Autor Wątek: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto  (Przeczytany 2210 razy)

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #30 dnia: 29 Styczeń 2024, 23:55:54 »
To może ja trochę wtrącę się do wątku. Byłem w podobnej sytuacji - na początku przygody z espresso, również miałem EC685. Kupiłem flaira w ciemno głównie ze względu na serwis, chciałem mieć prostą maszynę do świetnego espresso z dobrym współczynnikiem cena-jakość. Teraz widzę że częściej pijam kawy mleczne razem z wybranką bo po powrocie z pracy i kilku tamtejszych "ekspresso z ekspressu" nie mam ochoty na mocną czarną kawę. Brakuje mi trochę dyszy do spieniania ale przywykłem do przygotowywania mleka osobno.

Co do samego ekspresu to jestem bardzo zadowolony, konstrukcja jest wytrzymała, serwis bajecznie prosty i pełne czyszczenie przeprowadzam raz na tydzień lub dwa dzięki czemu mam pewność że sprzęt jest w idealnym stanie. Kontrola temperatury i możliwość profilowania ciśnienia w takiej cenie jest nieosiągalna i to wielki plus. Do pracy z ekspresem można przywyknąć a nauczyć się sprawnej obsługi dosłownie w kilka godzin. Efekty w szklance są bardzo zadowalające, praktycznie każdy kto pije u mnie kawę mówi, że jest lepsza niż w kawiarni (to może nie jest wielkie osiągnięcie ale cieszy). Dużym plusem jest jego kompaktowość, już kilka razy zdarzyło mi się po prostu złożyć go do pudełka i wziąć ze sobą na weekend do rodziców czy nawet na imprezy w pracy. Flair wymaga sensownego młynka, wcześniej miałem eurekę mignon i dawała radę ale po zmianie na J-max widać sporą różnicę w powtarzalności i łatwości wstrzelenia się w przemiał.

Gdyby nie brak dyszy do spieniania powiedziałbym, że nie widzę powodu do zmiany ekspresu w przyszłości.

Offline Bazyl

  • Wiadomości: 322
  • Ekspres: Picopresso, Aeropress, Phin, Hario V60, Bialetti Venus, Hario Mizudashi, Hourglass 8 cup
  • Młynek: JX Pro
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #31 dnia: 30 Styczeń 2024, 19:40:09 »
Nie wiem jak twórca wątku, ale ja chciałbym pójść w stronę półautomatyki niż rękodzieła, bo to mam na co dzień (wiem, wiem, nie ten level)
- dlaczego?

Tak jak napisałem. Na co dzień wytwarzam ciśnienie własnoręcznie, więc wolałbym to teraz przerzucić na maszynę :)

Offline karollo

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: DL 685, kawiarka, Flair 58
  • Młynek: 20 letni ręczny młynek, 1zpresso jx-pro
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Luty 2024, 19:47:10 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Zdecydowałem się jednak na Flaira58 i jak wyobrażam sobie przyszłość to coś czuję że za niedługi okres będę miał chęć na coś nowego i pewnie będę szukać ekspresu kolbowego [emoji38] Najpierw nauczę się całego procesu na dźwigni. Potrzebować będę jeszcze odpowiedniej wagi. Czy polecilibyście coś dobrego w kontekście cena/jakość?

Offline Exwined

  • Wiadomości: 36
  • Ekspres: AVX Snow White, Mellita Look V Timer, v60, aeropress, phin, bialetti venus. Było: Flair 58, Delonghi dedica ec685
  • Młynek: Timemore C2, 1zpresso J-max
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Luty 2024, 20:03:24 »
Jeśli chodzi o wagę pod falira to zwracaj uwagę na rozmiary, kupowałem wagę od MHW-3BOMBER która wydawała się idealnie pod flaira ale ze względu na rozszerzające się ku dole nogi ekspresu ostatecznie się nie mieściła więc trzeba szukać coś malutkiego. Mam SearchPean Tiny2S ale kupioną, gdy jeszcze kosztowała w okolicach 100zł i polecam jeśli za tyle znajdziesz.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 665
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #34 dnia: 04 Luty 2024, 00:29:54 »
Waga AVX KC200 idealnie pasuje do falir oraz ma auto timer co mega sie przydaje jak masz zajęte ręce na dźwigni. Ciekaw jestem uzyskanych efektów

Offline karollo

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: DL 685, kawiarka, Flair 58
  • Młynek: 20 letni ręczny młynek, 1zpresso jx-pro
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Luty 2024, 13:31:42 »
Zaktualizuję trochę sytuację :D

