tamper" i że pasują do Ascaso.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi