Autor Wątek: Pomóż mi, robię espresso  (Przeczytany 1069959 razy)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4095 dnia: 03 Grudzień 2020, 14:39:12 »
Odpinam po ok. minucie dwóch, ale racja muszę zaobserwować co będzie jak zaczekam dłużej.

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4096 dnia: 03 Grudzień 2020, 17:42:36 »
Kawę zakup z sprawdzonych palarni z forum - jakiś ich klasyk, na którym trenowali wszyscy przed Tobą.
Jak już to będziesz mieć to zrób test monety ile +/- kawy wchodzi do Twojego sitka i to będzie Twoja doza - staraj się mieć uzysk 2x większy w czasie 25-30 sekund.

Jak już to opanujesz to daj znać jak efekty i wtedy będziemy dalej sugerować, jeżeli coś będzie do poprawy

Zrobiłem dziś test na podwójnym sitku. Z 16g kawy (mielenie na stopniu 18@niche), dobrze ubite,wyszło mi 30g kawy po 15s.

Zmiel na 15 w NZ i ubij lżej. Jak dalej za szybko zejdź do 13-14.
Jeśli masz kanałowanie - zrób test monety, żeby sprawdzić, czy nie masz za mało kawy.
U mnie optymalna doza dla podwójnego sitka z zestawu to było 20-21g. Masakra.

Kupiłem sitko VST 15 - przestałem się zastanawiać nad dozą dla każdej kawy, powtarzalność wzrosła, zużycie kawy spadło o 25% (ekonomia i ekologia w jednym) i sitko się zwróciło po 3 miesiącach.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4097 dnia: 03 Grudzień 2020, 20:21:44 »
Powoli próbuje. Niestety tylko ja takie mocne kawy w domu pije, więc codziennie po dwie próby.

Schodzę po jednym stopniu mielenia na MZ, cały czas tak samo ubijam 16g kawy.
Do 25/25 jeszcze mi daleko, ale już dziś wyszło coś co było dobre :)

Jutro kolejne podejście :)

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4098 dnia: 07 Grudzień 2020, 10:58:58 »
Dziś niby wszystko tak samo zrobiłem jak wcześniej,  kiedy już cieszyłem się,  że jestem na dobrej drodze a tu kawą lekko kwaśna wyszła. Ekstrakcja 6 sekund szybsza niż zwykle czyli 23 s i z 16 g kawy miałem 47 g naparu.

Offline mlopus Mężczyzna

  • Wiadomości: 2397
  • Ekspres: HX GRIMAC Baristar SN 000009,Bialetti Experss Mini, LP Europiccola
  • Młynek: Mazzer Luigi Super Jolly DR, 1Zpresso Q2
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4099 dnia: 07 Grudzień 2020, 11:07:44 »
Może zmiana wilgotności, trzymaj się raczej ratio w granicach 1:2. Czas 23s to krótko, uzysk bardzo duży więc albo kanałowanie, albo ubicie, albo grube mielenie. Za szybko i za gwałtownie, niedoparzona więc kwaśna. Ja zauważam bezpośredni wpływ kiepskiego rozgrzania ekspresu na szybszą  ekstrakcję, nie wiem z czego to wynika ale tak było w bojlerach, tak jest w HX. 

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4100 dnia: 07 Grudzień 2020, 12:37:33 »
Być może kanałowanie. Kawa dość dróbno mielona (młynek ustawiony na 4, przy ustawieniach pod espresso 9-20) widzę w portafiltrze,  że jest b. puszysta, bo przy 16 g większy kopiec usypuje się z młynka niż przy grubszym ustawieniu.
Ciastko b. mokre po wyjęciu portafiltra  z grupy.
Muszę przy tych samych ustawieniach popracować nad ubiciem.
Niestety zmieniłem kawę na ciut mocniej paloną.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4101 dnia: 07 Grudzień 2020, 13:56:23 »
A mi się udało 30g z 30s ekstrakcji (ustawienie NZ na 15). 16,5g KIMBO Gold.

Przy nawet nieco niższym ustawieniu młynka ekspres ledwo zipie i leci kropelkami.

Zastanawiam się czy poprawnym jest wyłączanie go w momencie zgaśnięcia lampki grzania wody i ponowne włączanie jak woda znów się zagrzeje? - w trakcie ekstrakcji.

Offline kafcio Mężczyzna

  • Wiadomości: 692
  • Ekspres: LaMa Micra, Chemex, V60, Kalita, TCA-2, Gene Roaster
  • Młynek: Ceado E37S, Santos#4, C3, 1Zpresso K-max
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4102 dnia: 07 Grudzień 2020, 14:07:43 »
Pewnie to co otrzymałeś z tej kawy nie było pijalne.... ?
Ta kawa nie jest zła, ale to typowy italian roast. Wymaga mniejszej dozy, znacznie grubszego sięcia, normalnego włoskiego tampingu i nieco niższej temperatury. Wtedy wychodzi czekoladowa i dobra w szczególności w cappu.

Offline Kktx

  • Wiadomości: 33
  • Ekspres: Gaggia new classic
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4103 dnia: 07 Grudzień 2020, 14:12:39 »
O dziwo było całkiem OK. Później spróbowałem to samo, ale zabrałem z automatu Lavazze Mountain Grow - to było dopiero zło...

Offline idolw

  • Wiadomości: 87
  • Ekspres: Profitec Pro 300, Chemex, French Press
  • Młynek: Niche Zero
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4104 dnia: 07 Grudzień 2020, 17:52:54 »
Być może kanałowanie. Kawa dość dróbno mielona (młynek ustawiony na 4, przy ustawieniach pod espresso 9-20) widzę w portafiltrze,  że jest b. puszysta, bo przy 16 g większy kopiec usypuje się z młynka niż przy grubszym ustawieniu.
Ciastko b. mokre po wyjęciu portafiltra  z grupy.
Muszę przy tych samych ustawieniach popracować nad ubiciem.
Niestety zmieniłem kawę na ciut mocniej paloną.

A jakie masz sitko @Makgajwer ?
Widzę, że Sage Bambino Plus sitko ma 19g pojemności: https://www.sageappliances.com/uk/en/products/espresso/bes500.html

Może więc, po prostu zbyt drobno mielisz zbyt małą ilość kawy, którą potem zbyt mocno ubijasz? To przepis na problemy.

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4105 dnia: 07 Grudzień 2020, 17:57:36 »
@idolw Używam sitka na 2 kawy, bezciśnieniowego .
To sitko mieści 16-19 gram .
Od jutra zwiększam grubość mielenia bo chyba masz rację. 

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4106 dnia: 09 Grudzień 2020, 12:50:17 »
Być może moja kawa jest za stara, palona koniec października bo wczoraj i dziś zwiększyłem grubość mielenia nawet na 15, później zszedłem na 12, 10 i przed chwilą 8 i przy dozie 17 g ciacho przyklejone i o ile otrzymuję 39 g naparu,  to czas parzenia 19-20 s. W smaku dobra, mocna, być może momentami czuć kwas minimalny,  ale pianka jest.
Muszę się chyba z nią pomęczyć bo jeszcze kilo z tego mam.
Próbowałem z wyczuciem ubić,  ostatnią dozę nawet dość mocno,  że tamper już nie mógł niżej zejść i mimo tego czas ciągle poniżej 20 s.

Offline MarcinG

  • Wiadomości: 2
  • Ekspres: Sage Bambino PLUS SES500
  • Młynek: Sage Dose Control Pro BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4107 dnia: 09 Grudzień 2020, 17:18:45 »
@Makgajwer masz taki sam zestaw (ekspres+młynek) jak ja i chyba podobne problemy ;) Kupiłem sprzęt kilka dni temu i zrobiłem z 10 kaw na dwóch rodzajach ziaren - kawa dołączona do zestawu firmy Sage i kawa prosto z palarni. Też mam problem z mokrym ciastkiem, ale nie żeby w kolbie pływała woda. No i czas parzenia/ekstrakcji również max 20 sekund (na młynku przemiał 11). Przy dłuższym czasie naparu jest sporo a z kolby leci bardzo jasna kawa. Przy drobniejszym przemiale (ok 6-8) leci bardzo słabo i jest kwaśna. Jutro spróbuję na 9.
Co ciekawe kawa z palarni wychodzi mi bardzo mocna i dosyć kwaśna (Brazylia z dodatkiem Etiopii) a na tej niby gorszej (Sage) smakuje całkiem nieźle - jak z kawiarni.

Mam pytanie do mądrzejszych ode mnie - po co są 2 przyciski na ekspresie, osobno dla pojedynczej i podwójnej kawy? Jeśli espresso to kawa parzona 25-30 sekund to chyba wielkość sitka/doza kawy powinny determinować to ile naparu wypłynie (stopień zmielenia zakładam stały)? Prawdopodobnie te przyciski mają sens, ale podpowiedzcie mi proszę, gdzie się mylę w moim myśleniu :)

Offline szyms

  • Wiadomości: 46
  • Ekspres: NS Oscar II
  • Młynek: Eureka Mignon Specialita
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4108 dnia: 09 Grudzień 2020, 18:22:57 »
Czołem.
Mam problem z kanałowaniem. Dystrybuuje kawę najlepiej jak potrafię a strumień naparu spod NPF trochę jednak tańczy. Powiedzcie mi proszę, czy ta kawa po obwodzie sita może mieć jakieś znaczenie?
Jak się jej w ogóle pozbyć?
Sito IMS 16-20g, prysznic IMS, używam od dziś leveling tool od motty, tamper motta 58,4mm. Doza 17,5g
Kawa ewidentnie mi przyspiesza po jakimś czasie i wychodzi za dużo naparu.

Młynek Mignon Specialita. Skręcony praktycznie na minimum
(Okolice 1 na skali, gdzie 1,5 punkta mniej zarna już się dotykają).
https :// i.postimg. cc/4NmstsZ5/C959-D95-A-145-C-43-BD-9-E45-33319-A8641-ED.jpg
« Ostatnia zmiana: 09 Grudzień 2020, 18:28:32 wysłana przez szyms »

Offline Makgajwer

  • Wiadomości: 306
  • Ekspres: Sage Bambino Plus, DeLonghi Esam 420.80TB
  • Młynek: Sage BCG600
Odp: Pomóż mi robię espresso
« Odpowiedź #4109 dnia: 09 Grudzień 2020, 19:28:07 »
@MarcinG
Na przyciskach fabrycznie zaprogramowana jest ilość napoju.
Ja pod 1 filiżanką zaprogramowałem sobie dłuższą ekstrakcję gdzie z 17-18 g kawy otrzymuję 60 g naparu, a   pod przyciskiem z 2 filiżankami mam fabryczne ustawienia,  przy których ciężko mi osiągnąć czas ekstrakcji powyżej 25 s.
Ja robię teraz na kawie z Etno cafe  Abyssynian Highland  Etiopia/Kolumbia palonej pod koniec października i wg Konesso to świeża kawą i mówią, że nawet na rocznej nie wyjdzie gorzej. Może ten sprzęt tak ma, że nie ma się co trzymać sztywnych reguł tylko kierować się smakiem. Tak mi powiedzieli w Konesso. Wcześniej wkurzało mnie przyklejone ciacho i w zasadzie niezależnie jak mieliłem czy ubijałem.
Czas ekstrakcji też się nie zwiększał nawet jak bardzo mocno ubiłem 17 g kawy,  że tamper już nie schodził niżej.
Ja jeszcze na tej puszce mieszanki z robustą Sagę nie pracowałem,  ale niewykluczone,  że na takiej ten zestaw lepiej się spisuje.

 


Pokaż nieprzeczytane posty: Nowe / Wszystkie / Odpowiedzi