Ekspres jest świetny. Dokupiłem do niego wagę  AVX KC230 (model KC200 niestety nie był dostępny a ja już nie chciałem czekać :D). Dzisiaj doszedł mi jeszcze dystrybutor do kawy CHiATO i pierścień dozujący magnetyczny Rocket Espresso. Mam parę kaw ale testy głównie robię na kawach od MastroAntonio - Ariadnie i Etopii Hambela Buku Hurufa i powiem Wam, że mam chyba problem z ustawieniem jx-pro pod espresso. Według instrukcji 60 klików od pozycji 0 powinno być ok a ja już jestem na 48 i nadal jest zbyt grubo :D Może ktoś z Was miał podobny problem i mógłby się podzielić wiedzą co w tej sytuacji zrobić i jak ustawić młynek? :D

Offline tom517

  • Wiadomości: 1794
  • Ekspres: Izzo Alex II, Europiccola, Rota było: Caravel <-Gaggia Classic <-Ascaso Basic
  • Młynek: Niche Zero, Arco2, Kazak Tura, Myy47 GS1 było: Eureka 65E <- F4E nano < i2-mini <- Porlex Tall
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Luty 2024, 13:50:37 »
Łatwiej IMO ustawić za drobno i później iść w górę grubszego mielenia.

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 665
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Luty 2024, 14:45:33 »
Gratulacje zakupu  :poklon:

Tak jak wcześniej pisałem, ten ekspres wymaga naprawdę dobrego młyna. :)

Wracając do problemu, korzystasz z sitka dostarczonego przez flair?
Z mojego doświadczenia, proponuje robić dłuższą pre-infuzję 10 s, oraz nie robić 9 BAR tylko trzymać w okolicy 6-7 BAR

Offline karollo

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: DL 685, kawiarka, Flair 58
  • Młynek: 20 letni ręczny młynek, 1zpresso jx-pro
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Luty 2024, 15:30:43 »
Dokladnie, sitko z flaira. Na razie pierwszy raz mam z czymś takim do czynienia. Rozumiem że mogą być lepsze? Jak tak to w czym charakteryzuje się ta “lepszosc”?

Preinfuzja 3 bar-4 bar? I 10 sekund liczone od naciśnięcia dźwigni czy od momentu pierwszej kropli w filiżance?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 665
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Luty 2024, 15:36:14 »
Co do sitek to chyba subiektywna sprawa, ale polecam zakup VST 18g

Tak pre-infuzja 3-4 bar
Rozumiem, że twoja waga ma auto-timer, więc 10 s od pierwszej kropli. Ja robie nawet 15s pre infuzji, a całą ekstrakcje zamykam w okolicy 35-40s

Offline karollo

  • Wiadomości: 18
  • Ekspres: DL 685, kawiarka, Flair 58
  • Młynek: 20 letni ręczny młynek, 1zpresso jx-pro
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Luty 2024, 15:38:45 »
O super! Dzięki za to info.

Dodam tylko że do młynka sypie 18.1g kawy bo zmielonej wychodzi 18.0g
Uzysk staram się żeby był granicach 2x lub 2.5x

Takie założenia są ok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline pawel890 Mężczyzna

  • Wiadomości: 665
  • Ekspres: Rancilio Silvia Auber PID / Flair 58+
  • Młynek: Eureka Mignon Single Dose
Odp: Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #41 dnia: 13 Luty 2024, 16:27:20 »
To już jak w innych tematach polecam lekturę pomóż mi robię espresso.
Doza 1:2 to taka najbardziej standardowa

Offline andrzejmakal

  • Wiadomości: 326
  • Ekspres: Lelit Bianca
  • Młynek: Lelit William, c40
Ekspres do kwoty 2865 PLN brutto
« Odpowiedź #42 dnia: 13 Luty 2024, 20:55:16 »
O super! Dzięki za to info.

Dodam tylko że do młynka sypie 18.1g kawy bo zmielonej wychodzi 18.0g
Uzysk staram się żeby był granicach 2x lub 2.5x

Takie założenia są ok?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
To nawet ciekawe. Jeżeli faktycznie w młynie zawsze zostaje 0,1g kawy, to po 100 kawach, czyli po niecałych 2kg ziarna, zalega nam w młynku 10g (pół sitka kawy) i cały czas zaległość rośnie W sumie nie znam młynka, sorry że nie w temacie, ale flair mnie zainteresował, więc chętnie czytam watek [emoji3]

Założenia odnośnie uzysku są ok.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi