Autor Wątek: Ascaso Steel Uno PID  (Przeczytany 204871 razy)

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #450 dnia: 07 Maj 2016, 15:10:38 »
Gramy na siku grami a liczy się też wysokość prysznica. Poza tym jedne rodzaje kawy piją więcej wody inne mniej co daje na mokro różna wysokość ciastka. W silvi pakowałem do vst15 ponad 16 gram (a jasnej kawy nawet kolo 18). Teraz w innym ekspresie juz przy 15 odciska się płaska śruba sitka i samo sitko a przy 16 ciastko tez się przykleja.
« Ostatnia zmiana: 07 Maj 2016, 15:15:12 wysłana przez Bacek »

Offline piomic

  • Wiadomości: 2588
  • Ekspres: Rocket Cellini Evoluzione
  • Młynek: MSJ
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #451 dnia: 07 Maj 2016, 17:57:29 »
Basic nie ma trójdrożnego a też mi się ciastko przyklejało.

Offline Bacek

  • Wiadomości: 1591
  • Ekspres: Sage BES920, Aeropress, Phin
  • Młynek: F4E
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #452 dnia: 07 Maj 2016, 20:31:35 »
Dokładnie.  Kawa pecznieje a ze w sitku prysznica otwory większe niz w koszyku to lepiej trzyma się prysznica.

Offline Jackob

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof PID, Aeropress
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #453 dnia: 02 Czerwiec 2016, 15:35:28 »
Przymierzam się pomału do zakupu ekspresu w rozsądnych pieniądzach 2000-2500zł~~ (im taniej tym lepiej, w grę jak najbardziej wchodzi sprzęt używany) który zrobi dobre espresso kilka razy dziennie (do 10), a od święta jakieś cappuccino. Widzę, że wśród użytkowników króluje ten ekspres :) Powiedzcie mi proszę, gdzie znajdę porównanie poszczególnych wersji tego modelu (z tego co widzę, obecna to v3 2015) Zastanawiam się czy koniecznie celować w ten aktualny model, czy wcześniejsza wersja też się nada. Ciekaw jestem też jakie są ceny poszczególnych podzespołów w serwisie, ile was kosztowała naprawa. A może jednak za te pieniądze warto rozejrzeć się za czymś innym?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #454 dnia: 06 Czerwiec 2016, 12:50:54 »
Na prośbę ww. kolegi podaję zmiany jakie na przestrzeni lat były dokonane w modelach STEEL UNO PROF i PID. ASCASO jest taką firmą która praktycznie co roku wprowadza jakieś zmiany. Wszystkie zmierzają do udoskonalenia sprzętu, mniejszej awaryjności i dostosowywania do aktualnych norm i dyrektyw. Nie notujemy co i w jakim roku zostało zmienione. Mogę co najwyżej napisać co jest w tej chwili nowego w porównaniu ze starszymi modelami. A więc:

- zbrojony przewód doprowadzający wodę z pompy (poprzednio z teflonu) do bojlera
- sonda PID włożona do wnętrza bojlera (poprzednio montowana na bojlerze)
- nowy PID z dodatkowym parametrem B (grzałka działa pulsacyjnie aby nie przegrzać wody w momencie osiągania zadanej temperatury)
- miedziana rurka z bojlera do zaworu pary (poprzednio z teflonu)
- nowa konstrukcja grupy kawowej, w 100% z chromowanego mosiądzu, umożliwiająca wykorzystywanie wszystkich systemów kawowych bez zmiany oprzyrządowania w grupie (poprzednio aby używać np. saszetek POD trzeba było dokupić specjalny zestaw i dokonać zmian w grupie)
- zwiększony odstęp od wylewki do tacki ociekowej (zmienione obudowy)
- nienagrzewająca się (COOL TOUCH) dysza pary 360 st.
- nowe, klikające przełączniki (zamiast wciskanych takie jak w ekspresie DREAM)
- nowe bojlery z mosiądzu nie zawierającego niklu
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Jackob

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof PID, Aeropress
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #455 dnia: 19 Czerwiec 2016, 01:23:10 »
Od kilku dni jestem szczęśliwym i zadowolonym właścicielem tego sprzętu :)
Mam kilka pytań:
1. Zauważyłem, że czasami coś mu się nie podoba po włączeniu opcji steam i nie nagrzewa się. Czasem muszę go wyłączyć i włączyć - wtedy przestaje się gniewać i temperatura zaczyna rosnąć. Ten zabieg jest zawsze skuteczny. Czy to możliwe, że złości się dla tego, że ktoś próbuje zabić smak kawy mlekiem :ohyda:, po czym zapomina o sprawie po ogłuszeniu brakiem zasilania? :D
2. Zarówno przed robieniem espresso i przed spienianiem dopełniam bojler przyciskiem 'water', żeby nagrzać jak największą ilość wody i uzyskać stabilniejszą ekstrakcję/spienianie. Czy słusznie? Wydaje mi się, że w przypadku espresso zostawia to mniej miejsca potencjalnej parze która nawet w temperaturze 90 stopni gdzieś tam się lubi wytworzyć i zajrzeć do kolby, a podczas spieniania po prostu mogę dłużej 'parować' w wyższej temperaturze.
3. Nie kupiłem jeszcze chemii do backflusha i na razie robię go codziennie bez dodatków. Czy rzeczywiście warto codziennie i czy zawsze z chemią?
4. Poza tym z tego co wyczytałem i wypytałem - fabryczne ciśnienie ustawione jest na 11 bar. Dla czego akurat tyle a nie klasycznie na 9?
5. Czy bezpiecznie jest włączać ekspres rano a wyłączać wieczorem, albo nawet wcale go nie wyłączać? Zastanawiam się czy woda z bojlera gdzieś nie wyparuje, nie wyleje się, albo coś nie nie poprzepala?
6. Czy to normalne, że czasami na dnie filiżanki mam małe drobinki kawy? Mogą przechodzić przez sitko czy raczej dostają się na jakieś niższe piętra podczas mielenia kawy?

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #456 dnia: 19 Czerwiec 2016, 02:16:43 »
Ad.1 Raczej nie prawidłowe działanie, nie przypominam sobie, żeby u mnie coś takiego się działo. Długo czekasz zanim się uruchomi ?! Może przełącznik się zawiesza :(
Ad.2 Robiłem tak i miałem lepsze espresso, potem przestałem i też było dobrze. Chyba efekty, zmieniały się z kawą na jedne dobrze działało na inne inaczej. Potestuj, jak działa używaj.
Ad.3 Backflush z chemią co tydzień. Codziennie sama woda. Tak robię i nie mam drobinek w filiżance (zazwyczaj ;) )
Ad.4 Klasyczne 9 mają zazwyczaj rota, związane jest to z wydajnością pompy.
Ad.5 Tak, o ile z ekspresem wszystko w porządku. Jeśli coś się dzieje - widać ... Normalna praca od rana do wieczora.
        Można zamontować wyłącznik czasowy do gniazdka i oszczędzać energię w nocy.
Ad.6 Zdarzało mi się, jeśli miałem dużo kawy w sitku i podczas parzenia sięgał do prysznica. Nie przepłukałem prysznica.

« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2016, 02:21:46 wysłana przez mr_j »

Offline Jackob

  • Wiadomości: 13
  • Ekspres: Ascaso Uno Prof PID, Aeropress
  • Młynek: Mazzer Super Jolly
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #457 dnia: 19 Czerwiec 2016, 14:17:24 »
Steam chyba jednak działa normalnie. Może po prostu byłem niecierpliwy :D Czy warto trochę pobawić się PIDem, żeby zmniejszyć spadek temperatury podczas ekstrakcji? Muszę kiedyś zmierzyć jak bardzo pomiar jest precyzyjny, bo tego co wyczytałem, ten egzemplarz (grudzień 2013) ma sondę na zewnątrz bojlera i to jest niemodyfikowalne? Temperatura w kolbie jest około 2 st niższa niż ta ustawiona, dobrze pamiętam? Co do pompy to rozumiem, że moja (wibracyjna?) 11bar daje zbliżone efekty co rotacyjna 9bar?

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #458 dnia: 19 Czerwiec 2016, 16:33:38 »
Tak pokazywał mi pomiar na wodzie z prysznica, dwa stopnie niżej niż to co na PID.
Pewnie, że warto pobawić się PID-em, DrUsagi ustawił, że spadek podczas ekstrakcji był o 1 stopień.
Trzeba testów z pomiarami i ustawieniami jak reaguje PID, był wątek na forum.
O sondzie też był wątek mój wniosek nie martw się tym.
To są inne pompy i na obydwu da się zrobić świetne espresso.
Tu najwięcej zależy od baristy. Dystrybucja kawy w sitku, ubicie ciastka kawowego, dobranie ilości kawy w sitku, grubość zmielenia kawy, temperatura, znajomość charakterystyki sprzętu.
« Ostatnia zmiana: 19 Czerwiec 2016, 16:37:49 wysłana przez mr_j »

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #459 dnia: 16 Sierpień 2016, 17:40:41 »
Kolejny raz zadam to pytanie, sitko vst 15, doza 15g castko po ekstrakcji w 80% przyklejone, przyssane do prysznica. Ma ktoś pomysł dlaczgo? Można jakoś zawór trójdrożny wyregulować żeby aż tak mocno nie odsysał?

Offline mr_j

  • Wiadomości: 597
  • Ekspres: Arrarex Caravel, Giotto, Chemex, Hario V60-02, Aeropress, Phin, Kawiarka
  • Młynek: Ascaso i-mini, K6 Compak, Hario Slim, C40, Kuma 83mm
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #460 dnia: 16 Sierpień 2016, 18:46:19 »
Kawa pęcznieje, za duża doza. Jak mocno zapinasz kolbę ?
Nie zawsze co pisze producent jest optymalną dozą do danego ekspresu i kawy, temperatury zaparzania.

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #461 dnia: 16 Sierpień 2016, 20:54:29 »
A od kiedy to sitko vst jest na wyposażeniu tego ekspresu ?
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline Expel Mężczyzna

  • Wiadomości: 894
    • Moje cuda :)
  • Ekspres: Rocket Celini V3 PID, Hario v60, Aeropress, Moka Bialietti 2cup, French Press, Chemex, Mr. Clever, Kalita Wave 155, Phin, Tygielek
  • Młynek: Mazzer Super Jolly, Severin 3873, Porlex Mini, Comandante mk3 Nitro Blade
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #462 dnia: 16 Sierpień 2016, 21:24:56 »
Od wtedy kiedy je zakupiłem :). Mniej wiej od pół roku. Są jakieś przeciwwskazania co do VST z tym modelem?

Offline Janusz Mężczyzna

    • CAFFE BARCA Sp. z o.o.
  • Użytkownik komercyjny
  • Wiadomości: 4844
    • ascaso
  • Ekspres: ASCASO DREAM Green
  • Młynek: i-2 mini Polerowane Aluminium
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #463 dnia: 16 Sierpień 2016, 21:29:19 »
Nie ma. Ale jak widać nie ma też osób które by miały jakieś doświadczenia...
A to co napisałem odnosiło się do tego co napisał mr_j - "nie zawsze co pisze producent..." Otóż producent nic nie pisze o sitkach vst.
ASCASO (i nie tylko) - Coś dla Domowych Baristów, Małej i Dużej Gastronomii...
https://www.caffebarca.pl/

Offline M

  • Administrator
  • Wiadomości: 1665
  • Ekspres: CKE, Junior, Rota, alternatywa
  • Młynek: Aergrind, C40
Odp: Ascaso Steel Uno PID
« Odpowiedź #464 dnia: 16 Sierpień 2016, 21:45:05 »
Podejrzewam, że mr_j pisał o producencie sitka ;)

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi